tsmc
- 1
- 2
- 3
- …
- następna ›
TSMC rusza z produkcją kolejnych procesorów w amerykańskiej fabryce. Mowa o jednostkach AMD i Apple
Przykład fabryki TSMC w Arizonie pokazuje, że choć dywersyfikacja produkcji chipów nie jest łatwa, to jest to zadanie wykonalne. Budowa ośrodka znajduje się obecnie na ostatnim etapie, zatem można spodziewać się, że będzie tam produkowanych coraz więcej procesorów. W sieci pojawiły się informacje, że z Fab 21 korzysta już (obok firmy Apple) także AMD. Co więcej wytwarzane tam mają być najnowsze procesory Ryzen 9000.
Ceny nowoczesnych wafli krzemowych znacząco wzrosły na przestrzeni ostatnich 10 lat, ale postęp technologiczny jest szybszy
Niezachwiana pozycja firmy TSMC na rynku półprzewodników może być dla niej pokusą do nadmiernego wykorzystywania swojej pozycji. Z racji, że konkurencja w tej branży jest dosyć ograniczona, tajwański podmiot mógłby podyktować niemalże dowolne warunki. Wafle krzemowe wykorzystywane w najnowszych procesach technologicznych są rzeczywiście sporo droższe niż przed laty, ale czy świadczy to o monopolistycznych zapędach TSMC?
Apple prawdopodobnie nie będzie największym klientem TSMC w 2025 roku. Miejsce firmy zajmie inny duży podmiot
TSMC jest obecnie największym producentem zaawansowanych chipów. Z usług tajwańskiej firmy korzystają czołowe podmioty technologiczne na świecie. Od dłuższego czasu jej największym klientem jest firma Apple, która używa wytwarzane przez TSMC procesory w praktycznie wszystkich swoich urządzeniach. W 2025 roku na jej miejsce może jednak wskoczyć inne duże przedsiębiorstwo, na czym tajwański podmiot dużo by zyskał.
TSMC rozpoczęło produkcję w procesie technologicznym 2 nm. Na razie jej skala jest bardzo ograniczona
Rok 2025 upłynie pod znakiem dalszego postępu w branży półprzewodników. TSMC jest już na ostatniej prostej do pełnoskalowego wdrożenia procesu technologicznego 2 nm, który posłuży do wytwarzania najbardziej zaawansowanych chipów. Prace postępują szybko, ponieważ tajwańska firma rozpoczęła już właściwą produkcję wafli w tym procesie. Skala jest na razie ograniczona, jednak powinno obyć się bez żadnych znaczących opóźnień.
W Korei Południowej może powstać firma KSMC. Jej celem byłaby bezpośrednia konkurencja z tajwańskim TSMC
Sytuacja, w której jeden podmiot zdobywa na rynku dominującą pozycję nie jest zdrowa dla konsumentów. Wobec problemów Samsunga z wdrażaniem nowszych procesów technologicznych, taki status zaczyna uzyskiwać TSMC. Choć nie należy skreślać Samsunga, to obecna sytuacja sugeruje, że tajwańska firma może zdefiniować branżę półprzewodników na wiele lat. W Korei Południowej pojawił się jednak pomysł, by stworzyć dla TSMC realnego konkurenta.
Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 2 ma być produkowany wyłącznie przez TSMC. Samsung nadal ma problemy z uzyskiem
W kwestii produkcji najbardziej zaawansowanych chipów niedoścignioną pozycję ma od lat TSMC. Jeszcze niedawno wydawało się, że Samsung będzie w stanie nawiązać równorzędną walkę z tajwańską firmą w niektórych obszarach rynku. W praktyce proces technologiczny 3 nm od Samsunga obarczony jest problemami, które sprawią zapewne, że procesory Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 2 będą wytwarzane wyłącznie w fabrykach TSMC.
Smartfony Google Pixel 10 mają otrzymać modem od firmy MediaTek. To może oznaczać długi czas pracy i niskie temperatury
Google Pixele są cenione przez wielu użytkowników, ale urządzenia te wcale nie są bez wad. Najwięcej uwag można mieć do procesorów Tensor, które zasilają je już od kilku generacji. Pod względem wydajności nie są w stanie rywalizować z topowymi Snapdragonami, a jakby tego było mało, często mocno się grzeją, w czym pewien udział mają wbudowane modemy Exynos. Z przyjemnością informujemy zatem, że Pixele 10 powinny być wolne od tych problemów.
TSMC ujawnia szczegóły procesu technologicznego 2 nm. Umożliwi on maksymalizację wydajności lub efektywności
TSMC finalizuje właśnie prace nad swoim procesem technologicznym klasy 2 nm. Nowe rozwiązanie, noszące nazwę N2, formalnie zadebiutuje w 2025 roku, choć produkcję testową rozpoczęto już w połowie bieżącego roku. Proces ten będzie miał liczne zalety i może kłaść nacisk na różne aspekty, w zależności od specyfiki danego chipu i woli projektanta. Tajwańska firma ujawniła ostatnio więcej szczegółów dotyczących swojego nadchodzącego rozwiązania.
TSMC może wkrótce rozpocząć produkcję akceleratorów NVIDIA Blackwell w nowo wybudowanej fabryce w USA
Produkcja najbardziej zaawansowanych chipów to wciąż domena Tajwanu. To właśnie tam wytwarzane są między innymi akceleratory NVIDIA Blackwell. W Arizonie finalizowana jest jednak budowa ośrodka TSMC, który będzie mógł produkować w procesie technologicznym klasy 5 nm i 4 nm. Najnowsze doniesienia wskazują, że część układów z rodziny Blackwell może być wkrótce wytwarzana w amerykańskiej fabryce. Prowadzone są w tej sprawie rozmowy.
Właściciel Amazonu i Samsung inwestują olbrzymią sumę pieniędzy w startup Tenstorrent, który chce rzucić wyzwanie NVIDII
Dominująca pozycja NVIDII na rynku sprzętu służącego do obsługi sztucznej inteligencji jest niezaprzeczalnym faktem. Obecna sytuacja jest jednak nie w smak wielu innym podmiotom, które chętnie powitałyby realną konkurencję. Próby przedstawienia atrakcyjnej alternatywy będą na pewno podejmowane. Jedną z nich chce być startup Tenstorrent. Wizja jego właścicieli przekonała Jeffa Bezosa oraz firmę Samsung do zainwestowania gigantycznych pieniędzy.
Samsung może pójść w ślady Intela i przenieść produkcję chipów do TSMC. Nadchodzi kres gorących i energożernych Exynosów?
Od wielu lat nazwa Exynos nie kojarzy się zbyt dobrze użytkownikom smartfonów. Wszystko dlatego, że układy SoC oznaczone w ten sposób najczęściej okazują się niezbyt energooszczędne i zwyczajnie gorące pod obciążeniem. Jaka jest tego przyczyna? Cóż, nie jest tajemnicą, że to ogólnie dosyć złożona kwestia, ale wydaje się, że sporą część problemów stanowi tutaj autorski proces technologiczny Samsunga. Możliwe jednak, że gigant z Korei Południowej ma pewien pomysł, jak rozwiązać tę kwestię.
TSMC oskarżone o dyskryminację na tle rasowym i narodowościowym. Firmę czeka proces w Stanach Zjednoczonych
Specyfika pracy w firmie TSMC różni się od powszechnie obowiązujących w zachodnich przedsiębiorstwach standardów. W rezultacie tajwański podmiot ma spore problemy, żeby przystosować się do nowych warunków. Powstająca w Stanach Zjednoczonych fabryka borykała się z licznymi trudnościami. Teraz na światło dzienne wychodzą nowe okoliczności, które nie stawiają TSMC w korzystnym świetle. Spółkę czeka proces sądowy w USA.
TSMC nie może produkować najbardziej zaawansowanych chipów poza Tajwanem. Problemem jest tamtejsze prawo
Firma TSMC jest obecnie liderem w branży półprzewodników. Większość ośrodków produkcyjnych firmy znajduje się jednak na Tajwanie, wokół którego panuje niepewna sytuacja geopolityczna. W związku z tym w krajach zachodnich prowadzone są inwestycje, które zaowocują budową fabryk poza tym regionem. Wiele jednak wskazuje na to, że najbardziej zaawansowane chipy jeszcze długo pozostaną domeną Tajwanu. Wynika to między innymi z tamtejszego prawa.
TSMC otrzyma wkrótce pierwszą partę sprzętu High NA EUV, który posłuży do produkcji najbardziej zaawansowanych chipów
Produkcja najbardziej zaawansowanych chipów wymaga skomplikowanego i bardzo drogiego sprzętu. Obecnie w czołówce tego typu rozwiązań są maszyny High NA EUV, których dostępność jest ograniczona między innymi przez bardzo wysoką cenę. Jednym z podmiotów, które mogą sobie pozwolić na taki zakup jest z pewnością TSMC. Sprzęt tego typu już wkrótce trafi do tajwańskich fabryk. Co ciekawe, firma początkowo nie planowała w niego inwestować.
Intel mógł taniej produkować procesory w TSMC, jednak stracił rabaty po wypowiedziach CEO. Dzisiaj ma spory problem
Procesory Intel Core Ultra 200K nie należą do najlepiej wycenionych procesorów w historii. Niedawno ujawniono informacje, że jednostki mogłyby być tańsze w produkcji, gdyby nie komentarze CEO Intela, Pata Gelsingera, wypowiedziane w 2021 roku, które negatywnie wpłynęły na relacje firmy z tajwańskim TSMC. Amerykański producent procesorów stracił wtedy bardzo korzystny rabat, który obecnie mógłby mieć znaczący wpływ na kondycję giganta.
NVIDIA bierze pełną odpowiedzialność za problemy z uzyskiem przy wczesnej produkcji akceleratorów Blackwell
Produkcja sprzętu komputerowego to bardzo skomplikowany proces. Na kształt ostatecznego produktu ma wpływ wiele czynników. Jednym z fundamentalnych elementów w przypadku akceleratorów do obsługi AI jest projekt. Czasami pojawiają się na tym etapie błędy, które ciężko jest wychwycić przed rozpoczęciem produkcji. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku układów z rodziny Blackwell. NVIDIA wzięła na siebie pełną odpowiedzialność za ten stan rzeczy.
TSMC ostrzega, że Huawei próbowało zlecić jej produkcję chipów Ascend 910B przy wykorzystaniu pośrednika
Ograniczony dostęp chińskich firm do zachodnich technologii wykorzystywanych w branży półprzewodników sprawia, że czasami dochodzi do prób nielegalnego omijania sankcji. W Państwie Środka można dzięki temu ciągle nabyć w ograniczonych ilościach chociażby zaawansowane akceleratory do obsługi AI. Zjawisko nie ogranicza się jednak do tego typu sprzętu. Firma TSMC donosi, że Huawei chciało jej zlecić produkcję chipów za pomocą pośrednika.
Intel Arrow Lake - poznaliśmy szczegółowy wygląd procesora oraz wykorzystane procesy technologiczne
Za kilka dni do sprzedaży trafią procesory Intel Arrow Lake-S, będące drugą generacją układów Core Ultra. Początkowo do sklepów trafią modele z odblokowanym mnożnikiem: Intel Core Ultra 9 285K, Core Ultra 7 265K(F) oraz Core Ultra 5 245K(F). Podczas oficjalnej prezentacji, producent nie był zbyt wylewny chociażby w kontekście zastosowanych procesów technologicznych. Teraz jednak informacje na ten temat pojawiły się w sieci, podobnie jak szczegółowe zdjęcie Intel Core Ultra 9 285K po zdjęciu IHS.
MediaTek Dimensity 9400 już oficjalnie. Oto topowa mobilna jednostka wykonana w procesie technologicznym 3 nm
Po wielu przeciekach w końcu oficjalnie poznaliśmy procesor, który zasili wiele nadchodzących topowych smartfonów - a być może również niektóre przyszłoroczne modele Samsung Galaxy S25. Firma MediaTek szczegółowo omówiła jednostkę Dimensity 9400. To pierwszy chip tej firmy wykonany w procesie technologicznym 3 nm (N3E) autorstwa TSMC. Specyfikacja jasno nam mówi, że tutaj nie ma miejsca na jakiekolwiek kompromisy.
AMD może być drugą firmą po Apple, która skorzysta z ośrodka produkcyjnego TSMC w Stanach Zjednoczonych
Inwestycje krajów zachodnich w branżę półprzewodników zaczynają powoli dawać efekty. Widać to chociażby na przykładzie powstającej w Arizonie fabryki TSMC. Budowa ośrodka produkcyjnego jest w końcowej fazie i według wcześniejszych doniesień trwa już w nim produkcja procesorów dla Apple. Kolejnym przedsiębiorstwem, które może skorzystać z tej placówki jest AMD. Firma chciałaby produkować tam swoje chipy przeznaczone do obsługi sztucznej inteligencji.
Samsung Foundry mierzy się z odpływem klientów. Coraz częściej sięgają oni po ofertę firmy TSMC
Wytwarzaniem zaawansowanych chipów zajmuje się obecnie niewiele podmiotów. Jednym z nich jest Samsung Foundry, które, obok produkcji własnej, przyjmuje zlecenia także ze strony firm zewnętrznych. Koreańska spółka musi się jednak ostatnio mierzyć z odpływem klientów. Przedsiębiorstwa DeepX, FuriosaAI oraz Mobilint postanowiły bowiem zmienić partnera. Nie jest wielkim zaskoczeniem, że wybór padł na tajwański TSMC, który pozostaje branżowym liderem.
MediaTek Dimensity 9400 ma być znacznie tańszy od Snapdragona 8 Gen 4. Producent przed szansą na zwiększenie udziału w rynku
Flagowe procesory od MediaTeka nie są zbyt często widziane w urządzeniach, które trafiają do naszego kraju. Popularni w Polsce producenci zazwyczaj stawiają na własne SoC lub rozwiązania Qualcomma, choć nie można wykluczyć, że w przyszłości to się zmieni. Wygląda na to, że nadciągający układ Dimensity 9400 ostatecznie okaże się zauważalnie tańszy od Snapdragona 8 Gen 4, ale czy dzięki temu zacznie trafiać do flagowców od największych graczy na rynku?
TSMC ma wciąż olbrzymią przewagę technologiczną nad chińskimi podmiotami. Pojawiły się szacunki, ile może ona wynosić
Nie ma wątpliwości, że firma TSMC ma wyraźną przewagę technologiczną nad chińskimi podmiotami z branży półprzewodników. Niełatwo jest oszacować, na ile dokładnie lat się ona przekłada. W grę wchodzą bowiem rozmaite czynniki, które mogą przyspieszyć lub opóźnić rozwój firm z Państwa Środka. Wydaje się, że najbliższe prawdy informacje na ten temat posiadają władze Tajwanu. Według nich TSMC i jego partnerzy jeszcze przez długi czas mogą spać spokojnie.
Apple produkuje już część swoich procesorów w fabryce TSMC umiejscowionej w Stanach Zjednoczonych
Branża półprzewodników przechodzi aktualnie poważne przekształcenia, których celem jest ograniczenie produkcji chipów na Dalekim Wschodzie. Nowe ośrodki produkcyjne powstają w krajach zachodnich, gdzie panuje większa stabilność geopolityczna. Finalizowana aktualnie jest między innymi budowa fabryki TSMC w Arizonie. Jak podają źródła, jedna z linii produkcyjnych już ruszyła i wytwarzane są tam procesory dla firmy Apple.
Intel zapowiedział szybkie porzucenie procesu technologicznego 20A. Generacja Arrow Lake wykorzysta tylko proces firmy TSMC
Intel prowadzi nieustannie prace nad nowymi procesami technologicznymi. Według wcześniejszych doniesień, niżej pozycjonowane CPU z rodziny Arrow Lake miały korzystać z procesu 20A, a pozostałe z rozwiązania TSMC. Plany te jednak nieco się zmieniły. Amerykańska firma ogłosiła, że przejście na proces Intel 18A odbędzie się szybciej niż pierwotnie zakładano, a jednostki Arrow Lake będą wykorzystywały proces zewnętrznego partnera.
OpenAI - wiemy coraz więcej o zupełnie nowym procesorze do obsługi sztucznej inteligencji
Dominacja NVIDII na rynku rozwiązań dedykowanych sztucznej inteligencji jest obecnie bezsprzeczna. To może jednak zmienić się w przyszłości, kiedy inne firmy technologiczne wdrożą własne chipy tego typu. Także OpenAI, od którego z perspektywy użytkowników rozpoczął się boom na sztuczną inteligencję, pracuje nad własnym rozwiązaniem. Dowiedzieliśmy się właśnie, jaki proces technologiczny zostanie prawdopodobnie wykorzystany przy jego produkcji.
Coraz więcej firm technologicznych inwestuje w rozwój szklanych substratów. Do Intela i AMD dołącza między innymi TSMC
Szklane substraty będą prawdopodobnie przyszłością branży półprzewodników. Mają one liczne zalety w porównaniu do substratów organicznych, które są wykorzystywane od wielu lat do produkcji chipów. Nad nowym rozwiązaniem od dłuższego czasu pracuje Intel, ale także inne firmy technologiczne coraz śmielej zerkają w tym kierunku. To oznacza, że szklane substraty mogą docelowo stać się branżowym standardem, który będzie wykorzystywany nawet przez dziesiątki lat.
SoftBank nie chce współpracować z Intelem przy produkcji nowego procesora AI. Japońska spółka planuje zmienić partnera
Wiele znaczących podmiotów na rynku nowych technologii rozpoczęło prace nad chipami do obsługi sztucznej inteligencji. Swoje procesory przygotowują między innymi takie firmy, jak Microsoft czy Meta. Nad tego typu projektem pracował też wstępnie Intel do spółki z SoftBankiem, czyli głównym właścicielem Arm. Źródła podają jednak, że ta kooperacja może wkrótce dobiec końca. Japońska spółka jest bowiem niezadowolona z postępu dotychczasowych prac.
Wiele inwestycji z amerykańskiego programu dofinansowań do branży półprzewodników napotyka poważne trudności
Rządy wielu państw wprowadziły szeroko zakrojone dofinansowania do branży półprzewodników. Dotyczy to Stanów Zjednoczonych, krajów Unii Europejskiej, ale też Chin czy Japonii. Celem jest uzyskanie zdolności produkcyjnej zaawansowanych chipów. Jak to zwykle bywa w takich przypadkach, proces realizacji założeń nie jest łatwy i pojawiają się rozmaite przeszkody. Dotyczy to także sporego odsetka inwestycji, jakie są aktualnie realizowane w USA.
TSMC nadal ma problemy z adaptacją do zachodniej kultury pracy. Widać to na przykładzie fabryki w Arizonie
Specyfika pracy w przedsiębiorstwach z Dalekiego Wschodu diametralnie różni się od tej, która obowiązuje w świecie zachodnim. Na Tajwanie od pracowników wymaga się dużo większego zaangażowania w wykonywane obowiązki. Często odbywa się to kosztem czasu wolnego. Taki model jest zwykle nie do przyjęcia w krajach Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych. Boleśnie przekonuje się o tym TSMC, które buduje tam swoje fabryki.
TSMC w przeciągu kilku tygodni rozpocznie budowę swojej pierwszej fabryki półprzewodników w Europie
TSMC buduje lub wkrótce rozpocznie budowę kilku ośrodków produkcyjnych poza Tajwanem. Nowe fabryki powstaną w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Na liście znajduje się także placówka w Europie. Niemiecki ośrodek będzie pierwszym tego typu przedsięwzięciem TSMC na Starym Kontynencie. Główna faza projektowania dobiegła już końca, a rozpoczęcia budowy należy spodziewać się w przeciągu kilku najbliższych tygodni.
Intel Lunar Lake - producent ujawnił datę premiery procesorów Core Ultra 200V dla laptopów
W trakcie targów Computex w Tajpej, opublikowaliśmy szereg informacji na temat procesorów Intel Lunar Lake - głównie dotyczyły one nowej mikroarchitektury Lion Cove i Skymont dla rdzeni Performance i Efficient, jak również architektury Xe2 dla zintegrowanych układów graficznych. Nie ujawniono wówczas jednak szczegółowej specyfikacji, ani urządzeń które będą wykorzystywały nowe układy. Faktyczna premiera Intel Core Ultra 200V nie jest już jednak odległa - dokładną datę potwierdził właśnie...
Intel chce skusić pracowników TSMC do zmiany miejsca zatrudnienia. Celem jest wzmocnienie Intel Foundry Services
Produkcja najbardziej zaawansowanych chipów to domena przede wszystkim tajwańskiej firmy TSMC. Przedsiębiorstwo podejmuje też starania, by dokonać dywersyfikacji w zakresie miejsc produkcji. W rezultacie fabryki TSMC powstają na przykład w Stanach Zjednoczonych. Tamtejszy rynek pracowniczy nie jest jednak jednak łatwy. Wszystko wskazuje na to, że tajwański podmiot będzie musiał mierzyć się z poważną konkurencją ze strony Intela.
AMD Ryzen 9000 oraz Ryzen AI 300 - poznaliśmy rozmiar bloków CCD Zen 5 oraz monolitycznego układu Strix Point
Już 31 lipca na półki sklepowe trafi nowa generacja procesorów AMD Ryzen 9000 z serii Granite Ridge i wykorzystująca najnowszą mikroarchitekturę Zen 5. Jednocześnie kilka dni wcześniej do sprzedaży trafią także pierwsze notebooki z procesorami AMD Ryzen AI 300 z rodziny APU Strix Point. W sieci pojawiły się dodatkowe szczegóły na temat rozmiarów bloków CCD jak również monolitycznego układu Strix Point. Ten ostatni jest większy od układów Phoenix / Hawk Point.
AMD przygotowuje tanie procesory na platformę AM5. To mogą być nowe układy Ryzen 3 lub Athlon
Platforma AM5 zadebiutowała już dawno temu, jednak po dziś dzień firma AMD nie przygotowała na nią stricte taniego procesora. Najsłabszą i jednocześnie najbardziej przystępną jednostką, którą można zamontować na płycie głównej z podstawką AM5 jest Ryzen 5 7500F, czyli 6-rdzeniowiec z wyłączoną zintegrowaną grafiką. Wygląda jednak na to, że taki stan nie potrwa już długo. Pojawiły się właśnie doniesienia, że Czerwoni w końcu planują jeszcze tańsze procesory.
Karty graficzne Intel ARC z generacji Battlemage mają skorzystać z litografii TSMC N4. Szykuje się spory skok względem Alchemist
Intel obecnie przygotowuje się do kilku ważnych premier produktowych. Mowa o procesorach desktopowych z rodziny Arrow Lake-S oraz mobilnych układach Lunar Lake, które bardziej niż kiedykolwiek wcześniej mają się skupiać na efektywności energetycznej. Intel pracuje także nad drugą generacją kart graficznych ARC, tym razem z rodziny Battlemage i wykorzystujących architekturę Xe2. W sieci pojawiły się poszlaki wskazujące, z jakiego procesu technologicznego tym razem skorzysta firma.
- 1
- 2
- 3
- …
- następna ›
NVIDIA GeForce RTX 5090 i RTX 5080 - poznaliśmy współczynnik TDP kart graficznych. Czas przygotować się na ogromny pobór mocy
DLSS 4 przetestowany w grze Cyberpunk 2077 na karcie NVIDIA GeForce RTX 5080. Wnioski? Duża poprawa jakości skalowania
NVIDIA GeForce RTX 5090, RTX 5080, RTX 5070 Ti oraz RTX 5070 - Prezentacja nowej generacji kart graficznych Blackwell
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Poznaliśmy nowe szczegóły specyfikacji karty graficznej Blackwell
Karta graficzna AMD Radeon RX 9070 XT ma oferować konkurencyjną wydajność w stosunku do GeForce RTX 4080