produkcja
- 1
- 2
- 3
- …
- następna ›
GeForce RTX 3060 wiecznie żywy? NVIDIA nie planuje kończyć produkcji swojej wysłużonej karty graficznej

NVIDIA kilka miesięcy temu wprowadziła do sprzedaży swoje średniobudżetowe karty graficzne oparte na architekturze Ada Lovelace, ale chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że niezbyt wiele przemawia za ich zakupem. Układy RTX 4060 i RTX 4060 Ti nie zachwycają wydajnością ani stosunkiem ceny do oferowanych możliwości. Wobec tego pozostaje nam przygotować się na dłuższą obecność w sklepach średniopółkowych modeli z zeszłej generacji.
TSMC próbuje załagodzić konflikt z amerykańskimi związkami zawodowymi. Proces budowy fabryki w Arizonie nie jest łatwy

Kultura pracy w firmach zachodnich znacząco różni się od kultury pracy w przedsiębiorstwach z Dalekiego Wschodu. Boleśnie przekonuje się o tym tajwański TSMC, który buduje fabrykę w Arizonie. Start ośrodka Fab 21 znacząco się opóźnia. Najnowsze plany zakładają jego uruchomienie dopiero w 2025 roku. Przyczyną tego stanu rzeczy są między innymi amerykańskie związki zawodowe, ale kierownictwo TSMC pozostaje optymistyczne i aktywnie pracuje nad pokonaniem trudności.
NVIDIA GeForce RTX 4080 i GeForce RTX 4070 Ti mogą zostać wyprzedane zanim pojawią się GeForce RTX 4000 Super

Kilka dni temu informowaliśmy, że NVIDIA wstrzymała produkcję GeForce RTX 4080 i GeForce RTX 4070 Ti. Krok ten jest przygotowaniem gruntu pod premierę odświeżonych modeli kart Ada Lovelace z dopiskiem "Super". Jeśli ktoś planuje zakup którejś ze starszych kart, to powinien się pospieszyć. Wiele wskazuje bowiem, że partnerzy NVIDII nie posiadają dużych zapasów magazynowych i modele bez oznaczenia "Super" mogą wkrótce zniknąć z rynku.
NVIDIA wstrzymała produkcję kart graficznych GeForce RTX 4080 i RTX 4070 Ti. Niebawem zapowiedź modeli SUPER?

Od wielu tygodni sporo mówi się, że niebawem NVIDIA zaprezentuje nowe wysokobudżetowe karty graficzne GeForce z dopiskiem SUPER. Ich specyfikacja jest jeszcze niezbyt jasna, ale wszystko wskazuje na to, że lada moment dowiemy się czegoś więcej w ich sprawie. Zdaje się to potwierdzać najnowsza aktualizacja od Board Channels, z której wynika, że producent przestał już masowo produkować dwa modele GeForce ze swojej oferty.
NVIDIA Blackwell B100 - firma rozpoczęła certyfikację łańcucha dostaw dla serwerowych układów

NVIDIA przeważnie pierwsze układy z nowej rodziny wprowadza na rynek serwerowy, a następnie HEDT, konsumencki high-end i tak dalej... Zatem można było się spodziewać, że powoli firma Jen-Hsuna Huanga zacznie organizować łańcuchy dostaw dla swoich najwydajniejszych układów, które zdaje się, że w większości zasilą maszyny do rozwiązań AI. Teraz docierają do nas informacje, że cały proces zdaje się mieć ku końcowi, a premiera odbędzie się szybciej, niż pierwotnie zakładano.
Smartfony Apple iPhone 15 są niezwykle drogie w produkcji. Wzrost cen przyszłorocznych modeli jest nieunikniony?

Fani Apple nie mają aktualnie zbyt wielu powodów do zadowolenia. Użytkownicy iPhone'ów 15 (Pro) co chwila zgłaszają kolejne problemy z nowymi urządzeniami, a jakby tego było mało, wiele wskazuje na to, że przyszłoroczna seria - choć może być już wolna od wielu wad - wskoczy na nowy, wyższy poziom cenowy. Wszystko przez zaskakująco wysoki koszt produkcji nowych modeli iPhone 15 oraz zaawansowanych iPhone'ów 15 Pro (Max).
Cięcia produkcji pamięci DRAM i NAND flash przynoszą efekty. Firmy z branży notują coraz lepsze wyniki

W ostatnim okresie byliśmy świadkami znaczących spadków cen na rynku pamięci DRAM i NAND flash. Skłoniło to wiele firm do ograniczenia produkcji. W sytuacji, gdy mniej sprzętu trafia na rynek, należy spodziewać się wzrostów cen. Reakcja nie jest jednak natychmiastowa, dlatego musieliśmy nieco poczekać na efekty tych działań. Okazuje się, że cięcia produkcji przyniosły z punktu widzenia producentów bardzo dobre efekty.
TSMC ciągle ma problemy ze znalezieniem pracowników do swojej fabryki w Arizonie. Firma sięga po niestandardowe metody

TSMC poczyniło w ostatnim czasie duże inwestycje w budowę fabryk ulokowanych poza Tajwanem. Nowe ośrodki produkcyjne powstają w Arizonie, Japonii i Niemczech. Z wcześniejszych doniesień wynika, że ta pierwsza lokalizacja jest najbardziej problematyczna dla przedsiębiorstwa. Firma boryka się z dostępnością odpowiednio wykształconego personelu, a także wymogami tamtejszych związków zawodowych. Okazuje się, że problemy te nadal nie zostały rozwiązane.
Chiny opracowują własne narzędzia, które pozwolą na produkcję chipów w 28 nm procesie technologicznym

Chińska technologia produkcji chipów jest daleko za zachodnimi rozwiązaniami. W niwelowaniu różnicy nie pomagają sankcje, które zostały nałożone przez Stany Zjednoczone, Japonię i Holandię. Państwo Środka podejmuje jednak działania, które mają w przyszłości zaowocować znaczącym postępem w tym segmencie. Nie chodzi tutaj wyłącznie o bezpośrednie dotacje dla sektora półprzewodników, ale także o opracowywanie narzędzi, które mogą posłużyć do produkcji.
TSMC mocno rozbudowuje swój potencjał w zakresie pakowania CoWoS. To efekt popularności sprzętu napędzającego AI

TSMC oferuje swoje usługi wielu firmom z branży technologicznej. Niestety oznacza to także, że tajwańskie przedsiębiorstwo jest "wąskim gardłem" w produkcji niektórych rozwiązań. Tak jest chociażby w przypadku pakowania CoWoS, które pozwala na uzyskanie dużego zagęszczenia i wydajności połączeń pomiędzy układami scalonymi. Zapotrzebowanie jest na tyle duże, że TSMC postanowiło radykalnie rozbudować swój potencjał w tym zakresie.
Intel planuje wykorzystywać szklany substrat do produkcji chipów. Nowe rozwiązanie może trafić do procesorów i kart graficznych

Każdego rodzaju technologia podlega pewnym ograniczeniom. Dotyczy to przykładowo monolitycznych konstrukcji procesorów czy kart graficznych. Odpowiedzią na to są rozwiązania chipletowe, które w przyszłości będą wykorzystywane coraz szerzej. Intel postanowił jednak pójść o krok dalej, ponieważ planuje zastąpić organiczny substrat, który jest powszechnie używany do produkcji chipów, substratem szklanym. Takie rozwiązanie ma szereg istotnych zalet.
TSMC planuje szersze inwestycje w japońską fabrykę. Firma chwali tamtejszą kulturę pracy

TSMC poczyniło w ostatnim czasie duże inwestycje w zakresie budowy fabryk poza Tajwanem. Nowe ośrodki produkcyjne powstają w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Firma zdaje się pokładać największe nadzieje w przypadku tej ostatniej inwestycji. Pojawiły się ostatnio przypuszczenia, że tamtejsza fabryka może w przyszłości zostać znacząco rozbudowana, a powodem jest między innymi specyficzna kultura pracy Japończyków.
ASUS nie produkuje już płyty głównej ROG MAXIMUS Z790 APEX. Entuzjaści mają jednak na co czekać

W listopadzie zeszłego roku do sklepów trafiła zaawansowana płyta główna ASUS ROG MAXIMUS Z790 APEX. To model stricte dla overclockerów próbujących wykrzesać z procesora dodatkową wydajność, o czym świadczy chociażby potężna sekcja zasilania. Rzecz tylko w tym, że od pewnego czasu model ten w zasadzie nie jest nigdzie dostępny. Na szczęście nie oznacza to, że producent o nim zapomniał. Do sprawy odniósł się Tony Yu.
Apple iPhone 13 mini może niebawem zniknąć ze sprzedaży. Producent prawdopodobnie wycofa też sporą część akcesoriów

Wydawało się, że zwykli użytkownicy smartfonów od zawsze czekali na takie modele jak iPhone 12 mini czy iPhone 13 mini, ale wyniki sprzedaży wskazują nam na coś zupełnie innego. Oba miniaturowe smartfony od Apple były mniej popularne od odpowiedników z większymi ekranami i w efekcie w zeszłym roku dostaliśmy 6,7-calowego iPhone'a 14 Plus zamiast wersji mini. Co gorsza, wygląda na to, że już niebawem w ofercie Apple nie będzie żadnego śladu po modelach z 5,4-calowymi panelami...
iPhone SE 4 może być pierwszym smartfonem Apple z autorskim modemem 5G. Gigant uniezależnia się od innych firm

Firma Qualcomm jest chyba wszystkim doskonale znana. Jej układy pojawiają się w wielu popularnych urządzeniach, jednak nie zmienia to faktu, że przedsiębiorstwo to znalazło się w dosyć problematycznej sytuacji. Ostatnie raporty finansowe mocno rozczarowują, a jakby tego było, nic nie wskazuje na to, by w przyszłości miało być lepiej. Wszystko zmierza do tego, że lada moment od firmy uniezależni się Apple, które przygotowuje się do produkcji własnych modemów 5G.
Chiny planują wpompować pokaźne środki w rodzimą branżę półprzewodników. To odpowiedź na amerykańskie sankcje

Zachodnie spółki technologiczne mogą liczyć na spore wsparcie ze strony rządów. Dotyczy to zwłaszcza budowy nowych fabryk poza regionem Dalekiego Wschodu. Chińska branża półprzewodników mocno ucierpiała w wyniku sankcji nałożonych na to państwo przez Stany Zjednoczone, Japonię i Holandię. W celu poprawy sytuacji tamtejszego sektora rząd postanowił sięgnąć po pokaźne dofinansowania pochodzące z kilku źródeł.
Rosyjski producent procesorów Baikal znalazł się na krawędzi bankructwa. Majątek firmy będzie zlicytowany

Produkowane przez firmę Baikal procesory nie mogą równać się z jednostkami oferowanymi przez zachodnie firmy. Możliwe było jednak znalezienie dla nich rynku zbytu w Rosji. Okazuje się, że nad producentem zawisło widmo bankructwa, a to może oznaczać w rzeczywistości jego ostateczny koniec. Co prawda, nie da się wykluczyć, że znajdzie się podmiot, który przejmie jego zasoby, ale wątpliwe jest, by udało się spełnić rosyjski sen o zawojowaniu rynku CPU.
NVIDIA chce wykorzystać boom na sztuczną inteligencję. Szykuje się imponujący wzrost podaży układów graficznych

Najnowsze wyniki finansowe NVIDII pokazują, że przytłaczająca część przychodów przedsiębiorstwa pochodzi z sektora centrów danych, który obejmuje przede wszystkim rozwiązania dedykowane sztucznej inteligencji. Chętni na zakup układów graficznych H100 muszą ustawiać się w kolejki i to pomimo tego, że nie są one tanie. Firma z Santa Clara, widząc olbrzymie zainteresowanie, przygotowuje się do radykalnego zwiększenia produkcji.
BioWare zwalnia pracowników, pomimo prac nad dwoma dużymi tytułami. Nowy Mass Effect nadal w fazie przedprodukcji

Gorsza koniunktura w branży nowych technologii i gospodarce światowej wpływa także na firmy tworzące gry. W ostatnim okresie nie brakuje doniesień o zwolnieniach, których dokonują studia deweloperskie. Objęły one już między innymi Bethesdę oraz CD Projekt RED. Do tego grona dołączyło także właśnie BioWare. Dowiedzieliśmy się ponadto, na jakim etapie znajduje się produkcja nowej odsłony Mass Effect. Premiera jest jeszcze odległa.
SK hynix dostarcza już próbki pamięci HBM3E do partnerów. Na liście między innymi NVIDIA

Plany NVIDII na przyszły rok zakładają debiut superchipów GH200 w wariancie, który będzie opierał się na wykorzystaniu pamięci HBM3E. Firma SK hynix ogłosiła, że ukończyła zasadniczą część prac nad nową pamięcią i rozpoczęła rozsyłanie próbek do swoich klientów. Rozpoczęcie produkcji masowej jest spodziewane w pierwszej połowie 2024 roku, co potwierdza, że superchipy GH200 z HBM3E zadebiutują w jego drugiej połowie.
Samsung przygotowuje się do produkcji pamięci V-NAND o 300 warstwach. Bazujące na niej nośniki mogą pojawić się w 2024 roku

Technologia NAND flash jest obecnie jedną z szybciej rozwijających się w branży komputerowej. Choć także na ten sektor wpłynęła gorsza koniunktura rynkowa, to firmy mają imponujące plany odnośnie rozwoju pamięci tego typu. Pojawiły się właśnie konkretne informacje na temat planów Samsunga na przyszły rok. Koreańska firma zamierza wypracować przewagę nad jednym ze swoich największych konkurentów w tym segmencie rynku, czyli SK hynix.
Amerykańskie sankcje mogły opóźnić chiński sektor półprzewodników o trzy generacje

Sankcje nałożone przez USA, a później dodatkowo przez Japonię i Holandię, mają zauważalny wpływ na branżę półprzewodników w Chinach. Podmioty z Państwa Środka starają się radzić sobie z nimi na różne sposoby, w tym wykształceniem czarnego rynku, na którym można nabyć między innymi GPU przeznaczone do obsługi sztucznej inteligencji. W efekcie nałożonych restrykcji, pogłębiła się też przepaść dzieląca sektory produkcji chipów w krajach zachodnich i w Chinach.
Rada Europejska zatwierdziła akt w sprawie chipów. Otworzy on drogę do dużych inwestycji w branżę półprzewodników

Kilkanaście tygodni temu informowaliśmy o pomyślnym zakończeniu rozmów przedstawicieli państw Unii Europejskiej w kwestii aktu prawnego mającego umożliwić poważne inwestycje Starego Kontynentu w branżę półprzewodników. Teraz „Europejski akt w sprawie chipów” został zatwierdzony przez Radę Europejską i jest na ostatniej prostej do wejścia w życie. Powinno to pozytywnie wpłynąć na konkurencyjność UE w tym obszarze rynku.
TSMC znacząco opóźnia rozpoczęcie produkcji w amerykańskiej fabryce. Prezes firmy bezpośrednio mówi o przyczynach

TSMC jest ciągle na etapie budowy swoich fabryk w Stanach Zjednoczonych. Zakład produkcyjny tajwańskiej firmy ma powstać także w Niemczech. Niestety okazuje się, że cały proces napotkał więcej trudności niż to początkowo przewidywano. Start produkcji w jednej z fabryk w Arizonie (Fab 21) został właśnie znacząco opóźniony. O przyczynach tego stanu rzeczy bezpośrednio wypowiedział się prezes przedsiębiorstwa – Mark Liu.
Samsung osiąga lepszy uzysk z procesu technologicznego 3 nm niż TSMC, ale nie zmienia to na razie sytuacji rynkowej

Produkcja chipów wykonanych w najlepszych procesach technologicznych, to domena nielicznych firm. Szczególną uwagę przyciąga rywalizacja pomiędzy Samsungiem, a TSMC. Zazwyczaj uważa się, że tajwańskie przedsiębiorstwo ma przewagę nad swoim rywalem. Szacuje się, że w przypadku procesu technologicznego 3 nm, koreańska firma jest mniej więcej jeden rok za technologią wykorzystywaną przez TSMC. Interesująco przedstawia się jednak kwestia uzysku.
EVGA – firma pogrąża się w poważnym kryzysie. Możliwe jest całkowite wycofanie się z rynku sprzętu PC-towego

EVGA to znany producent sprzętu komputerowego. W zeszłym roku firma zaskoczyła wszystkich klientów rezygnacją z dalszej produkcji kart graficznych. Była to duża strata dla rynku, ponieważ produkty przedsiębiorstwa cechowały się zwykle wysoką jakością wykonania. Są poszlaki wskazujące na to, że firma pójdzie o krok dalej i całkowicie wycofa się z rynku PC-towego. Choć do tych doniesień należy podejść z dużą rezerwą, to niewątpliwie taki krok byłby sporym zaskoczeniem.
Apple spodziewa się ogromnego zainteresowania smartfonami iPhone 15. Niebawem ma ruszyć masowa produkcja

Jak pisaliśmy już wielokrotnie, po tegorocznych iPhone'ach spodziewamy się kilku nowości i wielu różnic względem "czternastek". Nowe modele mają zadebiutować z nieco odświeżonym designem, złączem USB-C i znacznie większymi akumulatorami. Jak donosi Jeff Pu z Haitong International Tech Research, Apple doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ekscytujące mogą okazać się nowe urządzenia z nadgryzionym jabłuszkiem i planuje już wyprodukowanie ogromnej liczby smartfonów.
Apple Vision Pro - znacząca redukcja planów produkcyjnych nadchodzących gogli AR/VR. Są zbyt zaawansowane

Na początku przyszłego roku swoją premierę będą miały gogle do rzeczywistości rozszerzonej Apple Vision Pro. Urządzenie będzie cechowało się dosyć wygórowaną ceną, co zapewne mocno ograniczy liczbę docelowych odbiorców. Najnowsze doniesienia wskazują, że amerykańska firma jest zmuszona dokonać drastycznych cięć w prognozowanej produkcji. Jedną z przyczyn ma być skomplikowana konstrukcja nowego sprzętu.
Assassin's Creed IV: Black Flag ma doczekać się pełnoprawnego remake'u, ale na premierę jeszcze długo poczekamy

Ubisoft ma ogromne plany co do marki Assassin's Creed, co zostało zademonstrowane już przy okazji ostatnich dwóch konferencji producenta oraz wydawcy. Jeszcze w tym roku wejdziemy w buty Basima w grze Assassin's Creed Mirage. W przyszłym roku powinniśmy otrzymać pierwszego Asasyna tworzonego z myślą wyłącznie o obecnej generacji konsol: Assassin's Creed: Codename Red. Nowe przygody to najwyraźniej nie jedyny plan Ubisoftu, bowiem w sieci pojawiły się informacje o niespodziewanym remake'u jednej z wcześniejszych...
TSMC bardzo intensywnie przygotowuje się do testowej produkcji chipów w procesie technologicznym 2 nm

TSMC jest jednym ze światowych liderów produkcji chipów. Z usług tajwańskiej firmy korzysta bardzo wiele podmiotów, nie wyłączając NVIDII i Apple. Trwają właśnie intensywne przygotowania do uruchomienia produkcji w procesie technologicznym 2 nm. Wiele wskazuje na to, że czynnikiem, który znacząco mobilizuje TSMC do szybkiego wdrożenia nowego rozwiązania jest potencjalnie duży popyt na to rozwiązanie ze strony największych firm technologicznych.
Samsung Galaxy S23 Ultra - materiały potrzebne do produkcji jednego smartfona kosztują znacznie mniej niż myślisz

Nie od dziś wiadomo, że końcowa cena urządzenia nie ma zbyt wiele wspólnego z faktycznym kosztem wszystkich materiałów, które zostały użyte do jego produkcji. W końcu wiadomo, na czymś producent musi zarabiać, prawda? Czasem jednak koszt wszystkich składowych może mocno zaskoczyć. Serwis Counterpoint Research dotarł właśnie do zestawienia BoM (Bill of Materials) topowego smartfona Samsung Galaxy S23 Ultra. Końcowa cena tego telefonu - choć już wcale nie niska - nagle może wydać się jeszcze bardziej...
Samsung mocno redukuje produkcję pamięci DDR4. To między innymi konsekwencja słabych wyników finansowych spółki

Ostatni okres cechuje się spadkami globalnych cen pamięci. Choć klienci mogą być zadowoleni, to taki scenariusz nie podoba się producentom, którzy odnotowują niższe zyski. Długofalowo może to mieć też negatywny wpływ na całą branżę. Niektóre firmy już teraz podejmują radykalne decyzje, które mają zahamować spadki i ograniczyć potencjalne straty. Jedną z nich jest Samsung, który podjął decyzję o zmniejszeniu produkcji pamięci DDR4.
Phison Electronics - szef firmy komentuje spadające ceny pamięci NAND flash. Niewykluczone bankructwa w branży

Phison Electronics to tajwańska firma zajmująca się przede wszystkim dostarczaniem kontrolerów do nośników NAND flash. Ostatnie miesiące nie są dla branży zbyt udane. Spada globalny popyt, zapasy pamięci są na wysokim poziomie, a producenci tną produkcję tego typu sprzętu. Wiele wskazuje na to, że sytuacja w krótkiej perspektywie czasowej nie poprawi się. Jak twierdzi szef Phison, spadające ceny mogą mieć bardzo negatywny wpływ na kondycję dostawców.
Samsung zapowiada, że w przeciągu pięciu lat dogoni i prześcignie TSMC w technologii produkcji chipów

TSMC jest obecnie niekwestionowanym liderem produkcji chipów w najbardziej zaawansowanych litografiach. W przyszłości to może się jednak zmienić, ponieważ firma Samsung zaczyna powoli deptać po piętach tajwańskiemu przedsiębiorstwu. Choć zmiana lidera nie nastąpi od razu, to wiele wskazuje na proces, który może w przyszłości zaowocować dużo większą konkurencyjnością w tym segmencie rynku. Na tym zaś zawsze zyskują docelowo zwykli klienci.
AMD wznawia produkcję procesorów Ryzen 3 3200G i Ryzen 5 3400G. A przynajmniej tak sugeruje najnowszy raport z Chin

AMD ma już na koncie procesory Ryzen 7000 i Ryzen 7000X3D, jednak na horyzoncie nadal nie widać pełnoprawnych układów APU nowej generacji. Na następców modeli Cezanne czekamy już dosyć długo i wygląda na to, że w najbliższej przyszłości raczej nic się w tej kwestii nie zmieni. Mimo to jednak Czerwoni najwidoczniej zdają sobie sprawę z zapotrzebowania na tego typu układy, bowiem producent podobno przywrócił do produkcji wiekowe już modele Picasso.
TSMC planuje budowę fabryki w Niemczech. Nie będzie to jednak najbardziej zaawansowany technologicznie zakład

TSMC coraz mocniej rozwija swoją produkcję poza Tajwanem. Firma buduje aktualnie dwie fabryki w Stanach Zjednoczonych i jedną w Japonii. W planach jest także zakład w Niemczech, choć ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. Toczą się aktualnie rozmowy na ten temat. Firma oczekuje dużej partycypacji w kosztach budowy ze strony tamtejszych władz. Co ważne, nie będzie to najbardziej zaawansowana technologicznie fabryka.
- 1
- 2
- 3
- …
- następna ›
AMD Radeon RX 7900M w pierwszym teście wydajności wypada lepiej niż NVIDIA GeForce RTX 4080 Laptop GPU
Test procesorów Intel Core i7-14700K vs AMD Ryzen 9 7900X - Najlepszy model 14. generacji, doganiający nawet Core i9-14900K
NVIDIA GeForce RTX 4000 SUPER - w sieci pojawiła się prawdopodobna specyfikacja kart graficznych
NVIDIA GeForce RTX 4090 - wciąż nie brakuje kart ze stopionym wtykiem 12VHPWR. Skala problemu wydaje się niedoszacowana
Apple MacBook Pro 14 - przedstawiciel producenta broni laptopa z 8 GB RAM. Dlaczego ma w tym sporo racji?