unia europejska
- 1
- 2
- 3
- następna ›
Unia Europejska może zaakceptować iPhone'a bez złącza USB-C. To ważny sygnał dla firmy Apple

Apple iPhone 17 Air bez wątpienia będzie jednym z najciekawszych smartfonów tego roku. Choć nie znamy jeszcze jego dokładnej specyfikacji (a nawet oficjalnej nazwy), to jednak wiemy, że będzie to wyjątkowo cienkie urządzenie. Nic dziwnego zatem, że producent poważnie rozważał kwestię implementowania w nim złącza USB-C - w końcu jego brak na pewno ułatwiłby proces projektowania, a być może pozwoliłby na jeszcze bardziej imponującą formę.
Unia Europejska rzuca wyzwanie Starlinkowi. Do 2030 roku powstanie nowa sieć satelitów zapewniających dostęp do Internetu

Starlink to ciągle kosztowna metoda dostępu do Internetu. Specyfika systemu sprawia jednak, że można go używać tam, gdzie inne formy połączenia są niedostępne. Starlink jest oczywiście domeną firmy należącej do amerykańskiego multimiliardera Elona Muska. Także Unia Europejska ma jednak swoje aspiracje w tej kwestii. Zakończono właśnie negocjacje z prywatnymi firmami, które w przeciągu kilku lat uruchomią europejską alternatywę dla tego systemu.
Rząd Niemiec dofinansuje firmy z sektora półprzewodników. Jednak na drodze stoją pewne przeszkody administracyjne

W obliczu dynamicznych zmian na globalnym rynku technologicznym Niemcy podejmują kroki mające na celu wzmocnienie lokalnego przemysłu półprzewodników. Decyzja ta wynika zarówno z konieczności nadrobienia opóźnień gospodarczych wynikających z problemów w budowie fabryki Intela w Magdeburgu, jak i potrzeby dostosowania się do światowych trendów zmierzających ku zwiększeniu niezależności technologicznej, w tym założeń Unii Europejskiej.
Google oskarżone o sponsorowanie grup, które mają dyskredytować Microsoft i wprowadzać opinię publiczną w błąd

Walka pomiędzy dużymi firmami bardzo często przybiera agresywną formę. Czasami stosowane są także niezbyt uczciwe praktyki, o których opinia publiczna rzadko się dowiaduje. Inaczej jest jednak w przypadku działań opisanych na blogu przez jedną z przedstawicielek Microsoftu. We wpisie padły oskarżenia pod adresem Google. Firma z Mountain View ma kierować działaniami mającymi na celu zdyskredytowanie Microsoftu przed władzami i opinią publiczną.
Intel uniknie gigantycznej kary. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podtrzymał decyzję sądu niższej instancji

Duże firmy technologiczne od zawsze muszą mierzyć się z zarzutami o nadmierne wykorzystywanie swojej pozycji. Takie oskarżenia są kierowane także pod adresem Intela. Jedno z postępowań, które dotyczy działań firmy w pierwszej dekadzie obecnego wieku, znalazło swój finał w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Intelowi udało się po wielu latach batalii sądowej uniknąć gigantycznej kary, którą nałożyła na niego Komisja Europejska.
Stany Zjednoczone planują ograniczyć udział chińskich firm w zabezpieczaniu podmorskich kabli komunikacyjnych

Napięte relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami wpływają na wiele aspektów międzynarodowej współpracy. Dotyczy to także wszelkiego rodzaju infrastruktury komunikacyjnej. W dzisiejszych czasach kluczowe znaczenie mają podmorskie kable komunikacyjne, dzięki którym możliwa jest łączność w czasie rzeczywistym z innymi kontynentami. Wkrótce z ich zabezpieczania mogą zostać całkowicie wykluczone podmioty z Państwa Środka.
Szwajcaria uchwaliła nowe prawo, które nakazuje korzystanie z oprogramowania open source w organach publicznych

Na świecie coraz większą popularność zdobywa oprogramowanie open source, co nie omija również instytucji rządowych. Szwajcaria niedawno uchwaliła nowe prawo, które zobowiązuje organy sektora publicznego do korzystania wyłącznie z oprogramowania open source i udostępniania kodów źródłowych. Choć może się to wydawać wielką rewolucją, jest to jedynie kolejny krok w skrupulatnie realizowanych planach szwajcarskiego rządu federalnego.
Linux ulega awarii przez oprogramowanie CrowdStrike, a Microsoft w przyszłości może nie być w stanie zapobiec awarii Windowsa

Globalna awaria systemu Windows miała miejsce 19 lipca 2024 roku, kiedy to 8,5 miliona komputerów przestało się uruchamiać, wyświetlając błąd BSOD, czyli tak zwany "niebieski ekran śmierci". Przyczyną tego światowego problemu IT była aktualizacja oprogramowania zabezpieczającego Falcon Sensor Security od CrowdStrike. Jak się jednak okazuje, firma otrzymywała już wcześniej sygnały o problemach z ich softwarem.
Najpierw Apple, a teraz Meta. Kolejna firma wycofuje usługi AI z krajów Unii Europejskiej

Akt o rynkach cyfrowych został wprowadzony przez Komisję Europejską pod koniec 2022 roku. Jego celem jest zapobieganie sytuacji, w której duża firma nadużywałaby swojej dominującej pozycji. Nowe regulacje są nieco kłopotliwe do spełnienia dla niektórych przedsiębiorstw. Nie tak dawno Apple wyraziło obawy, że ich pakiet Apple Intelligence może nie zawitać w 2024 roku do krajów UE właśnie z uwagi na DMA. Teraz podobny komunikat, jednak dotyczący modelu AI, wydała Meta.
Opera walczy z Komisją Europejską. Okno z wyborem przeglądarki w systemie Windows może powrócić

Akt o rynkach cyfrowych (DMA) zebrał już całkiem spore żniwo na rynku technologicznym. Jego zadaniem było uniemożliwienie dużym firmom wykorzystywania swojej pozycji, aby promować głównie swoje produkty i ograniczać w ten sposób konkurencję. Dzięki temu na smartfonach spotkamy się teraz z ekranem wyboru przeglądarki internetowej. Taka możliwość nie występuje jednak w systemie Windows, więc Opera podjęła walkę, aby to zmienić. Firma odwołała się od decyzji KE.
Apple iOS 18 Beta 2 potwierdza brak Apple Intelligence w Unii Europejskiej. W tle obawy przed aktem o rynkach cyfrowyc

Kilka dni temu sieć obiegła informacja, że większość nowych funkcji opartych na sztucznej inteligencji w systemach iOS 18, iPadOS, tvOS i macOS Sequoia nie ukaże się w Unii Europejskiej. Teraz, za sprawą drugiej wersji iOS 18 Beta, dowiadujemy się, że te doniesienia są prawdziwe. Sprawdźmy zatem, co nam pozostanie po wycięciu Apple Inteligence z nowych aktualizacji dla sprzętu z logiem nadgryzionego jabłka na terenie Unii Europejskiej.
Apple uznane winnym naruszenia europejskiego aktu o rynkach cyfrowych. Firmie grozi kilkadziesiąt miliardów dolarów kary

Europejski akt o rynkach cyfrowych, określany zwykle mianem DMA, nakłada na duże firmy technologiczne szereg obowiązków, których niewypełnienie może skutkować pokaźnymi karami finansowymi. Komisja Europejska uznała ostatnio, że Apple nie zastosowało się do wszystkich postanowień. Amerykańskiej firmie grozi nawet kilkadziesiąt miliardów dolarów kary, jednak ostateczna decyzja w sprawie jej nałożenia dopiero przed nami.
Meta jest rozczarowana, bo nie nakarmi AI postami użytkowników Facebooka. Obywatele UE uratowani dzięki DPC

Modele sztucznej inteligencji do poprawnego działania wymagają szkolenia na dużym zbiorze danych. Firma Meta postanowiła więc, że skorzysta w tym celu z publicznych postów oraz komentarzy z portali Facebook i Instagram. Użytkownicy otrzymali stosowny komunikat, który informował o nowym postanowieniu pod koniec maja 2024 roku. Nie wszystko poszło zgodnie z wizją Marka Zuckerberga, wszak jego szyki pokrzyżował organ broniący danych osobowych osób z UE.
Ustawa dotycząca AI ma zielone światło. Sztuczna inteligencja będzie podlegać ograniczeniom w Unii Europejskiej

Sztuczna inteligencja (określenie, do którego można zaliczyć choćby modele językowe, uczenie maszynowe, czy też algorytmy) przeżywa obecnie bardzo dynamiczny rozwój i wkrada się do każdej dziedziny życia ludzi. Produkty wykorzystujące jej możliwości potrafią ułatwić pracę, ale i stwarzają wiele realnych zagrożeń. Aby uregulować ten segment technologii, Rada Unii Europejskiej zaakceptowała właśnie ustawę o nazwie AI act, która ma pomóc w kontrolowaniu AI.
System iPadOS został uznany przez Komisję Europejską za strażnika dostępu. Na urządzenia Apple trafi więcej aplikacji

Unijny "Akt o rynkach cyfrowych", czyli DMA, ma na celu przede wszystkim zwiększenie konkurencyjności, utrudnienie dużym firmom technologicznym nadmierne wykorzystywanie swojej pozycji, a także otwarcie rynku na nowe podmioty. Komisja Europejska stwierdziła właśnie, że system operacyjny iPadOS jest jednym z tak zwanych "strażników dostępu". To oznacza między innymi, że już wkrótce zostanie on otwarty na nowe źródła oprogramowania.
Naprawy urządzeń mają być tańsze, a zarazem przystępniejsze dla klientów. Unijna dyrektywa została przegłosowana

Kiedy smartfon ulega awarii bądź też mechanicznemu uszkodzeniu, użytkownik często decyduje się na jego wymianę, ponieważ koszty naprawy zazwyczaj są dość spore — szczególnie jeśli okres gwarancyjny dobiegł końca. Niebawem sytuacja może się zmienić na korzyść klientów, ponieważ Parlament Europejski przegłosował właśnie dyrektywę, która ma sprawić, że naprawy staną się dla nich opłacalnym wyborem. Pozytywnych zmian, jakie mogą nadejść, jest całkiem sporo.
Apple dokonuje zmian w systemie iOS w związku z aktem DMA. Cały ekosystem otworzy się na nowe możliwości

Akt o rynkach cyfrowych (DMA - Digital Markets Act) szykuje się do „debiutu” w marcu 2024 roku. Do tego czasu praktycznie wszystkie firmy technologiczne muszą zastosować się do nowych zasad. Apple wydało właśnie oficjalnie oświadczenie, które omawia nadchodzące nowości w ekosystemie, przy okazji krytykując każdą zmianę, jaką wprowadza Unia Europejska przez DMA. Sprzęty Apple otrzymają możliwość instalowania aplikacji spoza App Store i wiele innych.
Apple może odblokować dostęp do modułu NFC. Użytkownicy iPhone'ów w końcu skorzystają z alternatyw dla Apple Pay?

Apple słynie z tego, że implementuje w swoich urządzeniach szereg rozwiązań niedostępnych nigdzie indziej. Co gorsza, przy okazji niejako skazuje użytkowników na używanie ich bez możliwości skorzystania z alternatyw. Na szczęście powoli się to zmienia. Pod naciskiem Unii Europejskiej smartfony iPhone 15 (Pro) w końcu otrzymały uniwersalne złącze USB-C, a już lada moment moduł NFC może zostać odblokowany dla innych metod płatności niż Apple Pay.
Intel został ukarany przez Komisję Europejską za niewłaściwe praktyki rynkowe. W grę wchodzi pokaźna kwota

Duże spółki technologiczne muszą być świadome, że znajdują się pod ciągłą obserwacją regulatorów rynku z różnych krajów. Przekonał się o tym niejednokrotnie chociażby Microsoft, któremu wielokrotnie zarzucano praktyki monopolistyczne. Z problemami boryka się także Intel. Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu pokaźnej kary na amerykańską firmę. Uzasadnieniem jest nadużywanie dominującej pozycji na rynku.
Unia Europejska wskazała firmy technologiczne, które będzie obowiązywał DMA, czyli akt o rynkach cyfrowych

Od listopada 2022 roku na terenie Unii Europejskiej obowiązuje akt o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act). Jego głównym zadaniem jest zapobieganie przypadkom narzucania przez duże firmy technologiczne niesprawiedliwych warunków dostępu do usług. Akt definiuje tak zwanych "strażników dostępu". Komisja Europejska wskazała, które spółki będą musiały podporządkować się DMA. Na liście znalazły się między innymi Alphabet, Apple i Microsoft.
UOKiK postawił zarzuty kolejnym firmom, które nadal nie przestrzegają unijnej dyrektywy Omnibus. Kary mogą być dotkliwe

Początek 2023 roku przyniósł ze sobą ważne zmiany w funkcjonowaniu wielu przedsiębiorstw. Dokładnie 1 stycznia tego roku weszła w życie unijna dyrektywa Omnibus. Dzięki niej sklepy internetowe, jak również te fizyczne, musiały wprowadzić zmiany, aby ich oferta była bardziej przejrzysta dla konsumentów - jak choćby podawanie ostatniej ceny z 30 dni przed obniżką. Od początku wiele firm zdecydowało się na wprowadzenie zmian, jednak okazuje się, że nie wszystkie.
Rada Europejska zatwierdziła akt w sprawie chipów. Otworzy on drogę do dużych inwestycji w branżę półprzewodników

Kilkanaście tygodni temu informowaliśmy o pomyślnym zakończeniu rozmów przedstawicieli państw Unii Europejskiej w kwestii aktu prawnego mającego umożliwić poważne inwestycje Starego Kontynentu w branżę półprzewodników. Teraz „Europejski akt w sprawie chipów” został zatwierdzony przez Radę Europejską i jest na ostatniej prostej do wejścia w życie. Powinno to pozytywnie wpłynąć na konkurencyjność UE w tym obszarze rynku.
Parlament Europejski uchwalił ustawę European Chips Act. Dzięki temu Europa ma poradzić sobie z niedoborem półprzewodników

Od czasów pandemii cały świat ciągle boryka się z niedoborem półprzewodników, którego skutki są bardzo negatywne. Dla wszystkich konsumentów to przede wszystkim wyższe ceny związane z elektroniką, ponieważ producenci odczuwają braki elementarnych komponentów do swoich produktów. W celu rozwiązania tego problemu w Europie uchwalona została ustawa European Act Chip (EAC), która dodatkowo ma zapewnić konkurencyjność w tych aspektach dla Unii Europejskiej.
Unia Europejska zainwestuje znaczącą kwotę w ośrodki testujące rozwiązania bazujące na AI przed ich debiutem rynkowym

Technologie bazujące na sztucznej inteligencji zrewolucjonizują nie tylko życie jednostek, ale całego społeczeństwa. Jest to obecnie jedna z najbardziej przyszłościowych branż, która będzie z pewnością dynamicznie rozwijała się w przyszłości. Unia Europejska doskonale rozumie ten fakt, dlatego zdecydowano się przekazać pokaźną sumę pieniędzy na laboratoria testowe dla tego typu rozwiązań. Mają one głównie pełnić funkcję wspierającą dla twórców technologii.
Unia Europejska chce odpowiedniego nadzoru nad Sztuczną Inteligencją. Generowane treści mają podlegać ścisłej kontroli

Żyjemy w czasach, ẇ których stworzenie materiału foto lub audio jest na tyle łatwe, że nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Niestety taka sposobność przynosi za sobą również negatywne konsekwencje. Zewsząd docierają do nas tzw. fake newsy, a spreparowane materiały krążą również po sieciach społecznościowych. W obecnym morzu informacji ciężko dostrzec prawdę, a czasem jest to wręcz nieosiągalne. Może się to jednak zmienić dzięki działaniom Komisji Europejskiej.
Francuzi walczą z planowanym postarzaniem produktów w imię prawa do naprawy. Wszczęto śledztwo w sprawie Apple

Problematyka działań producentów utrudniających naprawę sprzętu od dawna spędza sen z powiek decydentom i regulatorom, szczególnie na terenie krajów Unii Europejskiej. Usiłuje się przeciwdziałać temu zjawisku poprzez utworzenie tak zwanego "prawa do naprawy". Wynika to z faktu, że z punktu widzenia zwykłego serwisu niektóre sprzęty zaczynają przypominać fortecę - nie sposób przeprowadzić naprawy.
Wielka Brytania inwestuje w cyfrowe bezpieczeństwo. Na początek miliard funtów na branżę półprzewodników

Niestabilna sytuacja geopolityczna związana z imperialnymi planami Chin w sprawie Tajwanu spowodowała przyspieszenie produkcji półprzewodników w innych miejscach na świecie. W szczególności zaniepokojone mogą być korporacje USA oraz państw europejskich, które wykorzystują większość mocy przerobowych azjatyckiej produkcji. W konsekwencji powstają kolejne inicjatywy odtwarzania tej części produkcji bliżej właściwych siedzib producentów.
Unia Europejska może zakazać sprzedaży iPhone'ów. Wszystko przez złącza USB-C wymagające certyfikatu MFi

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku popularne złącze Lightning odejdzie do lamusa, a użytkownicy nowych iPhone'ów będą musieli przyzwyczaić się do uniwersalnych portów USB-C. Jak jednak już pewnie wiecie od różnych źródeł, nadchodzące "piętnastki" i tak mają zostać wyposażone w mikroukład MFi, który będzie sprawdzał certyfikację podłączanego akcesorium. To może zaś oznaczać ograniczenie prędkości ładowania lub wolniejszy transfer plików. Na to nie chce zgodzić się Unia...
TSMC planuje budowę fabryki w Niemczech. Nie będzie to jednak najbardziej zaawansowany technologicznie zakład

TSMC coraz mocniej rozwija swoją produkcję poza Tajwanem. Firma buduje aktualnie dwie fabryki w Stanach Zjednoczonych i jedną w Japonii. W planach jest także zakład w Niemczech, choć ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. Toczą się aktualnie rozmowy na ten temat. Firma oczekuje dużej partycypacji w kosztach budowy ze strony tamtejszych władz. Co ważne, nie będzie to najbardziej zaawansowana technologicznie fabryka.
UE wyznaczyła 19 dużych platform technologicznych, które muszą przestrzegać nowych przepisów odnośnie Internetu

16 listopada 2022 roku wszedł w życie unijny akt o usługach cyfrowych. Ustanowiono w nim nowe, szeroko zakrojone obowiązki dla platform internetowych w zakresie ograniczania szkodliwych zjawisk i przeciwdziałania zagrożeniom w Internecie, wprowadzono silne zabezpieczenia praw użytkowników stosownych usług, a także objęto platformy cyfrowe jedynymi w swoim rodzaju ramami dotyczącymi przejrzystości i rozliczalności.
Unia Europejska ogłasza akt w sprawie chipów. To krok w stronę uniezależnienia kontynentu od dostaw z innych krajów

Restrykcje związane pandemią koronawirusa oraz zaostrzająca się retoryka antyzachodnia ze strony Chin, skłoniły rządzących Unii Europejskiej do podjęcia kroków, które mają w przyszłości znacząco zmniejszyć zależność krajów członkowskich od tego regionu świata. Jednym z efektów jest ogłoszenie "Europejskiego aktu w sprawie chipów". Plany zakładają, że doprowadzi to do wzmocnienia odporności Starego Kontynentu na zawirowania wokół branży nowych technologii.
ChatGPT vs RODO. Kolejny urząd ochrony danych osobowych w Europie przygląda się sztucznej inteligencji OpenAI

W ostatnim czasie rozgorzała dyskusja nad kontrowersjami związanymi z działalnością sztucznej inteligencji, przede wszystkim pod postacią tzw. modeli językowych AI. Obecne regulacje nie można uznać za gotowe na najnowsze technologie w tej dziedzinie, co wiąże się z problemami natury społecznej. Jak się jednak wydaje, już obecne instrumenty kontroli można w pewnym zakresie odpowiednio wykorzystać na naszym kontynencie.
Komisja Europejska kontra TikTok. Urzędnicy muszą usunąć aplikację na urządzeniach z dostępem do danych pracowniczych

TikTok nie ma ostatnio dobrej passy - co chwila krytykowane są kolejne aspekty aplikacji. Jedni zwracają uwagę na szkodliwy system prezentowania treści (szczególnie dla najmłodszych odbiorców), inni skupiają się na pochodzeniu aplikacji i jej algorytmach podpowiadających materiały. Są też tacy, którzy biorą pod lupę przesyłanie danych osobowych użytkowników. Działania te mają wydźwięk oficjalny z uwagi na kwestie bezpieczeństwa publicznego.
Więcej retencji danych i przymusowe backdoory? Rząd wycofuje sporne przepisy z Prawa Komunikacji Elektronicznej

Ustawodawstwo w Polsce jest uchwalane dwutorowo. Z jednej strony mamy do czynienia z inicjatywą krajową, z drugiej zaś jesteśmy zobowiązani do implementacji prawa unijnego do własnego systemu. Dotyczy to rozporządzeń i dyrektyw. Pierwszy rodzaj aktu wiąże bezpośrednio na terenie całej Unii Europejskiej. Drugi zaś wyznacza cel, który muszą osiągnąć wszystkie państwa wspólnoty - jednak sposób jego osiągnięcia państwa określają za pośrednictwem własnej legislacji.
Komisja Europejska ogłosiła porozumienie z Amazonem w sprawie nielegalnego wykorzystywania niepublicznych danych

Komisja Europejska ogłosiła, że osiągnęła porozumienie z Amazonem w sprawie wyników dochodzeń antymonopolowych. Porozumienie to wymusza respektowanie zobowiązań podjętych przez Amazon w stosunku do prawodawstwa antymonopolowego UE. Wstępne badanie zaczęło się w 2018 r., kiedy rozpoczęto dochodzenie w sprawie tego, w jaki sposób Amazon wykorzystywał niepubliczne dane od zewnętrznych sprzedawców na swojej platformie, aby przynosić korzyści własnej firmie jako sprzedawcy detalicznemu.
Wolfspeed - amerykański koncern wybuduje w Niemczech fabrykę półprzewodników. Poznaliśmy koszt całej inwestycji

Amerykański koncern Wolfspeed zamierza wybudować w Niemczech fabrykę półprzewodników z węglika krzemu (SiC). Partnerem inwestycji jest ZF Automotive Germany, duży dostawca systemów do samochodów osobowych, pojazdów użytkowych i rozwiązań przemysłowych. Oprócz fabryki powstanie również centrum badawcze. Projekt ma duże znaczenie dla niemieckiego przemysłu samochodowego oraz unijnego uniezależnienia się od Tajwanu.
- 1
- 2
- 3
- następna ›
Test kart graficznych AMD Radeon RX 9070 XT vs NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Dobra wydajność w rozsądnej cenie? Czy to możliwe?
Recenzja Zorin OS - Linux w końcu lepszy od Windowsa? Testy w grach, programach oraz obsługa AI z udziałem GeForce GTX 1660 Ti
AMD Radeon RX 9070 XT kontra NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Jak wypada wydajność topowego RDNA 4 względem Blackwell?
AMD Radeon RX 9070 XT oraz Radeon RX 9070 - Specyfikacja, cena i wydajność kart graficznych RDNA 4
Test karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 5070 - Miała przegonić GeForce RTX 4090, ale okazała się GeForce RTX 4070 Super V2