Darmowe programy do Windows cz. 8. Usuwanie śmieci, zmiana ustawień, przesyłanie plików, nowy wygląd Spotify i inne
Nadeszła pora na kolejną, tym razem ósmą już część zestawienia najlepszych darmowych programów na Windows. Poprzednie edycje zostały przez Was przyjęte z entuzjazmem, co z pewnością dodaje mi motywacji do dalszego szukania narzędzi, które są nie tylko użyteczne, ale jednocześnie również darmowe. Poza tym z bezpłatnym oprogramowaniem jest tak, że możesz je po prostu zainstalować i sprawdzić, czy Ci się spodoba, a jeśli nie, to po prostu usuniesz i w zasadzie nic nie tracisz. Tradycją stało się też to, że przypominam, jak wyglądają aktualne statystyki korzystania z pełnoprawnych, desktopowych systemów operacyjnych. Tak więc w lutym 2025 w Polsce z systemu Windows korzystało ogólnie niespełna 87% wszystkich użytkowników, drugi był macOS z wynikiem około 7,5%, a Linux miał trochę ponad 2,5%. Jak widać, Windows w naszym kraju króluje niepodzielnie, więc można założyć, że zestawienia takie jak to będą przydatne jeszcze przez długi czas.
Autor: Tomasz Duda
Jak już wspomniałem, niniejsze zestawienie jest ósmym z kolei, ale to wcale nie jest tak, że każde następne sprawia, że poprzednie się dezaktualizują. W każdym z nich polecam inne programy, tworząc tym samym bazę, do której można w każdej chwili wracać i wybierać najciekawsze propozycje dla siebie. Ma to tym większy sens, że większość z tych programów jest aktywnie rozwijana i jeśli kiedyś nie spełniały Twoich oczekiwań, to jest szansa, że najnowsza wersja będzie lepsza i bardziej funkcjonalna. Zachęcam więc serdecznie do przejrzenia części pierwszej, drugiej, trzeciej, czwartej, piątej, szóstej i siódmej. Tymczasem przechodząc do najnowszego zestawienia, zaznaczę, że obejmuje ono siedem darmowych narzędzi, w tym: do modyfikacji funkcjonalności i wyglądu odtwarzacza Spotify na komputerze (ciekawsze, niż się może wydawać), szybkiego instalowania nowych aplikacji na Windows z poziomu linii komend, usuwania śmieciowych funkcji i aplikacji z Windows, robienia notatek (ładny, prosty zamiennik Notepada), przesyłania plików z telefonu na komputer i odwrotnie, a także zaawansowanej zmiany ustawień systemu, również tych ukrytych. Zapraszam!
Ósma część zestawienia i kolejna garść przydatnych, darmowych i w większości otwartych aplikacji. Od rozszerzenia możliwości Spotify, poprzez usuwanie śmieci, zmianę ustawień systemu, łatwe instalowanie programów, aż do szybkiego przesyłania dużych plików z telefonu na komputer.
Darmowe programy do Windows cz. 7. Obsługa telefonu, usuwanie aplikacji i śmieci, zaawansowane wyszukiwanie i inne
Spicetify - zmiana wyglądu i funkcjonalności Spotify
Zacznę trochę nietypowo, bo od czegoś, co w sumie nie do końca jest programem, lecz narzędziem rozszerzającym możliwości odtwarzacza Spotify na komputerze. Spicetify można zainstalować bardzo łatwo za pomocą dwóch komend (sprawdź link), a po instalacji na górnym pasku Spotify, po lewej stronie, pojawia się nowy przycisk z koszykiem. Klikając go, otrzymujesz dostęp do kilku rzeczy, których w oryginalnym Spotify nie ma. Po pierwsze, wybrać możesz nowy motyw graficzny. Odpowiednie skrypty modyfikują wygląd, a najlepsze jest to, że część z nich potrafi mocno zmienić interfejs programu, więc jeśli chcesz, to możesz poczuć się, jakbyś używał zupełnie innego odtwarzacza. Po drugie: możesz zainstalować rozszerzenia Spotify. Chcesz blokować reklamy w darmowym Spotify (bezpośrednio w programie)? Bez problemu! Chcesz ukryć podcasty? Możesz to zrobić. Chcesz wyświetlić informacje z Wikipedii o danym artyście albo dodawać własne notatki? Jasna sprawa! Są też dodatkowe mini-aplikacje, które pozwalają np. wyświetlić w przejrzystej formie swoje statystyki ze Spotify, np. najczęściej słuchani wykonawcy, utwory, gatunki itp. Słowem: szczerze polecam sprawdzić Spicetify, bo można się pozytywnie zaskoczyć.
Chocolatey / Choco - szybka instalacja programów z linii komend
Chocolatey FOSS (Free and Open Source Software) ma oczywiście otwarte źródło. Jest to narzędzie tak potężne, że opisanie go wymagałoby stworzenia bardzo długiego i zaawansowanego poradnika. Tworzenie paczek oprogramowania, audyt, optymalizacja, wgląd w oprogramowanie z poziomu całej organizacji, integracja z innymi usługami i znacznie więcej. Jednak na potrzeby tego krótkiego zestawienia chciałbym zwrócić uwagę na najbardziej podstawową funkcję, czyli proste i szybkie instalowanie programów z poziomu PowerShell / Terminala w systemie Windows. Jako użytkownik systemu Linux od ponad 25 lat doceniam w nim to, że mogę wejść w konsolę / terminal, wpisać krótką komendę i zainstalować, odinstalować lub zaktualizować jakiś program, bez konieczności wyszukiwania go w Internecie, pobierania i ręcznego instalowania. Dlatego doceniam, że Chocolatey na Windowsie też to umie. Otwierasz PowerShell, wpisujesz “choco install 7zip” i za kilka sekund możesz korzystać z zainstalowanej aplikacji, a jeśli chcesz się jej pozbyć, to wpisujesz “choco uninstall 7zip” i już jej nie masz. Chcesz wykonać aktualizację aplikacji? Wpisujesz “choco upgrade all -y”. Jeśli nie lubisz instalatorów, a za to cenisz szybkie pisywanie komend, to warto dać mu szansę.
Winhace - usuwanie zbędnych aplikacji i funkcji z Windows
Winhance to relatywnie nowe narzędzie, które w praktyce jest graficznym interfejsem dla komend PowerShell. Po pierwsze: pozwala usunąć zbędne, śmieciowe programy wbudowane w Windows, w tym trwale usunąć niezbyt lubianą przeglądarkę Microsoft Edge, a także narzędzia Copilot, Cortana, OneDrive, Bing Search, Microsoft Teams, Windows Media Player, Skype, Poczta i wiele innych. Po drugie: umożliwia zmianę ustawień Windows na takie, które poprawiają prywatność (np. redukcja telemetrii, diagnostyki, geolokalizacji, wyłączenie reklam wbudowanych w system, Wi-Fi Sense, usunięcie śledzenia aktywności użytkownika). Pozwala wprowadzić też zmiany w aktualizacjach, ustawieniach zasilania (w tym tryb Ultimate) oraz zoptymalizować ustawienia pod kątem lepszych wrażeń w grach. Warto najechać kursorem na symbol “i” przy każdej pozycji, żeby sprawdzić, co dokładnie jest zmieniane. Po trzecie: jest też możliwość szybkiego zainstalowania garści wybranych, popularnych programów, takich jak polecany przeze mnie w jednym z wcześniejszych poradników UniGetUI (świetne narzędzie), przeglądarka Brave, Firefox czy Thorium Browser. Po czwarte: użytkownik jest w stanie wykonać też optymalizacje wyglądu i działania systemu Windows, np. odnoszące się do menu Start, paska zadań, Eksploratora, powiadomień i dźwięku. Dodatkową, dość istotną cechą jest też to, że narzędzia Winhance nie trzeba instalować. Wystarczy otworzyć PowerShell jako Administrator i za pierwszym razem wpisać / wkleić dwie komendy: “Set-ExecutionPolicy Unrestricted” oraz “irm "https://github.com/memstechtips/Winhance/raw/main/Winhance.ps1" | iex”. A za każdym następnym razem tylko drugą z nich, żeby uruchomić aplikację. W tej chwili narzędzie nie jest przetłumaczone na j. polski, ale jego obsługa jest dość intuicyjna.
Notepads - szybki, ładny i otwarty zamiennik systemowego Notepada
Na temat aplikacji Notepads wiele pisać nie trzeba, bo w praktyce jest to po prostu darmowy, otwarty, o wiele ładniejszy, minimalistyczny, łatwy w użyciu i przede wszystkim równie szybki (a nawet szybszy) zamiennik dla systemowego Notatnika z Windows. Wygląda nowocześniej, ma półprzezroczyste tło z regulowanym stopniem rozmycia i więcej przydatnych ustawień. Może też wyświetlać zmiany i obsługuje Markdown. Da się go uruchomić oczywiście z poziomu PowerShell / Terminala, wpisując po prostu “notepads”. Aha, zapomniałbym… tak, Notepads obsługuje też karty. Jeśli masz taką ochotę, to np. za pomocą wcześniejszego narzędzia Winhance możesz usunąć systemowy Notatnik / Notepad, a zamiast niego używać czegoś otwartego i atrakcyjniejszego. Program jest dostępny do pobrania za darmo z popularnego serwisu GitHub, gdzie znajdziesz też więcej informacji na temat tego oprogramowania.
Intel Unison - szybkie przesyłanie plików z telefonu na komputer i odwrotnie
Intel Unison to relatywnie mało znane narzędzie do bezprzewodowego, szybkiego przesyłania plików z telefonu na komputer i w drugą stronę. Jak można wywnioskować z nazwy, tworzone jest przez znaną prawie każdemu firmę Intel. Instalujesz jeną aplikację na PC, drugą na smartfonie, skanujesz kod QR aparatem w telefonie i jesteś połączony. Oczywiście wszystko leci przez domowe Wi-Fi, ale warto dodać, że jest też opcja tworzenia linku / łącza, za pomocą którego możesz udostępnić pliki w zasadzie dowolnej osobie przez Internet. Odbiorca po prostu otwiera link lub wkleja w przeglądarkę internetową i pobiera zawartość. Oprócz bezprzewodowego przesyłania nawet dużych plików, między telefonem / tabletem a komputerem, zyskujesz też podgląd swoich zdjęć i wiadomości zapisanych na smartfonie, możesz wyświetlać powiadomienia, a nawet dzwonić. Aplikacja obsługuje zarówno jasny, jak i ciemny motyw graficzny i jest przetłumaczona na język polski.
Aktualizacja: Jak zauważył jeden z czytleników, aplikacja zostanie wkrótce wycofana i będzie działać tylko do czerwca 2025 roku.
BleachBit - usuwanie śmieci i zbędnych funkcji z Windows
Bleachbit to kolejne darmowe narzędzie z otwartym źródłem, dostępne do pobrania z serwisu GitHub lub ze strony bleachbit.org. Program jest niewielki i co ważne można go używać także w wersji przenośnej (portable), która nie wymaga żadnej instalacji, więc równie dobrze możesz ją uruchomić z pendrive’a lub dysku USB. Na czym polega jego zadanie? Program służy nie tylko do ogólnego czyszczenia pamięci komputera ze zbędnych śmieci, zarówno tych systemowych, jak i powiązanych z aplikacjami, ale też do czyszczenia / nadpisywania pustej przestrzeni, usuwania zawartości folderów, a nawet schowka systemowego. Stanowi więc godną polecenia alternatywę, dla dość kontrowersyjnego, choć popularnego programu Ccleaner. Możesz usunąć kopie zapasowe, miniaturki, pliki tymczasowe, logi, zrzuty pamięci, bufory danych, historię, pliki w kwarantannie, wyczyścić np. dane przeglądarki internetowej czy Discorda, wykonać defragmentację ich bazy danych itp. Jest prosty w użyciu, przetłumaczony na j. polski i po prostu działa skutecznie.
Winaero Tweaker - zmiana ustawień Windows, również tych ukrytych
Winaero Tweaker służy do wprowadzania zmian w Windows, przy czym najważniejsze jest to, że daje łatwy dostęp do funkcji, które często są schowane głęboko w systemie i tym samym trudno dostępne, a częśc osób może nawet o nich nie wiedzieć. Pozwala poradzić sobie z niechcianą telemetrią, reklamami w Windowsie, przywrócić pełne menu kontekstowe oraz “wstążkę” w Eksploratorze, znaną z wcześniejszych wersji Windows, dodać przycisk “instaluj” do menu kontekstowego dla plików CAB (a także wiele innych pozycji), wyłączyć aplikacje w tle, dezaktywować funkcję Copilot, zmienić motyw graficzny, ikony, fonty, wyłączyć automatyczną naprawę Windows przy ponownym uruchomieniu, dostosować menu startowe (boot menu), zmienić tło ekranu blokady, przywrócić wiele różnych klasycznych elementów interfejsu, zmienić zachowanie i funkcje Eksploratora, wyłączyć automatyczną aktualizację aplikacji z Microsoft Store, ustawić plany zasilania i o wiele więcej. Ważną kwestią jest też opcja dezaktywowania reklam, rekomendacji i generalnie ograniczenie śledzenia użytkownika. Interesujących funkcji w Winaero Tweaker jest masa, więc zachęcam do samodzielnego ich przejrzenia, bo część może się okazać bardzo przydatna.
Powiązane publikacje

Darmowa nawigacja na telefon offline i online w 2025 roku. Na te mapy warto zwrócić uwagę
21
Darmowe programy do Windows cz. 9. Gry z różnych sklepów w jednym miejscu, tekst i wideo jako podcast, alternatywa dla Spotify
43
Darmowe aplikacje na Androida, marzec 2025. Pobieranie muzyki ze Spotify i wideo z YouTube, firewall i inne
28
Darmowe programy do Windows cz. 7. Obsługa telefonu, usuwanie aplikacji i śmieci, zaawansowane wyszukiwanie i inne
50