chiny
- 1
- 2
- 3
- …
- następna ›
Lip-Bu Tan inwestuje w chińskie firmy, również te powiązane z chińskim wojskiem. Rosną kontrowersje wokół działań CEO Intela

Zazwyczaj w kontekście firmy Intel opisujemy nowe komponenty komputerowe oraz dalsze plany wydawnicze, jednak nie da się ukryć, że ostatnimi czasy kilka razy wspomnieliśmy o nowym CEO, czyli Lip-Bu Tanie, który niedawno określił już konkretne działania na bieżący i kolejny rok. Do tej pory działania szefa Niebieskich nie budziły właściwie żadnych emocji, jednak serwis Reuters donosi właśnie o licznych inwestycjach CEO w Chinach. Niektóre są szczególnie kontrowersyjne.
Była dyrektor Facebooka oskarża firmę Meta o manipulowanie reklamami wobec nastolatków i współpracę z Chinami

Sarah Wynn-Williams, była dyrektor ds. globalnej polityki publicznej w Facebooku, przesłuchana przed amerykańskim Senatem ujawniła, że Meta celowo kierowała reklamy do nastolatków na podstawie ich stanu emocjonalnego, wykorzystując chwile ich największej słabości. Oskarżyła też firmę o współpracę z Komunistyczną Partią Chin. Tworzono narzędzia cenzury i udostępniano dane użytkowników. Jej zdaniem zagrażało to bezpieczeństwu narodowemu USA.
AMD Radeon RX 9070 w wersji referencyjnej doczekał się pierwszego testu. Układ spisuje się zaskakująco przewidywalnie

W ostatnich dniach opisywaliśmy na naszych łamach referencyjne karty graficzne Radeon RX 9070 (XT), które ku naszemu zaskoczeniu jednak ujrzały światło dzienne i trafiły na czarny rynek w Chinach. Jeśli zastanawialiście się, jak spisują się one w praktyce, to mamy dla Was dobrą wiadomość - jeden z takich modeli został właśnie przetestowany w kilku benchmarkach. Wygląda na to, że nie można przyczepić się do jego kultury pracy.
Chińska Ant Group osiąga przełom w sztucznej inteligencji dzięki wykorzystaniu rodzimych układów półprzewodnikowych

Chińskie firmy technologiczne coraz skuteczniej uniezależniają się od zachodnich dostawców układów półprzewodnikowych. Najnowszym przykładem jest sukces Ant Group, która dzięki wykorzystaniu lokalnych chipów osiągnęła znaczące wyniki w trenowaniu modeli sztucznej inteligencji. Ta zmiana może mieć niebagatelne znaczenie nie tylko dla chińskiego rynku, ale również dla globalnej konkurencji technologicznej. Szczegóły tego przełomu przedstawiamy poniżej.
Huawei i inne chińskie firmy na celowniku FCC. Amerykańskie władze podejrzewają obchodzenie zakazu

Działania FCC wobec Huawei i innych chińskich firm mogą przynieść znaczące zmiany na rynku technologicznym. Jak nowe śledztwo wpłynie na globalną współpracę technologiczną i dostępność sprzętu? Czy wprowadzone regulacje wywołają efekt domina w innych krajach? W artykule analizujemy możliwe konsekwencje tej sytuacji, a także przyszłość relacji handlowych między USA a Chinami w kontekście bezpieczeństwa cyfrowego.
AMD Radeon RX 9070 - w sieci pojawiło się zdjęcie karty graficznej RDNA 4 w referencyjnej wersji

Jak powszechnie wiadomo, karty graficzne Radeon RX 9070 XT oraz RX 9070 są dostępne w sklepach wyłącznie w niereferencyjnych wersjach, co oznacza, że modele widoczne w materiałach prasowych powstały jedynie na potrzeby wizualizacji. Jak się jednak okazało, referencyjne Radeony RX 9070 XT faktycznie powstały - niedawno publikowaliśmy na naszych łamach ich zdjęcia. Co więcej, teraz już wiemy, że powstały również referencyjne wersje słabszego modelu RX 9070.
Apple iPhone 16e sprzedaje się zadziwiająco dobrze, ale i tak raczej nie poprawi sytuacji producenta w Chinach

Niedawno do oferty firmy Apple dodany został smartfon iPhone 16e, czyli duchowy następca stosunkowo budżetowego i mocno okrojonego SE. Nowa "szesnastka" była wyczekiwana przez wielu, jednak urządzenie raczej nie zachwyca swoimi możliwościami - kosztuje 3000 zł, a ma tylko jeden tylny aparat, ekran 60 Hz i w dużej mierze opiera się na iPhonie 14. Mimo to jednak Apple może mieć powody do zadowolenia, bowiem smartfon sprzedaje się całkiem nieźle.
AMD Radeon RX 9070 XT w wersji referencyjnej jednak istnieje. Potwierdzają to najnowsze zdjęcia z Chin

Jak powszechnie wiadomo, karty graficzne Radeon RX 9070 XT trafiły do sklepów wyłącznie w niereferencyjnych wersjach. Oznacza to, że srebrno-czarny układ z trzema wentylatorami powstał jedynie na potrzeby wizualizacji układu - potwierdza to nawet napis na poniższej grafice. Mimo to mamy jednak dowody, że Czerwoni wyprodukowali jednostki prezentujące się tak jak widzimy na renderach. Dlaczego więc nie pojawiły się w sprzedaży?
Cła nakładane przez Donalda Trumpa już oddziałują na rynek. Widać to na przykładzie rynku paneli do monitorów

Polityka realizowana przez Donalda Trumpa budzi na świecie wiele kontrowersji i obaw. Jednym z jej elementów jest nakładanie ceł na produkty z określonych krajów. Nie pozostaje to oczywiście bez wpływu na ich ceny. Skutki omawianej polityki wykraczają jednak poza te ramy. Wymusza to bowiem zmianę podejścia wśród firm, które działają w branżach objętych nowymi podatkami. Widać na przykładzie przedsiębiorstw zajmujących się produkcją monitorów.
DeepSeek rodzi poważne obawy o cyberbezpieczeństwo. W łatwy sposób uzyskano dostęp do bazy danych nowej usługi

Usługa DeepSeek wywołała ostatnio niemało zamieszania na rynku. Chiński chatbot oferuje bowiem pokaźne możliwości w stosunku do kosztów poniesionych na jego opracowanie i rozwój. Oczywiście z racji kraju swojego pochodzenia nie brakuje też kontrowersji związanych między innymi z cenzurowaniem przez niego istotnych informacji. Pojawiły się też pytania o bezpieczeństwo danych, ponieważ baza danych DeepSeek okazała się nadzwyczaj łatwo dostępna.
NVIDIA otwarcie krytykuje amerykańskie władze za nowe restrykcje ograniczające dostęp do zaawansownych technologii AI

Amerykańskie restrykcje utrudniające wybranym krajom dostęp do najbardziej zaawansowanych chipów oraz narzędzi służących do ich produkcji są rozszerzane z dosyć dużą regularnością. Administracja prezydenta Joe Bidena zdecydowała w ostatnich dniach swojego funkcjonowania na podjęcie kolejnych kroków tego typu. Tym razem dotyczą one głównie kwestii powiązanych z AI. Działania te nie spodobały się NVIDII, która ostro skrytykowała rząd.
Sankcje USA nałożone na Chiny nie przynoszą pożądanych efektów. Czy czeka nas zmiana polityki wobec Państwa Środka?

Ostatnie kilkadziesiąt miesięcy przyniosło zaostrzający się konflikt pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Jednym z jego elementów są oczywiście stale rozszerzane sankcje, które mają zahamować rozwój branży półprzewodników w Państwie Środka i uniemożliwić wykorzystanie nowoczesnych technologii przez tamtejszy przemysł militarny. Skuteczność tych zabiegów można różnie oceniać i amerykańska administracja jest tego świadoma.
Chiny zaprezentowały procesor kwantowy Xiaohong-504. Jest to krok milowy w rozwoju tej technologii w Państwie Środka

Szersze wykorzystanie komputerów kwantowych to wciąż pieśń przyszłości. Obecnie używa się ich głównie laboratoriach, jednak jest to prawdopodobnie naturalny kierunek rozwoju dla tej branży. Coraz większą rolę zaczynają odgrywać w niej Chiny. Dowodem na to jest kwantowy chip Xiaohong-504, który ma rywalizować z rozwiązaniami wykorzystywanymi w zachodnich komputerach. Omawiany procesor ma przełomowe znaczenie dla Państwa Środka.
Chińskie stowarzyszenia ostrzegają przed amerykańskimi chipami. To reakcja na kolejny pakiet sankcji

Stany Zjednoczone wprowadziły kolejny pakiet sankcji przeciwko podmiotom z Chin. Tym razem obejmują one przede wszystkim finansowane przez tamtejszy rząd firmy, mające za zadanie opracować narzędzia do produkcji bardziej zaawansowanych chipów. Relacje pomiędzy oboma krajami nieustannie zaostrzają się. Przejawem tego jest także oświadczenie znaczących chińskich stowarzyszeń, w którym ostrzegają one przed amerykańskimi chipami.
Chiny mogą zostać wkrótce objęte nowymi sankcjami. Na liście są firmy pracujące nad sprzętem służącym do produkcji chipów

Relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami od lat pozostają napięte i nie należy spodziewać się w najbliższej przyszłości żadnego przełomu. Z kwestią tą ściśle związane są też amerykańskie sankcje. Rozwój wydarzeń może sprzyjać ich dalszemu zaostrzaniu. Najprawdopodobniej krok taki zostanie podjęty jeszcze przed przekazaniem władzy w USA. Nowe restrykcje mają objąć chińskie firmy opracowujące sprzęt służący do wytwarzania chipów.
Pracownicy ASML i Zeiss SMT otrzymują propozycje pracy ze strony chińskich firm. Oferowane wynagrodzenie jest niebotyczne

Chińska branża półprzewodników nieustannie traci sporo dystansu do jej zachodniego odpowiednika. W ostatnich latach znacząco się on jednak zmniejszył. Zdarzają się przypadki, gdy tajwańscy lub koreańscy inżynierowie decydują się nawiązać współprace z chińskimi producentami chipów. Okazuje się, że rekrutacja jest prowadzona także wśród podmiotów europejskich. Warunki oferowane przez firmy z Państwa Środka są bardzo atrakcyjne.
NVIDIA GeForce RTX 5090 D - Marketingowe materiały potwierdzają istnienie karty graficznej dla rynku chińskiego

Pozostało już tylko kilka tygodni do premiery nowej generacji kart graficznych od NVIDII z serii GeForce RTX 5000. Globalnie dostępne będą takie modele jak GeForce RTX 5090, GeForce RTX 5080, GeForce RTX 5070 Ti czy GeForce RTX 5070. Do sieci przedostają się pomału materiały marketingowe dla generacji Blackwell i przynajmniej na razie potwierdzają one prace nad modelem GeForce RTX 5090 D dla rynku chińskiego. Oprócz tego poznaliśmy kilka nowych szczegółów o pamięciach GDDR7, które będą wykorzystane...
Tajwan jest obecnie zalewany przez cyberataki. Aktualne statystyki dotyczące tego zjawiska potrafią zszokować

Wraz z rozwojem Internetu i powiązanych z nim usług wzrasta także liczba cyberataków. W sposób szczególny dotyczy to sektorów rządowych oraz podmiotów będących liderami w danym segmencie rynku. Tajwan jest obszarem, który cyberprzestępcy upodobali sobie w sposób szczególny. Wynika to między innymi z pozycji, jaką zajmuje on branży półprzewodników, a także konfliktu z Chinami. Skala ataków na tajwańską infrastrukturę sieciową jest obecnie olbrzymia.
Branża półprzewodników zalicza olbrzymi wzrost względem poprzedniego roku. Rekordowe są też przychody

Chipy komputerowe są teraz używane praktycznie we wszystkich urządzeniach. To sprawia, że branża półprzewodników jest niezwykle dochodowa. Widać to po rosnących przychodach wielu firm, które w niej działają. Choć nie zawsze sytuacja w tym segmencie rynku wyglądała tak dobrze, to ostatni rok był pod wieloma względami rekordowy. Wiele też wskazuje na to, że dzięki AI trend ten zostanie utrzymany w najbliższej przyszłości.
Chiny wprowadzają bardziej rygorystyczne warunki eksportu metali rzadkich. Może to znacząco podnieść koszty produkcji chipów

Relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami są nieustannie napięte. Nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Bardziej prawdopodobne jest za to dalsze zaostrzanie wojny handlowej pomiędzy tymi państwami. Najnowszy ruch Państwa Środka na rynku metali rzadkich może już wkrótce zaowocować wzrostem kosztów produkcji chipów. To oczywiście przełoży się także z pewnością na ceny produktów końcowych.
TSMC ostrzega, że Huawei próbowało zlecić jej produkcję chipów Ascend 910B przy wykorzystaniu pośrednika

Ograniczony dostęp chińskich firm do zachodnich technologii wykorzystywanych w branży półprzewodników sprawia, że czasami dochodzi do prób nielegalnego omijania sankcji. W Państwie Środka można dzięki temu ciągle nabyć w ograniczonych ilościach chociażby zaawansowane akceleratory do obsługi AI. Zjawisko nie ogranicza się jednak do tego typu sprzętu. Firma TSMC donosi, że Huawei chciało jej zlecić produkcję chipów za pomocą pośrednika.
TSMC ma wciąż olbrzymią przewagę technologiczną nad chińskimi podmiotami. Pojawiły się szacunki, ile może ona wynosić

Nie ma wątpliwości, że firma TSMC ma wyraźną przewagę technologiczną nad chińskimi podmiotami z branży półprzewodników. Niełatwo jest oszacować, na ile dokładnie lat się ona przekłada. W grę wchodzą bowiem rozmaite czynniki, które mogą przyspieszyć lub opóźnić rozwój firm z Państwa Środka. Wydaje się, że najbliższe prawdy informacje na ten temat posiadają władze Tajwanu. Według nich TSMC i jego partnerzy jeszcze przez długi czas mogą spać spokojnie.
Stany Zjednoczone planują ograniczyć udział chińskich firm w zabezpieczaniu podmorskich kabli komunikacyjnych

Napięte relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami wpływają na wiele aspektów międzynarodowej współpracy. Dotyczy to także wszelkiego rodzaju infrastruktury komunikacyjnej. W dzisiejszych czasach kluczowe znaczenie mają podmorskie kable komunikacyjne, dzięki którym możliwa jest łączność w czasie rzeczywistym z innymi kontynentami. Wkrótce z ich zabezpieczania mogą zostać całkowicie wykluczone podmioty z Państwa Środka.
Policja zatrzymała dwóch byłych pracowników Samsunga, którzy mieli przekazać Chinom istotne tajemnice firmowe

Poziom technologiczny południowokoreańskich i tajwańskich firm jest na tyle wysoki, że rodzi to wśród podmiotów chińskich pokusę nielegalnego pozyskiwania informacji na temat wykorzystywanych procesów technologicznych. Nie jest tajemnicą, że takie przypadki rzeczywiście się zdarzają, czego dowodem jest zatrzymanie przez koreańską Policję dwóch byłych pracowników Samsunga. Szkody, które mieli wyrządzić są liczone w miliardach dolarów.
Loongson 9A2000 zaoferuje duży postęp w wydajności. Karta może nawiązać równorzędną walkę ze starszym układem NVIDII

Chińska branża półprzewodników mierzy się z licznymi ograniczeniami międzynarodowymi. Jednocześnie tamtejszy rząd inwestuje pokaźne sumy pieniędzy w jej rozwój, co ma zmniejszyć dystans do zachodnich producentów. Ostatnie wydarzenia pokazują, że zaczyna przynosić to efekty. Nadchodząca karta graficzna Loongson 9A2000 ma być wielokrotnie bardziej wydajna niż model z poprzedniej generacji. Może nawet nawiązać walkę ze starszymi GPU NVIDII.
Chiny zostały oskarżone o nielegalne pozyskiwanie inżynierów z tajwańskich firm. Ma dochodzić też do kradzieży technologii

Tajwan jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie obszarów na świecie i jednocześnie liderem w produkcji chipów. To sprawia, że pochodzący stamtąd inżynierowie mają wiedzę dotyczącą najbardziej zaawansowanych procesów technologicznych w branży półprzewodników. Chińskie firmy także chciałyby niewątpliwie z tego potencjału skorzystać, dlatego podejmowane są starania, by pozyskać tych pracowników. Nie zawsze odbywa się to w pełni legalnie.
Chiny stają się liderem w wydatkach na sprzęt służący do produkcji chipów. Wyprzedziły Koreę Południową, Tajwan i USA

Sankcje, którymi USA objęły Chiny niewątpliwie bardzo utrudniły temu krajowi dostęp do najbardziej zaawansowanych chipów, a także urządzeń służących do ich wytwarzania. Jednocześnie zaowocowały olbrzymimi inwestycjami państwowymi w tamtejszą branżę półprzewodników. Widać to między innymi po wydatkach Państwa Środka na sprzęt do produkcji chipów. W pierwszej połowie bieżącego roku Chiny stały się w tej kategorii liderem.
IBM zamyka swoje ośrodki badawczo-rozwojowe w Chinach. Głównym powodem nie jest jednak konflikt tego kraju z USA

Napięte relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami oddziałują także na sferę biznesową obu krajów. Nie zawsze jednak jest to główna przyczyna, dla której amerykańskie przedsiębiorstwa wycofują się z Państwa Środka. IBM zapowiedział właśnie likwidację swoich placówek badawczo-rozwojowych w tym kraju. Choć wpływu czynników geopolitycznych całkowicie wykluczyć nie można, to powody tej decyzji mają najprawdopodobniej nieco inną naturę.
Powstał pierwszy mikroprocesor tensorowy wykorzystujący nanorurki węglowe. Do przełomu jednak jeszcze daleko

Coraz częściej w świecie nauki i mediach technologicznych poruszany jest temat wyczerpywania się możliwości krzemu. Co jakiś czas słyszymy o odkryciach materiałów, które mogą zrewolucjonizować świat elektroniki. Rzeczywistość jednak pokazuje, że wprowadzenie zamienników krzemu jest żmudnym i czasochłonnym procesem. Mimo to przynosi pewne efekty, czego dowodem jest pierwsza na świecie jednostka TPU wykorzystująca technologię nanorurek węglowych.
TP-Link może znaleźć się pod lupą amerykańskich władz. Powodem potencjalne zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa

Firma TP-Link jest jednym z najpopularniejszych producentów routerów internetowych i innego sprzętu sieciowego. Jej produkty zazwyczaj oferują dobrą jakość w relacji do ceny i są szeroko wykorzystywane na całym świecie. Wiele wskazuje jednak na to, że przedsiębiorstwo może mieć problemy na rynku amerykańskim. Pojawiły się bowiem głosy, żeby prześwietlić produkowany przez nie sprzęt pod kątem potencjalnych zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa.
Huawei Ascend 910C - chińska firma opracowała własny chip do obsługi AI, aby walczyć z monopolem NVIDII

Rozwój wszelkich usług zaliczanych do segmentu sztucznej inteligencji wymaga sporych zasobów obliczeniowych. Aktualnie za dostarczanie wydajnych akceleratorów odpowiada głównie firma NVIDIA, choć swoje jednostki oferują także AMD oraz Intel. W Chinach sytuacja nie wygląda jednak tak dobrze — w tym państwie nie są dostępne najwydajniejsze obecnie modele. Huawei chce temu zaradzić, więc niebawem zaoferuje nowy chip, który będzie rywalem dla układu NVIDIA H100.
NVIDIA GeForce RTX 4090 D i GeForce RTX 4080 SUPER - w Chinach pojawiły się wersje kart z podwojoną pamięcią VRAM

Na naszych łamach niejednokrotnie omawialiśmy zmodyfikowane przez moderów karty graficzne z podmienioną pamięcią VRAM. Tego typu operacje nie są proste, jednak przekonaliśmy się już, że koniec końców bez udziału producenta da się uzyskać prawidłowo działający układ o nieco bardziej atrakcyjnej specyfikacji. Jak się okazuje, teraz sprawy w swoje ręce wzięli Chińczycy, a na warsztat trafiły karty GeForce RTX 4090 D i GeForce RTX 4080 SUPER.
Chińskie firmy tworzą specjalne podmioty, których nie obowiązują sankcje. Celem jest pozyskanie w ten sposób akceleratorów AI

Amerykańskie sankcje to niewątpliwie olbrzymi problem dla wielu chińskich firm. W sposób szczególny dotyczy to przedsiębiorstw, które działają w branży sztucznej inteligencji. Nie mają one bowiem oficjalnie dostępu do najbardziej zaawansowanych akceleratorów AI. Restrykcje prowadzą jednak zawsze do powstania czarnego rynku, a także skłaniają do podjęcia prób ich ominięcia. Niektóre firmy tworzą w tym celu fasadowe podmioty, które przeprowadzają spore transakcje.
Cixin P1 - w Chinach zaprezentowano nowy procesor konsumencki, który wykazuje spory potencjał w obliczeniach AI

Chińska branża półprzewodników traci wciąż dużo dystansu do jej zachodnich odpowiedników. Władze Państwa Środka podejmują jednak intensywne starania, by go zmniejszyć. Światło dzienne ujrzał właśnie nowy procesor Cixin P1, który będzie można wykorzystać w konsumenckich komputerach, a także bardziej profesjonalnych systemach. Nie jest to jednak w pełni autorski projekt chińskich firm. Odpowiedniej licencji udzieliła bowiem brytyjska firma Arm.
Huawei czyni postępy przy tworzeniu HarmonyOS NEXT. Laptopy inżynieryjne z układami SoC Kirin 9006C działają płynniej

Huawei od niemalże pięciu lat boryka się z problemem odcięcia firmy od zachodnich technologii i usług. Choć brak aplikacji Google znacznie zmniejszył sprzedaż urządzeń chińskiej marki na rynkach międzynarodowych, firma nie poddała się i postanowiła pójść śladami Apple. W tym celu powstaje całkowicie nowy system operacyjny HarmonyOS NEXT dla notebooków z procesorami ARM. Obecnie pojawiają się informacje, że nowa wersja systemu działa coraz płynniej.
Amerykańskie chipy o wartości 15 milionów dolarów trafiły do Rosji za pośrednictwem tylko jednego biura w Hongkongu

Od czasu nałożenia sankcji przez USA i Unię Europejską, do Rosji nie mogą być legalnie importowane chipy amerykańskich firm technologicznych. Jednakże nie oznacza to, że sprzęt wojskowy największego państwa na świecie ich nie wykorzystuje. Przemyt układów scalonych kwitnie, czego dowodem jest dostarczenie do Rosji chipów o wartości 15 milionów dolarów za pośrednictwem trzech firm zarejestrowanych w jednym biurze w Hongkongu.
- 1
- 2
- 3
- …
- następna ›
Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 5070 już dostępna w cenie poniżej MSRP. Coraz tańszy jest również RTX 5070 Ti
AMD Radeon RX 9070 XT sprzedaje się 10 razy lepiej niż GeForce RTX 5080. A przynajmniej tak wynika z danych sklepu MindFactory
Test karty graficznej MSI GeForce RTX 5060 Ti Gaming 16 GB - Więcej pamięci graficznej, jednak czy proporcjonalnie do wydajności?
Linux Mint vs Windows 11 vs Fedora - który system jest lepszy do gier, pracy i sztucznej inteligencji? Test z NVIDIA GeForce RTX 4090
Serwis PurePC idzie z duchem czasu i oddaje się w ręce sztucznej inteligencji. Szykujcie się na jeszcze więcej newsów i artykułów!