nvl72
NVIDIA Blackwell i chłodzenie direct-to-chip to 300x większa efektywność wodna i 25x energooszczędniejsze centra danych

Wzrost popularności sztucznej inteligencji prowadzi do zwiększonego zużycia energii i wody w centrach danych. Firmy technologiczne szukają dziś bardziej zrównoważonych rozwiązań, które pozwolą ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Jedną z odpowiedzi na te wyzwania są nowe systemy chłodzenia cieczą, które mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki odprowadzamy ciepło z zaawansowanej infrastruktury obliczeniowej i obniżamy jej koszty eksploatacji.
Google Cloud włączyło do swojej infrastruktury serwery z układami graficznymi Blackwell i procesorami Grace

Choć wdrażanie akceleratorów Blackwell (w tym superchipów GB200) nie przebiega może tak gładko, jak chciałaby NVIDIA i jej klienci, to wydaje się kwestią czasu, kiedy znacząca część infrastruktury serwerowej dużych firm będzie na nich bazowała. Kolejny krok w tym kierunku uczyniło Google Cloud, które poinformowało o wdrożeniu serwerów NVL72 wykorzystujących najnowsze superchipy. Będą one dostępne dla klientów w ramach maszyn wirtualnych.
Serwery z akceleratorami NVIDIA GB200 nie są pozbawione problemów. Doprowadziło to do ograniczenia zamówień

Serwery wykorzystujące najnowsze akceleratory NVIDIA Blackwell są już wykorzystywane przez niektóre podmioty. Dostawy opóźniły się między innymi z uwagi na problemy konstrukcyjne, skutkujące zbytnim nagrzewaniem się układów. Według najnowszych doniesień nie wszystkie z nich udało się w pełni rozwiązać. W efekcie serwery, które trafiły do klientów, nie są pozbawione wad, co skutkuje występowaniem mniejszych lub większych usterek.
NVIDIA modyfikuje projekt racków serwerowych z superchipami GB200. Powodem jest przegrzewanie się układów

Pierwsze dostawy serwerów z superchipami NVIDIA GB200 miały nastąpić w grudniu bieżącego roku. Choć wciąż może tak się stać, to pojawiły się obawy, czy ten termin będzie dotrzymany. Przyczyną są doniesienia o przegrzewaniu się akceleratorów w serwerach NVL72, które będą podstawą infrastruktury sieciowej dużych firm technologicznych. Sprawa jest na tyle poważna, że NVIDIA postanowiła wdrożyć poprawki do projektu racków.
Microsoft uruchomił już testowo pierwszy rack serwerowy z superchipami NVIDIA GB200. Dostawa kolejnych niebawem

Choć pełnoprawne serwery wykorzystujące superchipy NVIDIA GB200 nie trafiły jeszcze do odbiorców, to pierwszy rack został dostarczony do przynajmniej jednej firmy technologicznej. Chodzi tutaj o Microsoft, który jest priorytetowym nabywcą nowego sprzętu. Rack ma na razie głównie charakter testowy, jednak już niebawem do firmy z Redmond powinny trafić serwery NVL72, które zostaną włączone do sieci napędzającej rozwiązania chmurowe.
NVIDIA GB200 - serwery wykorzystujące nowe superchipy trafią do klientów w grudniu. Wiemy, kto będzie odbiorcą pierwszej partii

Układy graficzne z generacji Blackwell są wyczekiwane nie tylko przez zwykłych użytkowników, ale także podmioty działające w branży sztucznej inteligencji. To właśnie tutaj postęp będzie widoczny najbardziej. Od debiutu superchipów GB200 dzielą nas już tylko tygodnie. Dostawy odpowiednich serwerów powinny rozpocząć się bez dalszych opóźnień. Podobnie, jak w przypadku poprzedniej generacji, pojawiły się pokaźne kolejki chętnych na ich zakup.
Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 5070 już dostępna w cenie poniżej MSRP. Coraz tańszy jest również RTX 5070 Ti
AMD Radeon RX 9070 XT sprzedaje się 10 razy lepiej niż GeForce RTX 5080. A przynajmniej tak wynika z danych sklepu MindFactory
Test karty graficznej MSI GeForce RTX 5060 Ti Gaming 16 GB - Więcej pamięci graficznej, jednak czy proporcjonalnie do wydajności?
Linux Mint vs Windows 11 vs Fedora - który system jest lepszy do gier, pracy i sztucznej inteligencji? Test z NVIDIA GeForce RTX 4090
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s