rynek
- 1
- 2
- 3
- …
- następna ›
Udziały AMD na rynku procesorów konsumenckich stopniowo rosną, ale firmę wciąż dzieli przepaść od Intela

Obecną generację procesorów desktopowych wydaje się wygrywać AMD. Jednostki Arrow Lake spisują się bowiem stanowczo poniżej swoich oczekiwań i muszą mierzyć się z bardzo dobrymi procesorami AMD Ryzen 9000 z dopiskiem X3D. Sytuacja ta nie przekłada się w pełni na udziały rynkowe obu firm, jednak ogólna pozycja Intela powoli słabnie. Firma ta wciąż jednak cieszy się olbrzymią przewagą nad swoim konkurentem, której zniwelowanie nie będzie na razie możliwe.
Kurs Bitcoina przekracza kolejną magiczną granicę. W ślad za nim idą też niektóre inne kryptowaluty

Największy szał związany z kryptowalutami zakończył się już kilkadziesiąt miesięcy temu. O wiele częściej słyszy się teraz o inwestycjach w cyfrowe waluty niż o ich samodzielnym wydobywaniu. Popularność kryptowalut utrzymuje się jednak w ogólnym rozrachunku na dosyć wysokim poziomie. Dowodzą temu kolejne rekordy kursu, które bije Bitcoin. Właśnie przekroczono kolejną psychologiczną granicę i wydaje się, że wciąż nie został osiągnięty szczyt.
AMD nadwyrężyło swoje relacje z producentami laptopów. Może to mieć daleko posunięte konsekwencje dla całego rynku

Na rynku procesorów dedykowanych PC-tom liczą się w zasadzie tylko dwie firmy: AMD oraz Intel. Ostatnio próbę ekspansji na ten segment podjął także Qualcomm, jednak minie jeszcze sporo czasu zanim propozycje tej firmy będą tutaj prawdziwie konkurencyjne. Wzbudziły one jednak większy entuzjazm wśród producentów laptopów niż procesory z serii Ryzen AI 300. Relacje firmy AMD z partnerami są obecnie ponoć chłodniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
AMD chce zunifikować architektury RDNA i CDNA. Celem jest rzucenie wyzwania rozwiązaniom bazującym na NVIDIA CUDA

Architektura CUDA to domena NVIDII. To właśnie między innymi dzięki temu rozwiązaniu amerykańskie przedsiębiorstwo zdobyło tak znaczącą pozycję na rynku kart graficznych. AMD jak dotąd nie było w stanie zaoferować równie atrakcyjnej alternatywy. To może jednak się zmienić, ponieważ ze słów przedstawiciela firmy wynika, że w przyszłości możemy otrzymać prawdziwie konkurencyjne rozwiązanie. Ma to być możliwe dzięki połączeniu architektur RDNA i CDNA.
AMD nie jest zainteresowane rynkiem najwyżej pozycjonowanych GPU. Przedstawiciel firmy nakreślił plany na przyszłość

Na rynku dedykowanych kart graficznych działają aktualnie trzy podmioty. Zasadnicza część konkurencji odbywa się jednak od wielu lat pomiędzy firmami NVIDIA i AMD. Dominującą pozycję ma oczywiście pierwsze w wymienionych przedsiębiorstw. AMD nie w każdym segmencie jest w stanie zaoferować odpowiednio wydajne produkty. Jak wynika ze słów wiceprezesa działu obliczeń i kart graficznych AMD, w najbliższej przyszłości nic się w tej kwestii raczej nie zmieni.
AMD skraca dystans do Intela na rynku procesorów. Firma odnotowała rekordowe udziały w segmencie serwerowym

Intel od lat ma znaczącą przewagę nad AMD na rynku procesorów. Dotyczy to zarówno jednostek desktopowych, laptopowych, jak i serwerowych. Najnowsze dane pokazują jednak, że w ujęciu rocznym przewaga ta zauważalnie maleje. W przyszłości zmiany mogą być jeszcze większe, ponieważ wpływ na tę różnicę będą miały też zapewne ostatnie problemy ze stabilnością konsumenckich procesorów Intela. Do odwrócenia sytuacji rynkowej jednak na pewno nie dojdzie.
NVIDIA ma poważne problemy we Francji. Firma może zostać oskarżona przez tamtejszy urząd antymonopolowy

Przedsiębiorstwa, do których należy znacząca część rynku często muszą mierzyć się z oskarżeniami o nieuczciwe wykorzystywanie swojej pozycji. Nierzadko są to zarzuty w pełni uzasadnione, ale wyciągnięcie konsekwencji musi opierać się na twardych dowodach. Firma NVIDIA może wkrótce znaleźć się pod ostrzałem francuskiego urzędu antymonopolowego. Problemem jest dominująca pozycja spółki na rynku, ze szczególnym uwzględnieniem segmentu AI.
Apple uznane winnym naruszenia europejskiego aktu o rynkach cyfrowych. Firmie grozi kilkadziesiąt miliardów dolarów kary

Europejski akt o rynkach cyfrowych, określany zwykle mianem DMA, nakłada na duże firmy technologiczne szereg obowiązków, których niewypełnienie może skutkować pokaźnymi karami finansowymi. Komisja Europejska uznała ostatnio, że Apple nie zastosowało się do wszystkich postanowień. Amerykańskiej firmie grozi nawet kilkadziesiąt miliardów dolarów kary, jednak ostateczna decyzja w sprawie jej nałożenia dopiero przed nami.
Valve zostało pozwane w Wielkiej Brytanii za nadużywanie swojej pozycji rynkowej. W grę wchodzi kilkaset milionów funtów

Dominującą pozycję na rynku cyfrowej dystrybucji gier posiada od wielu lat Steam. Choć zazwyczaj lubiana przez graczy, platforma firmy Valve musi czasami mierzyć się także z krytyką. W opisywanym przypadku na tym jednak nie poprzestano. Właściciel Steama został bowiem pozwany w Wielkiej Brytanii za nadmierne wykorzystywanie swojej pozycji. Chodzi głównie o zawyżanie cen i znaczące ograniczanie konkurencji na rynku dystrybucji gier PC-towych.
Dostawy procesorów są dużo wyższe niż przed rokiem. Stabilizacja rynku jest w przyszłości bardzo prawdopodobna

Rynki światowe doświadczyły w ostatnich latach znaczących wstrząsów. Dotyczy to także branży komputerowej, która w okresie pandemii koronawirusa przeżywała prawdziwy boom, by następnie pogrążyć się w kryzysie. Ostatnie dane z rynku procesorów konsumenckich pokazują, że jest wreszcie szansa na stabilizację. Dostawy są wyższe niż przed rokiem i wygląda na to, że wzrost ten ma solidne fundamenty. Brakuje bowiem czynnika, który sztucznie zawyżałby popyt.
Bitcoin i Ethereum pojawiają się na brytyjskiej giełdzie papierów wartościowych. To kolejny duży krok w adaptacji kryptowalut

Od powstania kryptowalut co jakiś czas słyszy się o ich wprowadzaniu w różnych formach na rynki tradycyjne. W 2021 roku Salwador wprowadził Bitcoina jako oficjalną walutę kraju. W 2022 roku Goldman Sachs rozpoczął udzielanie pożyczek zabezpieczonych kryptowalutami, a Tesla akceptuje płatności w kryptowalucie Dogecoin. Wygląda na to, że teraz dwie największe cyfrowe waluty zawitają na rynek akcji dzięki londyńskiej giełdzie.
Branża gier wideo może znacząco skurczyć się w 2024 roku. Prognozy na kolejny rok są już bardziej optymistyczne

Ostatni rok nie był zbyt udany dla branży gier. Upłynął bowiem pod znakiem pokaźnych zwolnień. Ich skala była na tyle duża, że wątpliwe jest, by rynek elektronicznej rozrywki był w stanie wchłonąć w bliskiej przyszłości wszystkich twórców, którzy pożegnali się z pracą. O ile branża nowych technologii powoli z kryzysu wychodzi, tak prognozy dla rynku gier już tak optymistyczne nie są. Taki pogląd podziela między innymi analityk Mat Piscatella z firmy badawczej Circana.
Prezes Phison obawia się, że zbyt duże wzrosty cen pamięci NAND flash i nośników SSD podkopią odradzający się popyt

Na rynku pamięci NAND flash i nośników SSD obserwujemy od kilku miesięcy wzrosty cen. Choć nie jest to duże zaskoczenie, bo są one zgodne z wcześniejszymi prognozami, to ich przyczyna jest zróżnicowana. Po pierwsze, następuje odrodzenie popytu po kryzysowym okresie. Po drugie, producenci NAND flash znacząco ograniczyli produkcję w celu podbicia cen. Jak wskazuje prezes Phison, taka polityka może mieć docelowo bardzo szkodliwe skutki.
Rynek dedykowanych kart graficznych zaliczył w 2023 roku pokaźny wzrost. NVIDIA straciła część udziałów na rzecz AMD

Dane pokazują, że okres niezbyt dobrej koniunktury, z którą mieliśmy do czynienia przez pewien czas w branży nowych technologii, dobiega powoli końca. Dowodzą temu też dane, które płyną z rynku dedykowanych kart graficznych. Okazuje się, że rok 2023 nie był taki zły. Doszło przy tym do pewnych zmian w udziałach rynkowych poszczególnych producentów. Choć nie mają one na razie zasadniczego znaczenia w wymiarze ogólnym, to są wyraźnie zauważalne.
NVIDIA pod ostrzałem ze strony byłego wiceprezesa AMD. W tle nieczyste zagrywki producenta układów GeForce

Dominującą pozycję na rynku rozwiązań dedykowanych segmentowi sztucznej inteligencji i centrów danych posiada aktualnie NVIDIA. Brak poważnej konkurencji może rodzić chęć niewłaściwego wykorzystania tej pozycji. Choć należy być ostrożnym z wydawaniem ostatecznych sądów, to na skutek wypowiedzi byłego pracownika AMD oraz niedawnej publikacji The Wall Street Journal, można być zaniepokojonym odnośnie dalszego rozwoju sytuacji na rynku.
Czy gogle Apple Vision Pro tchną wkrótce nowe życie w rynek VR/AR? Firma Meta mocno w to wierzy

Jakiś czas temu ruszyły zamówienia przedpremierowe na gogle Apple Vision Pro. Oficjalna premiera odbędzie się 2 lutego bieżącego roku. Zgodnie z oczekiwaniami urządzenie nie należy do tanich. Jego ceny zaczynają się od 3499 dolarów. Jest to oczywiście kwota zaporowa dla zwykłych użytkowników, więc nie należy spodziewać się, że premiera sprzętu dokona rewolucji na rynku VR/AR. Ciekawostką jest jednak fakt, że również Meta mocno wierzy w sukces Vision Pro.
Twórca Baldur's Gate 3 ostrzega, w kontrze do Ubisoftu, przed dominacją modelu subskrypcyjnego w branży gier wideo

Usługi subskrypcyjne w branży gier komputerowych nie są tak popularne, jak na rynku filmów i muzyki. Wielu dużych wydawców chciałoby, żeby to się zmieniło. Dowodem jest chociażby niedawny wywiad z przedstawicielem Ubisoftu, który stwierdził, że takie przekształcenie rynku musi się dokonać. Przeciwne stanowisko prezentuje Swen Vincke - szef i założyciel Larian Studios, twórców jednej z najlepszych gier ostatnich lat, czyli Baldur’s Gate 3.
Ubisoft przedstawił kontrowersyjny pogląd na kwestię usług subskrypcyjnych i praw własności w branży gier wideo

Wielu dużych wydawców posiada swoje usługi subskrypcyjne, które za określoną kwotę miesięcznie pozwalają na dostęp do wielu gier. Wśród firm tych można wymienić chociażby Microsoft, EA czy Ubisoft. Przedstawiciel ostatniego z wymienionych podmiotów udzielił ostatnio wywiadu, w którym podzielił się swoimi przemyśleniami na temat subskrypcji i przywiązania graczy do tradycyjnego modelu własnościowego. Czy rzeczywiście abonament to przyszłość branży?
Ruchy Microsoftu mogą być jedynie początkiem. Przyszły rok ma przynieść wiele transakcji znaczących graczy na rynku, w tym Sony

Fuzja pomiędzy Microsoftem a Activision Blizzard zdecydowanie była najgłośniejszym branżowym ruchem tego typu. Ma to ogromne znaczenie dla przemysłu z wielu powodów, w tym oczywiście daje gigantom z Redmond znacznie większe pole manewru przy dobieraniu przyszłych projektów. Jak można przewidywać, prędzej czy później taka sytuacja przyniesie jakąś reakcję ze strony konkurencji. I być może niebawem doczekamy się niejednej.
NVIDIA znalazła się pod lupą francuskiego urzędu do spraw konkurencyjności. Przeszukano tamtejszą siedzibę firmy

Wiele dużych firm musi mierzyć się z zarzutami urzędów antymonopolowych. Doświadczał tego wielokrotnie w przeszłości Microsoft, a w ostatnim okresie Intel, na który zostało nałożone kilkaset milionów euro kary. Wiele wskazuje na to, że na celowniku francuskiego urzędu zajmującego się konkurencyjnością znalazła się NVIDIA. Sprawa wydaje się poważna, ponieważ przedstawiciele instytucji wkroczyli do tamtejszej siedziby "zielonych".
Intel nie przejmie Tower Semiconductor. Będzie musiał zapłacić znaczące odszkodowanie za rezygnację

W 2022 roku Intel ogłosił swoje plany przejęcia firmy Tower Semiconductor. Jest to izraelskie przedsiębiorstwo specjalizujące się produkcji układów scalonych. Tego typu transakcję muszą zazwyczaj zatwierdzić organy regulujące rynek w różnych krajach. Ostatecznie do przejęcia nie dojdzie, a główną winę za ten stan rzeczy ponoszą prawdopodobnie instytucje chińskie, które bardzo opóźniały wydanie ostatecznej decyzji.
SK hynix może sprzedać budowaną fabrykę pamięci 3D NAND w Chinach. Przyczyną niepewna sytuacja rynkowa

Sytuacja na rynku nowych technologii jest daleka od idealnej. Dostawy sprzętu komputerowego mocno zwalniają, co może wskazywać na rozwijający się kryzys. Początkowo obiecujące plany wielu przedsiębiorstw mogą okazać się nadmiernie optymistyczne. Wiele wskazuje na to, że w tego typu sytuacji znalazła się firma SK hynix, która buduje nową fabrykę pamięci 3D NAND w chińskim mieście Dalian. Przyszłość inwestycji koreańskiego przedsiębiorstwa jest niepewna.
Android 13 odnotował w ostatnich miesiącach znaczący wzrost popularności i za niedługo dogoni Androida 12

Kiedyś Google co miesiąc raportowało o rynkowym udziale poszczególnych wersji Androida, jednak od pewnego czasu statystyki te nie są szeroko dostępne. Choć gigant pewnie nie przyzna tego na głos, to można się domyśleć, że zrezygnowano z nich ze względu na bezwzględnie słabą popularność każdej z nowych wersji. Mimo to jednak informacje o udziale każdej z wersji znaleźć można co kwartał w Android Studio. Zazwyczaj nie zdradzają one ciekawych informacji, ale tym razem warto się nad nimi pochylić.
Kryzys na rynku IT. Cyfrowy kataklizm, korekta kursu czy business as usual? Sprawdzamy scenariusze, obawy i branżowe mity

Rozwój techniczny i sytuacja rynkowa stanowią system naczyń połączonych - szczególnie w czasach, gdy partyzantka programistyczna rodem z lat 90. odeszła w zapomnienie. Nawet drobne aplikacje zaczynają przygodę od budżetów sięgających milionów. Coraz wyższa specjalizacja zadań oraz próg wejścia nie pozwalają wrócić do czasów, gdy kilkuosobowy zespół dokonywał przełomów w piwnicy - i to bez określania siebie jako "kreatywny start-up". Nie spełnił się sen wczesnych projektantów sieci o rozproszonej...
Microsoft podwyższa cenę konsoli Xbox Series X|S na kolejnym rynku. Tym razem padło na kraj w Europie

Całkiem niedawno firma z Redmond podwyższyła ceny swoich flagowych konsol na rynku japońskim, co dla wielu osób było pewnym zaskoczeniem. Dotąd bowiem w przeciwieństwie do konkurencji z Sony trzymano się dość mocno swoich cen. Inna sprawa, że jeszcze jesienią ubiegłego roku Phil Spencer nie ukrywał, iż prędzej czy później przyjdzie czas, gdy i Microsoft będzie musiało podbić ceny. Czyżby pojawiły się kolejne sygnały tendencji na skalę globalną?
AMD konsekwentnie zwiększa udziały na rynku procesorów. Który segment napędza dobre wyniki?

Wiele wskazuje na to, że firma AMD może mieć powody do zadowolenia. Najnowszy raport, opublikowany przez Mercury Research, pokazuje, że jej udziały na rynku procesorów stale rosną. Jednocześnie spadają udziały Intela, choć nadal przeważająca większość sprzedanych CPU pochodzi z obozu "niebieskich". Nie każdy segment rynku poradził sobie równie dobrze, czemu dowodzą wyniki obszaru obejmującego procesory desktopowe i mobilne.
Cortland ma zostać wkrótce przejęty przez iSpot. Duże zmiany na rynku produktów Apple w Polsce

Wygląda na to, że już wkrótce dojdzie do znaczących przetasowań wśród autoryzowanych sprzedawców produktów firmy Apple w Polsce. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów złożono wniosek, w którym możemy przeczytać o planowanym przejęciu Cortlandu przez iSpot. Sprawa jest aktualnie rozpatrywana przez urzędników. Warto odnotować, że obaj gracze odgrywają istotną rolę na rynku produktów firmy z Cupertino w naszym kraju.
Procesory Intel Core 12. generacji mogą doczekać się solidnej obniżki cen. Producent zareaguje na nieustające spadki na rynku?

Jesteśmy już po premierze chyba wszystkich procesorów Intela należących do serii Core 13. generacji, jednak niewykluczone, że w najbliższych przyszłości najbardziej rozchwytywanymi modelami będą wcześniejsze modele Core 12. generacji. Jak donosi serwis DigiTimes, Intel planuje mocne obniżki cen procesorów Alder Lake, które mają sięgać aż 20%. Wygląda więc na to, że szykuje się świetny okres dla osób planujących upgrade swojego komputera.
Spada sprzedaż smartfonów. Tak źle nie było od 2013 roku. Oto nowy raport IDC

Od wielu miesięcy sprzedaż smartfonów cały czas spada. Ostatni kwartał i rok miały najgorsze wyniki od dekady. Nowy raport od International Data Corporation (IDC) przedstawia nam wyniki z roku 2022. Braki komponentów, opóźnienia, przerwane łańcuchy dostaw, wojna w Ukrainie i rosnący poziom inflacji - wszystko to ma ogromny wpływ na sprzedaż smartfonów. Jeśli dodamy do tego znacznie stłumiony popyt konsumencki i niepewność gospodarczą mamy przyczyny tak gwałtownego spadku.
Tencent na zakręcie. Chiński rząd kupuje złotą akcję przedsiębiorstwa i zaprowadza swoje porządki

Struktura właścicielska technologii bywa niekiedy równie zagadkowa, co ich innowacyjność. O kierunku rozwoju branży decyduje nie tylko myśl techniczna, ale również skomplikowane sieci powiązań giełdowych i ustawodawstwo poszczególnych krajów. W niektórych przypadkach jednym z aktorów odgrywających kluczowe role pozostaje państwo. W Chinach często też samo je pisze.
W trzecim kwartale roku NVIDIA dominowała na rynku kart graficznych. AMD z kolei zalicza spory spadek udziałów

Po załamaniu się rynku kryptowalut (a dokładniej po przejściu Ethereum na model PoS), w sprzedaży zaczęło pojawiać się w końcu dużo więcej kart graficznych. Producenci jednak nie byli specjalnie skorzy do oferowania bardziej zauważalnych obniżek. Dobitnie pokazała to również premiera nowej generacji w wykonaniu NVIDII, gdzie ceny topowego GeForce RTX 4090 osiągają 5-cyfrowe kwoty, a zauważalnie słabszy GeForce RTX 4080 wcale nie jest zauważalnie tańszy. Wszystkie te wydarzenia miały wpływ na...
Intel zakłada, że będzie tracić udział w rynku na rzecz AMD przynajmniej do 2025 roku

Jeszcze na początku 2017 r. AMD praktycznie nie miało nic do powiedzenia na rynku procesorów. Udział firmy w rynku wynosił około 10-15% i dopiero premiera chipów Ryzen pozwoliła odbić się od dna. Dziś Czerwoni mają już ok. 35% rynku i nie zamierzają się zatrzymywać. Mimo to jesteśmy zaskoczeni, że sam dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, obawia się dalszych wzrostów AMD, które mają trwać przynajmniej do 2025 roku.
Motorola trzecim największym producentem smartfonów w USA. Wyżej plasują się tylko Apple i Samsung

Motorola od wielu lat kojarzy nam się z udanymi, ale jednak budżetowymi i często wybrakowanymi smartfonami. Producent ten nie ma lekko zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w których prym na sklepowych półkach wiodą nie tylko urządzenia firm Apple i Samsung, ale także chińskich Xiaomi, OPPO i realme. Mimo to o poddawaniu się nie ma mowy - mało tego, w ostatnich miesiącach obserwujemy zmasowaną ofensywę Motoroli i co chwila wypuszczany jest na rynek kolejny nowy smartfon. Jak się okazuje, strategia ta działa...
Intel ogłasza plan budowy nowej fabryki półprzewodników w Niemczech. Istotne plany rozbudowy dotyczą m.in. Francji i Polski

Od kilku miesięcy wiedzieliśmy, że Intel planuje mocno postawić na budowę nowych fabryk na ternie Unii Europejskiej. Początkowo mówiło się o takich krajach jak Niemcy, Włochy czy nawet Polska. Producent w końcu potwierdził ważną informację na temat przyszłych planów rozbudowy całej infrastruktury w Europie. Nowa fabryka półprzewodników powstanie w Niemczech, na co zdecydowały takie rzeczy jak rozbudowany ekosystem dostawców i klientów, odpowiednia lokalizacja (centrum Europy) oraz dostępność...
Rynek układów mobilnych do smartfonów w minionym kwartale z 5% wzrostem. Kto stracił, a kto zyskał?

Według najnowszego raportu Couterpoint Research, w czwartym kwartale 2021 roku odnotowano aż 5-procentowy wzrost globalnych dostaw chipsetów do smartfonów. Progres mierzono względem analogicznego okresu 2020 roku. Niemal połowę dostaw stanowiły jednostki wyposażone w modemy w standardzie 5G. Qualcomm oraz Unisoc mogą pochwalić się wyższym niż wcześniej udziałem w rynku, natomiast MediaTek, Apple, Samsung oraz HiSilicon zanotowały spadki. Omówmy twarde liczby i związane z nimi zmiany w segmencie procesorów...
Rynek smartfonów w Q3 2021: Xiaomi ustąpiło miejsca Apple. Mimo spadków Samsung trzyma pozycję lidera

Trzeci kwartał 2021 roku był dla rynku smartfonów o 6% słabszy niż analogiczny okres ubiegłego roku. Producenci rzeczonych urządzeń mobilnych sprzedali łącznie 325,5 miliona sztuk, czyli o 22,5 miliona mniej niż miało to miejsce w Q3 2020. Wśród największych producentów spadki zliczyli: Samsung, który sprzedał o 13% mniej smartfonów oraz Xiaomi z wynikiem o 7% gorszym niż rok temu. Aż 18% wzrostem może pochwalić się OPPO, natomiast Apple udało się sprzedaż o 18% więcej urządzeń. W efekcie...
- 1
- 2
- 3
- …
- następna ›
Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 5070 już dostępna w cenie poniżej MSRP. Coraz tańszy jest również RTX 5070 Ti
AMD Radeon RX 9070 XT sprzedaje się 10 razy lepiej niż GeForce RTX 5080. A przynajmniej tak wynika z danych sklepu MindFactory
Test karty graficznej MSI GeForce RTX 5060 Ti Gaming 16 GB - Więcej pamięci graficznej, jednak czy proporcjonalnie do wydajności?
Linux Mint vs Windows 11 vs Fedora - który system jest lepszy do gier, pracy i sztucznej inteligencji? Test z NVIDIA GeForce RTX 4090
Serwis PurePC idzie z duchem czasu i oddaje się w ręce sztucznej inteligencji. Szykujcie się na jeszcze więcej newsów i artykułów!