Rynek układów mobilnych do smartfonów w minionym kwartale z 5% wzrostem. Kto stracił, a kto zyskał?
Według najnowszego raportu Couterpoint Research, w czwartym kwartale 2021 roku odnotowano aż 5-procentowy wzrost globalnych dostaw chipsetów do smartfonów. Progres mierzono względem analogicznego okresu 2020 roku. Niemal połowę dostaw stanowiły jednostki wyposażone w modemy w standardzie 5G. Qualcomm oraz Unisoc mogą pochwalić się wyższym niż wcześniej udziałem w rynku, natomiast MediaTek, Apple, Samsung oraz HiSilicon zanotowały spadki. Omówmy twarde liczby i związane z nimi zmiany w segmencie procesorów przeznaczonych do pracy ze smartfonami. Spojrzymy również na to, co może zmienić się na rynku w nadchodzących miesiącach. Premiery nowych jednostek powodują bowiem nieuniknione przesunięcia.
Couterpoint opublikował raport dotyczący podziału rynku dostaw chipsetów dla smartfonów. Qualcomm i Unisoc są wielkimi wygranymi ostatniego kwartału, ale co z resztą?
Test Motorola edge 30 Pro: Jak poradził sobie smartfon z najnowszym, flagowym chipem Qualcomm Snadpragon 8 Gen 1?
MediaTek odnotował spadek z 37% w Q4 2020 do 33% w Q4 2021, na co wpływ miało zmniejszone zapotrzebowanie na nowe jednostki. W pierwszej połowie 2021 roku partnerzy zwiększyli zamówienia, obawiając się późniejszego przestoju. Bogate zasoby magazynowe spowodowały, chwilowe zamrożenie zleceń. Spodziewamy się jednak, że dzięki nowej, flagowej jednostce Dimensity 9000 oraz zwiększonym zainteresowaniem 5G, wynik ten istotnie się poprawi. Qualcomm urósł z 18% do 33% i to mimo niedoboru komponentów i niższej zdolności produkcyjnej odlewni. Większość progresu zawdzięcza się topowym układom serii Snapdragon. Wynik ten poprawi się w najbliższych miesiącach za sprawą SoC Snapdragon 8 Gen 1.
Test smartfona realme 9 Pro+. Ładowanie 60 W, Android 12 i dobrej jakości zdjęcia w cenie do 2000 zł? Czy warto, sprawdźmy!
Apple, z trzecią pozycją na rynku (21%), zanotowało jednoprocentowy spadek. Premiera smartfonów serii iPhone 13 oraz świąteczna gorączka skutecznie napędzały zamówienia na dostawy. Samsung spadł na czwartą pozycję, ale winą jest tutaj zmiana w ramach współpracy z producentami ODM. HiSilicon ponownie „dostało się” na skutek kontynuacji amerykańskich sankcji. Jednostki Kirin są bowiem na wyczerpaniu. Zadowolony może być za to Unisoc, z którym współpracuje Honor, Motorola i Samsung. Wzrost z poziomu 4% do 11% to nie lada wyczyn.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
29
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
36
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
72