NVIDIA GeForce GTX 2080 Ti - oto nigdy nie wydany układ z 12 GB VRAM. Ma lepszą specyfikację niż GeForce RTX 2080 Ti
Wiele wskazuje na to, że decyzja NVIDII o rozpoczęciu serii kart GeForce RTX wcale nie była oczywista. W sieci pojawiały się już ślady kart GTX 2070 czy GTX 2080, a więc niewykluczone, że przez długi czas Zieloni nie planowali stosować nowych oznaczeń. Teraz w serwisie Reddit pojawił się kolejny układ, który wskazuje na prawdziwość tego scenariusza. Jeden z użytkowników pochwalił się właśnie nigdy nie wydanym modelem GeForce GTX 2080 Ti.
Wydaje się bardzo prawdopodobne, że omawiany GeForce GTX 2080 Ti miał być najmocniejszym Turingiem w ofercie, a decyzję o zastosowaniu słabszej specyfikacji i oznaczenia RTX podjęto w ostatniej chwili.
NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti z 22 GB VRAM pojawił się na jednym z portali aukcyjnych. Sprawa ma związek z boomem na AI
Jak widać na powyższym zdjęciu, omawiany GeForce GTX 2080 Ti wygląda właściwie jak dobrze nam znany GeForce RTX 2080 Ti w wersji Founders Edition. Kartę otrzymał użytkownik o nicku Substantial-Mark-959 od znajomego w ramach potencjalnej naprawy i szybko odkrył, że ma do czynienia z czymś wyjątkowym. Co ciekawe, układ ten uruchomił się bez większych problemów po wgraniu BIOS-u modelu FE i zmodyfikowanego sterownika, a jego specyfikacja okazała się bardzo intrygująca. Karta ma rdzeń TU102, a więc ten sam, co RTX 2080 Ti. Bazuje nawet na tej samej platformie PG105 SKU 30, jednak zastosowano tutaj aż 4480 jednostek cieniujących (zamiast 4352), 96 ROP-ów (zamiast 88), a ponadto na pokładzie ulokowano 12 GB pamięci VRAM typu GDDR6 na magistrali 384-bit (RTX 2080 Ti ma 11 GB VRAM 352-bit).
Karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 5000 Founders Edition nadal są produkowane. Producent zaprzecza niedawnym plotkom
GeForce GTX 2080 Ti z 12 GB pamięci VRAM został nawet przetestowany pod kątem wydajności. Model ten uzyskał 9116 punktów w teście Superposition, co jest wynikiem zbliżonym do normalnego RTX-a 2080 Ti. Sugeruje to, że być może zmodyfikowany sterownik lub BIOS nie wykorzystują prawidłowo dodatkowych rdzeni. Użytkownik sprawdził kartę również w teście Port Royal pod kątem ray tracingu. Układ wypadł tutaj bez zarzutu, co potwierdza, że ten egzemplarz posiada rdzenie RT. Wydaje się zatem bardzo prawdopodobne, że właśnie omawiany układ miał być najmocniejszym Turingiem w ofercie, a decyzję o zastosowaniu słabszej specyfikacji i oznaczenia RTX podjęto w ostatniej chwili.
Powiązane publikacje

Intel oraz NVIDIA ogłaszają wieloletnie partnerstwo. Firmy będą tworzyć customowe układy dla centrów danych oraz dla PC
29
Intel Gaudi 3 PCIe w serwerach Dell. Nowa platforma AI oferuje 600 W TDP na układ i wsparcie dla modeli Llama4, Deepseek, Qwen3
15
Borderlands 4 działa słabo na Twoim mocnym komputerze? Randy Pitchford ma dla Ciebie bardzo pomocną radę
90
AMD FSR 4 wykorzystujące instrukcje INT8 można uruchomić na kartach Radeon RX 7000 i RX 6000, a także GeForce RTX 3000
32