Intel ogłasza plan budowy nowej fabryki półprzewodników w Niemczech. Istotne plany rozbudowy dotyczą m.in. Francji i Polski
Od kilku miesięcy wiedzieliśmy, że Intel planuje mocno postawić na budowę nowych fabryk na ternie Unii Europejskiej. Początkowo mówiło się o takich krajach jak Niemcy, Włochy czy nawet Polska. Producent w końcu potwierdził ważną informację na temat przyszłych planów rozbudowy całej infrastruktury w Europie. Nowa fabryka półprzewodników powstanie w Niemczech, na co zdecydowały takie rzeczy jak rozbudowany ekosystem dostawców i klientów, odpowiednia lokalizacja (centrum Europy) oraz dostępność wykwalifikowanej kadry. Intel ma także spore plany dla innych, europejskich państw. Rozbudowa dotyczy m.in. ośrodka w Gdańsku, gdzie obecne laboratorium zostanie powiększone o 50%, wprowadzając dzięki temu m.in. nowe miejsca pracy.
Intel ogłosił plany budowy nowej fabryki półprzewodników w Niemczech. Ponadto rozbudowana zostanie placówka w Irlandii, a we Francji zostanie stworzony największy ośrodek badawczo-rozwojowy. Zmiany także dotkną laboratorium w Gdańsku, które zostanie powiększone o 50%.
Intel przejmie Tower Semiconductor. Dlaczego zdecydowano się na zakup producenta korzystającego z leciwej litografii?
Według informacji udostępnionej przez Intela, na budowę fabryki w Magdeburgu (Niemcy) przeznaczone zostanie 17 miliardów euro. Budowa ma rozpocząć się w 2023 roku, natomiast fabryka ma być gotowa do działania w 2027 roku. Inwestycja pozwoli na przygotowanie ponad 7000 nowych miejsc pracy na czas budowy kompleksu oraz ponad 3000 miejsc już w uruchomionej fabryce. Nowe miejsce ma umożliwić produkcję półprzewodników z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych procesów produkcyjnych, w tym Intel 20A oraz Intel 18A. Ponadto rozbudowana zostanie fabryka zlokalizowana w Irlandii (Fab 34 w Leixlip), w której produkowane będą najnowsze podzespoły z wykorzystaniem m.in. litografii Intel 4. Na rozbudowanie tego miejsca Intel zamierza przeznaczyć kolejne 12 miliardów euro.
Tak ma prezentować się fabryka Intela w Niemczech (Magdeburg) - budowa planowanej inwestycji ma zakończyć się w 2027 roku, o ile po drodze nie będzie żadnych problemów.
Intel 4004 - mija 50 lat od stworzenia pierwszego, komercyjnego mikroprocesora producenta o rewolucyjnym rozmiarze
Firma ma także ambitne plany w kontekście budowy nowego kompleksu badawczo-rozwojowego. Lokalizacja omawianego miejsca to francuskie Plateau de Saclay. Nowy ośrodek ma skupiać się wokół badań nad najnowszymi rozwiązaniami z rynków HPC oraz AI. Na początku wspominaliśmy również o rozbudowaniu polskiego ośrodka, który zlokalizowany jest w Gdańsku. Ten ma być w przyszłości ukierunkowany jeszcze mocniej na badania z zakresu wykorzystania sieci neuronowych, wykorzystywania najnowszych rozwiązań w chmurze oraz opracowywaniu nowych komponentów dla rynku graficznego oraz centrów danych. W informacji prasowej pada również informacja o nawiązaniu ścisłej współpracy z Barcelona Supercomputing Center (BSC) w Hiszpanii. Bez wątpienia plany Intela oraz Unii Europejskiej są bardzo ambitne. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe placówki pozwolą nie tylko na poprawę sytuacji na rynku półprzewodników, ale także umożliwią opracowanie najnowocześniejszych rozwiązań dla szeroko pojętego rynku elektroniki.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7