serwery
- 1
- 2
- następna ›
Path of Exile 2 - oto wyczekiwana premiera Early Access. Milion graczy wyrusza do Wraeclast. Dobre oceny i... zapchane serwery
Raczej nie da się tutaj mówić o jakiejś większej niespodziance czy czarnym koniu, bo wieści o jakości nowej części od Grinding Gear Games rozchodzą się już od wielu miesięcy, ale na pewno trudno było przewidzieć aż takie zainteresowanie. A jednak materiały związane z tytułem nieprawdopodobnie nakręciły społeczność, w tym osoby niemające dotąd wiele wspólnego z serią. Trochę trzeba było czekać, ale w końcu dochodzi do okazałej premiery.
Linux otrzymał poprawkę do kernela, która eliminuje problem powolnego startu systemu na niektórych procesorach AMD
Błędy w systemach operacyjnych to zjawisko, któremu nie należy się nadmiernie dziwić. Jak w przypadku każdego oprogramowania, na etapie testów niemożliwe jest wychwycenie wszystkich. Systemy z rodziny Linux są jednak uznawane za bardziej niezawodne niż Windows. Nie oznacza to jednak, że problemy tutaj w ogóle nie występują. Jeden z nich sprawiał, że od pewnego czasu system potrafił zbyt wolno startować na procesorach AMD Zen 1 oraz Zen 2.
Microsoft Flight Simulator 2024 z ogromnymi problemami na start. To obecnie najbardziej nieudana premiera tego roku
W ostatnich kilku latach nie brakowało sytuacji, gdy jakaś gra debiutowała na rynku w niedopuszczalnym stanie. W sposób szczególny dotyczy to tytułów bazujących mocno na infrastrukturze sieciowej. Do udanych nie należy też z pewnością premiera Microsoft Flight Simulator 2024. Produkcję trapi szereg problemów, co nie umknęło uwadze użytkowników Steama. Mamy tutaj aktualnie do czynienia z najbardziej nieudaną premierą tego roku.
NVIDIA modyfikuje projekt racków serwerowych z superchipami GB200. Powodem jest przegrzewanie się układów
Pierwsze dostawy serwerów z superchipami NVIDIA GB200 miały nastąpić w grudniu bieżącego roku. Choć wciąż może tak się stać, to pojawiły się obawy, czy ten termin będzie dotrzymany. Przyczyną są doniesienia o przegrzewaniu się akceleratorów w serwerach NVL72, które będą podstawą infrastruktury sieciowej dużych firm technologicznych. Sprawa jest na tyle poważna, że NVIDIA postanowiła wdrożyć poprawki do projektu racków.
Firma xAI Elona Muska podwaja rozmiary swojego gigantycznego superkomputera służącego do treningu sztucznej inteligencji
Choć Elon Musk początkowo odnosił się bardzo nieprzychylnie do rozwoju sztucznej inteligencji, to ostatecznie zdecydował się na olbrzymie inwestycje w ten segment rynku. Jego firma xAI operuje obecnie jednym z największych klastrów serwerowych na świecie. Co ważne, multimiliarder nie powiedział w tej kwestii jeszcze ostatniego słowa. Trwa bowiem właśnie dalsze rozbudowanie potencjału sprzętowego przedsiębiorstwa. Bazą są akceleratory Hopper.
Microsoft uruchomił już testowo pierwszy rack serwerowy z superchipami NVIDIA GB200. Dostawa kolejnych niebawem
Choć pełnoprawne serwery wykorzystujące superchipy NVIDIA GB200 nie trafiły jeszcze do odbiorców, to pierwszy rack został dostarczony do przynajmniej jednej firmy technologicznej. Chodzi tutaj o Microsoft, który jest priorytetowym nabywcą nowego sprzętu. Rack ma na razie głównie charakter testowy, jednak już niebawem do firmy z Redmond powinny trafić serwery NVL72, które zostaną włączone do sieci napędzającej rozwiązania chmurowe.
NVIDIA GB200 - serwery wykorzystujące nowe superchipy trafią do klientów w grudniu. Wiemy, kto będzie odbiorcą pierwszej partii
Układy graficzne z generacji Blackwell są wyczekiwane nie tylko przez zwykłych użytkowników, ale także podmioty działające w branży sztucznej inteligencji. To właśnie tutaj postęp będzie widoczny najbardziej. Od debiutu superchipów GB200 dzielą nas już tylko tygodnie. Dostawy odpowiednich serwerów powinny rozpocząć się bez dalszych opóźnień. Podobnie, jak w przypadku poprzedniej generacji, pojawiły się pokaźne kolejki chętnych na ich zakup.
The Crew 2 i The Crew Motorfest otrzymają tryby offline. Ubisoft chce tym razem uniknąć kontrowersji i krytyki
Ubisoft nie należy w ostatnim czasie do grona lubianych wydawców gier. Firmie zarzuca się między innymi brak oryginalności i zbyt szybkie porzucanie wsparcia dla starszych tytułów. Jest to problem zwłaszcza w produkcjach nastawionych na rozgrywkę sieciową. Taki los spotkał grę The Crew. Francuskie przedsiębiorstwo chce uniknąć powtórki z tej sytuacji, dlatego zapowiedziano, że The Crew 2 oraz The Crew Motorfest otrzymają tryby umożliwiające rozgrywkę offline.
AMD podpisało umowę zakupu kolejnego dużego podmiotu technologicznego, który wejdzie w skład Data Center Solutions
W 2022 roku AMD sfinalizowało przejęcie przedsiębiorstwa Xilinx, specjalizującego się w układach FPGA. W lipcu 2024 roku firma ogłosiła przejęcie laboratorium Silo AI. Teraz AMD podpisało umowę zakupu kolejnego dużego przedsiębiorstwa za 4,9 miliarda dolarów. Wkrótce ZT Systems stanie się częścią AMD Data Center Solutions. Jest to strategiczna transakcja, która ma przynieść zyski już do końca 2025 roku, liczone według zasad innych niż GAAP.
AMD skraca dystans do Intela na rynku procesorów. Firma odnotowała rekordowe udziały w segmencie serwerowym
Intel od lat ma znaczącą przewagę nad AMD na rynku procesorów. Dotyczy to zarówno jednostek desktopowych, laptopowych, jak i serwerowych. Najnowsze dane pokazują jednak, że w ujęciu rocznym przewaga ta zauważalnie maleje. W przyszłości zmiany mogą być jeszcze większe, ponieważ wpływ na tę różnicę będą miały też zapewne ostatnie problemy ze stabilnością konsumenckich procesorów Intela. Do odwrócenia sytuacji rynkowej jednak na pewno nie dojdzie.
Elon Musk uruchomił jeden z najpotężniejszych klastrów serwerowych. Składa się z dziesiątek tysięcy układów NVIDIA H100
Boom na sztuczną inteligencję skłania coraz większą liczbę podmiotów do inwestycji w infrastrukturę serwerową. Obecny sprzęt umożliwia osiągnięcie mocy obliczeniowej, która jeszcze kilka lat temu była poza zasięgiem większości firm. Odpowiednie inwestycje poczynił też właściciel platformy X - Elon Musk. Miliarder pochwalił się właśnie uruchomieniem klastra serwerowego, który przyćmiewa swoim potencjałem nawet większość superkomputerów.
Google, Microsoft i kilka innych firm może omijać amerykańskie sankcje, oferując chińskim podmiotom dostęp do obliczeń AI
Amerykańskie sankcje mocno utrudniają dostęp chińskich podmiotów do technologii bazujących na wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Jedną z kluczowych barier jest tutaj zakaz eksportu do Państwa Środka najwydajniejszych akceleratorów do obsługi AI. Jak wskazują jednak najnowsze doniesienia, Chiny nie są całkowicie odcięte od tych technologii. Zachodnie spółki technologiczne mają bowiem udostępniać podmiotom z tego kraju swoją moc obliczeniową.
Intel Raptor Lake - procesory wykazują oznaki niestabilności także w przypadku serwerów napędzających gry sieciowe
Niemal od samego początku posiadacze najwyżej pozycjonowanych procesorów Raptor Lake i Raptor Lake Refresh borykają się z niestabilnością w ich funkcjonowaniu. Problemy pojawiają się najczęściej grach, jednak ewidentnie nie są do nich ograniczone. Niestabilność pojawia się bowiem także w przypadku centrów danych, które wykorzystują te jednostki do obsługi serwerów napędzających gry sieciowe. W dodatku, zdarza się to niepokojąco często.
Microsoft, Intel, AMD i inne firmy przygotowują UALink, który w przyszłości ma stanowić alternatywę dla NVLink
NVLink to technologia NVIDII, która pozwala na wydajne komunikowanie się między sobą układów graficznych, a także procesorów i układów graficznych. Obecnie jest zazwyczaj wykorzystywana w serwerach będących bazą dla sztucznej inteligencji. Kilka dużych firm technologicznych połączyło siły, żeby opracować konkurencyjne rozwiązanie UALink (Ultra Accelerator Link). Znajdują się wśród nich Microsoft, Intel, AMD, Meta, HPE, Broadcom i Cisco.
AMD podnosi poprzeczkę: Lisa Su zapowiada stukrotny wzrost wydajności energetycznej do 2027 roku, kładąc nacisk na układy AI
Od dłuższego czasu możemy zauważyć, że chipy krzemowe stają się coraz cieplejsze i bardziej energochłonne. Lisa Su, CEO AMD, na gali rozdania nagród na targach ITF World 2024, przedstawiła plan, który ma zapewnić trzydziestokrotny wzrost wydajności energetycznej do 2025 roku i stukrotny do 2027 roku dla infrastruktury AI wykorzystującej chipy EPYC i Instinct. Zwróciła również uwagę na największy obecnie problem branży sztucznej inteligencji.
Ampere wprowadza na rynek 192-rdzeniowe procesory AmpereOne. Trwają prace nad jeszcze ambitniejszymi jednostkami
Na rynku procesorów komputerowych i serwerowych od lat liczą się głównie dwie firmy: Intel i AMD. Nie oznacza to jednak, że nie ma innych podmiotów, które chciałyby wykroić część tortu dla siebie. Jednym z takich przedsiębiorstw jest Ampere. Firma właśnie rozpoczęła dostawy procesorów o pokaźnej liczbie rdzeni. Jest to rozwiązanie skierowane przede wszystkim do serwerów chmurowych. Na tym jednak plany omawianej spółki się nie kończą.
Procesory Apple M2 Ultra i Apple M4 mogą zostać wykorzystane do budowy serwerów napędzających sztuczną inteligencję
Choć produkcja sprzętu napędzającego rozwój sztucznej inteligencji to aktualnie domena NVIDII oraz w mniejszym stopniu AMD, to wiele dużych firm technologicznych pracuje nad swoimi rozwiązaniami, które będą w stanie w przyszłości przejąć część tego typu zadań. Wiemy, że swoje własne chipy przygotowują Microsoft, Amazon czy Meta. Na ciekawe rozwiązanie zdecydowało się z kolei ponoć Apple, które chce wykorzystać istniejący sprzęt własnej produkcji.
Eksport chińskich serwerów do Stanów Zjednoczonych załamał się. Na sytuacji mocno korzystają Tajwan i Meksyk
Wojna handlowa, która rozgrywa się pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, ma duży wpływ na sytuację rynkową branży nowych technologii. Nie dotyczy to bezpośrednio tylko produkcji chipów. Jeszcze kilka lat temu Państwo Środka było znaczącym eksporterem serwerów na rynki zachodnie. Napięta sytuacja gospodarcza spowodowała, że amerykańskie podmioty sięgają obecnie dużo częściej po rozwiązania z Tajwanu. Mocno zyskał też Meksyk.
Seagate podjął decyzję o podniesieniu cen swoich dysków twardych. Segment ten idzie w ślady branży nośników SSD
W ostatnich miesiącach można było zauważyć wyraźny wzrost cen nośników SSD. Za zjawisko to odpowiada kilka czynników równocześnie i nic nie wskazuje na to, żeby ceny miały się ustabilizować w najbliższej przyszłości. Niestety branża SSD nie jest jedyną, która zmierza w tym kierunku. Wzrost cen tradycyjnych dysków twardych zapowiedział właśnie Seagate. Firma dołączyła tym samym do Western Digital, który podjął taką decyzję nieco wcześniej.
Intel Beechnut City na pierwszych zdjęciach. Platforma służy do walidacji procesorów Granite Rapids i Sierra Forest
Prace nad procesorami serwerowymi Granite Rapids i Sierra Forest są już na bardzo zaawansowanym etapie. Jednostki te wykorzystają nowe nazewnictwo Intela, którego bazą będzie marka "Xeon 6", oznaczająca szóstą generację CPU Xeon Scalable. W sieci pojawiły się zdjęcia platformy walidacyjnej Beechnut City, która jest wykorzystywana między innymi do testowania nowych procesorów. Poznaliśmy też przypuszczalnie formę, jaką przyjmie drugi człon nazwy tych jednostek.
The Crew - Ubisoft ma odbierać dostęp do tytułu po wyłączeniu serwerów. Gracze zgłaszają odebranie licencji
Dość dziwny to kwartał w wydaniu francuskiego giganta branżowego. Zaczęło się mocno, bo od udanego przyjęcia powrotu Księcia z Persji w postaci The Lost Crown. To jednak nie przysłoniło na dłuższą metę kiepskich wyników sprzedażowych gry. Następnie przyszła pora na Skull and Bones i zarazem pierwszy większy zalew krytyki w tym roku. W ostatnich dniach pojawiły się kontrowersje związane ze Star Wars Outlaws - a to prawdopodobnie dopiero początek.
Intel Granite Rapids i Sierra Forest - nadchodzące procesory serwerowe wykorzystają nowe nazewnictwo
Intel w ostatnich miesiącach wprowadził spore zmiany w nazewnictwie swoich procesorów. Największe z nich dotyczą aktualnie mobilnych jednostek Meteor Lake i kolejnej generacji desktopowych CPU Arrow Lake. Okazuje się, że także nazewnictwo nadchodzących procesorów serwerowych Granite Rapids i Sierra Forest doczeka się liftingu. Intel o zmianie poinformował podczas swojej konferencji Vision 2024, która odbyła się ostatnio w Arizonie.
Tajwan stoi za produkcją niemal wszystkich serwerów AI, jakie trafiają obecnie na rynek światowy
Potęga Tajwanu w produkcji chipów jest niekwestionowana. To światowy lider w tej dziedzinie i, o ile nie nastąpi geopolityczny zwrot w regionie, raczej się to w przyszłości nie zmieni. Okazuje się, że także serwery wykorzystywane w zadaniach powiązanych ze sztuczną inteligencją są niemal wyłączną domeną Tajwańczyków. Z racji, że jest to branża, która notuje od pewnego czasu dynamiczne wzrosty, tamtejsze władze mają duże powody do zadowolenia.
Meta z poważną awarią systemów, nie działa Facebook, Messenger i Instagram. Trwają prace nad przywróceniem serwisów
W historii Internetu wielokrotnie zdarzały się awarie systemów Meta, czyli firmy odpowiedzialnej za takie platformy jak Facebook, Instagram czy popularny komunikator tekstowy Messenger. Dziś do tego grona możemy dopisać następny internetowy blackout, gdyż właśnie na całym świecie użytkownicy z zaskoczeniem stwierdzają brak dostępu do popularnych aplikacji kalifornijskiej firmy.
NVIDIA dostarczy w 2023 roku na rynek pół miliona układów H100. Które firmy zrobiły największe zakupy?
Przychody NVIDII z segmentu centrów danych, obejmującego przede wszystkim rozwiązania dedykowane AI, stale rosną. W trzecim kwartale roku fiskalnego 2024 było to 14,51 mld dolarów. Żaden inny dział nawet nie zbliżył się do tego wyniku. Jedna z firm analitycznych szacuje, że NVIDIA dostarczy w 2023 roku blisko pół miliona akceleratorów H100. Ciekawe są także dane prezentujące, kto konkretnie te GPU zakupił. Okazuje się, że dominują tutaj dwie spółki.
Micron zaprezentował nowe moduły serwerowe RDIMM. Ich zaletą jest połączenie pojemności z szybkością działania
Micron nieustannie pracuje nad rozszerzaniem swojej oferty. Niedawno mogliśmy o usłyszeć o pamięci DDR5-7200, która została wykonana w procesie technologicznym 1β (1-beta). W porównaniu do wykorzystywanego wcześniej procesu 1α (1-alfa), możliwe jest uzyskanie lepszej efektywności energetycznej i wydajności. Jedną z najnowszych propozycji amerykańskiego przedsiębiorstwa są bazujące na nowym procesie moduły serwerowe RDIMM.
AMD EPYC Milan - poszerzono ofertę starszych procesorów serwerowych o sześć modeli z różnych segmentów cenowych
Procesory AMD EPYC Milan zadebiutowały na rynku w marcu 2021 roku. Od tego czasu byliśmy świadkami premiery kolejnej generacji serwerowych jednostek, czyli CPU Genoa oraz Bergamo. Amerykańska firma nie porzuca jednak starszego sprzętu. Rodzina procesorów AMD EPYC trzeciej generacji doczekała się bowiem sześciu nowych modeli, które skierowane są do klientów biznesowych. Sprzęt tej generacji ma być oficjalnie dostępny na rynku aż do 2026 roku.
Micron prezentuje pamięć DDR5-7200 o pojemności 16 Gb, która wykonana została w procesie technologicznym 1β
Micron jest jednym z największych producentów pamięci DRAM na świecie. Firma nie spoczywa jednak na laurach i regularnie dokonuje ulepszeń swoich produktów. Według najnowszej informacji prasowej, przedsiębiorstwo dostarcza już do swoich klientów nową pamięć DDR5, która została wykonana w procesie technologicznym 1β. Rozwiązanie jest przeznaczone zarówno do centrów danych, jak i zwykłych komputerów, które każdy z nas używa na co dzień.
Intel Xeon Cascade Lake - oficjalnie rozpoczął się proces wycofywania procesorów z rynku
Procesory serwerowe Cascade Lake mają już ponad cztery lata. Wystarcza to, żeby powoli zaczęły znikać z rynku. Intel ogłosił, że rozpoczyna proces wycofywania tych jednostek, ale nie nastąpi to oczywiście natychmiastowo. Zastosowana zostanie przy tym standardowa procedura, którą firma stosuje od lat. Proces obejmie łącznie kilkadziesiąt modeli, ale część jednostek Cascade Lake pozostanie na rynku znacznie dłużej.
Gran Turismo Sport - rozgrywka w trybie online dobiegnie końca. Twórcy zapowiedzieli datę zamknięcia serwerów
Gra Polyphony Digital liczy sobie już blisko sześć lat, ale w dalszym ciągu twórcy podtrzymywali ją przy życiu, i to pomimo wejścia na rynek Gran Turismo 7. Jest to dość specyficzny tytuł na tle całej serii, bo mocno odchodzący od klasycznej formuły. Pierwsze lata nie przyniosły zbyt wielu sukcesów, dopiero z czasem zyskano pewną grupę graczy. Ewidentnie jednak przychodzi powoli czas na zwijanie interesu - a przynajmniej w pewnym istotnym zakresie.
PayDay 3 - twórcy starają się odbić po słabym wejściu na rynek. Możemy spodziewać się prób wprowadzenia pożądanego trybu
Trzeba przyznać, że jeśli chodzi o gry, mamy do czynienia z bardzo dziwnym rokiem. Z jednej strony niemal od jego początku trafiają się niekwestionowane hity - od remake'u Dead Space'a aż po Phantom Liberty - z drugiej jednak zalewani jesteśmy plagą źle przygotowanych do premiery tytułów. Nawet jeśli same w sobie są co najmniej dobre pod innymi względami (np. Star Wars Jedi: Survivor), pod kątem technicznym zawodzą. Gra od Starbreeze dołączyła ostatnio do listy.
AMD Zen 4c – poznaliśmy szczegóły mikroarchitektury, która stała się bazą dla procesorów EPYC Bergamo
Procesory z rodziny EPYC Bergamo to rozwiązania przeznaczone do serwerów. Firma AMD ujawniła ostatnio trzy jednostki tego typu. U ich podstaw znajduje się mikroarchitektura Zen 4c, która posiada pewne różnice w porównaniu ze standardowym Zen 4. Uwaga inżynierów skupiła się przede wszystkim na dostarczeniu procesorów z mniejszymi rdzeniami, co pozwoliło zwiększyć ich liczbę. Dodatkowo nowe jednostki cechują się lepszą efektywnością energetyczną.
World of Warcraft Classic - twórcy oficjalnie wspierają fanowski mod. Pojawi się specjalny serwer dla trybu hardcore
Jeżeli chodzi o kwestię gier Blizzarda, od pewnego czasu króluje temat nadchodzącej części Diablo, co raczej nie ulegnie zmianom przez dłuższy czas niezależnie od poziomu powodzenia (bądź klęski) premiery. Niemniej jednak w dalszym ciągu żywa jest nostalgia związana z inną wielką franczyzą firmy - a to w dużej mierze dzięki wprowadzonej jeszcze 2019 roku klasycznej wersji World of Warcraft. Deweloperzy zaś starają się pilnować, by tak pozostało.
Microsoft uruchomił w Polsce pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej region przetwarzania danych w chmurze
Technologie chmurowe to bez wątpienia bardzo perspektywiczny segment rynku. Są bardzo odporne nawet na gorszą koniunkturę, z którą mamy ostatnio do czynienia w branży. Nic zatem dziwnego, że Microsoft kontynuuje ekspansję w tym zakresie. Właśnie dowiedzieliśmy się, że w Polsce wystartował pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej region przetwarzania danych w chmurze. Zastosowane rozwiązania są najnowocześniejszymi w branży.
Diablo IV dostaje poprawki tuż przed startem otwartej bety. Menedżer marki zdradza szczegóły
Zamknięta beta dla użytkowników z zakupioną edycją przedpremierową już za nami. Wiemy, już jak działa gra i jej serwery. Choć grze nie można zbyt wiele zarzucić, to niestety dołączenie do Bety przez te kilka dni było niekiedy rzeczą niezwykle karkołomną. Jak wiemy, otwarta beta dla wszystkich zainteresowanych graczy nie będzie łatwa pod kątem technicznym. Wiadomo jednak, że Blizzard już przeanalizował kluczowe dane i wkroczył do akcji z poprawkami.
Battlefield 2042 – podejrzliwi gracze twierdzą, że twórcy gry ratują puste serwery w dość nietypowy sposób
Dziś, w trzy miesiące od premiery sieciowej strzelanki Battlefield 2042, możemy już ze spokojem powiedzieć, że nie była to najbardziej udana odsłona serii. A przynajmniej niezbyt rozchwytywana. Ewentualnie - szybko porzucana. BF 2042 okazał się na tyle słabym tytułem, że gracze od jakiegoś już czasu informują o istnych pustkach na wielu serwerach. Tuż obok tych informacji pojawiają się jednak także pewne insynuacje na temat Electronic Arts i DICE. Mianowicie według wielu graczy (zebranych m.in....
- 1
- 2
- następna ›
System ocen komentarzy plus i minus na PurePC - Dyskusja, ewolucja i propozycje sensownych zmian
Test wydajności STALKER 2: Heart of Chornobyl - Wymagania sprzętowe gorsze od anomalii. Unreal Engine 5 jeńców nie bierze
AMD Ryzen 7 9800X3D błyskawicznie znika z półek sklepowych. Problemy z dostępnością procesora pojawiły się w Europie i USA
Wymagania sprzętowe Indiana Jones and the Great Circle PC. Wymagane karty graficzne ze sprzętową akceleracją Ray Tracingu
AMD Radeon RX 8800 XT - poznaliśmy przypuszczalne TDP nowej karty graficznej, a także wzrost wydajności w Ray Tracingu