pamięć masowa
- 1
- 2
- następna ›
UNIS S5 i UNIS S5 Ultra - potencjalnie najszybsze nośniki SSD M.2 PCIe 5.0 na rynku, choć o nierównych parametrach

Rynek pamięci półprzewodnikowych SSD M.2 z interfejsem PCIe 5.0 jest wciąż młody i kosztowny. Choć dostępnych jest zaledwie kilka modeli, liczba rozwiązań systematycznie rośnie. Technologia ta oferuje najwyższą możliwą wydajność na obecnym etapie rozwoju, jednak dla wielu konsumentów przewyższa ich rzeczywiste potrzeby. Tymczasem w sieci pojawiły się doniesienia o nowym nośniku, który ma być najszybszym rozwiązaniem tego typu.
Samsung 9100 Pro to kolejny konsumencki nośnik SSD od koreańskiej firmy posiadający złącze PCIe 5.0

Samsung spóźnił się nieco z wprowadzeniem na rynek konsumencki nośników SSD, które wykorzystują w pełni złącze PCIe 5.0. Jego konkurenci mają w ofercie tego typu sprzęt już od dłuższego czasu. Koreańska firma chce jednak nadrobić ten dystans. Już wkrótce do jej oferty trafi dysk o oznaczeniu 9100 Pro, który może sporo namieszać na rynku tego typu rozwiązań. Należy spodziewać się bardzo dobrych parametrów pracy i dużej pojemności.
Seagate IronWolf Pro - pojawiły się kolejne przypadki sprzedawania używanych dysków twardych jako nowych

Seagate jest jednym z nielicznych podmiotów, które wciąż wytwarzają tradycyjne dyski twarde. W praktyce zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania wciąż jest dosyć wysokie, zwłaszcza jeśli spojrzymy na centra danych. Jakiś czas temu pojawiły się doniesienia na temat używanych dysków Seagate Exos, które sprzedawane były przez niektóre sklepy jako nowe. Okazuje się, że problem dotyczy także HDD IronWolf Pro, ale to raczej nie firma Seagate jest temu winna.
Micron 4600 - zaprezentowano nowy dysk SSD korzystający ze złącza PCIe 5.0. Jego grupą docelową są profejsonaliści i gracze

Coraz więcej producentów dysków SSD wprowadza do swojej oferty nośniki wykorzystujące standard PCIe 5.0. Micron 4600 jest właśnie tego typu propozycją dla rynku konsumenckiego i, co istotne, dysk ten nie będzie sprzedawany pod marką Crucial, jak to często bywa w przypadku tej firmy. Grono potencjalnych odbiorców dla omawianego sprzętu jest dosyć szerokie, ale szczególnie dobrze powinien sprawdzić się w zastosowaniach profesjonalnych, w tym obsłudze AI.
Seagate znalazł się pod ostrzałem użytkowników, gdy wyszło na jaw, że sprzedaje używane dyski twarde jako nowe

Firma Seagate jest jednym z ostatnich podmiotów, które wciąż produkują tradycyjne dyski twarde. Nie oznacza to jednak, że chętnych na zakup takiego sprzętu jest niewielu. Rozwiązanie to wciąż jest wykorzystywane bowiem powszechnie w wielu centrach danych. Nie brakuje też zwykłych użytkowników, którzy cenią sobie HDD za dużą pojemność. Na wizerunku Seagate pojawiła się jednak rysa. Według najnowszych doniesień, firma sprzedaje używane dyski jako nowe.
Corsair EX400U - na rynku zadebiutował nowy zewnętrzny dysk SSD USB4 o imponującej szybkości odczytu i zapisu danych

Choć wyobraźnię użytkowników najmocniej rozpalają szybkości wewnętrznych dysków SSD M.2 NVMe, to producenci nie zapominają także o osobach korzystających z rozwiązań przenośnych. Nową propozycję z tego segmentu wprowadziła na rynek firma Corsair. Zewnętrzny nośnik SSD EX400U jest propozycją o tyle ciekawą, że korzysta ze złącza USB4, co pozwala osiągnąć mu imponującą szybkość transferu danych, jak na produkty z tej kategorii.
Kioxia Exceria Plus G4 - zapowiedziano nową serię dysków SSD korzystających ze standardu PCIe 5.0

Dzięki złączu PCIe 5.0 konsumenckie dyski SSD nigdy nie były szybsze. Ceną za te parametry pracy jest jednak wysoka temperatura, co sprawia, że ich użytkowanie bez sporego radiatora nie jest najlepszym pomysłem. Na rynku pojawiają się jednak też nośniki, które chcą znaleźć balans między szybkością a efektywnością energetyczną. Wydaje się, że taką propozycją mogą być nośniki Kioxia Exceria Plus G4, które wkrótce trafią do oferty japońskiej firmy.
Crucial MX500 nie będzie już produkowany. Zasłużony dysk SSD wykorzystujący złącze SATA 6 Gb/s odchodzi na emeryturę

Dyski SSD korzystające ze złącza SATA 6 Gb/s są konsekwentnie wypierane przez nośniki NVMe. Sporo osób wciąż decyduje się jednak na rozwiązania starszego typu. Dotyczy to zwłaszcza posiadaczy laptopów. Jednym z najpopularniejszych i najlepszych nośników SSD SATA 6 Gb/s jest od lat Crucial MX500. Niestety właśnie podjęto decyzję o zakończeniu jego produkcji. Potencjalni klienci mają zatem teraz prawdopodobnie ostatnią szansę, by go nabyć.
Samsung kończy prace nad pamięcią V-NAND TLC o ponad 400 warstwach. Rozwiązanie trafi docelowo do konsumenckich SSD

Od dłuższego czasu możemy obserwować szybki postęp na rynku nośników SSD. Dyski tego typu są coraz szybsze i pojemniejsze. Jednym z największych producentów wykorzystywanej w nich pamięci NAND flash jest oczywiście Samsung. Koreańska firma pracuje aktualnie nad dziesiątą generacją pamięci V-NAND, która może być teoretycznie wykorzystana nie tylko w nośnikach bazujących na standardzie PCIe 5.0, ale także w przypadku PCIe 6.0.
Kioxia spodziewa się olbrzymiego wzrostu zapotrzebowania na pamięć NAND flash w perspektywie czterech kolejnych lat

Rynek pamięci NAND flash nie jest w pełni ustabilizowany już od dłuższego czasu. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu mieliśmy do czynienia z pokaźnym kryzysem, który skutkował znaczącymi spadkami cen. Później producenci obniżyli produkcję zauważalnie je podbijając. Kioxia spodziewa się jednak, że pamięć NAND flash będzie w przyszłości na fali wznoszącej. Nie jest wielkim zaskoczeniem, że pomóc ma w tym wydatnie boom na sztuczną inteligencję.
Corsair MP700 Elite - zaprezentowano dysk SSD M.2 NVMe wykorzystujący najnowszą pamięć 3D TLC NAND

Standard PCIe 5.0 pozwolił na osiągnięcie dyskom SSD rekordowych transferów danych. Wiąże się to jednak z minusami. Jednym z nich są wysokie temperatury pracy takich nośników, innym cena. Tego typu rozwiązania będą jednak stawały się coraz popularniejsze. Firma Corsair postanowiła wprowadzić na rynek nowy wariant jednego ze swoich najszybszych nośników. MP700 Elite nie będzie jednak walczył pod tym względem o palmę pierwszeństwa.
Samsung 990 EVO Plus - na rynek trafił jeden z najszybszych dysków SSD korzystających ze standardu PCIe 4.0

Choć Samsung nie należy na razie do liderów w segmencie nośników SSD M.2 NVMe wykorzystujących złącze PCIe 5.0, to o wiele lepszą pozycję koreańska firma ma na rynku dysków używających starszego standardu. Najwyraźniej nie powiedziała też w tym przypadku ostatniego słowa. Na rynek trafił bowiem właśnie bazujący na pamięci TLC V-NAND nośnik Samsung 990 EVO Plus. Dysk wyróżnia się zarówno sekwencyjną, jak i losową szybkością odczytu i zapisu danych.
Samsung PM9E1 - rozpoczęła się masowa produkcja najszybszego nośnika w ofercie firmy. Zaoferuje topowe parametry pracy

W kategorii nośników SSD M.2 NVMe Samsung stracił sporo dystansu do swoich konkurentów. Chodzi tutaj przede wszystkim o rozwiązania wykorzystujące standard PCIe 5.0. Firma długo zwlekała z wprowadzeniem na rynek tego typu sprzętu. To zaczyna się jednak zmieniać. Wiele wskazuje na to, że dysk Samsung PM9E1 może wkrótce konkurować o pozycję lidera w kwestii oferowanej szybkości transferu danych. Bardzo dobrze wygląda też współczynnik TBW.
Samsung ogłosił rozpoczęcie masowej produkcji pamięci QLC V-NAND dziewiątej generacji. Jakie zalety ma to rozwiązanie?

Samsung jest jednym z największych producentów pamięci NAND flash. Południowokoreańska firma nieustannie pracuje też nad jej dalszym rozwojem. Kolejnym krokiem naprzód jest dziewiąta generacja pamięci QLC V-NAND flash, która w porównaniu do swojego odpowiednika TLC zaoferuje większą pojemność. Samsung rozpoczął właśnie jej masową produkcję, a to oznacza, że już wkrótce powinna trafić do pierwszych nośników SSD oraz innych urządzeń.
Kioxia ujawnia szczegóły na temat nowych układów pamięci 3D QLC NAND o pojemności 2 Tb

Nośniki SSD coraz częściej wypierają z komputerów zwykłych użytkowników tradycyjne dyski twarde. Nierzadko oferują one obecnie podobny współczynnik cena - pojemność, co HDD, niwelując tym samym jedną z największych zalet starszego rozwiązania. W dodatku postęp technologiczny w kwestii pamięci NAND flash jest bardzo dynamiczny. Kioxia zaprezentowała chipy 3D QLC NAND 2 Tb, które pozwolą w przyszłości stworzyć niezwykle pojemne dyski SSD.
Micron otrzyma pokaźne dofinansowanie do budowy fabryki pamięci DRAM. W planach jest jeszcze większa inwestycja

Amerykański CHIPS and Science Act to bezprecedensowe rozwiązanie w amerykańskiej branży półprzewodników, które ma docelowo doprowadzić Stany Zjednoczone do światowej czołówki w produkcji chipów. Z odpowiednich dofinansowań korzystają już między innymi TSMC, Intel czy Samsung. Źródła donoszą, że na pokaźną dotację może liczyć także Micron. Firma ma imponujące plany inwestycyjne, które sięgają co najmniej 20 lat w przyszłość.
Western Digital nie wyrabia z produkcją dysków SSD i HDD. Sztuczna inteligencja zaskoczyła rynek pamięci masowej

Jakiś czas temu informowaliśmy o ograniczeniu produkcji pamięci flash, które miało zapobiec postępującym obniżkom cen dysków SSD. Działania te przyniosły efekt, ponieważ producenci zdołali zachować odpowiednią marżę przy niskiej podaży. Zdaje się jednak, że nie wszystko poszło zgodnie z planem. Western Digital wydało oficjalne listy, w których informuje swoich partnerów o problemach produkcyjnych oraz brakach magazynowych.
Prezes Phison obawia się, że zbyt duże wzrosty cen pamięci NAND flash i nośników SSD podkopią odradzający się popyt

Na rynku pamięci NAND flash i nośników SSD obserwujemy od kilku miesięcy wzrosty cen. Choć nie jest to duże zaskoczenie, bo są one zgodne z wcześniejszymi prognozami, to ich przyczyna jest zróżnicowana. Po pierwsze, następuje odrodzenie popytu po kryzysowym okresie. Po drugie, producenci NAND flash znacząco ograniczyli produkcję w celu podbicia cen. Jak wskazuje prezes Phison, taka polityka może mieć docelowo bardzo szkodliwe skutki.
Cięcia produkcji pamięci NAND flash dają efekty. Przychody największych producentów wyraźnie wzrosły

Producenci pamięci NAND flash dosyć mocno odczuli kryzys w branży nowych technologii. Zaowocowało to spadkami cen dysków SSD, co przełożyło się na niezbyt korzystne wyniki finansowe firm z omawianego segmentu rynku. Podjęto w związku z tym zdecydowane kroki i ograniczono produkcję pamięci tego typu. Teraz widać wyraźnie, że działania te przynoszą efekty. Prognozy na przyszłość także są dla producentów bardzo korzystne.
Crucial T705 - poznaliśmy europejskie ceny i datę premiery najszybszego nośnika SSD M.2 NVMe na rynku

W zeszłym roku zadebiutował nośnik SSD M.2 NVMe Crucial T700, który do dzisiaj pozostaje jednym z najszybszych tego typu rozwiązań na rynku. Zbliżamy się jednak do premiery jego następcy. Z pierwszych testów wynika, że Crucial T705 wskoczy na pierwsze miejsce pod względem oferowanej wydajności. Poznaliśmy też ceny, z jakimi nośnik zadebiutuje wkrótce na rynku europejskim. Trzeba przygotować się niestety na znaczący wydatek.
Patriot Viper PV553 - premiera szybkiego nośnika SSD PCIe 5.0 x4 z turbinowym chłodzeniem

Nośniki SSD M.2 NVMe, korzystające ze złącza PCIe 5.0 x4, wymagają zazwyczaj odpowiedniego coolera. Producenci tego typu rozwiązań coraz częściej sięgają po chłodzenie aktywne. W większości przypadków jest to pojedynczy wentylator o dosyć kompaktowych rozmiarach. Nie inaczej jest w przypadku nowego produktu od firmy Patriot Memory. Nośnik Viper PV553 także jest chłodzony aktywnie przez niewielką, sprytnie ukrytą turbinę.
Crucial T705 - nadchodzi nowy nośnik SSD PCIe 5.0 x4 NVMe. Ma szansę zaoferować rekordowe osiągi

Dyski SSD działające w oparciu o standard PCIe 5.0 nie upowszechniły się póki co w zadowalającym stopniu. Poszczególni producenci nie rezygnują jednak z wypuszczania kolejnych propozycji, ponieważ sprzęt tego typu będzie stopniowo zyskiwał na popularności. W nieodległej przyszłości swoją premierę będzie miał nośnik Crucial T705. Jeśli potwierdzi się specyfikacja podana w przecieku, to mamy szansę otrzymać SSD o rekordowej szybkości transferu danych.
Samsung przygotowuje się do debiutu pamięci QLC NAND flash o największym zagęszczeniu komórek w branży

Firma Samsung jest jednym z największych producentów pamięci NAND flash. Nie dziwi zatem, że ma także potencjał, by wprowadzać na rynek najbardziej zaawansowane technologie w tej branży. Rynek oczekuje dostępności nośników o coraz większej pojemności, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej szybkości działania sprzętu. Takim rozwiązaniem będzie prawdopodobnie pamięć QLC 3D NAND V9, która powinna zadebiutować jeszcze w tym roku.
Zbliżają się duże podwyżki cen dysków SSD. Pojawiły się poważne braki na rynku pamięci NAND flash

Choć ostatnich kilkanaście miesięcy upłynęło pod znakiem kryzysu w branży nowych technologii (z pewnymi wyjątkami), to pod koniec roku pojawiły się wyraźne oznaki ożywienia. Zazwyczaj towarzyszą temu wzrosty cen części komputerowych na rynku. W przypadku nośników SSD mamy jednak do czynienia z bardziej skomplikowaną sytuacją. Wiele przesłanek wskazuje na to, że już niebawem mocno odczujemy podwyżki cen tych komponentów.
Samsung 990 EVO - zaprezentowano pierwszy na świecie hybrydowy dysk SSD M.2, który obsłuży dwie generacje PCIe

Od jakiegoś czasu na rynku stają się coraz powszechniejsze dyski SSD M.2 wykorzystujące interfejs PCIe 5.0. Jak wiemy, nie należą one na tę chwilę do najchłodniejszych i najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Jak się okazuje, w tej sytuacji Samsung postanowił wstrzelić się w pewną niszę i wydaje nowy hybrydowy dysk 990 EVO, który ma w sprytny sposób wykorzystać dwie generacje PCIe i stać się w miarę uniwersalną propozycją, która wykorzysta względnie zbędne złącze.
Patriot Viper PV573 - zaprezentowano nowy nośnik SSD PCIe 5.0 z wydajnym turbinowym chłodzeniem

Podczas CES 2024 zaprezentowano także nowości z segmentu nośników SSD. Jednym z producentów, którzy przedstawili swój sprzęt jest Patriot. Uwagę zwraca przede wszystkim nośnik Viper PV573. Jego cechą charakterystyczną są nie tylko dobre parametry pracy, ale także dosyć nietypowy, jak na ten segment rynku, system chłodzenia. Patriot postawił bowiem na rozwiązanie turbinowe, wykorzystywane do tej pory najczęściej w przypadku GPU.
Przychody ze sprzedaży pamięci NAND flash rosną drugi kwartał z rzędu, ale prawdziwy skok dopiero przed nami

Z rynku NAND flash płyną kolejne doniesienia wskazujące na to, że powoli dobiega końca kryzys w branży technologicznej. Już drugi kwartał z rzędu rosną przychody ze sprzedaży tego typu pamięci. Choć jest to częściowo efekt ograniczenia produkcji, to są przesłanki wskazujące, że wzrósł także popyt. Na tym jednak nie koniec, ponieważ prawdziwy skok spodziewany jest w przypadku wyników przynajmniej jednej z firm za czwarty kwartał bieżącego roku.
Western Digital Ultrastar DC HC680 i Ultrastar DC HC580 - nowe dyski twarde o dużej pojemności trafiają do pierwszych klientów

Choć tradycyjne dyski twarde są w zwykłych zastosowaniach stopniowo wypierane przez SSD, to istnieją segmenty rynku, gdzie szybko do takiej zmiany nie dojdzie. Magazynowanie dużych ilości danych na HDD jest rozwiązaniem dużo tańszym i efektywniejszym niż korzystanie z rozwiązań półprzewodnikowych, stawiających przede wszystkim na szybkość. Z myślą o takich zastosowaniach powstały dyski twarde Western Digital Ultrastar DC HC680 i Ultrastar DC HC580.
Samsung T5 EVO - nowe informacje na temat zewnętrznego dysku SSD. Sprzęt raczej nie zachwyci wydajnością

Samsung zapowiedział niedawno wprowadzenie na rynek przenośnego dysku T9, o wydajności zbliżonej do najlepszych tego typu rozwiązań na rynku. Na tym jednak nie koniec, ponieważ do oferty koreańskiej firmy trafi także nośnik T5 EVO. Oznaczone w ten sposób dyski to zazwyczaj niżej pozycjonowane produkty, które jednak zachowują odpowiednią jakość wykonania. Najnowsza propozycja nie będzie się ścigać jednak o czołowe miejsca w szybkości zapisu i odczytu danych.
Western Digital - wiemy jakie będą następne kroki przedsiębiorstwa po nieudanej fuzji z Kioxia

Western Digital od kilku miesięcy przygotowywało się do dużych zmian, planując fuzję z japońską firmą Kioxia. Jednak kilka dni temu świat obiegła wiadomość, że oba podmioty całkowicie wstrzymują rozmowy dotyczące połączenia. Teraz zdaje się, że na fali tych informacji rada dyrektorów postanowiła podjąć ważną decyzję o podziale amerykańskiej spółki. Jak twierdzi CEO David Goeckeler przedsiębiorstwo jest do tego celu świetnie przygotowane.
Kioxia i Western Digital w natychmiastowym trybie wstrzymują rozmowy dotyczące fuzji

Kilka miesięcy temu świat obiegła informacja, że Western Digital i Kioxia przygotowują się do fuzji. Rozmowy były już na bardzo zaawansowanym etapie i wydawało się, że nic nie zmieni decyzji obu przedsiębiorstw. Według najnowszych doniesień fuzja została jednak całkowicie wstrzymana. Swoje zastrzeżenia zgłosiła firma SK hynix, która jest pośrednio współwłaścicielem Kioxii. Do połączenia prawdopodobnie nigdy nie dojdzie.
TeamGroup T-Create Classic C4 Series - zaprezentowano nowe nośniki SSD PCIe 4.0 z grafenowym radiatorem

Choć nośniki SSD bazujące na magistrali PCIe 4.0 będą zapewne stopniowo wypierane z rynku przez nowy standard, to wciąż jest to kwestia przyszłości. Na chwilę obecną producenci ciągle wypuszczają dyski, które korzystają ze starszego rozwiązania. Przykładem jest firma TeamGroup, która zaprezentowała nośniki z serii T-Create Classic C4. Ich cecha charakterystyczna to bardzo cienki grafenowy radiator, który ma zadbać o odpowiednią temperaturę pracy.
Samsung 990 Pro - nadchodzi nowy wariant nośnika SSD PCIe 4.0 o znacznie większej pojemności

Samsung jest znany z bardzo dobrej jakości dysków SSD. Flagowym produktem firmy z tego segmentu jest aktualnie Samsung 990 PRO, który korzysta z interfejsu PCIe 4.0. Nośnik zadebiutował w zeszłym roku w wariantach 1 TB i 2 TB. Najbardziej wymagający użytkownicy chętnie skorzystaliby zapewne z dysków o jeszcze większej pojemności. Południowokoreańskie przedsiębiorstwo przygotowało właśnie odpowiedź na to zapotrzebowanie.
Samsung przygotowuje się do produkcji pamięci V-NAND o 300 warstwach. Bazujące na niej nośniki mogą pojawić się w 2024 roku

Technologia NAND flash jest obecnie jedną z szybciej rozwijających się w branży komputerowej. Choć także na ten sektor wpłynęła gorsza koniunktura rynkowa, to firmy mają imponujące plany odnośnie rozwoju pamięci tego typu. Pojawiły się właśnie konkretne informacje na temat planów Samsunga na przyszły rok. Koreańska firma zamierza wypracować przewagę nad jednym ze swoich największych konkurentów w tym segmencie rynku, czyli SK hynix.
Micron ma rozpocząć w 2024 roku produkcję chipów pamięci DDR5 o pojemności 32 GB i HBM3 Gen 2 o pojemności 36 GB

Po wdrożeniu produkcji chipów pamięci DDR5 o pojemności 24 GB w zeszłym roku i debiucie rynkowym modułów je wykorzystujących, Micron przygotowuje się do wykonania kolejnego kroku. Już w 2024 roku ma rozpocząć się masowa produkcja chipów 32 GB. Teoretycznie otwiera to drogę do modułów o zawrotnej pojemności 1 TB, ale plany Microna nie sięgają tak daleko. Znaczącym osiągnięciem będzie także rozpoczęcie produkcji pamięci HBM3 Gen 2 o pojemności 36 GB.
Apex Storage X16 - premiera modułu, który pozwala zainstalować dużą liczbę nośników SSD M.2 NVMe w jednym systemie

Firma Apex Storage to stosunkowo nowy podmiot na rynku, który zasłynął swojego czasu z interesującego modułu, który umożliwia obsługę 21 dysków SSD M.2 NVMe, działających w oparciu o magistralę PCIe 4.0. Teraz przedsiębiorstwo zaprezentowało bliźniacze rozwiązanie, ale wspierające 16 nośników. Całą konstrukcję dopracowano, odchudzono i dodano do niej aktywne chłodzenie, które powinno zapewnić odpowiednie warunki pracy dla podzespołu.
- 1
- 2
- następna ›
Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 5070 już dostępna w cenie poniżej MSRP. Coraz tańszy jest również RTX 5070 Ti
AMD Radeon RX 9070 XT sprzedaje się 10 razy lepiej niż GeForce RTX 5080. A przynajmniej tak wynika z danych sklepu MindFactory
Test karty graficznej MSI GeForce RTX 5060 Ti Gaming 16 GB - Więcej pamięci graficznej, jednak czy proporcjonalnie do wydajności?
Linux Mint vs Windows 11 vs Fedora - który system jest lepszy do gier, pracy i sztucznej inteligencji? Test z NVIDIA GeForce RTX 4090
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s