arm
- 1
- 2
- 3
- …
- następna ›
ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń

Są w świecie technologii rozwiązania, które trwale zmieniają krajobraz cyfrowy. Jednym z nich jest architektura ARM, która przez cztery dekady stała się podstawą działania miliardów urządzeń. Od telefonów i routerów po centra danych, a także pojazdy autonomiczne, obecność ARM w naszym codziennym życiu jest trudna do przecenienia. Jubileusz to moment refleksji, ale też zapowiedź dalszego rozwoju, jak również inwestycji w zupełnie nowe obszary.
Samsung znacząco poprawia wydajność produkcji chipów 2 nm i zapowiada Exynosa 2600 na koniec 2025 roku

W branży półprzewodników trwa intensywny wyścig o kolejne generacje układów scalonych, które mają sprostać rosnącym wymaganiom AI, urządzeń mobilnych i centrów danych. Producenci konkurują nie tylko wydajnością, ale też sprawnością procesu produkcyjnego. Najnowsze informacje z rynku pokazują, że jeden z globalnych gigantów technologicznych zbliża się do przełomowego momentu w rozwoju nowoczesnych technologii litograficznych.
MediaTek Kompanio Ultra 910 sprawi, że Chromebooki lepiej obsłużą AI. Nowość wspiera Wi-Fi 7 i rozpędza się do 3,62 GHz

Spora część (jeśli nie większość) ludzi nie potrzebuje zbyt wydajnego komputera, gdyż ich użytkowanie takiego sprzętu sprowadza się do przeglądania Internetu, oglądania filmów (zazwyczaj przez platformy VOD, takie jak Netflix), czy też innych mało wymagających zadań. Na rynku dostępne są więc urządzenia, które w stosunkowo niewielkich kwotach oferują takie możliwości, a jednymi z nich są Chromebooki. Niebawem będą one mogły skorzystać z nowości od firmy MediaTek.
Qualcomm oskarża ARM o praktyki monopolistyczne i składa skargi do globalnych organów antymonopolowych

Qualcomm zdecydował się na zdecydowane kroki przeciwko ARM, składając skargi do globalnych organów antymonopolowych. Spór pomiędzy obydwiema firmami trwa od kilku lat i dotyczy dostępu do technologii, a także zasad licencjonowania, które według Qualcommu mogą poważnie zagrozić równej konkurencji w branży półprzewodników. W tle toczy się rywalizacja o dominację na rynku układów scalonych dla smartfonów, komputerów i serwerów.
Microsoft Surface Laptop 7 AI z procesorami ARM Snapdragon X Elite zostały oznaczone jako często zwracane

Procesory ARM Snapdragon X od Qualcomma napotykają kolejne trudności w zaznaczeniu swojej obecności na rynku. Nie dość, że odnotowano słabą sprzedaż w trzecim kwartale 2024 roku, to teraz pojawił się kolejny sygnał świadczący o słabej adaptacji sprzętu. Popularna platforma handlowa oznaczyła Microsoft Surface Laptop 7 AI, wyposażony w jednostki ARM, jako „często zwracany produkt” („Frequently Returned Item”).
Więcej FPS w grach mobilnych? Dzięki technice Arm ASR to możliwe. Nadeszło AMD FSR dla smartfonów i innych urządzeń mobilnych

Techniki upscalingu obrazu są dziś bardzo powszechne. Z pecetowego świata do tych najpopularniejszych można zaliczyć NVIDIA DLSS, czy też AMD FSR. Dzięki nim gracze mogą liczyć na wyższą liczbę klatek na sekundę kosztem gorszej jakości obrazu. Mimo że rozwiązania te są szeroko stosowane na wspomnianym rynku PC, to konsolowy, czy też mobilny segment także oferują swoje. Do tego ostatniego właśnie wkroczyła technika bazująca na AMD FSR 2, a mianowicie Arm ASR.
Test QNAP TS-432X - ciekawy pod względem sprzętowym serwer NAS z obsługą sieci 10 Gb/s oraz 2.5 Gb/s w standardzie

Domowe sieci komputerowe generalnie wykorzystują dwie, wzajemnie uzupełniające się technologie – kablowy Ethernet oraz Wi-Fi. Zalet i wad obydwu z nich nie będę tu przedstawiał, gdyż zakładam, że czytelnik PurePC.pl bardzo dobrze je zna :) Wykorzystanie fal radiowych do skomunikowania ze sobą urządzeń mobilnych, a nawet komputerów stacjonarnych to coś zupełnie powszechnego. Przykładem sprzętu, którego raczej powinniśmy wpiąć do sieci za pomocą kabla jest serwer NAS. O ile w domowych zastosowaniach...
NVIDIA N1X może zadebiutować jeszcze w tym roku. Nowy procesor trafi do komputerów z systemem Windows

W zeszłym roku na rynek procesorów dedykowanych komputerom z systemem operacyjnym Windows 11 weszła firma Qualcomm. Jej Snapdragon X Elite nie zachwycił może wydajnością, ale początki zawsze bywają trudne. Do tej gry chce się włączyć też NVIDIA. Amerykańska firma ma pracować aktualnie nad dwoma procesorami bazującymi na architekturze ARM, których przeznaczeniem będą komputery z Windowsem. Ich premiera może być nieodległa.
NVIDIA prezentuje Project DIGITS. Komputer do obsługi AI ze 128 GB RAM, który łączy architekturę Grace i Blackwell

Wydawać by się mogło, że na targach CES 2025 NVIDIA zaprezentowała już wszystkie nowości. Tymczasem okazuje się, że oprócz nowych kart graficznych NVIDIA GeForce RTX z serii 50 i technik z nimi związanych (takich jak DLSS 4), już wkrótce na rynek konsumencki wkroczy mały komputer, który został przystosowany do obsługi sztucznej inteligencji, a konkretniej dużych modeli językowych. Za wydajność odpowiadać będzie specjalny SoC, przy którego tworzeniu uczestniczył MediaTek.
Qualcomm nie naruszył patentów Arm wykorzystując pojekty przejętej firmy. Orzeczenie sądu nie kończy jednak sprawy

Firmy Qualcomm i Arm są wieloletnimi partnerami w branży procesorów, jednak relacje te zostały ostatnio wystawione na ciężką próbę. Druga z wymienionych firm zarzuciła pierwszej naruszenie patentów. Spór zakończył się ostatecznie w sądzie. Pewnym zaskoczeniem jest fakt, że po zaledwie kilkudziesięciu godzinach doczekaliśmy się pierwszego rozstrzygnięcia. Powody do zadowolenia może mieć Qualcomm, ale sprawa na tym się nie kończy.
Firmy Arm i Qualcomm rozpoczęły batalię sądową. Jej rozstrzygnięcie może wpłynąć na cały rynek procesorów

Od pewnego czasu toczy się istotny spór pomiędzy firmami Arm i Qualcomm. Chodzi o potencjalną możliwość naruszenia patentów przy projektowaniu procesorów przez drugą z wymienionych firm. Było tylko kwestią czasu, kiedy konflikt skończy się na sali sądowej. Batalia prawna rozpoczęła się na dobre i choć na rozstrzygnięcie sprawy trochę zapewne poczekamy, to może mieć ona docelowo duży wpływ na kształt rynku procesorów mobilnych.
NVIDIA prezentuje Jetson Orin Nano Super. Nowy mini PC dla sztucznej inteligencji stał się tańszy, a zaoferuje nam więcej

Firma NVIDIA wprowadziła właśnie do sprzedaży nowy mini PC, który oparty jest na module komputerowym Jetson Orin Nano. Jego głównym zastosowaniem będzie obsługa rozwiązań z segmentu sztucznej inteligencji (np. dużych modeli językowych) oraz robotyki. Nowość jest niemal dwukrotnie wydajniejsza od poprzednio wprowadzonego modelu, a przy tym jej początkowa cena jest ponad dwukrotnie niższa. Posiadacze wcześniejszej wersji też mają powody do zadowolenia.
AMD Versal RF - zapowiedź wielozadaniowych układów SoC, które znajdą zastosowanie w obronności, lotnictwie i badaniach

AMD znane jest przede wszystkim z produkcji procesorów Ryzen i kart graficznych Radeon, jednakże oferuje też specjalistyczne układy, takie jak jednostki serwerowe Epic czy akceleratory Instinct. Amerykańska firma niedawno ogłosiła, że w przyszłości do oferty dołączy seria układów SoC Versal RF, które integrują zaawansowane technologie przetwarzania i konwertowania sygnałów radiowych, jednostki obliczeniowe ARM oraz sprzętową akcelerację sztucznej inteligencji.
Windows 11 uruchomiony na smartfonie POCO X3 Pro. Wszystko dzięki obrazowi systemu w wersji na architekturę ARM

Wraz z debiutem procesora Qualcomm Snapdragon X Elite otworzyła się droga do szerokiego wykorzystania Windowsa 11 na jednostkach korzystających z architektury ARM. Niedawno firma Microsoft udostępniła oficjalnie plik ISO z systemem dla tego typu komputerów. Było zatem tylko kwestią czasu, gdy użytkownicy znajdą dla niego ciekawe zastosowanie. Jednym z nich jest udana próba uruchomienia Windowsa 11 na smartfonie POCO X3 Pro.
Qualcomm Snapdragon X nie cieszy się dużą popularnością na rynku komputerów osobistych. Raport branżowy ujawnia szczegóły

Procesory ARM, jeszcze do niedawna niemal nieobecne w komputerach osobistych, zyskały na znaczeniu dzięki wykorzystaniu ich przez Apple w komputerach Mac i MacBook. Sukces tego rozwiązania zwrócił uwagę innych producentów, co przyczyniło się do większego zainteresowania architekturą ARM. Mimo że sytuacja na rynku uległa poprawie, a Microsoft i Qualcomm podjęli znaczące działania mające na celu popularyzację tej technologii, to układy ARM wciąż nie zdobyły szerokiej popularności w segmencie komputerów...
Qualcomm planuje wprowadzić tańsze procesory Snapdragon X dla laptopów w cenie od 600 dolarów

W tym roku Qualcomm wprowadził kilka procesorów z serii Snapdragon X Elite oraz Snapdragon X Plus na rynek laptopów. Delikatnie mówiąc, nie zrobiły one wielkiego wrażenia. W aplikacjach natywnie wykorzystujących architekturę ARM w systemie Windows 11, wydajność była bardziej niż zadowalająca. W większości programów wyniki były jednak gorsze od konkurencyjnych rozwiązań Intela czy AMD. Firma jednak nie zamierza się poddawać i przygotowuje układy dla jeszcze tańszych laptopów.
Windows 11 dla architektury ARM dostępny dla wszystkich. Snapdragon X Elite z oficjalnym wsparciem od Microsoftu

Urządzenia, które korzystają z procesorów opartych na architekturze ARM, kojarzymy zazwyczaj z mobilnych systemów, takich jak Android, czy też iOS. Jednak takie jednostki są w stanie obsłużyć także system Windows, który wsparcie dla wspomnianej architektury zaoferował wraz z wersją Windows RT (oparta na Windows 8). Niestety pozwalała ona wyłącznie na pobieranie aplikacji z Windows Store (dziś znany jako Microsoft Store). Sytuacja bardzo zmieniła się z biegiem lat, a szczególnie w ostatnim okresie,...
Test QNAP TS-216G - Korzystnie wyceniony NAS do domowego użytku z obsługą sieci 2.5GBASE-T oraz procesorem ARM

Zakup serwera NAS do domowego użytku nie jest prostym zadaniem. Już na samym początku zdecydowanie nie pomaga mnogość różnych modeli dostępnych w ofercie sklepów, które na pierwszy rzut oka niewiele się od siebie różnią. Tyczy się to zarówno modeli najtańszych, jak i droższych, choć w przypadku tych ostatnich wszystkiego praktycznie dostaniemy „więcej” i w bardziej rozbudowanym wydaniu. Co do zasady jednak, przynajmniej w teorii, zarówno NAS za 1000 zł, jak i za 4000 zł będzie (a przynajmniej...
NVIDIA pracuje nad nowym procesorem bazującym na architekturze ARM. Trafi do komputerów osobistych

Choć NVIDIA jest znana przede wszystkim z produkcji kart graficznych i akceleratorów AI, to nie można zapominać, że posiada w swojej ofercie także sprzęt bazujący na autorskich procesorach Grace. Te jednak także są przeznaczone na rynek sztucznej inteligencji. To się może jednak wkrótce zmienić. Firma pracuje bowiem także nad CPU dedykowanym rynkowi konsumenckiemu. Co więcej, prawdopodobnie nie będziemy musieli długo czekać na jego premierę.
Adobe Fresco - aplikacja dla cyfrowych artystów staje się darmowa. Rywal Procreate dla tabletów Apple iPad i sprzętów z Windowsem

Artyści cyfrowi do tworzenia swoich dzieł bardzo często wykorzystują tablety od firmy Apple, czyli iPady, które pozwalają na pracę z dedykowanymi rysikami. Na tej scenie pierwsze skrzypce gra aplikacja Procreate, która zapewnia ogromną funkcjonalność i wymaga tylko jednorazowej opłaty. Istnieją rzecz jasna udane alternatywy, do których można zaliczyć aplikacje Krita, Sketchbook, czy też mniej znaną Adobe Fresco. Ta ostatnia właśnie stała się zupełnie darmowa.
Arm grozi firmie Qualcomm cofnięciem licencji na architekturę mobilnych procesorów. Mogłoby to całkowicie zachwiać rynkiem

Architektura firmy Arm jest powszechnie wykorzystywana w procesorach napędzających urządzenia mobilne. Korzysta z niej między innymi Qualcomm. Choć współpraca pomiędzy przedsiębiorstwami nieustannie trwa, to nie brakuje też zgrzytów we wzajemnych relacjach. Jak podają źródła, Qualcomm otrzymał od Arm wezwanie do uregulowania istotnych kwestii prawnych. Jeśli tego nie zrobi, to cofnięta może zostać licencja architekturę mobilnych procesorów.
Arm rzuci rękawicę NVIDII, Intelowi i AMD. Przedsiębiorstwo tworzy własny dedykowany układ graficzny

Na scenie dedykowanych układów graficznych o pozycję walczy ze sobą trzech graczy, a są nimi tytułowi: NVIDIA, Intel i AMD. Znane brytyjskie przedsiębiorstwo Arm ma zamiar wkroczyć do tego wąskiego grona. Znane jest ono z projektowania mikroprocesorów, na które później sprzedaje licencje. Tym razem jednak mowa o procesorze graficznym, który ma się okazać poważnym rywalem w segmencie gier wideo i potencjalnie także sztucznej inteligencji.
Intel sprzedał udziały w ARM i innych dużych firmach technologicznych, jednakże zysk wydaje się stosunkowo niewielki

Intel nie przeżywa ostatnio dobrej passy, zarówno pod względem medialnym, jak i finansowym. Od 1 kwietnia 2024 roku straty w wycenie przedsiębiorstwa na giełdzie przekroczyły już 55%. W obecnej sytuacji firma z Santa Clara nie tylko wstrzymuje liczne inwestycje i zwolniła 15 tysięcy pracowników, ale także sprzedaje posiadane udziały w innych dużych przedsiębiorstwach technologicznych, takich jak ARM. Zyski ze sprzedaży tych akcji są jednak stosunkowo niewielkie.
Cixin P1 - w Chinach zaprezentowano nowy procesor konsumencki, który wykazuje spory potencjał w obliczeniach AI

Chińska branża półprzewodników traci wciąż dużo dystansu do jej zachodnich odpowiedników. Władze Państwa Środka podejmują jednak intensywne starania, by go zmniejszyć. Światło dzienne ujrzał właśnie nowy procesor Cixin P1, który będzie można wykorzystać w konsumenckich komputerach, a także bardziej profesjonalnych systemach. Nie jest to jednak w pełni autorski projekt chińskich firm. Odpowiedniej licencji udzieliła bowiem brytyjska firma Arm.
Snapdragon Dev Kit for Windows - oficjalny mini PC z układem Snapdragon X Elite już w sprzedaży

Oficjalna prezentacja procesora Snapdragon X Elite od firmy Qualcomm miała miejsce w październiku 2023 roku. Upłynęło jednak dość sporo czasu, zanim wprowadzono na rynek nowy chip oparty na architekturze ARM, ponieważ pierwsze komputery z kategorii Copilot+ zadebiutowały dopiero w połowie czerwca 2024 roku. Jeszcze w maju tego samego roku Qualcomm zaprezentował mini PC z omawianą jednostką, który właśnie stał się dostępny do kupienia.
Arm ASR - zaprezentowano nową technikę upscalingu obrazu. Bazuje na AMD FSR 2, ale jest sporo wydajniejsza

Trzy najpopularniejsze upscalery obrazu wykorzystywane obecnie w grach to NVIDIA DLSS, AMD FSR i Intel XeSS. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest uzyskanie zadowalającej wydajności w nowych grach nawet z Path Tracingiem, co jeszcze kilka lat temu pozostawało w sferze marzeń. Na rynek upscalerów chce wkroczyć także firma Arm, która przygotowała własny algorytm ASR (Accuracy Super Resolution). Rozwiązanie bazuje na AMD FSR 2, ale ma wyższą wydajność.
Test ASUS Vivobook S 15 OLED z procesorem Qualcomm Snapdragon X Elite i układem graficznym Adreno X1

Niedawno do redakcji przyjechały dwa nowe notebooki, napędzane przez procesory Qualcomm Snapdragon X. Pierwszym był Microsoft Surface Laptop Copilot+ PC ze Snapdragonem X Plus, którego test zdążyliśmy opublikować już jakiś czas temu. W międzyczasie przeprowadzane były jeszcze testy drugiego laptopa, jakim jest ASUS Vivobook S 15 OLED (S5507). To właśnie on jest centralną "postacią" kolejnego testu - notebook wyposażono tym razem z mocniejszy układ Qualcomm Snapdragon X Elite, choć z drugiej strony...
Arm chce wyrwać z rąk konkurencji pokaźną część rynku PC-towego. Czy te działania mają szansę powodzenia?

Korzystające z architektury firmy Arm procesory Snapdragon do niedawna kojarzyły się przede wszystkim z urządzeniami mobilnymi. Niewielu spodziewało się, że z dużą pompą wkroczą także na rynek PC. Snapdragon X Elite i Snapdragon X Plus nie są raczej rozwiązaniami skierowanymi do fanów najnowszych gier, ale mogą zapewnić dobrą wydajność w wielu innych zdaniach. Arm chce stać się w przyszłości znaczącym graczem na rynku komputerów.
Arm przedstawia nowe rdzenie dla flagowych smartfonów. Duży wzrost wydajności, lepsza obsługa AI i nowy układ graficzny

Firma Arm zajmuje się projektowaniem mikroprocesorów i jako jedna z nielicznych nie produkuje własnych wyrobów, tylko sprzedaje na nie licencje. Tym razem marka przedstawiła nowe rdzenie dla procesorów, które znajdą zastosowanie we flagowych jednostkach z urządzeń mobilnych. Nadchodząca generacja będzie wydajniejsza nie tylko w codziennych zastosowaniach, ale również w obsłudze AI. Pokazano też układ graficzny, który lepiej obsłuży technologię Ray Tracingu.
NVIDIA w przyszłym roku chce wejść na rynek procesorów ARM pod system Windows. Na pokładzie m.in. układ Blackwell

NVIDIA obecnie zajmuje się przede wszystkim opracowywaniem kolejnych generacji akceleratorów dla rynku AI oraz kart graficznych GeForce dla rynku konsumenckiego. Producent widzi i w pełni wykorzystuje obecne zainteresuje sektorem sztucznej inteligencji, co widać chociażby po wynikach finansowych korporacji. Firma jednocześnie wciąż szuka miejsc, gdzie mogłaby wprowadzić swoje układy. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku NVIDIA przygotuje konkurencyjny układ dla takich modeli jak Snapdragon X.
Snapdragon X Elite - wydajność chipu w grach ukazana na stronie, którą promuje Microsoft i Qualcomm

Komputery z układem Qualcomm Snapdragon X Elite, który jest oparty na architekturze ARM, są coraz bliżej swojego rynkowego debiutu. Spora część z nich będzie należeć do kategorii Copilot+, która została stworzona przez firmę Microsoft i określa komputery idealnie nadające się do obsługi sztucznej inteligencji oraz nowych funkcji systemu Windows. Właśnie poinformowano o stronie WWW, która wskaże, jak wydajne są sprzęty z tym mobilnym układem w grach wideo.
Arm chce wejść na rynek sztucznej inteligencji. Trwają prace nad prototypami nowych chipów

Przygotowanie własnych rozwiązań sprzętowych do obsługi sztucznej inteligencji jest kosztowne i czasochłonne. Takie przedsięwzięcia okażą się jednak prawdopodobnie docelowo opłacalne. Do firm technologicznych, które pracują nad swoimi chipami do obsługi AI, dołączył właśnie Arm. Podmiot przygotowuje procesory tego typu do wewnętrznego użytku spółki SoftBank, która jest głównym właścicielem wywodzącej się z Wielkiej Brytanii firmy.
Test laptopa Apple MacBook Air z procesorem M3. Całkiem wydajny i elegancki, ale czy warty swojej ceny?

Apple wprowadziło procesory ARM z rodziny M3 na rynek jesienią ubiegłego roku. Układy M3, M3 Pro oraz M3 Max trafiły do laptopów MacBook Pro w tym samym czasie, natomiast na tańsze modele MacBook Air musieliśmy czekać do marca tego roku. Nowe procesory nie zyskały jakieś specjalnej aprobaty, głównie z powodu relatywnie niewielkiego skoku wydajności względem poprzedników. Także współczynnik perf/wat nie uległ istotnej poprawie, co wielu zaskoczyło tym bardziej, że układy z rodziny M3 wyprodukowano...
Qualcomm podobno majstrował przy prezentacji wyników wydajności procesorów Snapdragon X Elite oraz Plus

W ostatnich dniach Qualcomm oficjalnie wprowadził do oferty procesory Snapdragon X Elite oraz Snapdragon X Plus. Na dostępność pierwszych urządzeń trzeba jednak poczekać przynajmniej do czerwca, o czym dowiedzieliśmy się również w ostatnim czasie. Na papierze procesory prezentują się bardzo dobrze, będąc realną konkurencją dla rozwiązań Intela czy AMD. Choć w teorii wszystko wygląda lepiej niż dobrze, w sieci zaczęły pojawiać się informacje o możliwej manipulacji wynikami wydajności Snapdragona...
Qualcomm Snapdragon X Plus - poznaliśmy pierwsze informacje o specyfikacji i wydajności słabszego układu ARM dla laptopów

Już jutro Qualcomm powinien oficjalnie wprowadzić do oferty procesory mobilne Snapdragon X Elite oraz Snapdragon X Plus, które przygotowane zostały z myślą o laptopach. Tym samym także jutro powinny zostać ujawnione pierwsze urządzenia napędzane przez te jednostki. O Snapdragonie X Elite usłyszeliśmy już całkiem sporo, wszak Qualcomm już w zeszłym roku chwalił się możliwościami nowego układu. Tymczasem teraz poznaliśmy pierwsze szczegóły o Snapdragonie X Plus.
Apple Silicon M3 Ultra - przecieki zdradzają możliwą budowę nadchodzącego układu SoC do komputerów Mac

Dotychczasowe układy SoC Apple M2 Ultra były zbudowane z dwóch mniejszych układów M2 Max, które następnie były połączone interkonektem UltraFusion, odpowiedzialnym za komunikację między nimi. Jednak teraz wygląda na to, że podejście do konstrukcji najwyżej pozycjonowanych chipów firmy z Cupertino ulegnie zmianie. Może mieć to związek z planowanymi do niedawna układami logiki dla Apple Car lub domniemanymi chipami M3 Extreme.
- 1
- 2
- 3
- …
- następna ›
Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 5070 już dostępna w cenie poniżej MSRP. Coraz tańszy jest również RTX 5070 Ti
AMD Radeon RX 9070 XT sprzedaje się 10 razy lepiej niż GeForce RTX 5080. A przynajmniej tak wynika z danych sklepu MindFactory
Test karty graficznej MSI GeForce RTX 5060 Ti Gaming 16 GB - Więcej pamięci graficznej, jednak czy proporcjonalnie do wydajności?
Linux Mint vs Windows 11 vs Fedora - który system jest lepszy do gier, pracy i sztucznej inteligencji? Test z NVIDIA GeForce RTX 4090
Serwis PurePC idzie z duchem czasu i oddaje się w ręce sztucznej inteligencji. Szykujcie się na jeszcze więcej newsów i artykułów!