Architektura ARM w PC. Czy możliwa jest kooperacja NVIDIA i MediaTek oraz premiera układu N1/N1X jeszcze w 2025?
Rynek komputerów osobistych zmienia się coraz szybciej, a producenci coraz częściej sięgają po nowe architektury i nietypowe sojusze technologiczne. W obliczu rosnącego znaczenia energooszczędnych i wydajnych rozwiązań obliczeniowych kolejne inicjatywy mogą wpłynąć na sposób projektowania komputerów i wybór rozwiązań przez producentów sprzętu. Nadchodzące wydarzenia mogą zarysować nowy kierunek dla komputerów PC i ich wewnętrznej architektury.
Sukces Apple z procesorami ARM pokazał, że wysoka wydajność i efektywność energetyczna mogą iść w parze. Otworzyło to drogę do poważnego traktowania tej architektury w świecie komputerów osobistych.
ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
NVIDIA i MediaTek według nieoficjalnych doniesień mają zapowiedzieć podczas targów Computex 2025 wspólne procesory ARM dla komputerów PC z systemem Windows. Dwa układy o kodowych nazwach N1 i N1X, odpowiednio klasy średniej i wyższej, miałyby łączyć rdzenie ARM projektowane przez MediaTek z grafiką NVIDIA (architektura Blackwell) w formie pojedynczego SoC. Taka kooperacja, choć wciąż niepotwierdzona oficjalnie, byłaby postrzegana jako przełom i długo wyczekiwane poszerzenie ekosystemu Windows on ARM poza dotychczasowego jedynego dostawcę, którym jest Qualcomm. Firma Arm potwierdziła wcześniej, że pracuje z partnerami nad układami ARM dla Windows, a Microsoft od dawna stara się rozwijać tę platformę. Dotychczas jednak laptopy z procesorami Snapdragon stanowiły jedynie margines rynku. Na tegorocznym CES 2025 NVIDIA i MediaTek zaprezentowały prototypowy mini-PC Project Digits z 20-rdzeniowym CPU Grace (ARM) i GPU Blackwell za około 3000 USD, przeznaczony dla twórców AI. Nieoficjalnie układy N1/N1X miałyby przenieść tę koncepcję na rynek konsumencki w postaci tańszych laptopów i desktopów z Windows 11. Sukces Apple z procesorami M1/M2 pokazał, że architektura ARM może zapewnić znakomitą wydajność przy lepszej efektywności energetycznej niż x86, choć dekady dominacji Intela i AMD oznaczają ogromną bazę oprogramowania, które platformy ARM musiałyby dogonić lub obsłużyć poprzez warstwy emulacji.
Qualcomm oskarża ARM o praktyki monopolistyczne i składa skargi do globalnych organów antymonopolowych
Oczywiście na razie brak oficjalnych komunikatów o N1/N1X, a ewentualna premiera może napotkać wyzwania. Pojawiają się głosy, że choć prezentacja nastąpi w 2025, to gotowe urządzenia mogą trafić na rynek dopiero w 2026 z uwagi na problemy techniczne. Mimo to sygnały zza kulis wskazują, że projekt jest w zaawansowanej fazie. MediaTek zabezpieczył podobno znaczne moce produkcyjne i montażowe (FCBGA) pod te układy, choć nie jest jasne, czy linie produkcyjne ruszą na czas. Największym wyzwaniem pozostaje ekosystem oprogramowania. Windows on ARM wciąż cierpi na ograniczoną liczbę natywnych aplikacji, a uruchamianie programów x86 wymaga warstwy emulacji, co może wpływać na wydajność. Niemniej jednak, jeśli ambitny plan NVIDIA/MediaTek dojdzie do skutku, rynek PC czeka ciekawa rywalizacja. Zieloni”wejdą bowiem na teren zdominowany przez układy Intel i AMD, oferując alternatywę o potencjalnie wysokiej wydajności i efektywności energetycznej. Co istotne, NVIDIA celuje dokładnie w segmenty obsługiwane dotąd przez APU AMD (Ryzen z Radeon), jak również Snapdragony Qualcomm. Nowy SoC ma dzięki mocnemu GPU zapewniać lepszą grafikę i zgodność z grami niż konkurencyjne integry. To może przyciągnąć graczy i producentów sprzętu. Z przecieków wynika też, że skala planów jest niemała. Mówi się o 3 milionach chipów N1/N1X wyprodukowanych w Q4 2024 i 13 mln sztuk w 2026, podczas gdy laptopy z Windows on ARM (Snapdragon) sprzedały się dotąd w liczbie około 720 tys.. Dało im to poniżej 1% rynku. Intel i AMD będą musiały odpowiedzieć na tę potencjalną konkurencję, przyspieszając prace nad własnymi usprawnieniami (m.in. dalsza poprawa energooszczędności, integracja akceleratorów AI jak np. NPU w Intel Core Ultra czy XDNA w AMD Ryzen AI) oraz broniąc swojej pozycji ceną i ekosystemem. Pojawienie się kolejnego silnego gracza CPU może napędzić innowacje, i choć wprowadzenie nowych architektur do świata PC to proces pełen wybojów, rosnąca liczba doniesień sugeruje, że rok 2025 może przynieść zapowiedź prawdziwie przełomowego układu ARM dla komputerów osobistych.
Powiązane publikacje

Komputery kwantowe coraz bliżej. Giganci technologiczni prezentują najnowsze rozwiązania w tej dziedzinie
22
Procesor Intel Arrow Lake pokazany na zdjęciach – chipletowa budowa oraz przebudowany zestaw rdzeni
33
Dying Light: The Beast oraz Civilization VII za darmo przy zakupie procesorów Intel Core lub Intel Core Ultra
32
Procesor Xiaomi XRING z 8 rdzeniami, GPU Imagination i 4 nm litografią może zadebiutować w smartfonach już w maju 2025
10