AMD Versal RF - zapowiedź wielozadaniowych układów SoC, które znajdą zastosowanie w obronności, lotnictwie i badaniach
AMD znane jest przede wszystkim z produkcji procesorów Ryzen i kart graficznych Radeon, jednakże oferuje też specjalistyczne układy, takie jak jednostki serwerowe Epic czy akceleratory Instinct. Amerykańska firma niedawno ogłosiła, że w przyszłości do oferty dołączy seria układów SoC Versal RF, które integrują zaawansowane technologie przetwarzania i konwertowania sygnałów radiowych, jednostki obliczeniowe ARM oraz sprzętową akcelerację sztucznej inteligencji.
AMD Versal RF to seria wielozadaniowych układów SoC zaprojektowanych do przetwarzania, konwertowania i analizy sygnałów radiowych z wysoką precyzją. Chipy znajdą zastosowanie m.in. w obronności i badaniach.
Test tanich procesorów AMD Ryzen 5 7500F vs Intel Core i5-12400F - Który procesor zyskuje więcej na szybkiej pamięci RAM DDR5?
AMD ogłosiło nową serię układów SoC Versal RF, które łączą wielozadaniowość z wysoką energooszczędnością, oferując kompleksowe rozwiązania dla takich dziedzin jak badania naukowe, lotnictwo, astronomia czy szeroko pojęta obronność. Seria składa się z czterech modeli: VR1602, VR1652, VR1902 oraz VR1952. Wszystkie jednostki wyposażono w przetworniki danych RF, które przekształcają analogowe sygnały radiowe na dane cyfrowe z rozdzielczością 14 bitów, 32 GSPS (gigapróbek na sekundę) oraz próbkowaniem na poziomie 18 GHz. Układy zawierają także bloki DSP (Digital Signal Processing), które służą do szybkiego przetwarzania sygnałów cyfrowych np. w radarach, oscyloskopach czy systemach komunikacyjnych. Dzięki temu urządzenia wyposażone w chipy Versal RF mogą przetwarzać dane bezpośrednio z pasma radiowego (technologia Direct RF Sampling).
AMD Strix Halo - Nowe informacje o procesorach Ryzen AI Max wskazują na obecność bardziej energooszczędnej wersji
AMD podaje, że nowe bloki DSP w układach SoC Versal RF zaoferują aż 80 TOPS (bilionów operacji na sekundę), co stanowi 19 razy większą moc obliczeniową w porównaniu z chipami obecnej generacji – AMD Zynq UltraScale+ RFSoC. Taka moc obliczeniowa, zdaniem producenta, wymagałaby wielu osobnych układów FPGA. Chipy będą posiadać również wbudowany silnik AI, który przyspieszy analizę widma sygnałów radiowych oraz danych z nich płynących. Użytkownicy zyskają programowalną logikę i programowalną sieć wewnętrzną chipu (NoC), którą będzie można dostosować do różnych zadań za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Układy będą zawierały monolityczny, czterordzeniowy procesor ARM z rdzeniami Cortex-A72 i Cortex-R5F, a także obsłużą pamięć DDR5 6400 MT/s lub LPDDR5X 8533 MT/s i cztery linie PCIe 5.0.
AMD RDNA 4 - Najnowsze informacje potwierdzają zapowiedź kart graficznych Radeon RX 8000 na targach CES 2025
Układy SoC Versal RF charakteryzują się także 80% mniejszym zapotrzebowaniem na energię w porównaniu do poprzednich rozwiązań tego typu od AMD. Narzędzia deweloperskie (oprogramowanie) oraz pełna dokumentacja omawianych chipów są już dostępne, a pierwsze próbki układów oraz zestawy ewaluacyjne dla zainteresowanych przedsiębiorstw będą dostarczane dopiero w czwartym kwartale 2025 roku, natomiast pełna produkcja seryjna rozpocznie się w pierwszej połowie 2027 roku.