system operacyjny
- 1
- 2
- 3
- …
- następna ›
SteamOS 3.8 na ASUS ROG Ally już działa. Pewien użytkownik konsoli wyprzedził oficjalne plany Valve

Entuzjaści sprzętu do gier potrafią zaskoczyć pomysłowością i determinacją, jeszcze zanim producenci oficjalnie wprowadzą nowości. Tym razem jeden z użytkowników (The Phawx) samodzielnie uruchomił najnowszy SteamOS 3.8 na przenośnej konsoli ASUS ROG Ally, zanim Valve ogłosiło oficjalne wsparcie tej platformy. Jak udało mu się przeprowadzić tę operację i czy SteamOS na ROG Ally może stać się nowym standardem dla graczy mobilnych?
Wojna w szeregach deweloperów systemu Linux. Konflikt o wprowadzenie języka Rust rośnie każdego dnia

Współczesny świat open source znajduje się w centrum gorącej debaty na temat integracji języka Rust z jądrem systemu Linux. Choć wsparcie dla tego języka pojawiło się w wersjach systemu już w 2022 roku, kwestia jego pełnej implementacji wciąż budzi kontrowersje, które z biegiem czasu tylko narastają, prowadząc do odejścia kluczowych opiekunów systemu stworzonego przez Linusa Torvaldsa. Rzućmy więc okiem na to, jak doszło do tej napiętej sytuacji w zespole.
System iOS 18 jest popularny wśród użytkowników iPhone'ów, jednak nowe funkcje nie były motywacją do przesiadki

Oprogramowanie na smartfony rządzi się nieco innymi prawami niż w przypadku PC-tów. Dowodzi temu odsetek użytkowników, którzy szybko przesiedli się na system iOS 18. Microsoft może pozazdrościć Apple tego wyniku, jednak najwyraźniej to nie nowe funkcje motywują właścicieli iPhone’ów. Opublikowane dane są identyczne, jak w przypadku iOS 17 rok temu. Dowodzi to, że Apple Intelligence nie jest dla użytkowników wystarczająco silnym magnesem.
Microsoft Recall znów dostępny w programie Windows Insider. Kontrowersyjna funkcja wciąż zbiera poufne dane użytkowników

Funkcja Recall, która była jakiś czas temu dostępna dla członków programu Windows Insider, wywołała olbrzymie kontrowersje. Problemem był brak poszanowania dla prywatności i potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa danych użytkowników. Microsoft zdecydował się wycofać funkcję z testowych wersji Windowsa 11. Teraz ponownie trafiła ona do członków Windows Insider i wygląda na to, że wielu poważnych problemów wciąż nie rozwiązano.
Windows 11 uruchomiony na smartfonie POCO X3 Pro. Wszystko dzięki obrazowi systemu w wersji na architekturę ARM

Wraz z debiutem procesora Qualcomm Snapdragon X Elite otworzyła się droga do szerokiego wykorzystania Windowsa 11 na jednostkach korzystających z architektury ARM. Niedawno firma Microsoft udostępniła oficjalnie plik ISO z systemem dla tego typu komputerów. Było zatem tylko kwestią czasu, gdy użytkownicy znajdą dla niego ciekawe zastosowanie. Jednym z nich jest udana próba uruchomienia Windowsa 11 na smartfonie POCO X3 Pro.
Jak w Windows 11 przywrócić wygląd eksploratora plików z Windows 10? Krótki poradnik krok po kroku

Windows 11 został wydany pod koniec 2021 roku, więc jest z nami już od kilku lat i część osób przyzwyczaiła się do niego, a nawet go polubiła. Jak zapewne wszyscy dobrze wiemy, Windows jako całość zdecydowanie dominuje wśród desktopowych systemów operacyjnych również w skali globalnej, a w samej Polsce korzysta z niego nawet około 85% wszystkich użytkowników komputerów podłączonych do Internetu. Jednak jeśli przyjrzeć się bliżej poszczególnym wersjom, to można zauważyć, że najwięcej...
Bing Wallpaper to nowa aplikacja Microsoftu, która wywołała spore kontrowersje. Niektórzy porównują ją do malware

Wielu użytkownikom systemu Windows 11 podobają się tapety, które wyświetlane są na głównej stronie wyszukiwarki Bing. Firma Microsoft postanowiła przygotować narzędzie, które pozwala automatycznie zmieniać tła pulpitu, wykorzystując między innymi omawiane zdjęcia. Nie obyło się jednak bez dużych kontrowersji. W ocenie części użytkowników aplikacja Bing Wallpaper zachowuje niczym malware. Co więcej, nie są to twierdzenia całkowicie pozbawione podstaw.
Windows 365 Link - nowy sprzęt od Microsoftu, który uruchomi Windowsa z chmury. Lekka konstrukcja i lepsze zabezpieczenia

W 2021 roku firma Microsoft zaprezentowała platformę Windows 365. Usługa ta pozwala korzystać z systemu Windows na dowolnym urządzeniu, gdyż uruchamia się on na serwerze, a sprzęt służy tylko do wyświetlania obrazu z chmury. Rozwiązanie skierowano głównie do firm i jest dostępne również w Polsce. Teraz przedsiębiorstwo przedstawiło dedykowane dla niego urządzenie, które wyglądem nawiązuje do miniaturowych pecetów, jakich na rynku mamy już całkiem sporo.
Windows 11 dla architektury ARM dostępny dla wszystkich. Snapdragon X Elite z oficjalnym wsparciem od Microsoftu

Urządzenia, które korzystają z procesorów opartych na architekturze ARM, kojarzymy zazwyczaj z mobilnych systemów, takich jak Android, czy też iOS. Jednak takie jednostki są w stanie obsłużyć także system Windows, który wsparcie dla wspomnianej architektury zaoferował wraz z wersją Windows RT (oparta na Windows 8). Niestety pozwalała ona wyłącznie na pobieranie aplikacji z Windows Store (dziś znany jako Microsoft Store). Sytuacja bardzo zmieniła się z biegiem lat, a szczególnie w ostatnim okresie,...
Windows 11 jest teraz popularniejszy niż kiedykolwiek wcześniej, ale od Windowsa 10 dzieli go wciąż przepaść

Nieuchronnie zbliżamy się do zakończenia wsparcia dla systemu Windows 10. Dla zwykłych użytkowników nastąpi ono 14 października 2025 roku. To oznacza, że już w stosunkowo nieodległej przyszłości pojawią się problemy z bezpieczeństwem systemu. Jednym z rozwiązań jest przesiadka na Windowsa 11, który zyskuje nieustannie na popularności. Jednakże dominujący odsetek komputerów na świecie wciąż wykorzystuje starszą wersję systemu.
HarmonyOS Next - debiut systemu, który na dobre porzuca Google i Androida. Huawei żegna się też z Linuksem

Firma Huawei od jakiegoś czasu podejmuje się działań, które mają na celu uniezależnienie się od mobilnego systemu od Google, czyli Androida. W 2019 roku oficjalnie ukazały się pierwsze efekty całego procesu, gdyż na rynku pojawił się system HarmonyOS - początkowo był dostępny jedynie dla segmentu Smart TV od marki Honor. Musiało jednak minąć sporo czasu, zanim system zupełnie odciął się od kodu Androida i jądra Linux, wszak stało się to dopiero pod koniec 2024 roku.
Redox OS - alternatywa dla Windowsa i Linuksa rośnie w siłę. Kolejna wersja stawia na jeszcze lepszą wydajność

Napisanie systemu operacyjnego od zera jest nie lada wyzwaniem. Osoby, które się go podejmują, wiedzą, że miną długie lata, zanim całość zostanie odpowiednio dopracowana. Mimo to na rynku mamy obecnie wiele takich systemów, a jednym z nich jest Redox OS. Mamy do czynienia z otwartoźródłowym kodem, który został napisany przez Jeremiego Sollera (główny inżynier w firmie System76) i jego zespół liczący ok. 80 osób. Właśnie ukazała się jego kolejna wersja.
Procesory AMD Ryzen 9000 i Ryzen 7000 z wyższą wydajnością także na starszej wersji Windowsa 11

Procesory AMD Ryzen 9000 są lekkim rozczarowaniem. Wyniki wydajności, które udało się uzyskać testerom sprzętu wyraźnie odbiegają od zestawień, które amerykańska firma prezentowała przed premierą. Okazuje się, że winny jest brak wsparcia dla techniki branch prediction w Windowsie 11. Zmieni to duża aktualizacja 24H2, która trafi do wszystkich użytkowników systemu we wrześniu lub październiku. Okazuje się jednak, że nie trzeba czekać aż to nastąpi.
Windows posiada luki, które pozwalają downgrade'ować wersję systemu i uczynić go podatnym na starsze zagrożenia

Luki w systemach operacyjnych z rodziny Windows nie są niczym niezwykłym. Zazwyczaj są one na bieżąco łatane, co pozwala uniknąć wielu cyberzagrożeń. Informacjami na temat bardziej nietypowego zjawiska podzielili ostatnio badacze z firmy SafeBreach. Okazuje się, że możliwe jest przejęcie kontroli nad usługą Windows Update, a następnie dokonanie downgrade’u wersji systemu operacyjnego i uczynienie go podatnym na wykorzystanie starszych luk.
CrowdStrike publikuje raport, który wyjaśnia, jak doszło do globalnej awarii systemów teleinformatycznych

Globalna awaria systemów teleinformatycznych, której byliśmy świadkami w lipcu bieżącego roku, jak w soczewce skupiła problemy z daleko posuniętą zależnością wielu sektorów gospodarki od tego samego oprogramowania. Za problemy odpowiadała głównie wadliwa aktualizacja wypuszczona przez firmę CrowdStrike, co doprowadziło do awarii systemu Windows. Teraz przedsiębiorstwo opublikowało raport, który przybliża nam kulisy wydarzeń z tamtego dnia.
Huawei czyni postępy przy tworzeniu HarmonyOS NEXT. Laptopy inżynieryjne z układami SoC Kirin 9006C działają płynniej

Huawei od niemalże pięciu lat boryka się z problemem odcięcia firmy od zachodnich technologii i usług. Choć brak aplikacji Google znacznie zmniejszył sprzedaż urządzeń chińskiej marki na rynkach międzynarodowych, firma nie poddała się i postanowiła pójść śladami Apple. W tym celu powstaje całkowicie nowy system operacyjny HarmonyOS NEXT dla notebooków z procesorami ARM. Obecnie pojawiają się informacje, że nowa wersja systemu działa coraz płynniej.
Apple Intelligence nie trafi raczej do pierwszej wersji iOS 18. Na większość funkcji AI będziemy musieli zaczekać dłużej

Apple niewątpliwie przespało optymalny moment na wdrożenie elementów sztucznej inteligencji do swoich systemów i usług. Część dystansu, jaki dzieli firmę z Cupertino od jej konkurentów ma nadrobić iOS 18, który zaoferuje wreszcie pełnoprawne wsparcie dla AI. Niestety proces wdrażania tego typu elementów nie przebiega wystarczająco gładko. Dowiedzieliśmy się bowiem, że system ten będzie na premierę pozbawiony wsparcia dla Apple Intelligence.
CrowdStrike w ramach przeprosiń za globalną awarię Windowsa wysyła... kupony UberEats o wartości 10 dolarów

CrowdStrike, po spowodowaniu globalnej awarii systemu Windows 19 lipca 2024 roku, która sparaliżowała niemalże połowę świata i przyczyniła się do licznych spadków giełdowych, stara się teraz wynagrodzić trud usunięcia problemu pracownikom firm dotkniętych awarią. Przedsiębiorstwo informatyczne rozdaje kupony UberEats o wartości 10 dolarów. Ten miły gest lub próba reanimacji wizerunku firmy jest jednak dosyć kontrowersyjnym pomysłem.
Linux ulega awarii przez oprogramowanie CrowdStrike, a Microsoft w przyszłości może nie być w stanie zapobiec awarii Windowsa

Globalna awaria systemu Windows miała miejsce 19 lipca 2024 roku, kiedy to 8,5 miliona komputerów przestało się uruchamiać, wyświetlając błąd BSOD, czyli tak zwany "niebieski ekran śmierci". Przyczyną tego światowego problemu IT była aktualizacja oprogramowania zabezpieczającego Falcon Sensor Security od CrowdStrike. Jak się jednak okazuje, firma otrzymywała już wcześniej sygnały o problemach z ich softwarem.
Microsoft Windows z poważną awarią. Doszło do paraliżu wielu systemów teleinformatycznych na świecie

Niemal każdy aspekt funkcjonowania współczesnego społeczeństwa opiera się na wykorzystaniu systemów teleinformatycznych. Choć rozwiązania tego typu są bardzo wygodne, to wiążą się z nimi także poważne zagrożenia. Jednym z nich jest ryzyko wystąpienia awarii i paraliżu usług. Z tego typu sytuacją mamy obecnie do czynienia na całym świecie w przypadku usług bazujących na systemach operacyjnych Microsoft Windows.
Tails 6.4 - nowa wersja dystrybucji Linux, która stawia na nasze bezpieczeństwo i anonimowość w internecie

W świecie linuksowych dystrybucji istnieją takie, których zadaniem jest zapewnienie jak największej prywatności swoim użytkownikom — szczególnie podczas przeglądania internetu. Do tej kategorii zalicza się system Tails, który właśnie otrzymał kolejną aktualizację — nowe funkcje przełożą się na wzmocnione zabezpieczenia. Dystrybucja pozwoli nam korzystać z internetu poprzez połączenie z siecią TOR, a dodatkowo nasze działania nie będą nigdzie zapisywane.
Microsoft załatał lukę bezpieczeństwa w sterowniku Wi-Fi Windowsa. Pozwalała na zdalną instalację malware

Luki bezpieczeństwa w oprogramowaniu nie są niczym niezwykłym. Podczas jego opracowywania nie sposób bowiem przewidzieć wszystkich możliwych scenariuszy działań cyberprzestępców. Najważniejsze jest, by zostały one załatane zanim informacje o nich staną się publiczne. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku sterownika Wi-Fi w systemach operacyjnych Windows. Załatana przez Microsoft luka była potencjalnie bardzo niebezpieczna.
Wyniki ankiety Steam za maj 2024. Poznaliśmy najpopularniejszą kartę graficzną, system i markę procesorów wśród graczy

W każdym miesiącu na platformie Steam możemy zajrzeć do nowych statystyk, które dotyczą podzespołów, oprogramowania oraz innych aspektów najczęściej wybieranych przez graczy. Dzięki temu możemy częściowo określić, jak wielkim zainteresowaniem wśród tej grupy cieszy się konkretny układ graficzny, czy też system operacyjny, a nawet dowiemy się, w jakiej rozdzielczości najchętniej uruchamiane są gry. Nadszedł czas, aby zajrzeć do wyników majowej ankiety.
Apple iOS 18 - funkcje AI w nadchodzącej wersji systemu będą początkowo dostępne tylko w wersji beta

Wraz z premierą systemu iOS 18 na rynku zadebiutują także liczne funkcje Apple wykorzystujące sztuczną inteligencję. Firma ma nadzieję nadrobić w ten sposób nieco dystansu, jaki dzieli ją od liderów na rynku tej technologii. Proces implementacji tego typu rozwiązań nie jest jednak łatwy, o czym świadczą najnowsze doniesienia. Użytkownicy smartfonów iPhone muszą liczyć się z tym, że funkcje AI będą początkowo dostępne tylko w wersji beta.
Apple i OpenAI mogły porozumieć się w kwestii wykorzystania funkcji oferowanych przez ChatGPT w systemie iOS 18

Choć Apple traci obecnie sporo do liderów rynku sztucznej inteligencji, to trwają prace, by doprowadzić do zmniejszenia tego dystansu. Amerykańska spółka przygotowuje od pewnego czasu własne elementy AI, ale wiele wskazuje na to, że integralną częścią systemu iOS 18 stanie się rozwiązanie postrzegane do tej pory jako konkurencyjne. Chodzi tutaj o wykorzystanie na szerszą skalę usługi ChatGPT. Finalizowane ma być w tej sprawie porozumienie z OpenAI.
Microsoft Windows 11 - kwietniowa aktualizacja powoduje problemy z obsługą VPN. Trwają prace nad odpowiednią poprawką

Aktualizacje do systemów operacyjnych Windows potrafią niestety sprawiać problemy. Wynika to między innymi z mnogości konfiguracji sprzętowych PC, ale czasami jest to także efekt błędów ze strony samych deweloperów. Kwietniowa poprawka do Windowsa 10 i 11 także nie jest pozbawiona wad. Część użytkowników donosi, że po jej zainstalowaniu ma trudności w połączeniu z serwerami VPN. Microsoft potwierdził istnienie problemu i pracuje nad jego rozwiązaniem.
Windows 11 doczeka się aktualizacji wymagań sprzętowych. Konieczny będzie odpowiedni zestaw instrukcji procesora

Nieco kontrowersyjnym ruchem Microsoftu było wprowadzenie specyficznych wymagań sprzętowych dla systemu Windows 11. Chodzi tutaj o obecność modułu TPM oraz funkcji SecureBoot. W przypadku aktualizacji 24H2, która zadebiutuje w drugiej połowie roku, można spodziewać się dodatkowego wymagania w zakresie obsługiwanego zestawu instrukcji procesora. Jest to głównie ciekawostka, ponieważ problem dotyczy tylko posiadaczy bardzo starego sprzętu.
Microsoft dodaje treści sponsorowane do Windowsa 11. Po aktualizacji reklamy pojawią się w menu Start

W dzisiejszych czasach decydując się na zakup urządzenia, gry wideo, czy też jakiegokolwiek innego oprogramowania, trzeba liczyć się z tym, że producent postanowił uraczyć użytkowników reklamami lub umożliwił sobie dodatkowy zarobek. Jako przykład można podać czytniki e-booków Kindle, czy też gry z mikropłatnościami. Takie działania nie omijają nawet systemów operacyjnych, które kosztują niemałe pieniądze. Do tej grupy zalicza się już Windows 11.
Microsoft zablokował co najmniej dwie aplikacje zmieniające wygląd Windowsa 11. Dotyczy to na razie wersji testowej systemu

Windows 11 posiada charakterystyczny interfejs, który zauważalnie różni się od tego z Windowsa 10. Zmiana nie wszystkim przypadła do gustu, więc moderzy zabrali się do pracy i stworzyli narzędzia, które umożliwiają znaczącą modyfikację wyglądu najnowszej edycji "okienek". Niestety użytkownicy testowej wersji Windowsa 11 24H2 natknęli się na problemy, które utrudniają korzystanie z przynajmniej dwóch tego typu aplikacji. Problem można jednak obejść.
Linux całkowicie zastąpi system Windows i pakiet Microsoft Office. Pewien land w Niemczech podjął ostateczną decyzję

Najczęściej wykorzystywanym systemem operacyjnym na świecie jest Windows, przez co użytkownicy zazwyczaj decydują się również na oprogramowanie od jego producenta, czyli Microsoftu. W szczególności mowa tu o pakiecie biurowym Microsoft Office. Oczywiście dla obu rozwiązań istnieją pod wieloma względami lepsze alternatywy. Pewien land w Niemczech również to zauważył, więc postanowił całkowicie zmienić system i oprogramowanie, z jakich korzysta się w urzędach.
Przydatne programy do Windows: cz. 3. Wyłączanie zbędnych funkcji Windows, kontrola autostartu i procesów oraz inne

Kontynuujemy serię poradników, zawierających interesujące, przydatne i w zdecydowanej większości darmowe programy do Windows. Jak wszyscy zapewne dobrze wiemy, system firmy Microsoft zdecydowanie dominuje w statystykach wykorzystania w Polsce. Miewa drobne wahania popularności, ale zasadniczo używa go ponad 80% z nas, co jest wynikiem wręcz imponującym, choć trzeba przyznać, że nie każda osoba używa Windowsa dlatego, że chce. Niektórzy po prostu dostają np. w pracy komputer z tym systemem i nie mają...
PlaytronOS - nadchodzi system oparty na Linuksie, który rzuca wyzwanie Windowsowi i SteamOS. Najpierw zawita w handheldach

Linux zyskuje coraz większe zainteresowanie w branży gier, a dowodem tego są działania podjęte przez nowy startup Playtron. Jednym z jego założycieli jest Kirt McMaster, a więc ta sama osoba, która lata temu była dyrektorem generalnym firmy Cyanogen (głównym projektem była modyfikacja Androida o nazwie CyanogenMod - dziś jej spadkobiercą jest LineageOS). Na rynek niebawem wkroczy system PlaytronOS, który ma zamiar konkurować ze SteamOS i Windowsem w segmencie gier.
Microsoft Windows 11 - użytkownicy sprzętu AMD zgłaszają poważne problemy z wydajnością po instalacji nowej aktualizacji

Proces wdrażania aktualizacji do systemów operacyjnych Windows nie zawsze przebiega gładko. Doniesienia o rozmaitych problemach, które trapią użytkowników, pojawiają się z dosyć dużą częstotliwością. Tak jest też niestety w przypadku Windowsa 11 i marcowej aktualizacji, mającej oznaczenie KB5035853. Najnowsza poprawka może powodować problemy z wydajnością na sprzęcie wyposażonym w podzespoły firmy AMD, a nawet być przyczyną błędów BSOD.
Good Lock to rewelacyjna aplikacja na telefony Samsung. Mało kto ją zna, a jest bardzo przydatna

Samsung jest jednym z największych producentów urządzeń mobilnych na świecie. W skali globalnej zajmuje obecnie drugie miejsce z udziałem około 24% rynku, tuż za Apple (28%), a trzecie miejsce należy do Xiaomi (niespełna 12%). Z ich smartfonów korzysta mnóstwo osób również w Polsce. Swoją popularność zawdzięczają różnym czynnikom, w tym również rzecz jasna marketingowi, ale prawda jest taka, że marka Samsung Galaxy jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i cieszących się dobrą reputacją....
Przydatne programy do Windows: cz. 2. Modyfikacja sterowników, konwertowanie plików, edycja menu kontekstowego i inne

W skali globalnej na systemie Windows działa około 72% wszystkich komputerów łączących się z Internetem. Jego przewaga choćby nad systemami macOS i Linux jest przytłaczająca, bo mają one odpowiednio 15,5 oraz 4% rynku. W połowie ubiegłego roku Microsoft stwierdził nawet, że na świecie aktywnych jest około 1,4 miliarda urządzeń z Windowsem. Trzeba przyznać, że ta liczba robi wrażenie. W Polsce te statystyki są jeszcze bardziej pozytywne dla okienek, bo używa ich aż 85% z nas, choć oczywiście...
AMD boryka się z problemami w implementacji sterownika HDMI 2.1 na Linuksie. W tle konflikt z HDMI Forum

Standard HDMI 2.1 zadebiutował na rynku już dawno. Choć na systemach operacyjnych z rodziny Windows nie ma żadnych problemów z jego pełnym wsparciem także na kartach AMD, to kuleje wciąż ono na Linuksie. Sprawa dotyczy open-source’owych sterowników graficznych amerykańskiej firmy i bardziej zaawansowanych funkcji wyświetlania obrazu. Głównym powodem jest konflikt z organizacją HDMI Forum, która certyfikuje sprzęt i oprogramowanie.
- 1
- 2
- 3
- …
- następna ›
Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 5070 już dostępna w cenie poniżej MSRP. Coraz tańszy jest również RTX 5070 Ti
AMD Radeon RX 9070 XT sprzedaje się 10 razy lepiej niż GeForce RTX 5080. A przynajmniej tak wynika z danych sklepu MindFactory
Test karty graficznej MSI GeForce RTX 5060 Ti Gaming 16 GB - Więcej pamięci graficznej, jednak czy proporcjonalnie do wydajności?
Linux Mint vs Windows 11 vs Fedora - który system jest lepszy do gier, pracy i sztucznej inteligencji? Test z NVIDIA GeForce RTX 4090
Serwis PurePC idzie z duchem czasu i oddaje się w ręce sztucznej inteligencji. Szykujcie się na jeszcze więcej newsów i artykułów!