restrykcje
NVIDIA otwarcie krytykuje amerykańskie władze za nowe restrykcje ograniczające dostęp do zaawansownych technologii AI

Amerykańskie restrykcje utrudniające wybranym krajom dostęp do najbardziej zaawansowanych chipów oraz narzędzi służących do ich produkcji są rozszerzane z dosyć dużą regularnością. Administracja prezydenta Joe Bidena zdecydowała w ostatnich dniach swojego funkcjonowania na podjęcie kolejnych kroków tego typu. Tym razem dotyczą one głównie kwestii powiązanych z AI. Działania te nie spodobały się NVIDII, która ostro skrytykowała rząd.
Sankcje USA nałożone na Chiny nie przynoszą pożądanych efektów. Czy czeka nas zmiana polityki wobec Państwa Środka?

Ostatnie kilkadziesiąt miesięcy przyniosło zaostrzający się konflikt pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Jednym z jego elementów są oczywiście stale rozszerzane sankcje, które mają zahamować rozwój branży półprzewodników w Państwie Środka i uniemożliwić wykorzystanie nowoczesnych technologii przez tamtejszy przemysł militarny. Skuteczność tych zabiegów można różnie oceniać i amerykańska administracja jest tego świadoma.
Chińskie stowarzyszenia ostrzegają przed amerykańskimi chipami. To reakcja na kolejny pakiet sankcji

Stany Zjednoczone wprowadziły kolejny pakiet sankcji przeciwko podmiotom z Chin. Tym razem obejmują one przede wszystkim finansowane przez tamtejszy rząd firmy, mające za zadanie opracować narzędzia do produkcji bardziej zaawansowanych chipów. Relacje pomiędzy oboma krajami nieustannie zaostrzają się. Przejawem tego jest także oświadczenie znaczących chińskich stowarzyszeń, w którym ostrzegają one przed amerykańskimi chipami.
Chiny mogą zostać wkrótce objęte nowymi sankcjami. Na liście są firmy pracujące nad sprzętem służącym do produkcji chipów

Relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami od lat pozostają napięte i nie należy spodziewać się w najbliższej przyszłości żadnego przełomu. Z kwestią tą ściśle związane są też amerykańskie sankcje. Rozwój wydarzeń może sprzyjać ich dalszemu zaostrzaniu. Najprawdopodobniej krok taki zostanie podjęty jeszcze przed przekazaniem władzy w USA. Nowe restrykcje mają objąć chińskie firmy opracowujące sprzęt służący do wytwarzania chipów.
Chiny wprowadzają bardziej rygorystyczne warunki eksportu metali rzadkich. Może to znacząco podnieść koszty produkcji chipów

Relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami są nieustannie napięte. Nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Bardziej prawdopodobne jest za to dalsze zaostrzanie wojny handlowej pomiędzy tymi państwami. Najnowszy ruch Państwa Środka na rynku metali rzadkich może już wkrótce zaowocować wzrostem kosztów produkcji chipów. To oczywiście przełoży się także z pewnością na ceny produktów końcowych.
TSMC ostrzega, że Huawei próbowało zlecić jej produkcję chipów Ascend 910B przy wykorzystaniu pośrednika

Ograniczony dostęp chińskich firm do zachodnich technologii wykorzystywanych w branży półprzewodników sprawia, że czasami dochodzi do prób nielegalnego omijania sankcji. W Państwie Środka można dzięki temu ciągle nabyć w ograniczonych ilościach chociażby zaawansowane akceleratory do obsługi AI. Zjawisko nie ogranicza się jednak do tego typu sprzętu. Firma TSMC donosi, że Huawei chciało jej zlecić produkcję chipów za pomocą pośrednika.
Chińskie firmy tworzą specjalne podmioty, których nie obowiązują sankcje. Celem jest pozyskanie w ten sposób akceleratorów AI

Amerykańskie sankcje to niewątpliwie olbrzymi problem dla wielu chińskich firm. W sposób szczególny dotyczy to przedsiębiorstw, które działają w branży sztucznej inteligencji. Nie mają one bowiem oficjalnie dostępu do najbardziej zaawansowanych akceleratorów AI. Restrykcje prowadzą jednak zawsze do powstania czarnego rynku, a także skłaniają do podjęcia prób ich ominięcia. Niektóre firmy tworzą w tym celu fasadowe podmioty, które przeprowadzają spore transakcje.
NVIDIA B20 - trwają prace nad akceleratorem AI z rodziny Blackwell, który będzie mógł bez przeszkód zadebiutować w Chinach

Choć branża półprzewodników w Chinach jest objęta daleko posuniętymi sankcjami, to oczywiście nie obejmują one wszystkich zachodnich układów graficznych. Z dużą regularnością słyszymy o kolejnych modelach kart i akceleratorów NVIDII, które mogą bez przeszkód zadebiutować na rynku Państwa Środka, ponieważ odpowiednio ograniczono ich wydajność. Już wkrótce może trafić tam układ określany wstępnie mianem NVIDIA B20.
Google, Microsoft i kilka innych firm może omijać amerykańskie sankcje, oferując chińskim podmiotom dostęp do obliczeń AI

Amerykańskie sankcje mocno utrudniają dostęp chińskich podmiotów do technologii bazujących na wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Jedną z kluczowych barier jest tutaj zakaz eksportu do Państwa Środka najwydajniejszych akceleratorów do obsługi AI. Jak wskazują jednak najnowsze doniesienia, Chiny nie są całkowicie odcięte od tych technologii. Zachodnie spółki technologiczne mają bowiem udostępniać podmiotom z tego kraju swoją moc obliczeniową.
USA chcą kolejnych sankcji dla chińskiej branży półprzewodników. Są one nieoficjalnie określane mianem drakońskich

Wojna handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami szybko się nie skończy. Wręcz przeciwnie, są przesłanki wskazujące na to, że będzie się ona stopniowo zaostrzać. USA planują nałożenie kolejnych sankcji na branżę półprzewodników w Państwie Środka. Nowe restrykcje są określane nawet przez niektórych sojuszników Stanów Zjednoczonych mianem "drakońskich". Nie ma zatem wątpliwości, że będą znacząco oddziaływały na producentów chipów.
Były dyrektor ASML prognozuje, że konflikt USA z Chinami w branży półprzewodników może potrwać jeszcze bardzo długo

Ostatnie kilkadziesiąt miesięcy w branży półprzewodników upłynęło pod znakiem napięć pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Na Państwo Środka nałożono nowe sankcje, które ograniczają dostęp tamtejszych podmiotów do zaawansowanych narzędzi służących do produkcji chipów oraz najszybszych akceleratorów graficznych do obsługi AI. Były szef holenderskiego ASML ostrzega, że konflikt pomiędzy mocarstwami potrwa jeszcze długo.
DeepCool zostało oficjalnie obłożone sankcjami przez Stany Zjednoczone. Powodem handel z rosyjskimi firmami

Firma DeepCool jest dosyć rozpoznawalnym podmiotem, który zajmuje się produkcją coolerów, obudów komputerowych, a także zasilaczy. Jej dalszy rozwój stanął jednak pod dużym znakiem zapytania. Amerykańska administracja postanowiła objąć chińskie przedsiębiorstwo sankcjami. Nie ma to jednak związku z konfrontacyjną polityką międzynarodową władz Państwa Środka. Przyczyną są za to transakcje, jakie DeepCool przeprowadzało z rosyjskimi firmami.
USA mogą wkrótce nałożyć kolejne restrykcje na Chiny. Tym razem będą one dotyczyły tranzystorów GAA i pamięci HBM

Amerykańskie sankcje ograniczyły znacząco dostęp Chin do najbardziej zaawansowanych technologii w branży półprzewodników. W sposób szczególny dotyczy to sprzętu wykorzystywanego do treningu i obsługi sztucznej inteligencji. Najwyraźniej jednak administracja USA nie jest w pełni zadowolona z rezultatów. Już wkrótce sankcje mogą zostać rozszerzone. Tym razem ograniczeniom mają podlegać tranzystory GAA, pamięć HBM i powiązane z nimi technologie.
Apple wycofuje aplikacje WhatsApp i Threads z rynku chińskiego. Powodem niezadowolenie tamtejszych władz

Specyfika rynku chińskiego sprawia, że zachodnie podmioty, które chcą być na nim obecne, muszą liczyć się z poważnymi ograniczeniami. Dosyć silną pozycję w Państwie Środka mają ciągle urządzenia Apple. Tamtejsi użytkownicy korzystają ze specjalnej wersji AppStore, która nie zawiera wszystkich dostępnych na Zachodzie aplikacji. Ostatnio na skutek nacisków władz Państwa Środka usunięte zostały z niego programy WhatsApp i Threads.
NVIDIA GeForce RTX 4090 D może wkrótce zniknąć z Chin. Amerykański rząd aktualizuje nałożone restrykcje

Sytuacja geopolityczna wokół Chin i Tajwanu jest nieustannie bardzo skomplikowana. W najbliższej przyszłości nie dojdzie raczej w tej kwestii do przełomu. Można zatem spodziewać się utrzymania nałożonych na Państwo Środka sankcji, a nawet ich dalszego zaostrzania. Jak donoszą źródła, amerykańskie restrykcje doczekają się niebawem aktualizacji, w wyniku czego mogą zostać nimi objęte między innymi karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 4090 D oraz układy NVIDIA H20.
Microsoft odcina rosyjskim firmom dostęp do usług chmurowych. To efekt sankcji nałożonych przez Unię Europejską

W grudniu zeszłego roku Unia Europejska rozszerzyła sankcje nałożone na Rosję w związku z agresją tego kraju na Ukrainę. W ich wyniku firmy rosyjskie będą już wkrótce oficjalnie odcięte od usług chmurowych Microsoftu. Restrykcje dotyczą łącznie aż 50 produktów, w tym Azure, Microsoft 365 oraz OneDrive. Sankcje nie obejmą jednak użytkowników indywidualnych, którzy wciąż będą mogli swobodnie korzystać z większości tego typu rozwiązań.
Holandia może rozszerzyć sankcje nałożone na Chiny. Sprzęt firmy ASML jest prawdopodobnie wykorzystywany przez chińskie wojsko

Holandia jest jednym z krajów, które jakiś czas temu nałożyły, obok Stanów Zjednoczonych, sankcje na chiński sektor półprzewodników. Mocno skomplikowało to produkcję chipów w Państwie Środka, ponieważ problematyczne stało się pozyskiwanie wykorzystywanego w branży zaawansowanego sprzętu. Oczywiście Chiny nie zostały całkowicie odcięte od zachodnich technologii, ale wiele wskazuje na to, że sankcje mogą zostać w niedalekiej przyszłości rozszerzone.
Chiny obchodzą amerykańskie sankcje. Tamtejsze wojsko pozyskuje ciągle pewną liczbę układów do obsługi AI

Skuteczność sankcji nakładanych przez jedno państwo lub grupę państw na inne jest zawsze zróżnicowana. W większości przypadków podejmowane są bardziej lub mniej skuteczne próby ich omijania. Z taką sytuacją mamy z pewnością do czynienia w przypadku amerykańskich sankcji nałożonych na Chiny. Co więcej, okazuje się, że Państwo Środka mogło znaleźć skuteczny sposób na zniwelowanie części z nich, ale skala zjawiska nie jest precyzyjnie oszacowana.
Władze USA chwalą NVIDIĘ i przekonują, że nie jest ich celem całkowita blokada sprzedaży chipów AI do Chin

Sankcje, które Stany Zjednoczone nałożyły na Chiny, z pewnością nie są dla NVIDII powodem do radości. Zablokowana została sprzedaż nie tylko układów do obsługi sztucznej inteligencji, ale także konsumenckiego GeForce RTX 4090. To może docelowo odbić się na wynikach finansowych spółki. Amerykańska sekretarz handlu chwali jednak współpracę z firmą i przekonuje, że nie dojdzie do całkowitego zablokowania sprzedaży Chinom chipów AI.
Tencent zrobił pokaźne zapasy układów graficznych NVIDII przeznaczonych do obsługi sztucznej inteligencji

Zapowiedź nałożenia sankcji na dane państwo skutkuje zawsze zwiększonym popytem na towar, którego będą one dotyczyły. Wynika to bardzo często z chęci zrobienia zapasów produktu celem jego późniejszego wykorzystania lub odsprzedaży. Taką politykę przyjął między innymi chiński Tencent w odniesieniu do układów graficznych wykorzystywanych do obsługi AI. Firma zgromadziła pokaźne zapasy akceleratorów produkowanych przez NVIDIĘ.
ASUS ROG Matrix Platinum GeForce RTX 4090 z niebywale wysoką ceną na premierę w Chinach

Stany Zjednoczone rozszerzyły niedawno sankcje nałożone na Chiny. Nowe restrykcje obejmują przede wszystkim układy służące do obliczeń AI, czyli NVIDIA A800 i H800. Ich specyfika zabrania jednak NVIDII eksportu do Chin także topowych układów konsumenckich (GeForce RTX 4090). W rezultacie ceny tych GPU wystrzeliły w Państwie Środka w górę. Dotyczy to także najnowszej propozycji ASUS-a, czyli ROG Matrix Platinum GeForce RTX 4090.
Stany Zjednoczone przyspieszają wprowadzenie restrykcji. GeForce RTX 4090 będzie z nich prawdopodobnie wyjęty

Informowaliśmy niedawno o rozszerzeniu sankcji, które Stany Zjednoczone nałożyły na Chiny i niektóre inne kraje. Ich bazą będzie teraz moc obliczeniowa układów. W rezultacie objęły one między innymi układy NVIDIA A800 oraz H800. Sankcjami miały zostać objęte także karty graficzne GeForce RTX 4090. Najprawdopodobniej tak się jednak nie stanie, ale podjęto decyzję o przyspieszeniu obowiązywania pozostałych ograniczeń.
NVIDIA GeForce RTX 4090 - cena karty graficznej poszybowała w Chinach w górę po rozszerzeniu amerykańskich sankcji

Pisaliśmy ostatnio o rozszerzeniu przez Stany Zjednoczone restrykcji nałożonych na Chiny. Będą one bazowały teraz na mocy obliczeniowej, co spowoduje zakaz eksportu do Chin między innymi układów graficznych wykorzystujących chipy AD102. Korzystają z nich karty NVIDIA GeForce RTX 4090. Na rynku chińskim można już zauważyć wyraźne skutki omawianej decyzji. Ceny za topowy GPU NVIDII poszybowały mocno w górę.
Stany Zjednoczone rozszerzają sankcje nałożone na Chiny. Ograniczenia obejmą też karty graficzne NVIDIA GeForce

Sankcje nałożone przez USA na Chiny dosyć mocno uderzyły w tamtejszą branżę produkcji chipów i segment sztucznej inteligencji. NVIDIA musiała przygotować specjalne wersje swoich układów do zadań powiązanych z AI, żeby mieć możliwość ich dalszej sprzedaży w Państwie Środka. USA postanowiły jednak rozszerzyć restrykcje także na tego typu sprzęt. Ograniczenia odczują zapewne też niektórzy zwykli użytkownicy, bo obejmą one również konsumenckie GPU.
NVIDIA H100 i NVIDIA A100 - USA wprowadziły ograniczenia w eksporcie układów graficznych do krajów Bliskiego Wschodu

W zeszłym roku Stany Zjednoczone nałożyły na Chiny restrykcje, których celem jest między innymi zablokowanie eksportu najbardziej zaawansowanych technologii do tego kraju. Dotyczy to między innymi wykorzystywanych powszechnie w sektorze sztucznej inteligencji układów graficznych NVIDIA H100 i A100. USA nie poprzestały jednak na tym. Według najnowszych doniesień, restrykcjami zostały objęte także niektóre kraje Bliskiego Wschodu.
Chiny chcą jeszcze bardziej ograniczyć czas na rozrywkę dla niepełnoletnich. Tym razem chodzi o przeglądanie internetu

Problem dotyczący nadmiernego korzystania z urządzeń mobilnych, szczególnie smartfonów, dotyczy praktycznie całej ludzkości. Już od najmłodszych lat większość dzieci za pozwoleniem rodziców zaczyna użytkować pierwsze sprzęty. Często takie działania prowadzą do negatywnych konsekwencji. Wiele organizacji alarmuje, aby ograniczyć korzystanie ze smartfonów. Są jednak państwa, w których zamiast pobłażliwego informowania, wprowadza się w życie twarde zasady.
Chiny oficjalnie wprowadziły ograniczenia dotyczące handlu galem i germanem - ważnymi komponentami elektroniki

Około miesiąc temu informowaliśmy, że Chiny planują w najbliższej przyszłości wprowadzić ograniczenia w eksporcie metali istotnych przy produkcji elektroniki. Chodzi tutaj o gal i german, bez których ciężko wyobrazić sobie tego typu sprzęt. Według najnowszych informacji, restrykcje weszły już w życie i choć Chiny zapowiadają, że nie będą stosowały ostrych kryteriów przy udzielaniu licencji na handel, to firmy przygotowują się do dywersyfikacji źródeł dostaw.
Chiny zaostrzają politykę eksportu metali istotnych przy produkcji chipów. Skutkiem mogą być wyższe ceny elektroniki

Relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Europą a Chinami są od dłuższego czasu napięte. Wystarczy wspomnieć kwestię restrykcji, które mają za zadanie uniemożliwić eksport do Państwa Środka najbardziej zaawansowanych technologii. Sytuacja nabiera tempa, ponieważ własne ograniczenia ogłosiły także Chiny. Sprawa niewątpliwie zaczyna przypominać wojnę handlową w klasycznym wydaniu i może być niebezpieczna w dłuższej perspektywie czasowej.
Seagate zgodził się zapłacić pokaźną karę za dostarczanie dysków twardych dla chińskiej firmy Huawei

W 2019 roku amerykańska administracja objęła firmę Huawei sankcjami. Była to bezpośrednia konsekwencja zarzutów o szpiegostwo, jakie zostały skierowane pod adresem przedsiębiorstwa. Restrykcje obejmowały dostarczanie chińskiej firmie amerykańskich nowych technologii oraz sprzętu. Seagate naruszył obowiązujące regulacje i dalej sprzedawał swoje dyski twarde. Spółka poniosła tego konsekwencje, bo musi zapłacić pokaźną karę finansową.
ChatGPT - narzędzie OpenAI nie dla Chińczyków. Państwo Środka oficjalnie zakazuje jego wykorzystywania przez tamtejsze firmy

Chiny to kraj, w którym powszechne są daleko posunięte restrykcje, obejmujące zarówno życie zwykłych obywateli, jak i funkcjonowanie firm. Ostatnio regulatorzy Państwa Środka wzięli na celownik bardzo popularny w ostatnim czasie ChatGPT. Przedsiębiorstwom technologicznym jasno dano do zrozumienia, że mają porzucić pomysły wprowadzenia do swojej oferty rozwiązań bazujących na narzędziu OpenAI. Choć chatbot nie był tam oficjalnie dostępny, to funkcjonowało parę usług wykorzystujących jego elementy.
Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 5070 już dostępna w cenie poniżej MSRP. Coraz tańszy jest również RTX 5070 Ti
AMD Radeon RX 9070 XT sprzedaje się 10 razy lepiej niż GeForce RTX 5080. A przynajmniej tak wynika z danych sklepu MindFactory
Test karty graficznej MSI GeForce RTX 5060 Ti Gaming 16 GB - Więcej pamięci graficznej, jednak czy proporcjonalnie do wydajności?
Linux Mint vs Windows 11 vs Fedora - który system jest lepszy do gier, pracy i sztucznej inteligencji? Test z NVIDIA GeForce RTX 4090
Serwis PurePC idzie z duchem czasu i oddaje się w ręce sztucznej inteligencji. Szykujcie się na jeszcze więcej newsów i artykułów!