Chiny mogą zostać wkrótce objęte nowymi sankcjami. Na liście są firmy pracujące nad sprzętem służącym do produkcji chipów
Relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami od lat pozostają napięte i nie należy spodziewać się w najbliższej przyszłości żadnego przełomu. Z kwestią tą ściśle związane są też amerykańskie sankcje. Rozwój wydarzeń może sprzyjać ich dalszemu zaostrzaniu. Najprawdopodobniej krok taki zostanie podjęty jeszcze przed przekazaniem władzy w USA. Nowe restrykcje mają objąć chińskie firmy opracowujące sprzęt służący do wytwarzania chipów.
Stany Zjednoczone mają wkrótce nałożyć kolejny pakiet sankcji na chińskie firmy. W sposób szczególny dotkną one ponad 100 podmiotów, które pracują nad sprzętem służącym do produkcji chipów.
Intel osiągnął porozumienie z administracją USA. Dotacje na rozwój będą jednak mniejsze niż pierwotnie zakładano
O kolejnym pakiecie sankcji przeciwko chińskim podmiotom, które są przygotowywane przez administrację prezydenta Bidena, poinformował serwis Bloomberg. Choć restrykcje będą mniej dotkliwe niż początkowo zakładano, to ich celem będzie ograniczenie zdolności Państwa Środka w kwestii wytwarzania sprzętu służącego do produkcji chipów. W sposób szczególny chodzi tu o urządzenia, które mogą przysłużyć się rozwojowi sektora sztucznej inteligencji w tym kraju. Istotne jest jednak to, że amerykańskie sankcje skupią się na konkretnych firmach, a nie na całych kategoriach sprzętu z branży półprzewodników.
Chiny stają się liderem w wydatkach na sprzęt służący do produkcji chipów. Wyprzedziły Koreę Południową, Tajwan i USA
Nowe ograniczenia obejmą przykładowo dwie fabryki firmy SMIC i kilku (spośród 12 znanych) dostawców komponentów dla Huawei. Wydaje się jednak, że największe znaczenie będzie miało objęcie sankcjami ponad 100 chińskich przedsiębiorstw, które pracują nad narzędziami służącymi do produkcji chipów. Są to często stosunkowo młode podmioty finansowane przez rząd Państwa Środka. Ich celem jest oczywiście przygotowanie substytutów zachodnich narzędzi dla tamtejszej branży półprzewodników, do czego Stany Zjednoczone nie chcą dopuścić. Wprowadzenie mniej agresywnych sankcji niż początkowo zakładano ma być pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy chęcią ograniczenia rozwoju omawianego sektora w Chinach a interesem finansowym amerykańskich firm.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
28
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
36
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
72