Chiny wprowadzają bardziej rygorystyczne warunki eksportu metali rzadkich. Może to znacząco podnieść koszty produkcji chipów
Relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami są nieustannie napięte. Nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Bardziej prawdopodobne jest za to dalsze zaostrzanie wojny handlowej pomiędzy tymi państwami. Najnowszy ruch Państwa Środka na rynku metali rzadkich może już wkrótce zaowocować wzrostem kosztów produkcji chipów. To oczywiście przełoży się także z pewnością na ceny produktów końcowych.
Chiny zaostrzyły nadzór nad eksportem metali rzadkich. Niektóre zachodnie podmioty mogą zostać wykluczone z dostaw. To oznacza konieczność poszukiwania alternatywnych źródeł, które do tanich nie należą.
TSMC ostrzega, że Huawei próbowało zlecić jej produkcję chipów Ascend 910B przy wykorzystaniu pośrednika
Nie jest tajemnicą, że Chiny są od lat dominującym dostawcą niektórych metali rzadkich. Surowce te mają kluczowe znaczenie między innymi w branży półprzewodników. W tej sytuacji niepokojące są doniesienia dotyczące zaostrzenia przez Państwo Środka reguł ich eksportu. Chodzi tutaj przede wszystkim o zwiększenie kontroli nad tym, do kogo trafiają metale. Ich eksporterzy muszą teraz składać szczegółowe raporty dotyczące wykorzystania surowców na poszczególnych etapach łańcucha dostaw. Nowe reguły dotkną z pewnością zachodniej branży półprzewodników, a także tamtejszego sektora militarnego, ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu w USA. Można przypuszczać, że to branża wojskowa będzie musiała borykać się z największymi ograniczeniami w zakresie możliwości pozyskania surowców.
Stany Zjednoczone planują ograniczyć udział chińskich firm w zabezpieczaniu podmorskich kabli komunikacyjnych
Nowe ograniczenia dotyczą między innymi antymonu, który jest powszechnie wykorzystywany w branży półprzewodników. Na liście znajduje się jednak także chociażby gal czy german. Zaostrzeniu zasad eksportu towarzyszy także przejmowanie przez państwo ośrodków zajmujących się wydobyciem i przetwarzaniem metali rzadkich. Chodzi tu między innymi o wykluczenie ze struktury własnościowej zachodnich firm. Wydobycie i przetwórstwo tych surowców zostało ponadto objęte w Chinach tajemnicą państwową, której naruszenie może skutkować wieloletnim więzieniem.
Samsung stracił pozycję lidera na rynku składanych smartfonów. Koreański gigant pokonany przez chińskiego gracza
Warto odnotować, że mamy tutaj do czynienia z nieco podobnymi restrykcjami jak te, które Stany Zjednoczone nałożyły na chińską branżę półprzewodników. Zaawansowany sprzęt komputerowy, a także narzędzia służące do produkcji chipów nie mogą bowiem trafiać do Państwa Środka bez zgody amerykańskiej administracji. W tym przypadku bez zgody rządu Chin nie będzie zaś można eksportować do firm zachodnich metali rzadkich. Kraje zachodnie podejmują obecnie działania, które mają skutkować zmniejszeniem zależności od chińskich surowców. Odpowiednie przedsięwzięcia rozpoczęto między innymi w Australii, Belgii, USA czy Malezji. Takie projekty wymagają jednak sporo czasu i dużych nakładów pieniężnych, zatem na praktyczne rezultaty omawianej polityki przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
29
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
37
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
72