import
USA rozpoczyna dochodzenie w sprawie krajowej produkcji chipów. Czy to początek nowej ery w technologicznej niezależności?

W obliczu globalnych napięć i rosnącej zależności od zagranicznych dostawców, Stany Zjednoczone podejmują działania mające na celu wzmocnienie krajowego przemysłu technologicznego. Rozpoczęto dochodzenie dotyczące importu półprzewodników, które może wpłynąć na przyszłość krajowej produkcji chipów. Decyzje podjęte w najbliższych miesiącach mogą zdefiniować kierunek rozwoju amerykańskiego sektora technologicznego na kolejne dekady.
Stany Zjednoczone radykalnie zwiększą wkrótce cła na produkty chińskiej branży półprzewodników

Stosunki pomiędzy USA i Chinami pozostają bardzo napięte. Głównym problemem jest uzależnienie państw zachodnich od produkcji towarów w Państwie Środka i aspiracje tego kraju w kwestii objęcia kontroli nad Tajwanem. Relacje prawdopodobnie ulegną dalszemu pogorszeniu, ponieważ administracja amerykańska zapowiedziała ostatnio radykalne podwyższenie ceł na chińską elektronikę, co ma między innymi wspomóc rodzimą produkcję chipów.
Chiny oficjalnie wprowadziły ograniczenia dotyczące handlu galem i germanem - ważnymi komponentami elektroniki

Około miesiąc temu informowaliśmy, że Chiny planują w najbliższej przyszłości wprowadzić ograniczenia w eksporcie metali istotnych przy produkcji elektroniki. Chodzi tutaj o gal i german, bez których ciężko wyobrazić sobie tego typu sprzęt. Według najnowszych informacji, restrykcje weszły już w życie i choć Chiny zapowiadają, że nie będą stosowały ostrych kryteriów przy udzielaniu licencji na handel, to firmy przygotowują się do dywersyfikacji źródeł dostaw.
Chiny zaostrzają politykę eksportu metali istotnych przy produkcji chipów. Skutkiem mogą być wyższe ceny elektroniki

Relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Europą a Chinami są od dłuższego czasu napięte. Wystarczy wspomnieć kwestię restrykcji, które mają za zadanie uniemożliwić eksport do Państwa Środka najbardziej zaawansowanych technologii. Sytuacja nabiera tempa, ponieważ własne ograniczenia ogłosiły także Chiny. Sprawa niewątpliwie zaczyna przypominać wojnę handlową w klasycznym wydaniu i może być niebezpieczna w dłuższej perspektywie czasowej.
USA rozważa nowe ograniczenia względem Chin. Tym razem dotyczyłyby one eksportu procesorów bazujących na AI

Chińską Republikę Ludową można lubić bądź nie, ale jedno jest pewne - USA, chcąc zadbać o własną gospodarkę, trochę za późno zaczęło ograniczać na swoim terenie chińskie wpływy. Czy obecnie jest już na to za późno czy nie - nie mi oceniać. Spieszę jednak z informacją odnośnie kolejnych hipotetycznych ograniczeń względem Chin. Jeśli USA rzeczywiście je wprowadzi, firmy takie jak NVIDIA czy AMD mogą sporo stracić. Zresztą już nieco straciły - na giełdzie.
Prezes NVIDII ostrzega przed dalszą eskalacją wojny handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Chinami

Niedawno pisaliśmy o wykluczeniu firmy Micron z rynku chińskiego. Jest to prawdopodobnie kolejny rozdział wojny handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Państwem Środka. Trudno na razie powiedzieć, jak bardzo konflikt ten będzie eskalował. Pewne jest, że w jakimś stopniu stracą na tym obie strony. Choć amerykańskie sankcje mogą wydawać się słuszne, to przed dalszym zaostrzaniem sytuacji przestrzega Jensen Huang - prezes firmy NVIDIA.
Amerykańskie sankcje już oddziałują na Chiny. Nastąpiło wyraźne załamanie importu chipów przez Państwo Środka

W październiku zeszłego roku Stany Zjednoczone objęły Chiny sankcjami, które mają na celu ograniczyć rozwój sektora mikroprocesorów i układów pamięci w tym kraju. Ma to w dłuższej perspektywie czasowej zapobiec dalszej ekspansji przemysłu zbrojeniowego Państwa Środka. Poznaliśmy właśnie pierwsze wiarygodne dane, jaki wpływ mają te restrykcje na import układów scalonych przez ten kraj. Choć już teraz zanotowano wyraźny spadek, to punkt kulminacyjny ciągle przed nami.
Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 5070 już dostępna w cenie poniżej MSRP. Coraz tańszy jest również RTX 5070 Ti
AMD Radeon RX 9070 XT sprzedaje się 10 razy lepiej niż GeForce RTX 5080. A przynajmniej tak wynika z danych sklepu MindFactory
Test karty graficznej MSI GeForce RTX 5060 Ti Gaming 16 GB - Więcej pamięci graficznej, jednak czy proporcjonalnie do wydajności?
Linux Mint vs Windows 11 vs Fedora - który system jest lepszy do gier, pracy i sztucznej inteligencji? Test z NVIDIA GeForce RTX 4090
Serwis PurePC idzie z duchem czasu i oddaje się w ręce sztucznej inteligencji. Szykujcie się na jeszcze więcej newsów i artykułów!