fabryki
Intel Foundry - nowe informacje w sprawie potencjalnego przejęcia przez TSMC. Sprawa dalej nie jest jasna

Intel od dłuższego czasu zmaga się z problemami finansowymi, a jedną z ich przyczyn jest dział odpowiedzialny za produkcję półprzewodników – Intel Foundry. Na początku lutego 2025 roku informowaliśmy, że TSMC oraz Broadcom potencjalnie rozpoczęły rozmowy w sprawie przejęcia tej działalności amerykańskiej firmy. Teraz docierają do nas kolejne informacje, które, choć bardziej konkretne i rzucające nieco więcej światła na sytuację, wciąż nie przyniosły rozstrzygnięcia.
TSMC zainwestuje dodatkowe 100 miliardów dolarów w Stanach Zjednoczonych, aby rozbudować swoje moce produkcyjne

Stany Zjednoczone od pewnego czasu podejmują działania mające na celu przywrócenie produkcji półprzewodników na swoim terytorium. W ramach tych działań ogłoszono ustawę Chips and Science Act, która oferuje liczne korzyści dla firm technologicznych. Jednak wraz z inauguracją prezydenta Donalda Trumpa, inicjatywy te nabrały jeszcze większego tempa. Dowodem na to jest ogłoszenie przez tajwańską firmę TSMC planu inwestycji w wysokości 100 miliardów dolarów.
Apple planuje olbrzymie inwestycje w Stanach Zjednoczonych. Ich kwota będzie w nadchodzących latach rekordowa

Amerykańska branża półprzewodników rośnie od pewnego czasu w siłę. Jej rozwojowi sprzyjają inwestycje zarówno firm wywodzących się z tego kraju, jak i podmiotów pokroju tajwańskiego TSMC, który przenosi tam część swojej produkcji chipów. Wiele wskazuje na to, że jednym z liderów zakresie inwestycji w branżę nowych technologii będzie w kolejnych latach Apple. Firma ogłosiła bowiem, że wkrótce przeznaczy na ten cel gigantyczną kwotę.
TSMC będzie musiało zutylizować sporą część wafli krzemowych, które ucierpiały podczas niedawnego trzęsienia ziemi

Tajwan jest niezaprzeczalnym liderem, jeśli chodzi o branżę półprzewodników. Obszar ten leży jednak w aktywnej sejsmicznie strefie, dlatego zdarzają się zakłócenia w procesie produkcji chipów na wyspie. Kilkadziesiąt godzin temu odnotowano tam trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 w skali Richtera. Na szczęście zniszczenia były stosunkowo niewielkie i TSMC szybko przywróciło sporą część produkcji. Niestety niektóre wafle krzemowe poważnie ucierpiały.
Rząd Niemiec dofinansuje firmy z sektora półprzewodników. Jednak na drodze stoją pewne przeszkody administracyjne

W obliczu dynamicznych zmian na globalnym rynku technologicznym Niemcy podejmują kroki mające na celu wzmocnienie lokalnego przemysłu półprzewodników. Decyzja ta wynika zarówno z konieczności nadrobienia opóźnień gospodarczych wynikających z problemów w budowie fabryki Intela w Magdeburgu, jak i potrzeby dostosowania się do światowych trendów zmierzających ku zwiększeniu niezależności technologicznej, w tym założeń Unii Europejskiej.
Intel osiągnął porozumienie z administracją USA. Dotacje na rozwój będą jednak mniejsze niż pierwotnie zakładano

W ostatnich miesiącach w sieci można było przeczytać wiele wypowiedzi dyrektora generalnego Intela, Pata Gelsingera, który zwracał uwagę na to, że firma nie otrzymała obiecanego dofinansowania z amerykańskiej ustawy CHIPS. Teraz jednak, pod koniec kadencji administracji Joe Bidena, sytuacja się zmieniła i przedsiębiorstwo z Santa Clara wkrótce ma otrzymać dotację na rozwój fabryk w USA, jednakże kwoty będą mniejsze niż wcześniej zakładano.
TSMC wznawia produkcję chipów na Tajwanie zaledwie kilkanaście godzin po potężnym trzęsieniu ziemi

Kilkadziesiąt godzin temu Tajwan nawiedziło jedno z największych trzęsień ziemi we współczesnej historii wyspy. Tamtejsze budownictwo jest jednak dobrze przygotowane na takie okoliczności, choć zniszczeń nie udało się oczywiście zupełnie uniknąć. Jak pewnie wiecie, Tajwan od lat pozostaje największym wytwórcą chipów na świecie, dlatego od razu powstały obawy o długie przerwy w produkcji chipów. Ostatnie wydarzenia nie doprowadzą na szczęście do znaczących opóźnień.
TSMC planuje budowę kilku nowych placówek produkcyjnych na Tajwanie. Związane z nimi inwestycje mają osiągnąć pokaźną kwotę

TSMC jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się firm w branży półprzewodników. Producent chipów nie oszczędza na inwestycjach, dzięki czemu otrzymujemy coraz wydajniejsze chipy, opracowane w mniejszych procesach technologicznych. Spółka planuje budowę kolejnych placówek produkcyjnych na swoim rodzimym Tajwanie. Zajmą się one przede wszystkim pakowaniem CoWoS, które jest kluczowe dla chipów wykorzystywanych w sektorze AI.
Samsung zmierza do pełnej automatyzacji produkcji chipów. Rola człowieka w procesie będzie mocno ograniczona

Wiele mówi się ostatnio o problemie zastąpienia niektórych zawodów przez sztuczną inteligencję. Może wydawać się, że era całkowitego wyeliminowania czynnika ludzkiego w przypadku przeważającej części miejsc pracy jest ciągle bardzo odległa. Swoje plany dotyczące dalszego rozwoju automatyzacji ma jednak Samsung. Okazuje się, że już w stosunkowo nieodległej przyszłości to maszyny mogą przejąć niemal wszystkie zadania związane z produkcją chipów.
Niemcy są zdeterminowani, żeby dofinansować fabryki Intela, TSMC i Wolfspeed, pomimo problemów budżetowych

Budowa fabryk produkujących chipy wiąże się z pokaźnymi wydatkami. Są one na tyle duże, że często niezbędna jest pomoc rządowa. Intel, TSMC i Wolfspeed planują budowę ośrodków produkcyjnych w Niemczech. Do niedawna wydawało się, że nie będzie żadnych problemów z dotacjami dla tych firm. Przedłużające się prace nad budżetem na 2024 rok mogą jednak budzić pewien niepokój. Niemiecki rząd zapewnia jednak, że dofinansowania zostaną przyznane.
Cena wafli krzemowych wykorzystywanych do produkcji półprzewodników spadła po raz pierwszy od 3 lat

Według danych napływających z Tajwanu dochodzi do spadku cen sprzedażowych wafli krzemowych, wykorzystywanych do produkcji półprzewodników które znajdziemy w elektronice. Wpływ na to mają mniejsze zamówienia które są obecnie notowane w pierwszym kwartale 2023 roku oraz dalszy przewidywany spadek popytu w drugim kwartale tego roku. Niestety, może nie mieć to jednak wpływu na ceny elektroniki konsumenckiej.
Apple celuje w 25% udziału w indyjskiej produkcji, ujawnia hinduski minister handlu

Apple zamierza przenieść 25% swojej produkcji do Indii, ujawnił minister handlu tego azjatyckiego kraju. Podczas konferencji branżowej Piyush Goyal powiedział, że około 5-7% produktów Apple jest obecnie produkowanych w fabrykach zlokalizowanych w Indiach, a celem jest nawet pięciokrotny wzrost tej liczby. Urzędnik nie podał jednak żadnego harmonogramu, a Apple nie skomentowało tego oświadczenia.
Chiny oszczędzają energię elektryczną. Czasowo wstrzymano produkcję m.in. dla Apple, Tesli, Intela czy NVIDII

Mówi się, że do popandemicznych skutków gospodarczych można zaliczyć brak paliwa na stacjach w Wielkiej Brytanii, czy też kryzys energetyczny w Europie. Także Chiny podejmują kroki, aby zmierzyć się z konsekwencjami długotrwałych lockdownów, jakimi są wysokie ceny gazu i węgla. Te kroki to wprowadzanie ograniczeń w dostępie do energii elektrycznej. Inaczej mówiąc - szukanie oszczędności przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji CO2. Obecnie w Chinach aż 65% energii elektrycznej pochodzi z węgla,...
Intel buduje nowy, ogromny kompleks produkcyjny. Fabryki będą kosztować od 60 do 120 miliardów dolarów

W wywiadzie dla Washington Post, dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, podzielił się szczegółami dotyczącymi planów firmy związanych z rozbudową fabryk w USA. W ramach planu IDM 2.0 firma zamierza wybudować nowy kompleks produkcyjny, który będzie obejmował wiele modułów zdolnych do przetwarzania wafli przy użyciu zaawansowanych technologii produkcyjnych oraz urządzenia do pakowania chipów. Choć ostateczna lokalizacja fabryki nie została jeszcze ujawniona, firma poinformowała, że planuje wybudować...
Producenci układów scalonych odpowiedzieli na niedobór chipów podwyżkami cen. Sięgają one nawet 30%

Sytuacja na rynku szeroko rozumianej elektroniki nie wygląda najlepiej. Zdają sobie z tego sprawę wszyscy producenci, którzy robią wszystko, co w ich mocy, by poprawić dostępność chipów na rynku. Prognozy jednak nie nastrajają pozytywnie. Problemy z niedoborami wszelkiego rodzaju układów, nawet takich, które kosztują kilka dolarów, mają potrwać nawet do początku 2023 roku, a kolejnych fabryk nie wybuduje się w kilka miesięcy. Niedawno tajwański gigant TSMC, czołowy producent półprzewodników,...
TSMC: sytuacja z niedoborem chipów poprawi się dopiero za kilka lat. Intel twierdzi podobnie

Niedawno NVIDIA oficjalnie przyznała, że przez większość 2021 roku niedobór chipów będzie dawać się we znaki, a co za tym idzie – będzie bardzo trudno kupić upragnioną kartę graficzną GeForce RTX 3000. To mogła być bardzo optymistyczna wizja, chociaż co prawda Samsung – według wcześniejszych, nieoficjalnych doniesień – nie ma takich problemów z produkcją jak TSMC (ang. Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). Teraz właśnie głos w sprawie niedoboru chipów zabrał jeden z czołowych...
Sprzedaż smartfonów mocno spada. Podobno to dopiero początek

Czynniki takie jak nasycenie rynku smartfonów, wzrastające ceny czy dłuższy cykl życia produktów oraz niewielkie zmiany w nowych modelach, sprawiają, że urządzenia mobilne wymieniane są przez konsumentów coraz rzadziej. Spadek ten jest jednak subtelny, lewie wyczuwalny. Niestety, ostatnia sytuacja związana z koronawirusem odbija się na wspomnianej sytuacji i czyni ją skrajnie złą. Choć może wydawać się, że za sprawę odpowiada słabsza niż dotychczas moc przerobowa chińskich fabryk, winę za...
Pięć technologii, które zobaczymy w fabrykach przyszłości

Od złożenia patentu na żarówkę przez Thomasa Edisona minęło 139 lat. W tym krótkim okresie powstało więcej przełomowych wynalazków niż w całym minionym tysiącleciu. W samym przemyśle miały miejsce 3 rewolucje, wywołane kolejno elektryfikacją i informatyzacją. Ostatnia, polegająca na dogłębnej cyfryzacji i automatyzacji procesów, trwa w najlepsze, a eksperci starają się odpowiedzieć na pytanie, jaki kształt obierze produkcja przemysłowa w najbliższej przyszłości? Według analityków z...
Samsung ogłasza zwiększenie produkcji pamięci HBM2

High Bandwidth Memory to stosunkowo świeży rodzaj pamięci DRAM, w którym pokładano spore nadzieje. Budowa polegająca na warstwowym ułożeniu w przestrzeni 3D oferuje bardzo atrakcyjne prędkości przy niższym zapotrzebowaniu na moc względem dobrze znanych, konkurencyjnych rozwiązań. Jednak podobnie jak to było w przypadku pierwszej generacji, również aktualna - druga, zmaga się z dwoma poważnymi problemami. Mowa oczywiście o wysokim koszcie produkcji i bardzo niskim uzysku, co dla komputerowych hobbystów...
Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 5070 już dostępna w cenie poniżej MSRP. Coraz tańszy jest również RTX 5070 Ti
AMD Radeon RX 9070 XT sprzedaje się 10 razy lepiej niż GeForce RTX 5080. A przynajmniej tak wynika z danych sklepu MindFactory
Test karty graficznej MSI GeForce RTX 5060 Ti Gaming 16 GB - Więcej pamięci graficznej, jednak czy proporcjonalnie do wydajności?
Linux Mint vs Windows 11 vs Fedora - który system jest lepszy do gier, pracy i sztucznej inteligencji? Test z NVIDIA GeForce RTX 4090
Serwis PurePC idzie z duchem czasu i oddaje się w ręce sztucznej inteligencji. Szykujcie się na jeszcze więcej newsów i artykułów!