TSMC: sytuacja z niedoborem chipów poprawi się dopiero za kilka lat. Intel twierdzi podobnie
Niedawno NVIDIA oficjalnie przyznała, że przez większość 2021 roku niedobór chipów będzie dawać się we znaki, a co za tym idzie – będzie bardzo trudno kupić upragnioną kartę graficzną GeForce RTX 3000. To mogła być bardzo optymistyczna wizja, chociaż co prawda Samsung – według wcześniejszych, nieoficjalnych doniesień – nie ma takich problemów z produkcją jak TSMC (ang. Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). Teraz właśnie głos w sprawie niedoboru chipów zabrał jeden z czołowych kontraktowych producentów półprzewodników. Niestety, nie mamy dobrych wieści… problemy będą trwać jeszcze lata. Tak, dobrze czytacie, TSMC raczej nie prognozuje, że w 2022 roku będzie lepiej niż w tym roku, co odbije się na całym rynku elektroniki.
TSMC przyznało otwarcie, że problemy z dostępnością chipów nie zakończą się w 2022 roku – sytuacja ma zacząć poprawiać się dopiero w 2023 roku. W podobnym tonie o sprawie wypowiedział się szef Intela.
NVIDIA oficjalnie potwierdza, że problemy z dostępnością kart graficznych GeForce RTX 3000 potrwają do końca 2021 roku
Mimo pandemii i problemów z produkcją chipów TSMC nie może narzekać na przychody, które wzrosły w pierwszym kwartale tego roku o ponad 25% (rok do roku), na co największy wpływ miały smartfony i HPC. Producent zamierza zwiększyć swoje moce przerobowe, przeznaczając na ten cel dodatkowe 30 miliardów dolarów, co jest wręcz konieczne. Według TSMC niedobór chipów będzie nadal trwał w 2022 roku i zacznie zmniejszać się dopiero w 2023 roku. Choć fabryki działały w minionym kwartale na ponad 100%, to firma nie była w stanie zrealizować wszystkich zamówień i nie przewiduje rychłej poprawy.
TSMC nie jest w stanie też szybko odpowiedzieć na tak ogromny popyt, ponieważ wykupienie ziem, zbudowanie fabryk, zaopatrzenie w odpowiedni sprzęt produkcyjny, instalacja narzędzi i uruchomienie zakładów – to wszystko zajmie lata. Szef firmy przyznał jednak, że rozpoczął się proces budowania nowych obiektów i ma nadzieję, że w 2023 roku uda się nieco zwiększyć moce przerobowe. Intel wtóruje TSMC – o sprawie wypowiedział się nowy prezes Intela, Pat Gelsinger, który przyznał na łamach The Washington Post, że choć można podjąć krótkoterminowe działania, by lepiej zaspokoić popyt, to de facto miną lata, zanim uda się nadrobić braki, a na poszerzenie zdolności produkcyjnych potrzeba właśnie kilku lat.
ASUS: dostawy układów NVIDIA Ampere dla GeForce RTX 3000 zmalały w pierwszym kwartale 2021 roku. Jest coraz gorzej
Sytuacji w TSMC nie pomaga też pogłębiający się problem niedoboru wody na Tajwanie oraz ostatnio także awarie prądu w fabryce odpowiedzialnej za produkcję półprzewodników w 12-nanometrowym wymiarze technologicznym lub wyższym, czyli jednym z wielu, jakimi zajmuje się producent (są one wykorzystywane przede wszystkim w branży motoryzacyjnej), a już bez tego od miesięcy mówi się o (również pogłębiającym się) kryzysie. Przyniosą one milionowe straty. Wszystko wskazuje, że sytuacja z chipami, a co za tym idzie – z dostępnością m.in. konsol PlayStation 5 i Xbox Series X/S, procesorów AMD Ryzen, kart graficznych AMD Radeon RX 6000 czy różnego rodzaju smartfonów nie będzie zbyt różowo (z usług TSMC korzystają np. Apple czy Qualcomm). Odbija się to znacząco także na rynku motoryzacyjnym.
Powiązane publikacje

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
36
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
187
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90
AMD Radeon RX 9070 GRE został oficjalnie zaprezentowany w Chinach - Potwierdzono specyfikację i cenę karty RDNA 4
57