badania i rozwój
IBM patentuje druk 4D, wykorzystujący materiały z pamięcią kształtu oraz algorytmy sztucznej inteligencji

Druk 3D towarzyszy nam już od dłuższego czasu, umożliwiając nie tylko tworzenie drobnych elementów w domowych warunkach i produkcję skomplikowanych komponentów obudów, ale także drukowanie sztucznych organów oraz syntetycznej skóry. Teraz IBM opatentował technologię, którą określił mianem druku 4D. W rzeczywistości jednak ma ona niewiele wspólnego z dotychczasowym rozumieniem druku 3D, choć jeżeli się upowszechni, może okazać się przełomowa.
TSMC zainwestuje dodatkowe 100 miliardów dolarów w Stanach Zjednoczonych, aby rozbudować swoje moce produkcyjne

Stany Zjednoczone od pewnego czasu podejmują działania mające na celu przywrócenie produkcji półprzewodników na swoim terytorium. W ramach tych działań ogłoszono ustawę Chips and Science Act, która oferuje liczne korzyści dla firm technologicznych. Jednak wraz z inauguracją prezydenta Donalda Trumpa, inicjatywy te nabrały jeszcze większego tempa. Dowodem na to jest ogłoszenie przez tajwańską firmę TSMC planu inwestycji w wysokości 100 miliardów dolarów.
NVIDIA deklasuje AMD w wydatkach na badania i rozwój. Jest to możliwe dzięki rekordowym wynikom finansowym

Producenci kart graficznych i akceleratorów AI muszą nieustannie inwestować w badania i rozwój. To właśnie dzięki wieloletnim wydatkom tego typu NVIDIA zawdzięcza swój obecny sukces. Trafne decyzje rozwojowe przekładają się wcześniej czy później na wyższe przychody, co z kolei pozwala jeszcze bardziej zwiększyć budżet tego działu. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia w przypadku NVIDII. Niestety AMD musi pogodzić się na razie z rolą drugoplanową.
Huawei inwestuje w centrum, które zajmie się opracowaniem zaawansowanych narzędzi do produkcji chipów

Znaczącą barierą w rozwoju chińskiej branży półprzewodników są restrykcje, które uniemożliwiają pozyskanie zaawansowanego sprzętu do produkcji chipów. Jest to w sposób szczególny widoczne w przypadku narzędzi EUV, do których Państwo Środka nie ma na razie w ogóle dostępu. Zaradzić tej sytuacji mają między innymi inwestycje firmy Huawei. Podmiot buduje centrum badawczo-rozwojowe, które będzie pracowało nad chińskimi alternatywami dla EUV.
SK hynix podpisało ważną umowę ramową z TSMC na potrzeby badań i produkcji pamięci HBM4

Pamięć HBM, choć wcześniej stosowana była również w konsumenckich układach, obecnie stanowi główny typ pamięć VRAM dla układów profesjonalnych oraz chipów wykorzystywanych w sztucznej inteligencji. Sk hynix ogłosiło, że podpisało kluczową umowę badawczo-rozwojową z tajwańskim TSMC. Ta współpraca ma na celu wprowadzenie licznych ulepszeń w produkcji stosów pamięci HBM4, co m.in. ma przyczynić się do poprawy ich parametrów końcowych.
Samsung zdradza odległe plany na przyszłość, pamięć HBM będzie szybka niczym światło

Od kiedy ludzkość zrozumiała, że można zmieniać elektrony w fotony, a światło w prąd elektryczny nasze życie stało się po prostu lepsze. Nie tylko za sprawą tak prostych urządzeń jak żarówki, ale również tych bardziej skomplikowanych jak fotodiody i fototranzystory, bez których nie istniałyby panele fotowoltaiczne czy światłowody. Samsung jednak postanowił, wznieć tę technologię na jeszcze wyższy poziom, opracowując rozwiązania z zakresu fotoniki dla pamięci HBM.
Sony z imponującymi wydatkami na branżę gier wideo. Japońska firma chce być przez lata głównym konkurentem Microsoftu

Sprawa przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft jest ciągle otwarta, ale w ostatnim czasie wydana została ważna decyzja przez amerykański sąd, która prawdopodobnie doprowadzi do pomyślnego sfinalizowania transakcji. To sprawia, że największy konkurent Microsoftu na płaszczyźnie gier wideo – firma Sony – będzie musiała odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Japońskie przedsiębiorstwo już teraz planuje pokaźne inwestycje w tę branżę.
Elizabeth Holmes nie uniknie kary za oszukanie inwestorów przy start-upie Theranos. Z końcem maja musi stawić się w więzieniu

Niektóre z zapowiadanych przez inwestorów innowacji okazują się być wielkim fiaskiem, inne - z góry zaplanowanym oszustwem. Często nawet trudno rozróżnić te dwa przypadki, w związku z tym musi o tym zadecydować pozostający pod presją inwestorów oraz opinii publicznej sąd. Historie tego rodzaju - poza rozgłosem medialnym - pouczają o cienkiej granicy między geniuszem nauki a geniuszem marketingu.
Neuralink wciąż nie dla człowieka. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków odrzuciła wniosek o dopuszczenie do badań klinicznych

Neuralink uchodzi za jeden z ciekawszych projektów w portfolio imperium Elona Muska. Zajmuje się tworzeniem wszczepialnych interfejsów mózg-maszyna, co może stanowić skuteczne remedium na sytuacje dotychczas nieuleczalne, takie jak niektóre rodzaje ślepoty czy paraliżu. Potencjał takich urządzeń budzi również niepokoje. Wizja implantów wszczepionych w organizm jest przecież jednym z najczęstszych tropów Sci-Fi. Na razie to wciąż odległa perspektywa.
Intel podzielił się wynikami finansowymi za trzeci kwartał roku 2021 - dział Client Computing Group poniżej oczekiwań

Giganci branżowi mają do siebie, że co kwartał publikują raporty finansowe, dzięki którym możemy zobaczyć jaka dana firma radzi sobie w każdym kolejnym kwartale roku. Często także omawiamy wyniki finansowe takich firm jak NVIDIA, AMD czy Intel, które naszej branży są nam najbliższe. Najnowszym zestawieniem finansowym podzieliła się właśnie firma Intel, znana z kolejnych rekordowych przychodów, ujawnianych praktycznie co kwartał. Producent z główną siedzibą z Santa Clara omówił szczegółowo...
Intel podzielił się wynikami finansowymi za pierwszy kwartał roku 2021 - jak poradził sobie dział Client Computing Group?

Giganci branżowi mają do siebie, że co kwartał publikują raporty finansowe, dzięki którym możemy zobaczyć jaka dana firma radzi sobie w każdym kolejnym kwartale roku. Często także omawiamy wyniki finansowe takich firm jak NVIDIA, AMD czy Intel, które naszej branży są nam najbliższe. Najnowszym zestawieniem finansowym podzieliła się właśnie firma Intel, znana z kolejnych rekordowych przychodów, ujawnianych praktycznie co kwartał. Producent z główną siedzibą z Santa Clara omówił szczegółowo...
NVIDIA przeznacza ponad 31% przychodów na badania i rozwój

Podzespoły komputerowe nie spadają na Ziemię z kosmosu - każdy produkt musi najpierw przejść długi proces rozpoczynający się oczywiście od planowania, a kończący się na wprowadzeniu go do sprzedaży. Debiut na rynku to jeszcze nie koniec zabawy... Trzeba uruchomić wielką machinę marketingową, która zwiększy sprzedaż i pozwoli na uzyskanie zadowalającej opłacalności. Porzućmy jednak wszelkie sprawy niezwiązane bezpośrednio z rozwojem układów elektronicznych i skupmy się na fazie badań oraz...
Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 5070 już dostępna w cenie poniżej MSRP. Coraz tańszy jest również RTX 5070 Ti
AMD Radeon RX 9070 XT sprzedaje się 10 razy lepiej niż GeForce RTX 5080. A przynajmniej tak wynika z danych sklepu MindFactory
Test karty graficznej MSI GeForce RTX 5060 Ti Gaming 16 GB - Więcej pamięci graficznej, jednak czy proporcjonalnie do wydajności?
Linux Mint vs Windows 11 vs Fedora - który system jest lepszy do gier, pracy i sztucznej inteligencji? Test z NVIDIA GeForce RTX 4090
Serwis PurePC idzie z duchem czasu i oddaje się w ręce sztucznej inteligencji. Szykujcie się na jeszcze więcej newsów i artykułów!