placówka
IBM zamyka swoje ośrodki badawczo-rozwojowe w Chinach. Głównym powodem nie jest jednak konflikt tego kraju z USA

Napięte relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami oddziałują także na sferę biznesową obu krajów. Nie zawsze jednak jest to główna przyczyna, dla której amerykańskie przedsiębiorstwa wycofują się z Państwa Środka. IBM zapowiedział właśnie likwidację swoich placówek badawczo-rozwojowych w tym kraju. Choć wpływu czynników geopolitycznych całkowicie wykluczyć nie można, to powody tej decyzji mają najprawdopodobniej nieco inną naturę.
TSMC w przeciągu kilku tygodni rozpocznie budowę swojej pierwszej fabryki półprzewodników w Europie

TSMC buduje lub wkrótce rozpocznie budowę kilku ośrodków produkcyjnych poza Tajwanem. Nowe fabryki powstaną w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Na liście znajduje się także placówka w Europie. Niemiecki ośrodek będzie pierwszym tego typu przedsięwzięciem TSMC na Starym Kontynencie. Główna faza projektowania dobiegła już końca, a rozpoczęcia budowy należy spodziewać się w przeciągu kilku najbliższych tygodni.
Huawei inwestuje w centrum, które zajmie się opracowaniem zaawansowanych narzędzi do produkcji chipów

Znaczącą barierą w rozwoju chińskiej branży półprzewodników są restrykcje, które uniemożliwiają pozyskanie zaawansowanego sprzętu do produkcji chipów. Jest to w sposób szczególny widoczne w przypadku narzędzi EUV, do których Państwo Środka nie ma na razie w ogóle dostępu. Zaradzić tej sytuacji mają między innymi inwestycje firmy Huawei. Podmiot buduje centrum badawczo-rozwojowe, które będzie pracowało nad chińskimi alternatywami dla EUV.
NVIDIA i AMD mocno stawiają na Tajwan. Na wyspie powstaną kolejne ośrodki badawczo-rozwojowe tych firm

Tajwan ma aktualnie na tyle silną pozycję, że zachodnie firmy technologiczne coraz częściej spoglądają na ten obszar jako na potencjalne miejsce inwestycji. Nie przeszkadza im w tym nawet zagrożenie ze strony Chin, które marzą o włączeniu wyspy do swojego terytorium. NVIDIA i AMD podjęły decyzję o budowie na Tajwanie nowych ośrodków badawczo-rozwojowych, które zajmą się między innymi pracami na przyszłymi technologiami AI.
Intel chwali się, że fabryka w Niemczech będzie najbardziej zaawansowanym ośrodkiem produkcyjnym firmy na świecie

Fabryka Intela w Magdeburgu jest jednym z kroków Intela na drodze do dywersyfikacji produkcji chipów. Głównym celem jest zmniejszenie zależności firmy i rynku nowych technologii od regionu Dalekiego Wschodu. Jak przekonuje Pat Gelsinger, CEO amerykańskiej firmy, ośrodek w Niemczech będzie najbardziej zaawansowaną placówką produkcyjną Intela, jaka kiedykolwiek powstała. Wynika z tego rownież, że spółka ma dalekosiężne plany odnośnie tej fabryki.
Test wydajności DOOM: The Dark Ages - Path Tracing to piekielne wymagania sprzętowe. Porównanie wydajności i jakości grafiki
AMD Radeon RX 9070 XT - modele z pamięciami GDDR6 od Samsunga są trochę wolniejsze od tych z modułami od SK hynix
Jaki komputer do gier kupić? Polecane zestawy komputerowe na lipiec 2025. Komputery gamingowe w różnych cenach
Karty graficzne AMD Radeon RX 9000 w cenach blisko MSRP. Sytuacja architektury RDNA 4 wygląda już dużo lepiej
NVIDIA GeForce RTX 5070 SUPER oraz GeForce RTX 5070 Ti SUPER - Nadchodzą lepiej wyposażone karty graficzne Blackwell