SBC
Sennheiser ACCENTUM Wireless - bezprzewodowe słuchawki nauszne, wyróżniające się długim czasem pracy na baterii

Sennheiser to dość znana i lubiana niemiecka marka zajmująca się sprzętem audio zarówno tym dla profesionalistów jak i dla zwykłych konsumentów. Teraz producent zaprezentował nowe bezprzewodowe słuchawki nauszne ACCENTUM Wireless, które nie tylko mają postawić na długość pracy na baterii, ale również być nieco tańszą propozycją w stosunku do topowych MOMENTUM 4, lecz dalej trzymającą wysoki poziom odtwarzanego dźwięku.
Orange Pi Zero 2W - pojawiła się najlepsza alternatywa dla Raspberry Pi Zero 2 W. Duże możliwości i ponownie niska cena

Orange Pi nie zwalnia tempa i wprowadza na rynek kolejny model komputera jednopłytkowego - tytułowy Zero 2W. SBC jest bezpośrednią odpowiedzią na trochę przestarzałą, acz nadal popularną płytkę Raspberry Pi Zero 2 W. Mimo że sytuacja na rynku omawianych "mini komputerów" się poprawia, to "malinki" nie oferują już tak korzystnych cenowo podzespołów, jak wybijająca się w ostatnim czasie firma Orange Pi. Tym razem otrzymamy niewielką płytkę, która mimo wszystko nadal będzie miała świetny stosunek...
Creative Outlier Free+ - test słuchawek z przewodnictwem kostnym. Stała świadomość dźwięków dochodzących z otoczenia

Marka Creative znana jest przede wszystkim z produkcji sprzętów multimedialnych, a więc głośników, czy słuchawek. Na początku marca tego roku firma wprowadziła do oferty dwa modele słuchawek (Outlier Free i Outlier Free Pro), których funkcjonowanie opiera się na technologi przewodnictwa kostnego. Chwilę później na rynek trafiły ulepszone modele ze znaczkiem "+", które mogą nam zaoferować dodatkowe wersje kolorystyczne oraz możliwość regulacji zauszników. Tak się składa, że dziś na nasz redakcyjny...
Sony SRS‑XB100 - niepozorny głośnik bezprzewodowy, który może cię zaskoczyć swoimi możliwościami oraz czasem pracy

Do grona niewielkich bezprzewodowych głośników, które z powodzeniem sprawdzą się w plenerze, dołączył właśnie model Sony SRS‑XB100. Urządzenie było wcześniej dostępne w niektórych rejonach świata, jednak dopiero teraz wkroczyło oficjalnie na rynek europejski. Mimo swoich miniaturowych wymiarów głośnik może się pochwalić długim czasem pracy na akumulatorze oraz całkiem przyzwoitą jakością dźwięku (na podstawie zagranicznych komentarzy produktu).
Edifier TWS1 Pro 2 - dokanałowe słuchawki doczekały się ANC, jednak nie wszystkie zmiany wyszły na dobre

Edifier będący coraz bardziej znanym producentem urządzeń audio, wprowadził właśnie do sprzedaży kolejną generację słuchawek dokanałowych Edifier TWS1 Pro oznaczoną numerem 2. Poprzednik zebrał całkiem dobre opinie od nabywców - w głównej mierze był chwalony za swój stosunek ceny do możliwości, a przy tym dobrą jakość wykonania. Tegoroczny model ma oczywiście kilka usprawnień, niestety zaliczył również regres w niektórych aspektach.
Orange Pi 3B - komputer jednopłytkowy z nawet 8 GB pamięci RAM oraz 256 GB pamięci eMMC w śmiesznie niskiej cenie

Orange Pi nie przestaje zaskakiwać i wprowadza do sprzedaży kolejny model komputera jednopłytkowego (tytułowy Orange Pi 3B), którego stosunek ceny do możliwości jest wręcz niespotykany nigdzie indziej. Z pewnością można powiedzieć, że firma produkuje obecnie najbardziej opłacalne SBC na rynku. Omawiana płytka charakteryzuje się sporą funkcjonalnością i opcjami rozbudowy, obsługą wielu systemów, złączem M.2 oraz wbudowaną pamięcią eMMC.
AAEON UP 7000 - komputer jednopłytkowy z procesorami z rodziny Intel Alder Lake-N oraz 8 GB pamięci RAM

Tajwańska firma AAEON, która swoją działalnością obejmuje już niemal cały świat, zaprezentowała kolejne wersje komputera jednopłytkowego ze swojej linii UP 7000. Wszystkie poprzednie modele z tej serii opierają się na procesorach Intel Atom, natomiast nie są one już produkowane, gdyż zastąpiono je nową rodziną Intel Alder Lake-N. To właśnie na niej oparte są nowo wprowadzone SBC. Możemy liczyć na całkiem dobrą cenę i sporą funkcjonalność - jednak nie obyło się bez mniejszych wad.
Raspberry Pi nareszcie odbija się od dna. Dzięki zwiększonej produkcji SBC możemy liczyć na korzystniejsze ceny

Ciężkie czasy związane z niedoborem półprzewodników zdają się powoli stabilizować. Dodatkowo sporo firm oraz instytucji cały czas stara się poprawić istniejącą sytuację na świecie. Okres pandemii był bardzo nieprzychylny pod wieloma względami i z pewnością do tego aspektu można zaliczyć również rynek SBC, a w szczególności Raspberry Pi. Nareszcie możemy dostrzec odwrotny trend, a ceny niektórych modeli "malinki" spadają do katalogowych. Rzecz jasna nie w Polsce.
Creative Outlier Free+ i Outlier Free Pro+ - słuchawki z technologią przewodnictwa kostnego, przeznaczone dla aktywnych osób

Marka Creative znana jest przede wszystkim z produkcji sprzętów multimedialnych, a więc głośników, czy słuchawek. Na początku marca tego roku (2023 r.) firma wprowadziła do oferty dwa modele słuchawek (Outlier Free i Outlier Free Pro), których funkcjonowanie opierało się na technologi przewodnictwa kostnego. Teraz na rynek trafiły ulepszone modele z dopiskiem "+", które mogą nam zaoferować dodatkowe wersje kolorystyczne oraz możliwość regulacji zauszników.
Orange Pi Zero3 - nareszcie komputer jednopłytkowy w odpowiedniej cenie. Tak tanio jeszcze nie było

Trudno w to uwierzyć, ale ceny małych komputerów jednopłytkowych zdają się powoli wracać na swój pierwotny poziom. Zaprezentowana właśnie Orange Pi Zero3 jest jedną z najlepiej wycenionych płytek w ciągu ostatnich lat, w których to mogliśmy się spotkać z bardzo zawyżonymi cenami (szczególnie przy SBC pokroju Raspberry Pi). Trzecia odsłona w swoim pułapie cenowym nie ma zbyt wielu rywali - jej stosunek ceny do możliwości stoi na bardzo wysokim poziomie.
Denon PerL oraz Perl Pro - seria bezprzewodowych słuchawek z obsługą kodeka aptX Lossless oraz Massimo AAT

Japońskie przedsiębiorstwo Denon znane z produkowania sprzętów audio oraz audio-wideo zaprezentowało nową linię słuchawek bezprzewodowych (TWS) o nazwie PerL. Oparte są one na słuchawkach firmy Nura, a dokładniej na modelu NuraTrue Pro. Współpraca obu tych firm ma zaowocować słuchawkami ze spersonalizowaną technologią dźwięku, które dodatkowo wspierają kodek audio Qualcomm aptX Lossless. Dostępna jest także bardziej okrojona opcja bez dopisku Pro.
Unihiker - komputer jednopłytkowy z zintegrowanym dotykowym wyświetlaczem. Alternatywa dla Raspberry Pi w korzystnej cenie

Sytuacja na rynku komputerów jednopłytkowych zaczyna się w końcu powoli poprawiać. Choć nadal nie jesteśmy w stanie nabyć Raspberry Pi nawet w premierowej kwocie, to w sprzedaży pojawia się coraz więcej konkurencyjnych rozwiązań, które nierzadko są w stanie zaoferować nam dużo więcej w niższej kwocie. Tak właśnie jest z tytułowym SBC, jakim jest Unihiker. Wraz z tą małą drukowaną płytką w pakiecie otrzymamy ekran dotykowy, a to wszystko okraszone przyzwoitą ceną.
Hackboard 2 - przyzwoicie wyceniony komputer płytkowy ze wsparciem dla Windowsa 11 oraz procesorem firmy Intel

Hackboard jest stosunkowo nowym graczem na rynku komputerów płytkowych - jego początki sięgają bowiem lutego 2020 roku. W wielu krajach żyje się dość biednie i nie każdy może pozwolić sobie na zakup komputera. Omawiana firma chce to zmienić, produkując przystępne cenowo SBC z systemem Windows oraz procesorami Intela na pokładzie. Trzeba przyznać, że Hackboard 2 jest jednym z najtańszych rozwiązań tego typu i dla wielu może stanowić pełnoprawny komputer.
FriendlyELEC NanoPC-T6 - komputer płytkowy z procesorem Rockchip RK3588, slotem microSIM oraz złączem mini PCIe

Ostatnio na rynku jest swoisty wysyp komputerów płytkowych opartych na procesorze Rockchip RK3588. Dosłownie wczoraj na łamach PurePC przedstawione były dwie płytki z tym układem na pokładzie, a już na horyzoncie widać kolejną. Również tym razem za produkcję odpowiada chińska firma - FriendlyELEC. Model NanoPC-T6 najbardziej wyróżnia się zastosowaniem sporej ilości portów oraz złącz (w tym M.2) oraz relatywnie niską ceną w porównaniu z bezpośrednią konkurencją.
Orange Pi 5 Plus - najnowszy SBC producenta otrzyma nawet 16 GB pamięci RAM oraz podwójny 2,5-gigabitowy port Ethernet

Do sprzedaży już za moment trafi kolejny komputer jednopłytkowy od firmy Shenzhen Xunlong Software. Orange Pi 5 Plus to trzeci, a zarazem ostatni model z tej serii. Tym razem również będziemy mieli do czynienia z dość wydajną "płytką", ponieważ zasili ją 8-rdzeniowy procesor, który dopełni nawet 16 GB pamięci RAM. Otrzymamy dostęp do całkiem wielu portów i złącz oraz 40 cyfrowych pinów GPIO. Jednym z największych plusów tego sprzętu, może się jednak okazać cena.
Banana Pi BPI-W3 - jednopłytkowy komputer z procesorem Rockchip RK3588 oraz 8 GB pamięci RAM trafił do sprzedaży

Na rynku pojawił się właśnie nowy komputer płytkowy od firmy Guangdong Bipai Technology, która zajmuje się stricte tworzeniem oraz dystrybucją Banana Pi. Model o oznaczeniu BPI-W jest skierowany do bardziej przemysłowego zastosowania, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, aby go wykorzystać do swoich projektów. Na pokładzie znajdziemy całkiem wydajny 8-rdzeniowy procesor, gniazdo M.2 czy też 40 pinów GPIO. Jednak SBC może nam zaoferować znacznie więcej.
Orange Pi 5B - zaktualizowana wersja płytki SBC nareszcie jest w stanie obsłużyć łączność bezprzewodową

Konkurencyjny komputer płytkowy dla Raspberry Pi - Orange Pi - właśnie doczekał się nowej odsłony. Orange Pi słynie z tego, że jest tańszą alternatywą dla najpopularniejszego SBC. Nowy model wprowadza obsługę łączności bezprzewodowej Bluetooth 5.0 wraz z technologią BLE (Bluetooth Low Energy) oraz szóstą generację standardu Wi-Fi. Niestety wraz z usprawnieniami, wersja z końcówką "B" zaliczyła również pewien "downgrade".
DFI PCSF51 - mały komputer płytkowy z wydajnym procesorem z serii AMD Ryzen Embedded R2000

Tajwańska firma DFI specjalizuje się w produkowaniu płyt głównych, komputerów oraz innych komponentów dla przemysłowego zastosowania. Działa na rynku już ponad 40 lat i zdążyła zdobyć kilka nagród. Jako że zaczynają się coroczne targi branżowe Embedded World 2023, DFI zaprezentował swój nowy komputer płytkowy. Jak jednak można się domyślić, nie jest to kolejny "zwyczajny" SBC. PCSF51 dosłownie miażdży obecne rozwiązania pod względem wydajności.
BeaglePlay - nowa platforma komputerowa od BeagleBoard.org dostępna do kupienia globalnie. Kolejny konkurent Raspberry Pi

BeagleBoard.org to amerykańska organizacja non-profit z siedzibą w Michigan, która powstała w 2008 roku. Od dłuższego czasu zajmuje się produkcją własnych platform komputerowych i na swoim koncie ma już wiele różnych modeli płytek SBC. To, co wyróżnia firmę to szerokie zastosowanie ich sprzętu oraz możliwości rozbudowy. Najnowsza płytka BeaglePlay z uwagi na swoją specyfikację i funkcjonalność śmiało może konkurować z Raspberry Pi 4.
Urve Board Pi - polski konkurent dla Raspberry Pi właśnie nadszedł. Ma co najmniej jednego asa w rękawie

Mimo że Raspberry Pi nadal jest jednym z najpopularniejszych komputerów jednopłytkowych (SBC), to od czasów pandemii wciąż zmaga się z problemem dostępności. Jeśli uda nam się znaleźć jakikolwiek model to i tak cena jest dużo wyższa niż pierwotna. Na szczęście nadal jest sporo firm oferujących alternatywy dla tego rozwiązania. Jedną z nich jest nasza rodzima Eveo. Właśnie do sprzedaży trafił wspomniany model Urve Board Pi.
SCL6 - szykuje się mała rewolucja na rynku kodeków Bluetooth. Jakość studyjna audio coraz bliżej

Dla osób, które uwielbiają słuchać muzykę bezprzewodowo w bardzo dobrej jakości, nie istnieje zbyt wiele rozwiązań, Cieszy jednak fakt, że kolejne firmy starają się ulepszyć obecną technologię w taki sposób, żeby zadowolić nawet tych najbardziej wymagających. Nadszedł właśnie taki moment. Do kodeków audio, w których jakość odtwarzanego dźwięku zbliża się do oryginalnego utworu (Hi-Res Audio), dołączył właśnie SCL6. I jak się okazuje, ma naprawdę sporo do zaoferowania.
Kodeki audio w smartfonach. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o SBC, AAC, aptX, aptx HD i LDAC

Wiekiem powoli zbliżam się do czterdziestki, co oznacza, że miałem okazję korzystać z nośników audio uważanych powszechnie za archaiczne. Kasety magnetofonowe wyparły płyty winylowe, choć te do dziś mają swoich zwolenników. Rewolucję przyniosły płyty CD, natomiast nie oferowały tak dużej swobody jak – niestety ograniczony – cyfrowy format MP3. Niemniej, to właśnie od „empetrójek” zaczęła się współczesna historia odtwarzania muzyki. Dziś, również one uważane są relikt przeszłości....
Axzez Interceptor - Niewielka płyta główna za 99 USD dla Raspberry Pi CM4, która idealnie nadaje się na domowy NAS lub switch

Platformy komputerowe z serii Raspberry Pi towarzyszą nam od 2012 roku i od tego czasu zyskały popularność na całym świecie. Są małe, proste w obsłudze i tanie. Tym samym cieszą się uznaniem zarówno majsterkowiczów i entuzjastów, jak i sprawdzają się w krajach rozwijających jako podstawowe komputery do nauki, internetu czy konsumpcji treści. Obok tradycyjnych Malinek zdążyło się pojawić nieco więcej bardziej egzotycznych, wyspecjalizowanych rozwiązań. Jednym z nich jest Raspberry Pi Compute...
Raspberry Pi Zero 2 W - Premiera odświeżonej, miniaturowej Malinki z czterordzeniowym procesorem

Raspberry Pi to jednopłytkowe komputery (SBC), które zyskały popularność na całym świecie. Świetnie sprawdzają się jako platformy dla entuzjastów i majsterkowiczów, do nauki w szkołach oraz jako podstawowe komputery w krajach rozwijających się. Mają one całe zatrzęsienie plusów - niska cena, niewielkie wymiary oraz ogromne wsparcie społeczności. Oczywiście nie są to demony wydajności. Raspberry Pi Foundation postanowiło odświeżyć jeden ze swoich mniejszych produktów, a w efekcie otrzymaliśmy...
Problemy z dostawami dotykają rynek SBC. Wzrośnie cena Raspberry Pi 4 i spadnie dostępność modelu Raspberry Pi 3B+

Kolejne miesiące mijają, a pandemia COVID-19 trwa w najlepsze. Rzutuje to na dostępność półprzewodników, zwłaszcza, gdy kraje się w nich specjalizujące zamykają się w ramach lockdownów. Ma to bezpośredni wpływ na wiele różnych branż z komputerami czy motoryzacją na czele. Obecnie na nowy samochód trzeba czekać wiele miesięcy, a ludzie odsprzedają swoje miejsca w kolejkach. Wygląda na to, że również rynek SBC dotyka ta sytuacja. Raspberry Pi Foundation poinformowało właśnie o swoich problemach...
Rapsberry Pi Pico - Premiera miniaturowego komputera SBC. Znamy pełną specyfikację i polską cenę

Raspberry Pi od brytyjskiej fundacji to urządzenie, które kojarzy chyba każdy entuzjasta nowych technologii oraz czytelnik PurePC. Brytyjczycy w 2012 roku spopularyzowali komputery typu SBC na całym świecie, tworząc świetną platformę dla majsterkowiczów lub odpowiednik tanich komputerów do krajów rozwijających się. W niewielkiej cenie można zacząć zabawę z elektroniką, programowaniem czy obsługą Linuksa. Dzisiaj ma miejsce premiera kolejnej "malinki". Mowa o miniaturowym modelu Rapsberry Pi Pico...
Creative BT-W3: Nadajnik audio z Bluetooth 5.0 i kodekiem aptX HD

Marka Creative ogłosiła wprowadzenie na rynek nowego nadajnika audio Creative BT-W3 ze złączem USB-C, który obsługuje łączność Bluetooth 5.0 i wysokiej jakości kodeki audio, takie jak aptX Low Latency i aptX HD, które zapewniają lepszą jakość dźwięku dla gier, filmów, muzyki i komunikacji głosowej. Zestaw Creative BT-W3 to także mikrofon analogowy 3,5 mm do obsługi komunikacji głosowej. Jakie nowości względem modeli BT-W2 otrzymujemy w debiutującym urządzeniu? Chociażby to, że użytkownicy...
Raspberry Pi 4 B - Nowy model z 8 GB pamięci RAM LPDDR4

"Malinki" chyba nie trzeba przedstawiać nikomu, kto uważa się za pasjonata nowych technologii. Bez zbędnego przesadzania śmiało można powiedzieć, że Raspberry Pi zdecydowanie spopularyzowało komputery jednopłytkowe, zarażając przy tym masę osób miłością do majsterkowania i programowania. Prócz tego to świetne, bo tanie i energooszczędne platformy do nauki w krajach rozwijających się. Pierwszy model towarzyszy nam od lutego 2012 roku, a w między czasie pojawiło się sporo nowszych i mniejszych...
DFI GHF51: komputer wielkości Raspberry Pi z układem AMD Ryzen

Komputery jednopłytkowe, zwane w skrócie z języka angielskiego SBC, cieszą się sporą popularnością wśród entuzjastów i majsterkowiczów. Chociaż dostępne były na rynku od dawna, to brytyjskie Raspberry Pi ze swoją niską ceną i dużym wsparciem przyczyniły się do zainteresowania tym rynkiem przez innych producentów. Dzisiaj skupimy się na legendarnej firmie DFI, która postanowiła zaprezentować swoją wizję tego typu urządzenia. Jest ona o tyle wyjątkowa, że na laminacie wielkości karty kredytowej...
Rock Pi X - Komputer à la Raspberry Pi z procesorem Intela

O niewielkich komputerach jednopłytkowych (SBC) w postaci Raspberry Pi słyszał na przestrzeni ostatnich lat chyba każdy fan nowych technologii. Malinka debiutowała na rynku już w wielu różnych wersjach, a aktualna ma oznaczenie Model 4B. Sporo osób zaraziło się dzięki niej pasją do majsterkowania, programowania lub Linuksa. Nic więc dziwnego, że wiele innych firm próbuje powtórzyć brytyjski sukces. Jedną z nich jest Rock Pi, które zaprezentowało właśnie Model X. W porównaniu do wielu innych SBC...
Hardkernel ODROID-H2 - Jednopłytkowy miniaturowy komputer

Rynek komputerów jednopłytkowych w ostatnich tygodniach ma się więcej niż dobrze. Co i rusz mamy do czynienia z kolejnymi premierami, mowa zarówno o popularnym Raspberry Pi, jego klonach jak Rock Pi, jak i urządzeniach opartych na samej Malince. Dzisiaj jednak rzucimy okiem na nieco mniej standardową propozycję SBC, która ma szansę okazać się ciekawą alternatywą dla domowego komputera. Mowa o Hardkernel ODROID-H2, który trafia wreszcie do sprzedaży w atrakcyjnej cenie. Na laminacie znajdziemy nie tylko...
Raspberry Pi 3 A+ - Nowa odsłona małej i taniej Malinki

W ostatnich dniach jest u nas całkiem głośno o niewielkich, jednopłytkowych komputerach. Pisaliśmy już o Rock Pi, czyli alternatywie dla Malinki, pisaliśmy o gotowym zestawie gamingowym do samodzielnego złożenia w postaci POCO, a teraz pora na kolejne doniesienia dotyczące samego Raspberry Pi. Znana wszystkim fundacja zaprezentowała oficjalnie i wypuściła do sprzedaży nowy model swojego urządzenia. Mowa o Raspberry Pi 3 A+, czyli wariancie zdecydowanie bardziej kompaktowym, ale niemalże równie funkcjonalnym....
Rock Pi - Nadciąga tańsza i lepsza alternatywa dla Raspberry Pi

Raspberry Pi, to urządzenie o którym słyszał chyba każdy mający chociaż najmniejszą styczność z nowymi technologiami. Ten niewielki komputerek w przystępnej cenie idealnie trafia w potrzeby zarówno domowych majsterkowiczów i zapaleńców, jak i do krajów dopiero co się rozwijających gdzie nawet najtańszy pełnoprawny zestaw jest zbyt drogi, a starsze podzespoły mają zbyt wysokie zapotrzebowanie na moc i generują wysokie koszty użytkowania. I chociaż malinka została odświeżona na początku tego...
Gigabyte GA-SBCAP3350 - swoisty konkurent dla Raspberry Pi

Trudno obecnie znaleźć fana technologii, który chociażby nie słyszał nazwy "Raspberry Pi". Ta brytyjska platforma komputerowa powstała w 2012 roku momentalnie bowiem wkupiła się w łaski wielu użytkowników. Była czymś nowym, a dodatkowo drobne rozmiary oraz równie niewielka cena stwarzały spore możliwości. Malina trafiała zarówno do krajów rozwijających się, jak i po prostu domowych majsterkowiczów oraz linuksowych zapaleńców. Nie trzeba było długo czekać na chińskie wariacje czy konkurencyjne...
Axiomtek CAPA500 - 3,5-calowa płyta główna dla Kaby Lake

Miniaturyzacja dla wielu jest zbawieniem, bowiem pozwala stworzyć jednostki które świetnie nadają się do salonu jako HTPC czy podwieszone za monitorem pełnią funkcję komputera do prac biurowych. Nowe technologie tylko ułatwiają sprawę, bowiem procesory stają się coraz wydajniejsze przy mniejszym zapotrzebowaniu na moc oraz niższej emisji ciepła, zaś zintegrowane układy graficzne radzą sobie z większą ilością zadań. A skoro premiera najnowszych procesorów Intela z rodziny Kaby Lake jest już za...
Test wydajności Cyberpunk 2077: Phantom Liberty PC. Jak bardzo Cyberpunk 2077 Patch 2.0 podnosi wymagania sprzętowe?
Test wydajności Starfield PC - Kosmiczne wymagania sprzętowe. Porównanie wydajności kart graficznych NVIDIA, AMD i Intel
Test kart graficznych AMD Radeon RX 7800 XT vs NVIDIA GeForce RTX 4070 - Wydajność bliska AMD Radeon RX 6900 XT
AMD Radeon RX 7800 XT - przetestowany w benchmarku 3DMark Time Spy, wydajność może was rozczarować
Flutter Developer - jakie wymagania i na jakie zarobki można liczyć?