Rapsberry Pi Pico - Premiera miniaturowego komputera SBC. Znamy pełną specyfikację i polską cenę
Raspberry Pi od brytyjskiej fundacji to urządzenie, które kojarzy chyba każdy entuzjasta nowych technologii oraz czytelnik PurePC. Brytyjczycy w 2012 roku spopularyzowali komputery typu SBC na całym świecie, tworząc świetną platformę dla majsterkowiczów lub odpowiednik tanich komputerów do krajów rozwijających się. W niewielkiej cenie można zacząć zabawę z elektroniką, programowaniem czy obsługą Linuksa. Dzisiaj ma miejsce premiera kolejnej "malinki". Mowa o miniaturowym modelu Rapsberry Pi Pico do zadań specjalnych. Nadaje się on idealnie do obsługi wszelakich czujników, pobierając przy tym znikome ilości energii, wydzielając niewiele ciepła i zajmując tyle miejsca co kciuk dorosłej osoby.
Jednopłytkowiec Rapsberry Pi Pico dostępny jest już w sprzedaży. Cena w polskich sklepach specjalistycznych wynosi atrakcyjne 19,90 złotych.
ASUS Tinker Board 2 i Tinker Board 2S - alternatywy dla Raspberry Pi
Rapsberry Pi Pico to nowy jednopłytkowy komputer o wymiarach 51 x 21 milimetrów. Mamy tutaj do czynienia z dwurdzeniowym mikrokontrolerem RP2040. Oparty jest on na rdzeniach ARM Cortex M0+, które pracują z taktowaniem 133 MHz. Urządzenie dysponuje 265 KB pamięci SRAM oraz 2 MB wbudowanej pamięci wewnętrznej. Prócz tego użytkownik ma do dyspozycji 26-pinowe GPIO i wbudowany czujnik temperatury. Raspberry Pi Pico dysponuje interfejsami takimi jaki 2x UART, 2x I2C, 2x SPI i do 16 kanałów PWM. Całość dopełnia złącze typu micro USB.
DFI GHF51: komputer wielkości Raspberry Pi z układem AMD Ryzen
Zasilanie może odbywać się nie tylko przez złącze micro USB (5 V), ale również z pinu VSYS napięciem w zakresie od 1,8 V do 5,5 V. Konieczne wówczas będą akumulator Li-Pol 3,7 V albo trzy baterie AA. Część logiczna Raspberry Pi Pico pracuje natomiast z napięciem 3,3 V. Zakres dopuszczalnych temperatur pracy dla urządzenia to od -20 °C do +85 °C. Rapsberry Pi Pico dostępne jest już w polskich sklepach specjalistycznych. Sugerowana cena jest atrakcyjna i wynosi tylko 19,90 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że "mała" malinka ma zupełnie inne zastosowania do zwykłej, pełnowymiarowej, a jej moc obliczeniowa jest dużo mniejsza.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4