Axzez Interceptor - Niewielka płyta główna za 99 USD dla Raspberry Pi CM4, która idealnie nadaje się na domowy NAS lub switch
Platformy komputerowe z serii Raspberry Pi towarzyszą nam od 2012 roku i od tego czasu zyskały popularność na całym świecie. Są małe, proste w obsłudze i tanie. Tym samym cieszą się uznaniem zarówno majsterkowiczów i entuzjastów, jak i sprawdzają się w krajach rozwijających jako podstawowe komputery do nauki, internetu czy konsumpcji treści. Obok tradycyjnych Malinek zdążyło się pojawić nieco więcej bardziej egzotycznych, wyspecjalizowanych rozwiązań. Jednym z nich jest Raspberry Pi Compute Module 4. A tak się składa, że firma Axzez zaprojektowała, wyprodukowała i wypuściła do sprzedaży wyjątkową płytę główną Interceptor, która zapowiada się jak świetna platforma pod domowy NAS lub switch.
Axzez Interceptor kosztuje zaledwie 99 dolarów i jest do kupienia w preorderze na oficjalnej stronie producenta. Wysyłka nastąpi w lutym 2022.
Problemy z dostawami dotykają rynek SBC. Wzrośnie cena Raspberry Pi 4 i spadnie dostępność modelu Raspberry Pi 3B+
Axzez Interceptor to zaprezentowana w ostatnich dniach "płyta główna" dla Raspberry Pi Compute Module 4. Na zielonym laminacie znajdziemy między innymi zegar czasu rzeczywistego RV3028, piny dla diod sygnalizujących i przycisku Power, dwa wyprowadzenia dla USB 2.0, standardową wtyczkę zasilającą typu ATX (24-pin), cztery 3-pinowe złącza dla wentylatorów oraz dwa 40-pinowe FFC. Całość dopełnia pięć portów SATA, za które odpowiada kontroler JMicron JMB585 (PCIe to SATA) oferujący RAID 0, 1, 5, 6 oraz 10 i tryb uśpienia/czuwania.
Układ Raspberry Pi Compute Module 4 podkręcono do zawrotnych 3 GHz. Potrzebne było jednak nietypowe chłodzenie
Panel I/O gości dwa USB 2.0 typu A, dwa pełnowymiarowe HDMI 2.0 (4K@60FPS) oraz cztery złącza RJ-45 podpięte pod kontroler Realtek RTL8367RB. Płytę Axzez Interceptor można zakupić na oficjalnej stronie producenta (KLIK!). Wyceniona została na 99 dolarów, co w przeliczeniu na złotówki i z polskim podatkiem daje około 482 złote. Trzeba pamiętać jednak, że jest to przedsprzedaż i wysyłka planowana jest dopiero na przyszły miesiąc (luty 2022 roku). Produkt objęty jest 90-dniową gwarancją producenta, która obejmuje ewentualne wady produkcyjne.
Powiązane publikacje

Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
44
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37
Colorful przygotowuje płyty główne X870 z ciekawym systemem mocującym karty graficzne w slocie PCIe
17
ASUS zaprezentował następców standardu BTF, gdzie pozbędzie się wtyczek EPS do zasilania procesora i 24-pin ATX
70