komputer jednopłytkowy
Raspberry Pi 5 - odświeżona edycja z 16 GB RAM już dostępna do kupienia. Większe możliwości w dość wysokiej cenie

Ponownie wkraczamy do segmentu komputerów jednopłytkowych, w którym to firma Raspberry Pi postanowiła zaoferować kolejną odsłonę swojego najnowszego modelu. Do tej pory na rynku dostępne były trzy warianty, a ostatni z nich był dość budżetowy, gdyż oferował tylko 2 GB pamięci RAM - przy okazji twórcom udało się wyprodukować główny chip niższym kosztem. Teraz na scenę wkracza kolejny wariant, który zaoferuje nam sporo więcej pamięci RAM, gdyż mowa o 16 GB.
Raspberry Pi Pico 2 W - nowa odsłona popularnej płytki wprowadza Wi-Fi i Bluetooth. Cena nadal na dobrym poziomie

Grono modułów z mikrokontrolerami powiększyło się właśnie o nowy model od Raspberry Pi. Mowa o ulepszonej wersji płytki z sierpnia 2024 roku, czyli stosunkowo nowej Raspberry Pi Pico 2, która otrzymała dostęp do łączności bezprzewodowej. Jest to co prawda jedyna zmiana w wariancie z dopiskiem "W" na końcu, natomiast cena nie została zbyt znacząco podniesiona. Nowość może stać się całkiem ciekawym wyborem dla majsterkowiczów do stworzenia wielu projektów.
Ekran dotykowy Raspberry Pi Touch Display 2 trafia do sprzedaży. Lepszy pod wieloma, ale nie pod każdym względem

Raspberry Pi to wciąż jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm, które zajmują się produkcją komputerów jednopłytkowych. Oczywiście oprócz nich możemy liczyć na szereg akcesoriów, które zwiększają ich możliwości. Przedsiębiorstwo ma w swojej ofercie wiele oficjalnych dodatków, do których właśnie zawitał nowy ekran dotykowy, który jest odświeżeniem wariantu z 2015 roku. Spotkamy się z wyższą rozdzielczością i smuklejszą konstrukcją, choć zrobiono też krok wstecz.
Raspberry Pi 5 - nowa odsłona popularnego SBC jest trochę tańsza, gdyż oferuje 2 GB RAM i nieco zmieniony procesor

Pod koniec września 2023 roku po przeszło 4 latach oczekiwań brytyjska organizacja Raspberry Pi Foundation zaprezentowała nową wersję swojego popularnego komputera jednopłytkowego. Raspberry Pi 5 wyróżniało się lepszą wydajnością od poprzedników, a także dostępnością interfejsu PCI Express. Niestety oferowane warianty z 4 i 8 GB pamięci RAM były stosunkowo drogie. Sytuacja trochę się poprawiła, a organizacja wprowadziła właśnie tańszą wersję z 2 GB pamięci RAM.
Raspberry Pi 5 + AMD Radeon RX 460 - popularne SBC uruchamia grę w 4K dzięki wsparciu dla PCI Express

Miniaturowy komputer, który mieści się na jednej płytce drukowanej i pozwala na tworzenie niemal nieograniczonej liczby projektów — tym mianem można określić każde SBC (Single Board Computer). Jedne z popularniejszych modeli są tworzone przez organizację Raspberry Pi Foundation. Odsłona z numerem 5 wprowadziła interfejs PCI Express, co umożliwiło każdemu podłączanie wielu kart rozszerzeń, a nawet układów graficznych. Dziś okazuje się to prostsze niż kiedykolwiek.
Orange Pi 5 Pro - nadchodzi nowa wersja popularnego SBC. Pamięć RAM w standardzie LPDDR5 oraz nieco większe możliwości

Orange Pi jest coraz bardziej rozpoznawalną marką na rynku komputerów jednopłytkowych. Firma wyróżnia się tym, że oferuje swoje produkty w dużo korzystniejszych cenach niż konkurencyjni gracze, tacy jak Raspberry Pi. Właśnie zaprezentowano nowy model — tytułowy Orange Pi 5 Pro. Kolejna edycja jest pod kilkoma względami bardziej funkcjonalna, choć nie wprowadza za sobą zbyt drastycznych zmian. Możemy liczyć na szybszą pamięć RAM i więcej portów.
Orange Pi Zero3 - najtańsza konkurencja dla Raspberry Pi na rynku. Co potrafi i czy warto kupić to SBC? Recenzja

Komputery jednopłytkowe od samego początku miały być dość przystępnymi cenowo narzędziami, o bardzo dużych możliwościach konfiguracji. Posłużyły już do stworzenia mnóstwa projektów, a ich kolejne generacje otwierały drogę do coraz większej funkcjonalności. Prym rzecz jasna wiodły płytki spod szyldu Raspberry Pi, natomiast poprzez swoisty kryzys nie tylko na tym rynku, ich zakup w początkowej cenie był sporym wyzwaniem. Z czasem sytuacja uległa znaczącej zmianie, natomiast to inne firmy wysunęły...
Raspberry Pi 5 - długo wyczekiwany model SBC nareszcie stał się dostępny. Można liczyć na spory wzrost wydajności

Od premiery ostatniej "flagowej" płytki od Raspberry Pi, czyli modelu z numerem 4, minęły już ponad 4 lata. W trakcie tego okresu zdarzyło się całkiem sporo, a wiele firm musiało się borykać z kryzysem w branży elektronicznej. Raspberry Pi nie było oczywiście wyjątkiem w tej kwestii. Z czasem konkurencja zaczęła coraz bardziej wyprzedzać "malinki", więc firma musiała w końcu podjąć jakieś kroki. Ukazała się więc kolejna odsłona, która wnosi lekki powiew świeżości do serii.
Orange Pi Zero 2W - pojawiła się najlepsza alternatywa dla Raspberry Pi Zero 2 W. Duże możliwości i ponownie niska cena

Orange Pi nie zwalnia tempa i wprowadza na rynek kolejny model komputera jednopłytkowego - tytułowy Zero 2W. SBC jest bezpośrednią odpowiedzią na trochę przestarzałą, acz nadal popularną płytkę Raspberry Pi Zero 2 W. Mimo że sytuacja na rynku omawianych "mini komputerów" się poprawia, to "malinki" nie oferują już tak korzystnych cenowo podzespołów, jak wybijająca się w ostatnim czasie firma Orange Pi. Tym razem otrzymamy niewielką płytkę, która mimo wszystko nadal będzie miała świetny stosunek...
Orange Pi 3B - komputer jednopłytkowy z nawet 8 GB pamięci RAM oraz 256 GB pamięci eMMC w śmiesznie niskiej cenie

Orange Pi nie przestaje zaskakiwać i wprowadza do sprzedaży kolejny model komputera jednopłytkowego (tytułowy Orange Pi 3B), którego stosunek ceny do możliwości jest wręcz niespotykany nigdzie indziej. Z pewnością można powiedzieć, że firma produkuje obecnie najbardziej opłacalne SBC na rynku. Omawiana płytka charakteryzuje się sporą funkcjonalnością i opcjami rozbudowy, obsługą wielu systemów, złączem M.2 oraz wbudowaną pamięcią eMMC.
AAEON UP 7000 - komputer jednopłytkowy z procesorami z rodziny Intel Alder Lake-N oraz 8 GB pamięci RAM

Tajwańska firma AAEON, która swoją działalnością obejmuje już niemal cały świat, zaprezentowała kolejne wersje komputera jednopłytkowego ze swojej linii UP 7000. Wszystkie poprzednie modele z tej serii opierają się na procesorach Intel Atom, natomiast nie są one już produkowane, gdyż zastąpiono je nową rodziną Intel Alder Lake-N. To właśnie na niej oparte są nowo wprowadzone SBC. Możemy liczyć na całkiem dobrą cenę i sporą funkcjonalność - jednak nie obyło się bez mniejszych wad.
Raspberry Pi nareszcie odbija się od dna. Dzięki zwiększonej produkcji SBC możemy liczyć na korzystniejsze ceny

Ciężkie czasy związane z niedoborem półprzewodników zdają się powoli stabilizować. Dodatkowo sporo firm oraz instytucji cały czas stara się poprawić istniejącą sytuację na świecie. Okres pandemii był bardzo nieprzychylny pod wieloma względami i z pewnością do tego aspektu można zaliczyć również rynek SBC, a w szczególności Raspberry Pi. Nareszcie możemy dostrzec odwrotny trend, a ceny niektórych modeli "malinki" spadają do katalogowych. Rzecz jasna nie w Polsce.
Orange Pi Zero3 - nareszcie komputer jednopłytkowy w odpowiedniej cenie. Tak tanio jeszcze nie było

Trudno w to uwierzyć, ale ceny małych komputerów jednopłytkowych zdają się powoli wracać na swój pierwotny poziom. Zaprezentowana właśnie Orange Pi Zero3 jest jedną z najlepiej wycenionych płytek w ciągu ostatnich lat, w których to mogliśmy się spotkać z bardzo zawyżonymi cenami (szczególnie przy SBC pokroju Raspberry Pi). Trzecia odsłona w swoim pułapie cenowym nie ma zbyt wielu rywali - jej stosunek ceny do możliwości stoi na bardzo wysokim poziomie.
Unihiker - komputer jednopłytkowy z zintegrowanym dotykowym wyświetlaczem. Alternatywa dla Raspberry Pi w korzystnej cenie

Sytuacja na rynku komputerów jednopłytkowych zaczyna się w końcu powoli poprawiać. Choć nadal nie jesteśmy w stanie nabyć Raspberry Pi nawet w premierowej kwocie, to w sprzedaży pojawia się coraz więcej konkurencyjnych rozwiązań, które nierzadko są w stanie zaoferować nam dużo więcej w niższej kwocie. Tak właśnie jest z tytułowym SBC, jakim jest Unihiker. Wraz z tą małą drukowaną płytką w pakiecie otrzymamy ekran dotykowy, a to wszystko okraszone przyzwoitą ceną.
FriendlyELEC NanoPC-T6 - komputer płytkowy z procesorem Rockchip RK3588, slotem microSIM oraz złączem mini PCIe

Ostatnio na rynku jest swoisty wysyp komputerów płytkowych opartych na procesorze Rockchip RK3588. Dosłownie wczoraj na łamach PurePC przedstawione były dwie płytki z tym układem na pokładzie, a już na horyzoncie widać kolejną. Również tym razem za produkcję odpowiada chińska firma - FriendlyELEC. Model NanoPC-T6 najbardziej wyróżnia się zastosowaniem sporej ilości portów oraz złącz (w tym M.2) oraz relatywnie niską ceną w porównaniu z bezpośrednią konkurencją.
Orange Pi 5B - zaktualizowana wersja płytki SBC nareszcie jest w stanie obsłużyć łączność bezprzewodową

Konkurencyjny komputer płytkowy dla Raspberry Pi - Orange Pi - właśnie doczekał się nowej odsłony. Orange Pi słynie z tego, że jest tańszą alternatywą dla najpopularniejszego SBC. Nowy model wprowadza obsługę łączności bezprzewodowej Bluetooth 5.0 wraz z technologią BLE (Bluetooth Low Energy) oraz szóstą generację standardu Wi-Fi. Niestety wraz z usprawnieniami, wersja z końcówką "B" zaliczyła również pewien "downgrade".
Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 5070 już dostępna w cenie poniżej MSRP. Coraz tańszy jest również RTX 5070 Ti
AMD Radeon RX 9070 XT sprzedaje się 10 razy lepiej niż GeForce RTX 5080. A przynajmniej tak wynika z danych sklepu MindFactory
Test karty graficznej MSI GeForce RTX 5060 Ti Gaming 16 GB - Więcej pamięci graficznej, jednak czy proporcjonalnie do wydajności?
Linux Mint vs Windows 11 vs Fedora - który system jest lepszy do gier, pracy i sztucznej inteligencji? Test z NVIDIA GeForce RTX 4090
Serwis PurePC idzie z duchem czasu i oddaje się w ręce sztucznej inteligencji. Szykujcie się na jeszcze więcej newsów i artykułów!