Intela Core i9-7900X - pojawiły się pierwsze testy Skylake-X
Nowe procesory Intela z segmentu HEDT już po pierwszej oficjalnej zapowiedzi wywołały całkiem skrajne emocje. Z jednej strony mamy prawo spodziewać się wysokiej wydajności, aczkolwiek za bardzo wysoką cenę, podczas gdy znacznie taniej podobne możliwości są już wstanie zaoferować rozwiązania konkurencji. Do tego wszystkiego dochodzi brak lutowanego IHS, co zwiastuje wysokie temperatury i kłopotliwy overclocking. Jak to wszystko sprawdziło się w praktyce? Cóż, tak jak można było przewidzieć. Nowy flagowiec Intela, czyli model Core i9-7900X został już przetestowany przez serwisy internetowe Hexus i Bit-tech. Warto przyjrzeć się rezultatom, aczkolwiek musimy mieć na uwadze, że po sklepowej premierze platformy wyniki mogą być trochę inne. Na ten moment platforma nie jest jeszcze do końca gotowa.
Intel Core i9-7900X to procesor bardzo wydajny, z dużym potencjałem OC, jednak po podkręceniu go trzeba liczyć się z ogromnym poborem energii i bardzo wysokimi temperaturami.
Dla jasności przypomnijmy, że Intel Core i9-7900X wyposażony jest w 10 fizycznych rdzeni oraz 20 wątków. Taktowanie bazowe tego układu wynosi 3,3 GHz, jednak w Turbo Boost 2.0 może ono sięgnąć nawet 4,3 GHz, zaś Turbo Boost 3.0 - 4,5 GHz. Wyposażony jest w 10 MB pamięci cache L2 i 13,75 MB cache L3, oferuje ponadto 44 linie PCIe i czterokanałowy kontroler pamięci DDR4-2666. TDP wynosi 140 W, zaś cena ustalona została na 999 dolarów. Recenzje topowego Skylake'a-X pojawiające się już teraz mogą być nieco podejrzane, jednak rzekomo wszystko odbyło się bez łamania NDA, bowiem chipy rzekomo pochodzą z innego źródła niż Intel. Nieznana jest platforma testowa w obu testach. Wystarczy jednak szybki rzut oka na poniższe wykresy i od razu wiadomo, że mamy do czynienia z prawdziwym potworem, choć przyrost wydajności względem również 10-rdzeniowego Core i7-6950X nie jest kolosalny.
Intel Core X - Ujawniono oficjalną datę premiery procesorów
Szkoda tylko, że przeprowadzono tak mało testów w grach, wolelibyśmy również, by redaktorzy Hexusa wybrali nieco niższą rozdzielczość niż QHD. Jak widać powyżej, w Total War: Warhammer procesor spisał się znacznie poniżej oczekiwań, aczkolwiek to zapewne wyjątkowy przypadek. Musimy mieć też na uwadze, że zanim chip będzie normalnie dostępny powinny pojawić się stosowne poprawki m.in. do BIOS-ów - wtedy platforma będzie w 100% gotowa. Jeśli natomiast chodzi o potencjał OC, jest dokładnie tak, jak mogliśmy się spodziewać - możliwości są spore, bowiem redaktorom Hexusa udało się go podkręcić do 4,7 GHz dla wszystkich rdzeni przy napięciu 1,25 V. Bit-tech w celu osiągnięcia takiej częstotliwości musiał nieco zwiększyć wartość napięcia (do 1,28 V). Jest zatem nieźle, jednak gorzej sprawa wygląda z temperaturami w czasie obciążenia, które mogą sięgać nawet 100 stopni Celsjusza. Niezbyt fajnie wygląda wtedy również pobór energii. Jesteście zainteresowani całymi testami? Kliknijcie TUTAJ (Hexus) i TUTAJ (Bit-tech).
Intel Core i9-7900X podkręcony do 5,0 GHz na chłodzeniu AIO
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7