Intel przygotowuje się do budowy kolejnej fabryki poza regionem Dalekiego Wschodu. Tym razem powstanie ona w Izraelu
Na naszych oczach dokonuje się stopniowy odwrót od produkcji chipów w regionie Dalekiego Wschodu. Sytuacja geopolityczna w tym regionie świata jest na tyle napięta, że może w przyszłości doprowadzić do wystąpienia braków w branży półprzewodników oraz chipów komputerowych. Jedną z firm, które chcą zdywersyfikować produkcję jest Intel. Oprócz inwestycji w ośrodki w Europie i USA, firma planuje także budowę kolejnej dużej fabryki w Izraelu.
Intel zapowiedział budowę nowego ośrodka produkcyjnego w Izraelu. Koszt inwestycji to około 25 mld dolarów, z czego 3,25 mld dolarów zostanie dofinansowane przez tamtejszy rząd.
Niemcy są zdeterminowani, żeby dofinansować fabryki Intela, TSMC i Wolfspeed, pomimo problemów budżetowych
Nowa fabryka Intela będzie dla Izraela rekordową inwestycją zagraniczną. Szacuje się, że budowa nowoczesnej placówki pochłonie około 25 mld dolarów. Co ciekawe, dosyć skromnie w kontekście całej inwestycji przedstawia się dofinansowanie ze strony rządu. Wyniesie ono bowiem 3,25 mld dolarów. Fabryka Intela wykorzysta litografię EUV, ale na razie nie doprecyzowano, w jakim procesie technologicznym będą wytwarzane tam chipy. Istniejąca już w Izraelu fabryka (Fab 28) produkuje chipy w procesie Intel 7 (10 nm). Zapowiedziana ostatnio placówka będzie z pewnością nowocześniejsza.
Intel opublikował wyniki finansowe za trzeci kwartał 2023 roku. Zaskakuje przede wszystkim niski zysk netto
Projekt nowego ośrodka jest określany mianem Fab 38. Będzie on umiejscowiony w pobliżu innych izraelskich placówek Intela, nieopodal miasta Kirjat Gat. Co ciekawe, inwestycja powstanie zaledwie 42 km od Strefy Gazy. Start fabryki jest planowany na 2028 rok i będzie ona funkcjonowała co najmniej do 2035 roku. Docelowo znajdzie w niej zatrudnienie kilka tysięcy osób. W związku z inwestycją, Intel zobowiązał się także do zakupu dóbr i usług od izraelskich dostawców. Ma na ten cel wydać 16,6 mld dolarów w przeciągu 10 lat.
Powiązane publikacje

Tim Sweeney, CEO Epic Games, krytykuje Apple i Google za antykonkurencyjne praktyki i apeluje o zmianę zasad
1
Kolejna kara dla Apple za nadużywanie swojej pozycji. Tym razem sprawa wiąże się z App Tracking Transparency
26
Szykują się podwyżki na rynku pamięci. Firma Micron oficjalnie informuje swoich klientów. Czy w ślad za nią pójdą inni?
36
Chiny prezentują pierwszy w pełni rodzimy serwer z procesorami Loongson 3C6000/D. 64 rdzenie i 100% krajowych komponentów
103