Samsung doświadcza dużych problemów z drugą generacją litografii 3 nm z tranzystorami GAAFET. Uzysk jest więcej niż rozczarowujący
Na rynku chipów liderem pozostaje tajwańskie TSMC, które wyróżnia się zarówno liczbą zamówień, jak i postępem technologicznym w opracowywaniu coraz mniejszych i bardziej zaawansowanych procesów litograficznych. W wyścigu tym aktywnie uczestniczy także Intel oraz Samsung. Jednak według najnowszych informacji z sieci, Samsung napotyka obecnie poważne trudności z drugą generacją litografii 3 nm, która opiera się na tranzystorach w technologii GAAFET.
Druga generacja procesu technologicznego 3 nm od Samsunga, wykorzystująca tranzystory GAAFET, zmaga się obecnie z problemem bardzo niskiego uzysku, co uniemożliwia wdrożenie jej do masowej produkcji.
Samsung stawia na pamięć operacyjną typu PIM, aby wyprzedzić rywali w wyścigu o rynek układów do sztucznej inteligencji
W sieci pojawiły się doniesienia, że uzysk w drugiej generacji litografii 3 nm od Samsunga wynosi zaledwie 20%, co z uniemożliwia wdrożenie jej do masowej produkcji. Warto dodać, że z podobnymi trudnościami Samsung zmaga się w procesie technologicznym 2 nm, który został przesunięty na 2026 rok. Przedsiębiorstwo obecnie dysponuje już pierwszą generacją procesu 3 nm, oznaczaną jako SF3E-3GAE, która osiąga uzysk w granicach 50-60%. Proces ten również bazuje na technologii tranzystorów GAAFET (Gate All Around Field Effect Transistor).
Samsung został skrytykowany przez pracowników za nieefektywne zarządzanie i skupienie się na krótkoterminowych celach
Problemy związane z drugą generacją litografii 3 nm mogą wpłynąć na dalszy rozwój Samsunga, który już teraz dostrzega odpływ kluczowych klientów na rzecz TSMC, lidera technologii rozwijającego swoje rozwiązania najszybciej w branży. Dla Samsunga, który stara się utrzymać konkurencyjność, te trudności mogą skutkować dalszym spadkiem udziałów rynkowych. Opóźnienia związane z nową generacją procesu technologicznego 3 nm mogą zmusić firmę do rewizji swoich planów, zwłaszcza że zakładany przez przedsiębiorstwo współczynnik rentowności dla produkcji seryjnej wynosi 70% uzysku z pojedynczego wafla krzemowego.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4