Google uczy sztuczną inteligencję języka delfinów. Ambitny projekt może odmienić sposób, w jaki komunikujemy się ze zwierzętami
Czy w przyszłości będziemy rozmawiać ze zwierzętami tak jak z ludźmi? Google pracuje nad nowym narzędziem opartym na sztucznej inteligencji, które może sprawić, że to pytanie przestanie być tylko fantazją. Projekt oparty na współpracy z naukowcami z różnych dziedzin pokazuje, jak technologia może zmienić nasze relacje z otaczającą przyrodą. To pierwszy krok do stworzenia realnego interfejsu międzygatunkowego.
Dzięki DolphinGemma jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek zrozumienia języka delfinów i komunikacji z nimi – dr Denise Herzing, Wild Dolphin Project.
Bill Gates przewiduje, że sztuczna inteligencja zastąpi ludzi w większości zawodów w najbliższych 10 latach
Google ogłosiło uruchomienie DolphinGemma. Jest to eksperymentalny model AI, który został stworzony we współpracy z naukowcami z Georgia Tech, jak również z Wild Dolphin Project. Jego celem jest analiza dźwięków wydawanych przez delfiny, a także pomoc w lepszym zrozumieniu ich systemów komunikacyjnych. Sztuczna inteligencja wykorzystuje dane gromadzone od dekad, zawierające nagrania dźwięków, a także obserwacje zachowań delfinów, aby rozpoznawać powtarzające się wzorce, takie jak gwizdy i kliknięcia. Te mają przypisane konkretne znaczenia. Model potrafi również syntetyzować nowe dźwięki, które mogą być odbierane przez zwierzęta jako zrozumiałe dla nich sygnały. Taki krok przybliża naukowców do stworzenia dwukierunkowego kanału komunikacji z innym gatunkiem.
Badacze z Google DeepMind i biochemik otrzymują Nagrodę Nobla. Sztuczna inteligencja okazała się rewolucyjna
Jedną z największych zalet DolphinGemma jest jego możliwość działania bezpośrednio w terenie. Został zoptymalizowany do pracy na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony Google Pixel. Dzięki temu badacze nie muszą już analizować danych wyłącznie w laboratoriach. Projekt jest częścią szerszej inicjatywy CHAT (Cetacean Hearing Augmentation Telemetry). Jej celem jest testowanie syntetycznych sygnałów w interakcji z dzikimi delfinami. Google planuje udostępnić DolphinGemma jako narzędzie open source. Pozwoli to zespołom badawczym z całego świata kontynuować rozwój narzędzia i dostosowywać je do pracy z innymi gatunkami. AI staje się nie tylko środkiem do lepszego zrozumienia świata przyrody, ale może też pomóc w budowaniu głębszych, bazujących na wzajemnym zrozumieniu relacji międzygatunkowych.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4