Samsung Foundry mierzy się z odpływem klientów. Coraz częściej sięgają oni po ofertę firmy TSMC
Wytwarzaniem zaawansowanych chipów zajmuje się obecnie niewiele podmiotów. Jednym z nich jest Samsung Foundry, które, obok produkcji własnej, przyjmuje zlecenia także ze strony firm zewnętrznych. Koreańska spółka musi się jednak ostatnio mierzyć z odpływem klientów. Przedsiębiorstwa DeepX, FuriosaAI oraz Mobilint postanowiły bowiem zmienić partnera. Nie jest wielkim zaskoczeniem, że wybór padł na tajwański TSMC, który pozostaje branżowym liderem.
Samsung Foundry nie będzie produkowało kolejnych generacji chipów dla firm DeepX, FuriosaAI oraz Mobilint. Podmioty te uznały, że lepszą ofertę przedstawiło TSMC, ale nie chodzi tu zapewne wyłącznie o ceny.
Samsung Exynos 1580 zapowiada się bardzo obiecująco. Chip dla smartfona Galaxy A56 5G pręży muskuły w Geekbench
Decyzja o zmianie producenta chipów, podjęta przez kilka firm technologicznych, dotyczy dopiero kolejnej generacji sprzętu. Jest to jednak problem dla Samsunga, bo może zaowocować ograniczeniem przychodów z niełatwego przecież rynku i negatywnie wpłynąć na wizerunek. Choć jako przyczyny decyzji firm DeepX, FuriosaAI i Mobilint wskazuje się chęć dywersyfikacji dostawcy chipów i redukcji ryzyka, to jest to prawdopodobnie tylko część prawdy. Pierwsza z wymienionych firm produkuje w Samsung Foundry kilka swoich chipów. Najważniejszym z nich pozostaje akcelerator do obsługi sztucznej inteligencji DX-M1, który wytwarzany jest w procesie klasy 5 nm. W tym przypadku na zmianę się nie zanosi, jednak DeepX zleca koreańskiemu przedsiębiorstwu także produkcję procesora DX-V1, który bazuje na procesie 28 nm. Jego następca, czyli DX-V3, ma być produkowany już przez TSMC w procesie 12 nm.
Samsung Galaxy Tab S10+ oraz Galaxy Tab S10 Ultra - premiera nowych tabletów. Nadchodzi era MediaTeka
FuriosaAI zleca obecnie Samsungowi produkcję chipu Warboy (proces technologiczny 14 nm), który ma ograniczone zastosowanie. Procesor nowej generacji, określany mianem Renegade, jest już jednak w stanie wykonywać zadania charakterystyczne dla dużych modeli językowych. Niestety jego produkcją nie zajmuje się koreańska firma, a TSMC, które udostępnia w tym celu swój proces 5 nm. Także odświeżony wariant, z oznaczeniem RenegadeS, będzie produkowany przez TSMC. Zwrot w kierunku tajwańskiej spółki wykonał także Mobilint. Samsung produkuje ciągle dla tego podmiotu NPU Aries (14 nm), ale nastawione na niezwykle niski pobór mocy chipy Regulus będą już wykonane przez TSMC w procesie 12 nm.
TSMC ma wciąż olbrzymią przewagę technologiczną nad chińskimi podmiotami. Pojawiły się szacunki, ile może ona wynosić
Zmianę partnera przez trzy wymienione firmy można oczywiście postrzegać w kategoriach dywersyfikacji produkcji. Należy jednak odnotować, że zwrot nastąpił przede wszystkim w przypadku kolejnych generacji chipów. Uznano zatem prawdopodobnie, że to TSMC oferuje znacznie korzystniejsze warunki. Nie musi tu wcale chodzić wyłącznie o cenę. Istotne znacznie może mieć wyższy uzysk czy lepsze wsparcie. Oczywiście zmiana partnera produkcyjnego przez te trzy podmioty nie spowoduje, że Samsung Foundry nagle zacznie mieć poważne problemy. Pokazuje jednak pewien trend w branży i skalę aktualnej dominacji TSMC.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7