Microsoft Continuum - Jeden by wszystkimi rządzić
Na ubiegłotygodniowej konferencji Build, temat smartfonów z systemem operacyjnym Windowsem był zaskakująco nieobecny. Wg najnowszych danych, Windows Phone ma zaledwie 1.9 proc. globalnego rynku, co biorąc pod uwagę potencjał i możliwości koncernu jakim jest Microsoft, trudno uznać za coś innego niż porażkę. Przyczyną takiego wyniku wg słów specjalistów jest wieloletni brak wizji i zlekceważenie świata mobilnego. Kroki jakie przez wiele lat podejmował zarząd Microsoftu zmusiły Steve Ballmera, ówczesnego szefa firmy do odejścia. Nawet promowany przez niego zakup Nokii za bajońskie 7,6 miliarda USD niewiele poprawił sytuację. Kiedy fotel prezesa zajął Satya Nadella miało być lepiej i faktycznie Microsoft zaczął działać w dobrym kierunku, stawiając na wspólną platformę Windows 10, ale... to wciąż za mało i za wolno.
Microsoft chce budować swój ekosystem wokół Windowsa - ma być jeden Windows, jeden sklep, jedna platforma deweloperska. Według Satya Nedella kluczem do sukcesu jest opcja Continuum, która pozwoli zmienić smartfona w pełnoprawnego peceta.
W wywiadzie, jaki udzielił Satya Nedella dla serwisu Business Insider po konferencji Build 2016 padło pytanie dlaczego w obliczu braku popularności smartfonów na Windowsie, Microsoft nie odpuści sobie rynku mobilnego? "Dajcie nam jeszcze 3 lata" - powiedział Nadella. "Microsoft zamierza mocno postawić na Continuum, dzięki któremu smartfony oparte na systemie Windows 10, podpinane do klawiatury i monitora, łatwo będą transformować się w peceta". Nie tak dawno mogliśmy usłyszeć również słowa szefa rozwoju Windowsa, w których jasno zaznacza, że jeżeli chce się dzisiaj dotrzeć do klientów smartfonów, to Windows Phone nie jest do tego dobrym środkiem. Microsoft potrzebuje na wprowadzenie i spopularyzowanie idei Continuum ok. trzech lat. Nadella ujawnił też, że Microsoft stawia na mniej zamożne rynki i ludzi, którzy chcą albo mogą mieć tylko jeden komputer. W wywiadzie podał jako przykład Indie, w których wg szacunków żyje ponad 1,2 miliarda osób.
Windows Phone - Niechciane dziecko Microsoftu
Patrząc na dane sprzedaży w Polsce telefonów z Windows Phone, głównie znajdują swoich nabywców w klasie średniej a to za sprawą dobrze skalkulowanej ceny oraz szybkiego systemu operacyjnego, który nie jest obciążony dodatkowymi nakładkami jak ma to miejsce w Androidzie. Wydaje się, że Microsoft wreszcie obrał dobry kierunek rozwoju. Smartfon, który byłby jednocześnie głównym, domowym komputerem to jest kusząca perspektywa, zwłaszcza dla osób, którzy używają komputera do pracy czy rozrywki. Miejmy nadzieję, że tym razem Microsoftowi uda się podbić rynek mobilny swoim Continuum. Koncepcja jest dobra. Pytanie tylko o czas… 3 lata to dużo, a konkurencja cały czas się rozwija. Oby Microsoft znowu nie przespał swojej okazji. Czy koncernowi z Redmond ostatecznie się powiedzie? Przekonamy się już za 3 lata, oby tylko użytkownicy poczekali tyle czasu.
Mobilny Windows szybko nie odzyska naszego zaufania
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
22
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10