TSMC będzie w 2022 roku wytwarzał 5 nm układy m.in. dla Intela
Tajwańska firma TSMC w obecnym momencie przewodzi produkcji 7 nm chipów, które wykorzystywane są przez wielu producentów w branży - chipy są produkowane m.in. na zlecenie Apple oraz AMD (zarówno procesory Ryzen jak również układy graficzne NAVI). Niedługo do listy dojdzie także NVIDIA, która produkcję najwydajniejszych GPU z rodziny Ampere przeniesie właśnie do TSMC. Firma jest obecnie na fali i już jakiś czas temu zadeklarowała, że nie będzie opóźnień z wdrożeniem 5 nm procesu technologicznego. Jedna z chińskich stron - ChinaTimes, upubliczniła informacje dotyczące podmiotów, które będą na przełomie 2021 oraz 2022 roku korzystać ze wspomnianej litografii. Pojawia się wzmianka o AMD, NVIDII oraz... Intelu, który do TSMC przeniesie produkcję chipów dla kart z rodziny Xe.
Według nowych informacji, z 5 nm procesu technologicznego skorzysta nie tylko AMD oraz NVIDIA, ale także Intel, który właśnie do TSMC przeniesie produkcję wydajnych chipów dla kart opartych o architekturę Xe.
Jeszcze w tym kwartale TSMC powinno zacząć produkować pierwsze chipy w 5 nm procesie technologicznym. Według nowej rozpiski, którą opublikował portal ChinaTimes wynika, że tajwańska firma do 2022 roku będzie miała całkiem sporo klientów, dla których wytworzy nowoczesne chipy w 5 nm litografii. Dokument wskazuje m.in. na AMD, które będzie się zaopatrywać w chipy dla procesorów AMD Zen 4 oraz kart graficznych Radeon opartych o architekturę RDNA 3 (NAVI 3X). Wśród klientów znajduje się także NVIDIA, która u TSMC zamówi chipy dla układów graficznych z rodziny Hopper. Co ciekawe, według rozpiski z 5 nm procesu skorzysta także Intel przy produkcji kolejnych kart graficznych "Xe". Najpewniej mowa tutaj o Intel DG2, która zamiast własnego 7 nm wykorzysta 5 nm litografię od Tajwańczyków.
Wśród innych podmiotów, które skorzystają z nowego procesu technologicznego TSMC znajdują się m.in. Apple wraz z chipem A15 Bionic (A14 oraz A14X Bionic jeszcze w tym roku); Qualcomm wraz z mobilnym układem SoC Snapdragon 875 oraz dodatkową jednostką X60 (modem 5G); MediaTek wraz ze swoim układem Dimensity 2000 z dodatkowym, wbudowanym modemem 5G oraz Huawei wraz z kolejnym mobilnym układem SoC w postaci HiSilicon Kirin 1100 (Kirin 1000 jeszcze w 2020 roku). Wygląda na to, że w najbliższych latach TSMC będzie miało sporo pracy i przynajmniej kilka lukratywnych kontraktów.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4