Nowy rekord OC. Moduły RAM DDR4 podkręcono do 5531 MHz
Mimo iż czasy podkręcania podzespołów komputerowych przy wykorzystaniu ołówka bezpowrotnie już minęły, to overclocking nadal ma się całkiem dobrze. Obecnie podzielić możemy go na osoby szukające wydajności, ale przy zachowaniu pełnej stabilności i funkcjonalności urządzenia oraz kompletnych zapaleńców, dla których liczą się same rekordy i wyciskanie ostatnich punktów w benchmarkach. Nawet jeśli oznacza to nierealne warunki w postaci wyłączania rdzeni, obniżania taktowań czy modyfikowania sekcji zasilania. Dzisiaj skupimy się na drugiej z grup, bowiem pewien znany Tajwańczyk przy wykorzystaniu LN2 podkręcił moduły RAM DDR4 do zawrotnych prędkości rzędu 5531 MHz!
W celu wyciśnięcia z modułów ostatnich soków procesor ograniczono do 2 rdzeni i 2 wątków oraz obniżono zegary do 2007 Mhz.
Moduły RAM G.Skill podkręcono do rekordowych 5500 MHz
W ostatnich dniach padł kolejny warty odnotowania rekord w świecie podkręcania podzespołów komputerowych. Mowa o osiągnięciu Kovana Yanga, któremu udało się wycisnąć z pamięci ADATA SPECTRIX D80 (kości Samsung B-Die) zegary rzędu 5531 MHz przy opóźnieniach wynoszących kolejno 21-31-31-58 T2. Platforma składała się z płyty głównej MSI X299 Gaming Pro Carbon AC, procesora Intel Core i7-7740X, GeForce 8400 GS (tak!) oraz dysku SSD Samsung 850 PRO z zainstalowanym systemem Windows 7.
CES 2018: ADATA Jellyfish - RAM chłodzony olejem mineralnym
Oczywiście w celu wyciśnięcia z modułów ostatnich soków procesor ograniczono z 4 rdzeni i 8 wątków do 2 rdzeni i 2 wątków oraz obniżono zegary z 4300 MHz do 2007 Mhz. Cały zestaw chłodzono ciekłym azotem, a wszystko po to by osiągnąć szczytową wydajność kontrolera pamięci. Budzi to podziw, ale na domowe warunki nie ma żadnego przełożenia i wielu pewnie powie, że to "sztuka dla sztuki". Cóż, każdego kręci co innego... Dla przypomnienia warto wspomnieć, że wcześniejszy "podobny" rekord odnotowano niemal rok temu. Wtedy overclocker Toppc korzystając z bardzo zbliżonej platformy zaliczył równe 5500 MHz na pamięciach G.Skill, acz z lepszymi opóźnieniami wynoszącymi CL14.
Powiązane publikacje

G.SKILL przedstawia pierwszy na świecie zestaw pamięci RAM DDR5 o pojemności 256 GB. Idealny dla procesorów AMD Ryzen
22
Samsung i Micron rywalizują o dominację na rynku pamięci HBM3E. Kto zdobędzie przewagę w erze AI?
3
Ferroelectric Memory wraz z Neumonda podejmują wysiłek komercjalizacji pamięci DRAM+, łączącej zalety SSD i RAM
35
V-Color ustanawia nowy rekord świata w podkręcaniu pamięci DDR5. Osiągnięto oszałamiającą prędkość transferów
16