Parlament Europejski uchwalił ustawę European Chips Act. Dzięki temu Europa ma poradzić sobie z niedoborem półprzewodników
Od czasów pandemii cały świat ciągle boryka się z niedoborem półprzewodników, którego skutki są bardzo negatywne. Dla wszystkich konsumentów to przede wszystkim wyższe ceny związane z elektroniką, ponieważ producenci odczuwają braki elementarnych komponentów do swoich produktów. W celu rozwiązania tego problemu w Europie uchwalona została ustawa European Act Chip (EAC), która dodatkowo ma zapewnić konkurencyjność w tych aspektach dla Unii Europejskiej.
Parlament Europejski dnia 11 lipca 2023 roku przyjął ustawę European Act Chip, która ma rozwiązać problem związany z niedoborem półprzewodników w Europie oraz uczynić Unię Europejską bardziej konkurencyjną w tej kwestii.
Wojna na chipy i półprzewodniki. ASML twierdzi, że pracownik chińskiego pochodzenia wyprowadzał poufne dane firmy
Plany opisane w ustawie EAC mają na celu zabezpieczenie dostaw czipów w Unii Europejskiej poprzez zwiększenie produkcji oraz ustanowienie pewnej puli środków, która będzie stanowić odpowiednie zabezpieczenie, na wypadek ewentualnych braków. Chodzi również o to, aby inne firmy z branży technologicznej zaczęły inwestować w EU. Na badania oraz innowacje w zakresie czipów posłowie przeznaczyli 3,3 mld złotych. Natomiast do końca 2030 roku oczekuje się, że cały projekt zostanie wsparty różnymi inwestycjami w kwocie 43 mld euro. Obecnie Europa odpowiada za 10% globalnej produkcji czipów, a procent ten ma wzrosnąć do 20%, dzięki EAC.
Wielka Brytania inwestuje w cyfrowe bezpieczeństwo. Na początek miliard funtów na branżę półprzewodników
Ustalony został także specjalny mechanizm postępowania w wypadkach kryzysowych. Ma on za zadanie traktować z najwyższą wagą dostawy produktów, które zostały dotknięte niedoborem. Od samego początku rozwijania tej inicjatywy czołowym producentem, który ją wspiera, jest firma Intel. Przedsiębiorstwo to zapowiedziało chociażby, że zamierza zainwestować w fabryki w Magdeburgu (Niemcy) oraz w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników (Wrocław). Wszystkie te działania mają się przyczynić do większego rozwoju technologicznego w wielu dziedzinach, związanych na przykład z 5G lub sztuczną inteligencją. Poniżej natomiast możemy zobaczyć krótką prezentację przedstawionych wiadomości.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
28
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
36
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
72