XFX wprowadza Radeona RX 460 z pasywnym chłodzeniem
Ostatnimi czasy karty graficzne mają na ogół coraz bardziej udziwnione systemy chłodzenia - nie brakuje przeróżnych konstrukcji, począwszy od klasycznej (zazwyczaj głośnej i mało wydajnej) turbiny, przez układy z jednym, dwoma, a nawet i trzema wentylatorami, dodatkowo z obudową z podświetleniem RGB. W tym wszystkim zaginęły gdzieś dosyć popularne niegdyś konstrukcje wyposażone tylko w jeden wielki radiator i rurki cieplne. Oczywiście nie należy oczekiwać takich rozwiązań wśród najwydajniejszych GPU, jednak i tak nieczęsto spotyka się dziś karty z takim chłodzeniem w niższych półkach cenowych. Na szczęście zaprezentowano w końcu naprawdę ciekawy układ dla miłośników ciszy oraz niedzielnych graczy - to XFX Radeon RX 460 w wersji z 4 GB pamięci.
XFX Radeon RX 460 w wersji z pasywnym chłodzeniem zapowiada się na świetną kartę dla osób przedkładających kulturę pracy i energooszczędność nad wydajność w grach.
XFX Radeon RX 460 to karta oparta na rdzeniu Polaris 11, która posiada 4 GB pamięci GDDR5. Niestety, nie ujawniono szczegółowych częstotliwości, z jaką pracuje układ, jednak ciężko liczyć na to, że producent pokusi się o jakiekolwiek zwiększenie taktowań. Spodziewamy się zatem domyślnie wartości 1090 MHz dla rdzenia (1200 MHz w trybie Boost) oraz 1750 MHz w przypadku pamięci. Jeśli chodzi o kwestię zasilania, karta graficzna całą energię pobierać będzie z portu PCI-Express 3.0 - oznacza to, że jej TDP wynosi 75 W i nie będzie konieczne wpięcie dodatkowej wtyczki zasilającej.
Test ASUS Radeon RX 460 Strix Gaming - Lepsza strona Polarisa
System chłodzenia Radeona składa się w zasadzie tylko z radiatora i dwóch rurek cieplnych. Całość zajmuje dwa sloty, a długość karty wynosi 17,8 cm, dzięki czemu powinna znaleźć zastosowanie także w mniejszych PC-tach. Na śledziu znajdują się trzy złącza wideo: DVI-D, HDMI oraz DisplayPort. Nie powinniśmy martwić się o wysokie temperatury rdzenia - XFX podaje, że pasywnie chłodzony RX 460 powinien utrzymywać 32 stopnie Celsjusza w spoczynku oraz 62 podczas największego obciążenia, choć przy słabym obiegu powietrza we wnętrzu obudowy wartości te mogą być wyższe. RX 460 Black Wolf (bo tak w Chinach nazywa się omawiany model) wyceniany jest na 999 juanów. Jeśli karta trafi na nasz rynek (a na to liczymy!), powinna kosztować zatem poniżej 600 zł.
Powiązane publikacje

Nowe sterowniki do kart graficznych Intel Arc Battlemage poprawiają płynność w wielu popularnych grach komputerowych
7
ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
39
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
188
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90