Samsung ma problemy? Firma zmniejsza produkcję smartfonów o 10 %. Powody potwierdzają smutny obraz globalnej gospodarki
W ubiegłym tygodniu informowaliśmy Was o tym, że liczba dostaw smartfonów w Europie w Q1 2022 zmalała o 10 % względem Q1 2021. W raporcie Canalys spadki Samsunga zostały określone na 9 %. Niestety, według najnowszych informacji, w najbliższym czasie firma zamierza zmniejszyć produkcję o jedną dziesiątą. Ponownie, głównymi powodami takiej sytuacji są globalny niedobór chipów, który od dwóch lat trapi producentów elektroniki oraz konflikt w Ukrainie spowodowany inwazją Rosji. Nie da się ukryć, że nie są to jedyne czynniki mające wpływ na aktualną sytuację południowokoreańskiego giganta. Kłopotliwa okazuje się bowiem także globalna inflacja, która skutecznie uszczupla realną wartość portfeli konsumentów.
Samsung wyprodukuje jedynie 280 z 310 milionów smartfonów. To mniej niż pierwotnie załkano. Co gorsze, nie mamy do czynienia z jednostkowym przypadkiem, lecz trendem.
Test Samsung Galaxy S22 Ultra. Wydajny SoC Exynos 2200, chowany w obudowie rysik S Pen i świetny aparat, to recepta na sukces
Informacje płynące do nas prosto z Korei Południowej mogą zaniepokoić fanów Samsunga. Według gazety traktującej o tematyce biznesowej – Maeil Business News – firma obniżyła swój cel produkcyjny z 310 milionów do 280 milionów sztuk. Zmiana planu zakłada 10 % mniej smartfonów, które trafią na półki sklepowe. To i tak optymistyczna informacja, gdyż analitycy Shinhan Investment uważają, że Samsung zmniejszy produkcje telefonów nawet o 35 %. Biorąc pod uwagę narastające problemy związane z łańcuchem dostaw, niedoborami półprzewodników, wojną w Ukrainie oraz globalną gospodarką, nie jest to wcale nierealny scenariusz. Jakich urządzeń dotyczą ograniczenia w produkcji?
Test Samsung Galaxy Watch4 Classic – przesiadka na Wear OS to świetna decyzja! Czy miała też wpływ na baterię?
Tutaj sprawa nieco się komplikuje. Okazuje się, że nie chodzi wyłącznie o modele z wyższej półki. Cała sprawa dotknie także segment średniopółkowy oraz budżetowy. Z podobnymi problemami borykają się także inni giganci branży smartfonów. Nie uchowało się nawet Apple, które zmniejszyło prognozę produkcyjną (iPhone) na rok 2022 z 240 milionów do 220 milionów egzemplarzy. Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że konflikt w Ukrainie nie ma się ku końcowi, problem półprzewodników trwa „w najlepsze”, a inflacja atakuje portfele konsumentów – nie powinniśmy spodziewać się rychłej poprawy sytuacji.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
28
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
36
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
72