NVIDIA Jetson TX2 - nowy moduł sztucznej inteligencji
Stało się. Może nie w tak spektakularny sposób jak zapowiadały to filmy i gry komputerowe, ale sztuczna inteligencja wkroczyła na dobre do naszego życia. Zamiast samoświadomych robotów i obdarzonych własnym charakterem komputerów pokroju GLaDOS dostaliśmy po prostu automatyczne samochody i Siri. Tak czy inaczej SI znajduje coraz więcej zastosowań, a sprzęt mający jej zapewnić odpowiednią moc obliczeniową jest coraz bardziej w cenie. W końcu kalkulator sam z siebie nie jest w stanie nauczyć się naszych zachowań albo ocenić sytuacji na drodze. Tutaj potrzeba czegoś mocniejszego. No i właśnie do takich zastosowań ma służyć zaprezentowany niedawno NVIDIA Jetson TX2, czyli nowy procesor Tajwańczyków dedykowany sztucznej inteligencji.
NVIDIA Jetson TX2 ma oferować dwukrotnie wyższą wydajność niż jego poprzednik, a znajdziemy go m.in. w inteligentnych samochodach.
Prawdziwa sztuczna inteligencja w dalszym ciągu wymaga mocy obliczeniowej, która jest poza zasięgiem zwyczajnych użytkowników oraz ich domowych komputerów, w związku z czym większość odpowiednich obliczeń dokonywana jest w chmurze, a wymiana danych przebiega przez internet. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Proste urządzenia wykorzystujące Internet of Things nie zawsze mają możliwość być cały czas podłączone do sieci, ale na szczęście zwykle nie potrzebują też aż tak dużej wydajności jaka zwykle z SI jest kojarzona. To właśnie do nich przeznaczony ma być Jetson TX2. O jakich urządzeniach mowa? Dla przykładu mówimy tu o inteligentnych samochodach, które stają się z roku na rok coraz bardziej popularne i być może już niedługo przestaną być niecodziennym widokiem.
NVIDIA Jetson TX1 - Platforma dla robotów i dronów z Tegra X1
Jeśli chodzi o specyfikację, to NVIDIA Jetson TX2 ma być dwukrotnie wydajniejszy od TX1, czyli swojego poprzednika. Składać się na niego mają dwa rdzenie Cortex-A57 (znane m.in. z niefortunnego Snapdragona 810) oraz dwa autorskie rdzenie Zielonych Denver 2. Właściwie w tym miejscu warto zwrócić uwagę, że określenie "procesor" jest nieco mylące, bo oprócz samego CPU na pokładzie znalazło się jeszcze 8 GB RAM, 32 GB pamięci do przechowywania danych czy modem Wi-Fi i Bluetooth. Jest to więc w zasadzie kompletna platforma, która pozwoli na działanie podstawowych funkcji związanych ze sztuczną inteligencją. W wykorzystaniu pełni możliwości nowego modułu pomoże opracowane przez NVIDIĘ SDK Jetpack 3.0, które ma zawierać w sobie komplet bibliotek niezbędnych do uczenia maszynowego. Zainteresowani Jetsonem TX2 już dziś mogą złożyć pre-order na zestaw developerski nowej platformy, który ma kosztować 599 dolarów, a do nabywców trafi 14 marca. Masowa produkcja nowych modułów ruszy nieco później. Ich właściwa premiera przewidziana jest na drugi kwartał tego roku.
Test NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti - Tańsza wersja Titan X Pascal
Powiązane publikacje

Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4
Google uczy sztuczną inteligencję języka delfinów. Ambitny projekt może odmienić sposób, w jaki komunikujemy się ze zwierzętami
14
Naukowcy opracowali elastyczny akumulator Li-ion. Czy to nowa era zasilania dla urządzeń noszonych i elektroniki przyszłości?
15
Pat Gelsinger stawia na akceleratory cząstek i dołącza do xLight. Czy tak będzie wyglądać przyszłość litografii?
7