Kioxia ujawnia szczegóły na temat nowych układów pamięci 3D QLC NAND o pojemności 2 Tb
Nośniki SSD coraz częściej wypierają z komputerów zwykłych użytkowników tradycyjne dyski twarde. Nierzadko oferują one obecnie podobny współczynnik cena - pojemność, co HDD, niwelując tym samym jedną z największych zalet starszego rozwiązania. W dodatku postęp technologiczny w kwestii pamięci NAND flash jest bardzo dynamiczny. Kioxia zaprezentowała chipy 3D QLC NAND 2 Tb, które pozwolą w przyszłości stworzyć niezwykle pojemne dyski SSD.
Kioxia podzieliła się kilkoma szczegółami na temat swojej nowej pamięci 3D QLC NAND 2 Tb (256 GB). Rozwiązanie to pozwoli stworzyć w przyszłości dyski SSD o pojemności sięgającej nawet 16 TB.
Test tanich dysków SSD M.2 - Kingston NV2, Lexar NM710, WD Blue SN580, ADATA Legend 900, Kioxia Exceria Plus G3, GoodRAM PX600
Firma Kioxia nie jest pierwszym podmiotem, który zaprezentował wspomniane chipy pamięci. Wcześniej zrobił to jej partner produkcyjny – Western Digital. To jednak japońskie przedsiębiorstwo podzieliło się szerzej szczegółami na temat swojej nowej pamięci. Chipy 3D QLC NAND o pojemności 2 Tb (256 GB) Kioxii wykorzystują proces technologiczny BiCS 8. Pamięci bazują na 218-warstwowej konstrukcji, co teoretycznie nie jest imponującą wartością. Firmy SK hynix i Samsung mogą bowiem pochwalić się pamięcią składającą się z 238 warstw. Jednakże za sprawą wertykalnego i horyzontalnego zmniejszenia komórek pamięci, Kioxia była w stanie znacząco zwiększyć ich zagęszczenie. To oznacza możliwość osiągnięcia wyższej pojemności na mniejszym chipie i lepszą optymalizację kosztów produkcyjnych.
Kioxia przywraca pełną produkcję pamięci 3D NAND. Jest szansa na stabilizację rynku nośników SSD
Interfejs, na którym bazuje nowa pamięć Kioxii, oferuje szybkość sięgającą 3600 MT/s. Dla porównania, topowe rozwiązanie Samsunga to szybkość maksymalnie 3200 MT/s. W porównaniu do chipów bazujących na procesie technologicznym BiCS 5 dużo lepsza jest też efektywność energetyczna. Różnica wynosi w tym przypadku aż 70%. Nowe pamięci mogą w przyszłości posłużyć na przykład do stworzenia nośników SSD M.2 2280 o pojemności nawet 16 TB, choć na początek trafią głównie na rynek profesjonalny. Warto odnotować, że Kioxia przygotowała także stawiające na wydajność chipy 3D QLC NAND o pojemności 1 Tb. Tego typu pamięć oferuje nawet o 30% wyższą szybkość sekwencyjnego zapisu i o 15% niższe opóźnienia niż jej odpowiedniki 2 Tb.
Powiązane publikacje

UNIS S5 i UNIS S5 Ultra - potencjalnie najszybsze nośniki SSD M.2 PCIe 5.0 na rynku, choć o nierównych parametrach
25
ADATA SC730 - przenośny nośnik SSD o wielkości pendrive. Dwa porty USB i kompatybilność z macOS, Windowsem i Androidem
39
Western Digital żegna się rynkiem nośników SSD i stawia na rozwój HDD dla segmentu AI. To koniec pewnej ery
48
Samsung 9100 Pro to kolejny konsumencki nośnik SSD od koreańskiej firmy posiadający złącze PCIe 5.0
20