Intel demonstruje działanie układu graficznego ARC w procesorze Meteor Lake, na przykładzie gry Dying Light 2
W ubiegłym miesiącu Intel szerzej omówił nową architekturę, jaka stoi za procesorami Meteor Lake (pierwsza generacja układów Core Ultra). Podczas tegorocznego Intel Innovation dostaliśmy garść konkretów na temat architektury Redwood Cove oraz Crestmont, czyli nowymi wariantami rdzeni Performance oraz Efficient. Oprócz tego w nowym bloku SoC znajdą się dwa energooszczędne rdzenie, które będą zaprzęgane do pracy tam, gdzie nie będzie potrzeby korzystania z rdzeni z Compute Tile. Nowy będzie także układ graficzny, wykorzystujący architekturę Xe-LPG. To właśnie na nim skupił się Intel w nowej demonstracji.
Od 14 grudnia do sprzedaży trafią pierwsze laptopy z procesorami Intel Meteor Lake. Producent właśnie przygotował pierwszą prezentację, skupiającą się na nowym, zintegrowanym układzie graficznym.
Intel Meteor Lake - charakterystyka procesorów Core Ultra 1. generacji, stworzonych z myślą o energooszczędności
Możemy oczekiwać, że im bliżej premiery układów Meteor Lake będziemy, tym częściej i śmielej będą one promowane przez producenta. Nowe wideo (umieszczamy je poniżej) prezentuje działanie techniki skalowania XeSS w grze Dying Light 2. Wykorzystano tutaj nowy, zintegrowany układ graficzny, wbudowany w procesor Meteor Lake (Core Ultra). Niestety, pomimo względnie ciekawego pokazu, zabrakło najważniejszego, a więc konkretnego licznika liczby klatek na sekundę. Dowiedzieliśmy się natomiast, jakiego przyrostu wydajności możemy oczekiwać w nowym układzie graficznym, po aktywacji techniki XeSS.
Intel Core Ultra - do serii Meteor Lake dołączą energooszczędne jednostki. Ich nazewnictwo będzie jednak ciężkie do zrozumienia
W przypadku Dying Light 2, w zależności od sceny na ekranie, wzrost wydajności może sięgać od 65 do nawet 85% w porównaniu do bazowego licznika liczby klatek na sekundę. Wzrost wydajności nie przełoży się (lub przełoży się w sposób symboliczny, będący wręcz błędem pomiarowym) praktycznie w ogóle na pobór mocy procesora. W demonstracji widzimy, iż układ Meteor Lake wyciąga około 27 W, a więc mowa o bardzo energooszczędnej jednostce. Nam nie pozostaje nic innego, jak oczekiwać premiery nowych jednostek i liczyć na faktycznie zauważalny wzrost wydajności, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej efektywności energetycznej.