CEO NVIDIA, Jensen Huang, krytykuje współpracę z Samsungiem, choć wierzy, że firma odzyska prowadzenie na rynku pamięci
Samsung już od pół roku współpracuje z NVIDIA nad certyfikacją swoich pamięci HBM3 i HBM3E do wykorzystania m.in. w układach do treningu i obsługi AI. Koreańska firma jednak w dalszym ciągu boryka się z problemami technicznymi i produkcyjnymi. Najwidoczniej jednak CEO NVIDII, Jensen Huang, jest już zmęczony tym procesem i otwarcie skrytykował współpracę z Samsungiem przed jego zarządem, zarzucając firmie m.in. częste rotacje w kadrze kierowniczej.
CEO NVIDIA, Jensen Huang, otwarcie krytykuje współpracę z Samsungiem przed jego zarządem. Stwierdza, że nie może ufać ich produktom, inżynierom i kadrze kierowniczej firmy, choć narracja firmy zdaje się odmienna.
Samsung nie dostarczy w tym roku NVIDII pamięci HBM3E. Powodem są zbyt wyśrubowane standardy
Jeszcze w połowie ubiegłego roku informowaliśmy o problemie, przed którym stanęła firma Samsung – ich pamięci HBM3 i HBM3E nie przeszły wewnętrznych testów NVIDII. Choć ostatecznie CEO lidera rynku grafiki komputerowej, Jensen Huang, zdementował te informacje, to fakt, że produkty Samsunga nie pojawiły się w akceleratorach AI, sugeruje, że rzeczywiście mogło być w tym ziarno prawdy. Teraz w sieci pojawiły się doniesienia, według których Huang miał otwarcie skrytykować współpracę z koreańskim przedsiębiorstwem. Przed kierownictwem Samsunga miał powiedzieć: "Jestem klientem Samsung Electronics, a nie pracownikiem. Przestańcie dzwonić i zadawać pytania. Nie mogę ufać produktom i inżynierom Samsung Electronics w zakresie pamięci o wysokiej przepustowości (HBM). Nie możemy wam ufać ani robić z wami interesów, ponieważ kadra kierownicza wyższego szczebla często się zmienia."
Pamięci HBM3 i HBM3E Samsunga nie przeszły wewnętrznych testów NVIDIA. Problemem wysokie temperatury
Dla kontekstu warto dodać, że jeszcze podczas targów CES 2025 NVIDIA oficjalnie deklarowała, iż nadal współpracuje z Samsungiem nad certyfikacją ich pamięci HBM3 i HBM3E, podkreślając, że "firma nie ma wątpliwości co do sukcesu pamięci HBM od Samsung Electronics", choć koreańska firma ma mieć w dalszym ciągu problemy z ich produkcją. Mimo to, w tym samym czasie SK Hynix zaprezentował w Los Angeles pierwsze na świecie szesnastowarstwowe układy HBM3E. Obecnie NVIDIA opiera dostawy pamięci HBM właśnie na produktach tej firmy, natomiast w kartach konsumenckich, gdzie stosowane są układy GDDR7, współpracuje z Micronem.
Powiązane publikacje

Szykują się podwyżki na rynku pamięci. Firma Micron oficjalnie informuje swoich klientów. Czy w ślad za nią pójdą inni?
22
Chiny prezentują pierwszy w pełni rodzimy serwer z procesorami Loongson 3C6000/D. 64 rdzenie i 100% krajowych komponentów
91
Bill Gates przewiduje, że sztuczna inteligencja zastąpi ludzi w większości zawodów w najbliższych 10 latach
157
TSMC przyspiesza budowę fabryk w USA. Czy to wystarczy do odzyskania przez USA pozycji lidera w produkcji półprzewodników?
24