Samsung nie dostarczy w tym roku NVIDII pamięci HBM3E. Powodem są zbyt wyśrubowane standardy
Boom na sztuczną inteligencję oznacza także olbrzymie zapotrzebowanie na sprzęt do jej obsługi, a także na procesy i komponenty wykorzystywane do jego produkcji. Na szczycie tej listy znajduje się między innymi pamięć HBM3E. Jej głównymi dostawcami są firmy SK hynix, Micron oraz Samsung. W sieci pojawiły się informacje, według których ostatnie z wymienionych przedsiębiorstw wciąż ma problemy, by dostarczyć NVIDII pamięć o odpowiedniej jakości.
Samsung wciąż ma problemy ze spełnieniem wszystkich wymogów jakościowych NVIDII odnośnie pamięci HBM3E. Odpowiednie chipy będą dostarczane amerykańskiej firmie dopiero w pierwszym kwartale 2025 roku.
Samsung kończy prace nad pamięcią V-NAND TLC o ponad 400 warstwach. Rozwiązanie trafi docelowo do konsumenckich SSD
O trudnościach Samsunga z produkcją pamięci HBM3E pisaliśmy już w przeszłości. Okazuje się, że mimo upływu kilku miesięcy nie wszystkie problemy udało się rozwiązać. Koreańskie źródła twierdzą bowiem, że Samsung prawdopodobnie nie dostarczy NVIDII w tym roku 8-warstwowej i 12-warstwowej pamięci HBM3E. Powodem opóźnień są problemy ze spełnieniem wszystkich wymogów jakościowych, jakie amerykańska firma stawia przed tym rozwiązaniem. Chodzi tu przede wszystkim o kwestię zapewnienia topowej wydajności pamięci.
Właściciel Amazonu i Samsung inwestują olbrzymią sumę pieniędzy w startup Tenstorrent, który chce rzucić wyzwanie NVIDII
Układy HBM3E produkowane przez SK hynix są ponoć na tyle dobre, że NVIDIA zdecydowała się nie akceptować pamięci plasującej się poniżej tego standardu. To zaś oznacza, że Samsung musi pracować nad poprawkami dla swojego rozwiązania. Perspektywy na 2025 rok nie są jednak aż tak pesymistyczne. Spodziewane jest, że obecne problemy zostaną rozwiązane jeszcze w pierwszym kwartale i Samsung będzie w stanie dostarczyć do tego czasu w pełni konkurencyjny produkt. Póki co NVIDIA musi bazować głównie na pamięci SK hynix.
Powiązane publikacje

TrashBench ustanawia rekord OC układu GeForce GTX 1060 osiągając 2202 MHz z nietypowym autorskim chłodzeniem
17
NVIDIA GeForce RTX 5090 bez pełnego PCIe 5.0 sporo traci w niektórych zastosowaniach. Jak bardzo może zwolnić?
46
Karta graficzna GALAX GeForce RTX 5090 D ustanowiła nowe rekordy overclockingu osiągając 3650 MHz GPU i 36 Gbps GDDR7
3
Karty graficzne GeForce RTX 5060 Ti oraz Radeon RX 9060 XT w wersjach 16 GB VRAM sprzedają się o wiele lepiej niż warianty 8 GB
117