Czym jest Flatpak i jaki ma związek z Flathub? Krótkie omówienie Linuksowych rozwiązań i garść nowych statystyk
W świecie dystrybucji opartych na jądrze Linux użytkownicy mogą pobierać i instalować programy z różnych katalogów z aplikacjami, które nazywane są repozytoriami. Te bazy zawierają w sobie pakiety w określonych formatach, a jednym z bardziej uniwersalnych jest Flatpak. Aplikacje w tym formacie znajdują się w repozytorium o nazwie Flathub, które przez samych twórców nazywane jest "Linuksowym Sklepem z Aplikacjami" (ang. Linux App Store). Omówmy pokrótce te rozwiązania.
Wielu użytkowników dystrybucji opartych na jądrze Linux dobrze zna format Flatpak. Opierające się na nim aplikacje znajdują się w repozytorium o nazwie Flathub i zostały z niego pobrane już przeszło 3 miliardy razy! Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce krajów z najwyższą liczbą pobrań jest Polska.
Recenzja Zorin OS - Linux w końcu lepszy od Windowsa? Testy w grach, programach oraz obsługa AI z udziałem GeForce GTX 1660 Ti
3 058 396 406 - to obecna liczba pobrań aplikacji ze "sklepu" Flathub. Znajduje się w nim kilka tysięcy pakietów, które są obsługiwane na naprawdę sporej ilości dystrybucji. Mowa bowiem o takich odsłonach, jak Debian, Fedora, Arch (i ich pochodnych), openSUSE, czy też Solus, a Flatpaki uruchomimy nawet na części urządzeń z ChromeOS. Na oficjalnej stronie znajdziemy instrukcje, które pozwolą nam dodać wsparcie dla omawianego formatu, który - jak już zapewne zdążyliśmy zauważyć - jest całkiem uniwersalny. Dzięki niemu dana aplikacja otwiera się w tzw. piaskownicy (ang. sandbox), która jest odizolowanym środowiskiem. Ma to oczywiście swoje plusy, jak i minusy. Plusem jest to, że ma ograniczony wpływ na system i aktualizuje się niezależnie od niego, z kolei minusem, że taki program nie będzie działać tak wydajnie, jak pakiet w natywnym formacie dla danej dystrybucji. Warto zajrzeć na stronę OSTechNix, na której w większym stopniu omówiono tytułowe zagadnienia (tekstem z linku posiłkowałem się także przy pisaniu tego materiału). Natomiast pełne, a zarazem oficjalne omówienie znajdziemy TUTAJ.
Linux Mint vs Windows 11 vs Fedora - który system jest lepszy do gier, pracy i sztucznej inteligencji? Test z NVIDIA GeForce RTX 4090
Wiemy już więc poniekąd czym jest Flathub i co oferuje format Flathub, więc możemy przejść do dalszego omówienia statystyk - tym razem z podziałem na poszczególne kraje, które najczęściej do tej pory pobierały pakiety z tego repozytorium. Miejmy na uwadze, że poniższy wykres przedstawia liczby w milionach, które są mocno przybliżone. Pierwsze miejsce należy w tym przypadku do USA, które ponad dwukrotnie przewyższa liczbą pobrań Niemcy. Następnie widzimy Brazylię i spory spadek. Polska plasuje się za Włochami, ale przed Indiami i Holandią. Ciekawostką może być to, że Chiny są dopiero na 32 miejscu z wynikiem niemal 17 mln pobrań. Wszystkich miejsc jest 246, więc trzeba przyznać, że w naszym kraju Flatpaki są całkiem chętnie wybierane. Jeżeli sami chcemy zapoznać się ze szczegółowymi statystykami, to znajdziemy je pod tym adresem.

Pobrania pakietów z Flathub według kraju
TOP 10 / Przybliżone wyniki
mln (więcej = lepiej)
Źródło: Flathub
Źródła: Flathub, Linux Today, OSTechNix, Ikona: Freepik/Flaticon, Grafika mobilna: Jay Ruzesky/Unsplash (edytowane)
Powiązane publikacje

Badacze ukrywają prompty AI w publikacjach naukowych, aby manipulować systemami recenzji peer-review
11
Wielki powrót Linuksa w Polsce, a Windows 11 po raz pierwszy wyprzedza Windowsa 10. Zobacz nowe statystyki
175
Chatboty Meta AI Studio otrzymają możliwość zapamiętywania historii rozmów i kontaktowania się z użytkownikami
10
CoMaps - darmowe mapy na Androida i iOS, które szanują prywatność użytkowników. Bez reklam i działają offline
20