Najciekawsze informacje technologiczne - podsumowanie czerwiec 2025. Premiera AMD Radeon RX 9060 XT i pokaz Wiedźmina 4
Z roku na rok mamy coraz mniej czasu, m.in. przez błyskawiczny rozwój technologii, który tylko potęguje to uczucie. W odpowiedzi na potrzeby najbardziej zabieganych Czytelników PurePC powstała seria „Najciekawszych informacji minionego miesiąca”. Publikujemy skróty wiadomości, które wzbudziły największe zainteresowanie. To także szansa, by nadrobić newsy, które mogły umknąć Waszej uwadze. Nie przedłużając, zapraszamy na podsumowanie czerwca 2025 roku.
Co przyniósł czerwiec 2025 r. w branży technologicznej, IT i gamingowej? Premiera karty graficznej AMD Radeon RX 9060 XT, zapowiedź NVIDIA GeForce RTX 5000 Super, pokaz gry Wiedźmin 4, plotki o trzecim dodatku do Wiedźmina 3, restrukturyzacja Intela, afera Microsoft z AI i zwolnieniami.
Najciekawsze informacje technologiczne - podsumowanie maj 2025. Premiery i przecieki o GeForce RTX oraz nowości z Computex
Karty graficzne - najciekawsze publikacje
Test kart graficznych AMD Radeon RX 9060 XT vs NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti - Waga kogucia doładowana 16 GB pamięci?
AMD Radeon RX 9060 XT jest odpowiedzią na NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti, grzecznie krocząc ścieżką wydeptaną przez konkurenta, ponieważ AMD również zdecydowało się wprowadzić modele 8 i 16 GB. Oczywiście, wyłącznie lepiej wyposażone warianty powędrowały do testerów, natomiast 8 GB schowano w szczelnie zamkniętej szafie na moment premiery. Jednak zważywszy na segment wydajnościowy, zaproponowaną cenę startową i ogólne tendencje panujące w świecie gier komputerowych, wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że istnienie słabszego modelu jest dyskusyjne. AMD zdecydowanie nie powinno kopiować wszystkich ruchów rywala...
NVIDIA GeForce RTX 5070 SUPER oraz GeForce RTX 5070 Ti SUPER - Nadchodzą lepiej wyposażone karty graficzne Blackwell
Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 5070 SUPER będzie wyposażona w rdzeń GB205-400-A1, a więc nieobciętą wersję, korzystającą z 50 bloków SM oraz 6400 rdzeni CUDA FP32. Karta zaoferuje również 18 GB pamięci GDDR7 (28000 MHz) na 192-bitowej szynie. TDP karty sięgnie 275 W i będzie o 25 W wyższe w porównaniu do bazowego GeForce RTX 5070. NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti SUPER przyniesie ten sam rdzeń GB203-350-A1 z 70 blokami SM oraz 8960 rdzeniami CUDA FP32. Zmianą będzie ilość pamięci, ponieważ karta ta ma zaoferować 24 GB VRAM GDDR7 (28000 MHz) na 256-bitowej szynie. Na końcu mamy GeForce RTX 5080 SUPER, który wykorzysta pełny rdzeń GB203 w tej samej konfiguracji co GeForce RTX 5080. Tutaj również otrzymamy 24 GB pamięci GDDR7 na 256-bitowej szynie.
Procesory - najciekawsze newsy
Intel Bartlett Lake-S i Nova Lake-S już w drodze. W najbliższych miesiącach mają zadebiutować nowe desktopowe chipy
Intel opublikował swój przegląd nadchodzących nowości o nazwie Time Coordinated Computing (TCC). Dokument ten ma przedstawiać podejście producenta do radzenia sobie z obciążeniami w czasie rzeczywistym i ogólnego przeznaczenia w tym samym systemie. Nie dotyczy stricte konsumenckiego rynku, ale i tak odkrywają przed nami kilka ciekawostek. Slajdy zawierają np. wzmiankę o nowych chipach Bartlett Lake-S. Od jakiegoś czasu wiemy, że Intel nad nimi pracuje, jednak teraz okazuje się, że mają one należeć do nowej serii procesorów Core Series 2.
Nadchodzi NVIDIA N1x, czyli układ, który korzysta z architektury ARM. Jednostka przetestowana w benchmarku Geekbench
Teraz w bazie Geekbench pojawił się chip, który także wykorzystuje do działania architekturę ARM, a nazywa się NVIDIA N1x. Mowa tutaj o 20-rdzeniowym układzie, którego taktowanie bazowe wynosi 2,81 GHz, acz może się ono zwiększyć do trochę ponad 4 GHz. Warto jednak zaznaczyć, że jest to zapewne prototyp, więc powinniśmy się spodziewać trochę lepszych osiągów. Biorąc jednak ich obecny kształt pod uwagę, już teraz można powiedzieć, że jest całkiem dobrze. Jednak pozostaje nam poczekać na kolejne wyniki chipu NVIDIA N1x, a koniec końców na jego premierę i testy w użyteczniejszych zastosowaniach.
Płyty główne - najciekawsze wiadomości
Test płyty głównej ASUS ROG Crosshair X870E Extreme - Kosmiczne wyposażenie w ekstremalnie wysokiej cenie
ASUS ROG Crosshair X870E Extreme to płyta główna stworzona dla największych entuzjastów sprzętu komputerowego, gotowych zapłacić astronomiczne pieniądze za możliwość złożenia bezkompromisowej maszyny... chociaż mieliby wykorzystać zaledwie ułamek jej potencjału. Inżynierowie ASUS zebrali praktycznie wszystkie najbardziej zaawansowane rozwiązania, układy i nowoczesne interfejsy, przygotowując swoiste opus magnum dla platformy AMD AM5 oraz procesorów Ryzen. Wbrew pozorom, ASUS ROG Crosshair X870E Extreme nie stanowi jednak propozycji do stricte ekstremalnego overclockingu, będąc bardziej pokazem siły producenta.
Użytkownicy płyt głównych EVGA mają problemy z nowymi GPU. Rozwiązaniem okazuje się... zaklejanie pinów na złączu PCIe
EVGA niegdyś była jednym z najbliższych partnerów NVIDIA, a jej karty graficzne cechowały się nie tylko wysoką jakością wykonania, ale również długim okresem gwarancji i znakomitym wsparciem. Dziś jednak firma jest cieniem samego siebie, o czym świadczy nietypowa historia opisana na forach Reddit. Chodzi konkretnie o problemy z rozruchem kart graficznych GeForce RTX 50 na płytach głównych EVGA, które powodowane są przez dodatkowe piny SMBUS ulokowane w złączu PCIe w kilku modelach z chipsetem Z690 lub Z790.
Pamięci RAM - najciekawsze doniesienia
Pamięci RAM DDR4 są coraz droższe. Sytuacja rynkowa dość mocno zmieniła się w ostatnim czasie
Obecnie możemy zauważyć wzrost cen w ciągu ostatnich kilku miesięcy w przypadku wybranych najpopularniejszych modułów i zestawów pamięci RAM DDR4. Warto zaznaczyć, że nie każdy model/zestaw podrożał w takim samym stopniu, ale wzrosty da się zauważyć w naprawdę wielu (jeśli nie większości) przypadkach, a często były one dość nagłe. W najgorszym razie mowa o wyższych cenach o niemalże 40%, co jest już naprawdę sporą różnicą. Można jednak podejrzewać, że niebawem pamięci RAM w standardzie DDR4 mogą jeszcze trochę podrożeć, choć niewykluczone, że ceny w końcu wrócą do atrakcyjnego poziomu.
Chińska firma CXMT rzuca wyzwanie Samsungowi i SK Hynix, skupiając się na pamięciach DDR5 i HBM3
Chiński producent pamięci DRAM, CXMT (ChangXin Memory Technologies), ogłosił strategiczne przejście z produkcji DDR4 na DDR5 oraz HBM3, co może znacząco wpłynąć na globalny rynek półprzewodników. Decyzja ta jest zgodna z polityką Pekinu, dążącą do uniezależnienia się od zagranicznych dostawców i wzmocnienia pozycji Chin w sektorze zaawansowanych technologii. CXMT planuje zakończyć produkcję DDR4 do połowy 2026 roku, koncentrując się na nowoczesnych rozwiązaniach, takich jak DDR5 i HBM3, które są ważne dla rozwoju AI i infrastruktury chmurowej. Firma już teraz zwiększa swoje moce produkcyjne, a do końca 2025 roku planuje osiągnąć 280 000 wafli DRAM miesięcznie, co stanowi około 15% globalnego rynku.
Pamięci masowe - najciekawsze informacje
SSD PCIe 5.0 pozostaną standardem na najbliższe pięć lat. PCIe 6.0 jest zbyt kosztowne dla rynku konsumenckiego
CEO Silicon Motion Wallace Kou potwierdził, że dyski SSD PCIe 6.0 x4 dla komputerów PC oferujące przepustowość do 32 GB/s nie pojawią się na rynku przed 2030 rokiem z powodu wysokich kosztów implementacji. Oznacza to, że PCIe 5.0 pozostanie dominującym standardem dla dysków SSD w segmencie konsumenckim przez najbliższe pięć lat. Silicon Motion jest jednym z najważniejszych dostawców kontrolerów SSD na świecie, więc opinia jego CEO ma szczególne znaczenie dla całej branży pamięci masowej.
Chłodzenie - najciekawsze wiadomości
ASUS ROG Ryuo IV SLC 360 ARGB ma problemy przy temperaturach powyżej 90°C i dłuższej pracy. Wdrożono program wymiany
ASUS oficjalnie poinformował o problemach ze zmniejszaniem się wydajności chłodzenia w modelach ROG Ryuo IV SLC 360 ARGB i uruchomił bezpłatny program wymiany dla dotkniętych wadą jednostek. Problem dotyczy drogich zestawów chłodzenia All-in-One wyposażonych w 6,7-calowy zakrzywiony wyświetlacz AMOLED, które kosztują około 400 dolarów. ASUS potwierdza, że osłabienie wydajności występuje wyłącznie przy temperaturach przekraczających 90 stopni Celsjusza przy ciągłej pracy przez około 72 godziny lub dłużej.
Lian Li UNI FAN CL Wireless - premiera tańszej serii "bezprzewodowych" wentylatorów 120 mm o zwiększonej grubości
Lian Li przedstawia wentylatory UNI FAN CL Wireless, które są skierowane do zestawów ze średniej półki. Posiadają one szerokość 120 mm i grubość 28 mm oraz występują w dwóch wersjach, w tym z odwróconymi łopatkami. Sterowanie wentylatorami odbywa się bezprzewodowo za pomocą kontrolera L-Wireless lub tradycyjnie za pomocą przewodu 4-pin. Nadto funkcja L-Wireless Sync pozwala synchronizować podświetlenie oraz obroty wszystkich produktów Lian Li z serii Wireless, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.
Notebooki - najciekawsze recenzje
Test Hyperbook A16 Zen z AMD Ryzen 9 9955HX3D oraz NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti. Jeden z bardziej opłacalnych laptopów do gier
Wiemy, że czekaliście również na testy notebooków z prawdopodobnie najlepszym procesorem mobilnym, jaki obecnie można znaleźć w laptopach. Mowa oczywiście o AMD Ryzen 9 9955HX3D, czyli specjalnej wersji wykorzystującej technologię 3D V-Cache. Jest to notebook Hyperbook A16 Zen, który oferowany jest z różnymi układami Blackwell, my jednak zdecydowaliśmy się przetestować trochę tańszą konfigurację, gdzie AMD Ryzen 9 9955HX3D został sparowany z układem NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti Laptop GPU. Choć konfiguracja wydaje się być nieco egzotyczna, w sporadycznych przypadkach wydajność takiego zestawu może być zaskakująca.
Wypasiony notebook do gier w naszych rękach. Test Predator Helios 18 AI z kartą NVIDIA GeForce RTX 5080 Laptop GPU
Firma Acer w ostatnich dziesięciu latach bardzo mocno rozwinęła segment notebooków do gier. Marka Predator odznaczała się zawsze bardzo wysoką wydajnością, a topowe laptopy charakteryzowały się ponadto wyjątkowo niskimi temperaturami podzespołów, czym górowała nad większością, dostępnych w sprzedaży modeli laptopów. Do redakcji w ostatnim czasie przyjechał 18-calowy model z Intel Core Ultra 9 275HX i NVIDIA GeForce RTX 5080 Laptop GPU. Predator Helios 18 AI to bardzo wydajny notebook do gier oraz pracy. Jego osiągi nie odbiegają od innych konfiguracji. Taki zestaw zapewni w zdecydowanej większości gier satysfakcjonującą wydajność w natywnej rozdzielczości ekranu.
Monitory - najciekawsze publikacje
Test LG UltraGear 27G850A-B - Monitor 4K Ultra HD do gier z matrycą Nano IPS Black oraz trybem Dual Mode
W zeszłym roku firma LG wprowadziła na rynek unikalną matrycę OLED, odznaczającą się trybem Dual Mode. Monitor korzystający z takiego ekranu mógł pracować zarówno w rozdzielczości 4K, przy częstotliwości odświeżania 240 Hz lub w Full HD z odświeżaniem aż 480 Hz. Teraz podobne rozwiązanie zdecydowano się wdrożyć do monitorów LCD. Przykładem pomysłu jest testowany monitor LG UltraGear 27G850A-B. Jakby tego było, oprócz trybu Dual Mode posiada także wyświetlacz Nano IPS Black. Ma on za zadanie nie tylko wyświetlać szerszą przestrzeń barwną, ale także utrzymać wyższy współczynnik kontrastu, wpływając tym samym na jakość czerni.
Niemal 32-calowy panel 8K o zmiennym odświeżaniu od BOE. Chińska nowość trafi do produkcji już wkrótce
Omawiana nowość została zaprezentowana na wydarzeniu SID Display Week (DW 2025). Dla lepszego kontekstu: firma BOE jest jednym z największych producentów paneli, które są stosowane w wielu urządzeniach od różnych przedsiębiorstw (przykładem może być Steam Deck OLED, który wykorzystuje ekran od Samsunga lub właśnie BOE). Najnowszy panel wyróżnia się przekątną 31,5 cala, rozdzielczością 8K, a także odświeżaniem wynoszącym 120 herców. Mamy tu do czynienia z coraz bardziej znanym rozwiązaniem, gdyż panel może pracować również w rozdzielczości 4K przy 240 hercach.
Urządzenia mobilne - najciekawsze informacje
Test smartfona vivo X200 Pro - prawdziwa fotograficzna bestia! Warto było czekać na polską premierę
Dożyliśmy ciekawych czasów, w których myśląc o jak najlepszym fotosmartfonie do głowy przychodzą nam głównie modele chińskich marek, a nie np. Samsung Galaxy S25 Ultra czy Apple iPhone 16 Pro Max. Gwoli jasności, to oczywiście wcale nie jest tak, że wspomniane flagowce nie powinny być brane pod uwagę przez amatorów fotografii - tak się sprawy mają, że konkurenci z Państwa Środka oferują dziś po prostu większe możliwości w tym aspekcie. Miło nam więc poinformować, że marka vivo po krótkim okresie nieobecności wraca na polski rynek z nowymi smartfonami, łącznie z topowym modelem X200 Pro oferującym aparat 200 MP.
Samsung zapowiada konferencję Unpacked, na której poznamy smartfony Galaxy Z Fold7, Flip7 i Flip7 FE. Co o nich wiemy?
Głównym punktem programu będzie Samsung Galaxy Z Fold7. W porównaniu do poprzednich modeli tym razem flagowiec ma odznaczać się stosunkowo lekką i cienką konstrukcją. Gdy smartfon jest rozłożony, grubość wynosi rzekomo od 3,9 do 4,5 mm, a więc w złożonej formie całość na pewno nie przekroczy 1 cm (chyba że wliczymy do tego wysepkę na aparat). Urządzenie ważyć ma natomiast 215 g. Oczekujemy, że całość zasilać będzie chip Qualcomm Snapdragon 8 Elite for Galaxy. Problemem może jednak okazać się cena.
Prawo i gospodarka - najciekawsze wiadomości
Stany Zjednoczone znoszą restrykcje eksportowe na oprogramowanie EDA dla Chin po miesięcznym okresie ograniczeń
Stany Zjednoczone oficjalnie zniosły restrykcje eksportowe na oprogramowanie Electronic Design Automation (EDA) sprzedawane do Chin. Departament Handlu USA poinformował głównych dostawców, czyli Synopsys, Cadence Design Systems i Siemens EDA, o cofnięciu wymogów licencyjnych wprowadzonych w maju 2025 roku. Siemens AG jako pierwszy potwierdził otrzymanie tego pisma od amerykańskich władz. Niemiecka firma natychmiast przywróciła pełny dostęp do swojego oprogramowania chińskim klientom i wznowiła sprzedaż, jak również wsparcie techniczne. Synopsys zapowiedział ukończenie aktualizacji systemów w ciągu trzech dni roboczych, podczas gdy Cadence pracuje nad przywróceniem swoich usług.
Intel rozpoczyna redukcję 15-20% załogi fabryk od lipca 2025 roku w ramach restrukturyzacji. Pracę straci do 20 000 osób
Intel ogłosił plany redukcji zatrudnienia, w tym największe w działach odpowiedzialnych za projektowanie, produkcję i pakowanie półprzewodników dla klientów. Zwolnienia mają rozpocząć się już w lipcu 2025 roku i obejmą od 15 do 20% pracowników. Na koniec 2024 roku Intel zatrudniał 108 900 osób. Oznacza to, że cięcia mogą dotknąć w sumie ponad 20 000 pracowników. Strategia CEO Lip-Bu Tana koncentruje się na uproszczeniu struktury zarządzania i powrocie do "inżynierskiego DNA firmy". Firma chce ograniczyć biurokrację, zmniejszyć liczbę menedżerów, jak również zwiększyć autonomię zespołów technicznych.
Pracownicy Xbox w szoku. Firma promuje AI tego samego dnia co masowe zwolnienia. Deweloperzy nie wytrzymują
Microsoft znalazł się w centrum ostrej krytyki po decyzji o przeprowadzeniu masowych zwolnień w dziale Xbox przy jednoczesnym promowaniu narzędzi sztucznej inteligencji do tworzenia gier. Firma zwolniła 9000 pracowników, czyli około 4% całej siły roboczej, a znacząca część cięć dotknęła działu gamingowego. W tym samym czasie ID@Xbox rozesłało zaproszenia na spotkanie podczas Gamescom 2025, gdzie przedstawiciele firmy będą omawiać wykorzystanie AI w procesie tworzenia gier. Decyzja ta wywołała gwałtowne reakcje wśród deweloperów.
Gry i rozrywka - najciekawsze doniesienia
Wiedźmin 4 zaprezentowany na State of Unreal 2025. Pierwszy materiał pokazuje grę na PlayStation 5 z Ray Tracingiem
Podczas konferencji State of Unreal 2025, przedstawiciele ze studia CD Projekt RED, w tym Sebastian Kalemba, zaprezentowali pierwszy materiał, prezentujący w akcji grę Wiedźmin 4. Nie jest to jednak gameplay w pełnym tego słowa znaczeniu. Mowa raczej o technologicznym demie, które prezentuje obecny stan produkcji oraz przede wszystkim jakość do jakiej dążą twórcy. To co już teraz robi bardzo dobre wrażenie, to fakt że Wiedźmina 4 pokazano na podstawowej konsoli PlayStation 5, tym samym studio od samego początku chce demonstrować grę nie tylko na mocnych komputerach, ale również konsolach.
Wiedźmin 3 może otrzymać jeszcze jeden dodatek do gry. Nowa zawartość ma powstawać we współpracy ze studiem Fool's Theory
Z najnowszego odcinku podcastu Rock i Borys dowiedzieliśmy się, że jednym z nieujawnionych jeszcze projektów CD Projekt RED jest trzecie duże rozszerzenie do gry Wiedźmin 3. Jak twierdzą różne niezależne źródła, znacząco pomagać ma przy nim ekipa Fool's Theory, czyli studio złożone przez byłych twórców gry, które rzekomo ma swój udział także przy powstawaniu remake'u pierwszego Wiedźmina. Jak powiedział Remigusz Maciaszek w omawianym podcaście: "Trzeba było potwierdzić, i dla mnie takim kluczowym momentem było to, że podczas wyników kwartalnych CD Projekt powiedział, że robi nieogłoszony materiał z Fool's Theory".
Aktor głosowy z Assassin's Creed IV: Black Flag potwierdza nadchodzącą premierę remake'u popularnej czwórki
Assassin's Creed IV: Black Flag było pierwszą odsłoną, która mocno odbiegła swoją strukturą fabularną od tego, do czego wcześniej przyzwyczaiła ta seria. Zamiast nieustannego ganiania za kolejnymi członkami Zakonu Templariuszy, tym razem na pierwszy plan wprowadzono prezentację pirackiego życia na przykładzie kapitana statku Kawka, czyli Edwarda Kenway'a. To właśnie ta przygoda ma doczekać się pełnoprawnego remake'u, a aktor głosowy wcielający się w głównego bohatera, podczas jednego z ostatnich spotkań z fanami dał jasno do zrozumienia, że premiera może być bliżej niż dalej.
Felietony - najciekawsze publikacje
GTA VI musi się znacząco różnić od GTA V, jeśli ma zostać docenione przez samotnych graczy. Czy Rockstar wyciągnie wnioski?
Dzisiaj chyba nikt nie ma wątpliwości, że Grand Theft Auto VI będzie największą grą tej generacji. Już pierwszy trailer opublikowany przed rokiem zdradził nam zaskakująco wiele o tej produkcji, jednak dopiero ten drugi utwierdził nas w przekonaniu, że "szóstka" będzie po prostu wybitna - przynajmniej pod względem jakości grafiki, liczby detali czy przedstawionego świata. Nie będę ukrywał, że oba trailery GTA VI urzekły mnie na tyle, że zapragnąłem nagle zagrać coś, co da mi choćby drobną namiastkę tego tytułu. Stąd mój pomysł przypomnienia sobie poprzedniej odsłony w odświeżonej wersji na PS5. Wcześniej przeszedłem ją tylko raz, a odbyło to kilka dobrych lat temu, i to przy użyciu średnio wydajnego peceta. Z racji tego, że o historii Michaela, Franklina i Trevora zdążyłem już niemal zapomnieć, ponowne odpalenie "piątki" przyszło mi bez większego problemu. Jak wrażenia? Zaskakująco... mieszane.
Pure Retro #19 - Neverwinter Nights. Życie i śmierć w cieniu Baldur's Gate. Różne oblicza ambitnego projektu BioWare
Nie każdą grę, która znacząco przysłużyła się branży, traktuje się z honorami. I nie chodzi bynajmniej jedynie o przykłady w rodzaju lekko zapomnianego Dark Messiah of Might and Magic - bohatera mojego poprzedniego odcinka. Jaki jest bowiem kanon szeroko pojętej klasyki RPG z przełomu wieków? Baldur's Gate, Planescape Torment, The Elder Scrolls i tym podobne. Z Neverwinter Nights mamy o tyle osobliwą kwestię, że nie da się jej nazwać grą zapomnianą, ale z drugiej strony mało kto wręczy tytułowi zaproszenie do stołu, przy którym siedzą wspomniane wcześniej hity. Ale jako że nie sposób odmówić jej istotności, do tego osobiście mam do tej pozycji słabość, uznałem, że rocznicowo wypada coś napisać.
Powiązane publikacje

EHA Reader Awards 2025 - Głosowanie na najlepsze firmy w branży komputerowej. Do wygrania dowolna karta graficzna do 1000 Euro
24
EHA Reader Awards 2025 - Głosowanie Czytelników PurePC na najlepsze firmy w branży komputerowej (weryfikacja firm)
16
19 urodziny PurePC - Portal pozostaje na niezmienionym kursie. Będziemy nadal skupieni na sprzęcie, grach i technologii
128
Nowa procedura testowa procesorów. Ankieta dla czytelników PurePC, która pomoże określić zakres pomiarów i oczekiwania
192