Amerykańskie sankcje mogły opóźnić chiński sektor półprzewodników o trzy generacje
Sankcje nałożone przez USA, a później dodatkowo przez Japonię i Holandię, mają zauważalny wpływ na branżę półprzewodników w Chinach. Podmioty z Państwa Środka starają się radzić sobie z nimi na różne sposoby, w tym wykształceniem czarnego rynku, na którym można nabyć między innymi GPU przeznaczone do obsługi sztucznej inteligencji. W efekcie nałożonych restrykcji, pogłębiła się też przepaść dzieląca sektory produkcji chipów w krajach zachodnich i w Chinach.
Szacuje się, że wprowadzenie w październiku 2023 roku nowych sankcji przeciwko Chinom, mogło opóźnić tamtejszy sektor półprzewodników o trzy generacje względem technologii zachodniej. Oznacza to łączną różnicę na poziomie pięciu generacji.
Chiny oficjalnie wprowadziły ograniczenia dotyczące handlu galem i germanem - ważnymi komponentami elektroniki
Największy wpływ na tamtejszych producentów chipów miały prawdopodobnie amerykańskie restrykcje z października ubiegłego roku. Przed ich wprowadzeniem różnica technologiczna pomiędzy zachodnimi producentami, a ich chińskimi odpowiednikami, sięgała dwóch generacji. Sankcje wprowadzone przez administrację Bidena pogłębiły ją aż do pięciu generacji. W rezultacie produkcja najbardziej zaawansowanych chipów w Państwie Środka została znacząco cofnięta w rozwoju. Jeszcze w 2020 roku chińska firma SMIC przygotowywała się do produkcji chipów w procesie technologicznym 7 nm. W praktyce w Chinach jest obecnie dostępny głównie proces 28 nm, bo nie jest on objęty większymi ograniczeniami i cechuje się tam aktualnie największym dopracowaniem.
NVIDIA A100 i NVIDIA H100 - Chińczycy są gotowi płacić gigantyczne pieniądze za układy graficzne na czarnym rynku
Przepaść pomiędzy krajami zachodnimi, a Państwem Środka w branży półprzewodników sięga zatem obecnie przynajmniej 10 lat. Na tę chwilę trudno wyrokować, w którą stronę ta różnica będzie zmierzała. Niektórzy obserwatorzy wskazują, że sankcje mogą zmobilizować chińskie władze i producentów chipów do szybszego postępu technologicznego. Jeśli jednak te działania okażą się nieskuteczne, to przepaść dzieląca obie branże półprzewodników będzie się pogłębiała. Wątpliwe jest, by sankcje zostały zniesione w dającej się przewidzieć przyszłości. Stosunki pomiędzy USA a Chinami są tak napięte, że bardziej prawdopodobne wydaje się ich zaostrzenie lub nawet wprowadzenie nowych. Wiele będzie zależało tutaj także od polityki międzynarodowej władz Państwa Środka.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
28
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
35
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
72