Zła wiadomość: ceny pamięci DDR4 nadal będą rosły
Ktoś z czytelników planował w najbliższym czasie upgrade'ować komputer? Może chciał powiększyć sobie ilość pamięci operacyjnej, tylko czekał aż wreszcie ustabilizuje się sytuacja z chorymi cenami tych podzespołów? No to niestety nie mamy dobrych wiadomości - na upragnione obniżki będzie trzeba jeszcze trochę poczekać. Według najnowszego raportu DRAMeXchange ceny nadal będą piąć się w górę. Według wstępnych obliczeń moduły 4 GB DDR4 w drugim kwartale tego roku mają być średnio o ok. 12,5% droższe niż w poprzednim. Jako główna przyczynę podaje się problemy z produkcją, na które napotykają najwięksi gracze na rynku. Perspektywy nie są szczególnie optymistyczne.
Ceny pamięci DRAM w drugim kwartale tego roku będą dalej rosły. Niestety nic nie wskazuje na szybką poprawę sytuacji.
Wspomniane wcześniej problemy z produkcją dotyczą dwóch producentów kości RAM: Samsunga i Microna. W obydwu przypadkach są one związane z próbą przejścia na wyższy proces technologiczny. Micron utknął póki co na etapie wdrażania nowej technologii i wiele wskazuje ryzyko, że nie uda mu się rozpocząć produkcji w 17 nm do końca drugiego kwartału. Koreańczycy są tutaj o krok dalej, ponieważ udało im się już uruchomić masową produkcję w litografii 18 nm. Okazuje się jednak, że odsetek wadliwych kości wyprodukowanych w ten sposób jest zdecydowanie większy niż pierwotnie zakładano. To oczywiście oznacza, że producent nie jest w stanie skutecznie zaspokoić popytu bez podniesienia cen. Jedynym producentem, który nie ma chwilowo problemów z produkcją, jest SK Hynix. Wynika to jednak w głównej mierze z tego, że firma nie zdecydowała się przechodzić na litografię mniejszą niż 20 nm, ponieważ w ocenie jej przedstawicieli związane z tym koszta miały przerosnąć ewentualne korzyści. Przykład konkurentów pokazuje, że było to bardzo rozsądne podejście.
Ceny pamięci RAM będą rosły - kupujcie teraz lub czekajcie
Obecne problemy najmocniej odczuwalne mają być dla klientów chcących zakupić pamięci dla komputerów PC oraz serwerów. W pierwszym przypadku skok cen oszacowano na ok. 12,5%. natomiast w drugim na 10 - 15%. Sytuacja odrobinę ustabilizowała się na rynku pamięci dla urządzeń mobilnych, co związane jest głównie ze spadkiem produkcji ze strony niewielkich chińskich producentów. Jedna jaskółka wiosny jednak nie czyni i nie zanosi się, żeby niedługo sytuacja w pozostałych segmentach miała ulec jakiejkolwiek poprawie.
Powiązane publikacje

G.SKILL przedstawia pierwszy na świecie zestaw pamięci RAM DDR5 o pojemności 256 GB. Idealny dla procesorów AMD Ryzen
22
Samsung i Micron rywalizują o dominację na rynku pamięci HBM3E. Kto zdobędzie przewagę w erze AI?
3
Ferroelectric Memory wraz z Neumonda podejmują wysiłek komercjalizacji pamięci DRAM+, łączącej zalety SSD i RAM
35
V-Color ustanawia nowy rekord świata w podkręcaniu pamięci DDR5. Osiągnięto oszałamiającą prędkość transferów
16