UOKiK nałożył dotkliwą karę na kolejną firmę. Tym razem na celowniku znalazła się usługa PayPal
Polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nie daje o sobie zapomnieć. Tylko w 2024 roku dzięki niemu zostały wprowadzone zmiany na platformie OLX, Amazon otrzymał sporą karę finansową, a obecnie toczą się postępowania przeciwko innym przedsiębiorstwom. Tym razem zapadła decyzja w sprawie usługi PayPal, gdyż część jej warunków umowy została uznana za niedozwoloną. Firma musi się teraz mierzyć z całkiem dotkliwą karą finansową.
Na firmę PayPal (Europe) została nałożona kara, której wysokość zbliża się do 107 mln zł. UOKiK stwierdził, że niektóre postanowienia zawarte w umowie zaliczają się do klauzul abuzywnych.
Garmin Polska podejrzany o zmowę cenową na rynku smartwatchy. UOKiK przeszukał biura producenta i dystrybutorów
PayPal jest szeroko rozpoznawalnym cyfrowym portfelem, który pozwala na dokonywanie internetowych płatności w wielu miejscach. Może być on zintegrowany z naszą kartą płatniczą lub kontem bankowym, jednak do dyspozycji mamy także środki z samego konta PayPal. Omawiana kara jest wynikiem postępowania, które rozpoczęło się pod koniec listopada 2022 roku. UOKiK sprawdzał przez ten czas, czy umowa zawierana przez PayPal z użytkownikiem nie zawiera niedozwolonych punktów. Okazało się, że firma stosowała klauzule, dzięki którym mogła nałożyć na użytkowników sankcje, a nawet zamknąć im konto bez wcześniejszego poinformowania ich o tym.
Zawyżone ceny dla graczy na PlayStation Store i Steam. UOKiK sprawdza, czy platformy nie nadużywały swojej pozycji
Warunki umowy obejmowały 34 działania, których użytkownicy nie mogli się podejmować. Całość została skonstruowana w taki sposób, że przedsiębiorstwo było w stanie w każdej chwili i według własnego uznania zablokować pieniądze konkretnego użytkownika i to na okres, który był uznawany przez nie za słuszny. Podobnie sytuacja wyglądała z nałożeniem sankcji, których kwota na dodatek nie była określona. Użytkownik mógł naruszyć postanowienia z umowy, nawet nie wiedząc o tym, że to zrobił. Firma mogła również odmówić mu świadczenia usług w późniejszym czasie. W związku z takimi praktykami prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, nałożył na przedsiębiorstwo karę w wysokości 106 689 453 zł. Kiedy decyzja związana ze stosowaniem przez PayPal klauzul abuzywnych się uprawomocni, firma będzie musiała poinformować o niej swoich użytkowników. Może się jednak odwołać od decyzji do sądu.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
28
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
36
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
72