Garmin Polska podejrzany o zmowę cenową na rynku smartwatchy. UOKiK przeszukał biura producenta i dystrybutorów
Ostatnio słyszy się coraz więcej o postępowaniach i karach nakładanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Najnowszy epizod otwarła tym razem polska filia Garmina. Prezes Tomasz Chróstny oraz inni urzędnicy, po gruntownej analizie sytuacji na rynku, podjęli decyzję o wszczęciu postępowania i przeprowadzeniu przeszukań w związku z podejrzeniem o zmowę cenową na rynku smartwatchy oraz nawigacji samochodowych GPS.
UOKiK podjął podstępowanie wyjaśniające w sprawie zmowy cenowej, w którą zamieszany jest Garmin Polska. Urząd przeszukał biura producenta i dystrybutorów smartwatchy i nawigacji samochodowych GPS.
Naciąganie klienta? Sklepy z elektroniką są w tym mistrzami. Oto triki dobrze znane wszystkim sprzedawcom
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów został poinformowany o potencjalnej zmowie cenowej na rynku smartwatchy oraz nawigacji samochodowych GPS. W odpowiedzi, Prezes UOKiK ogłosił przeprowadzenie szczegółowej analizy cen w tych kategoriach elektroniki użytkowej. "Nasza analiza pokazała, że sygnały o zmowie mogą być prawdopodobne. Dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające i zleciłem przeszukanie, które odbyło się w asyście Policji w siedzibie Garmin Polska i trzech innych przedsiębiorców. Możliwe ograniczenie konkurencji miałoby również wpływ na konsumentów i mogło pozbawić ich możliwości zakupu tańszych produktów" - przekazał prezes Tomasz Chróstny.
Klient walczy z Microsoft, bo wysłał Surface Laptop Studio do naprawy. Serwis nie pomógł, ale anulował gwarancję
Obecnie prowadzone jest postępowanie wyjaśniające w sprawie, jednakże jak dotąd przedsiębiorcom nie przedstawiono konkretnych zarzutów. W przypadku potwierdzenia podejrzeń, na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego oraz zeznań współpracujących przedsiębiorców jako „świadków koronnych”, zostanie wszczęte postępowanie antymonopolowe przeciwko Garmin Polska oraz dystrybutorom sprzętu elektronicznego. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa do wysokości 10% rocznego obrotu przedsiębiorcy. Osobom decyzyjnym odpowiedzialnym za zawarcie nielegalnego porozumienia rynkowego grozi kara pieniężna wysokości 2 milionów zł.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
28
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
36
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
72